Προς το περιεχόμενο

'NAMM 2018: Gibson no-show confirmed'


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τον ξέρω τον κύριο. Αναλύσεις επί αναλύσεων επί ποιου θέματος? Αν δεν ξέρει να βαράει τη Λα όπως λες και σου πει πχ για το φοβερό playability ή το φοβερό σκάσιμο στα καντίνια ή την παχιά στρογγυλή νότα μετά το 12ο τάστο της τάδε κιθάρας, θα τον πιστέψεις?

 

μα πρόσφατα δεν τον είδαμε τον λούθιερ που έπαιζε μια ξεκούρντιστη ανοιχτή σολ ματζόρε και ο άλλος έλεγε δίπλα wow !

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και αυτη επωληθη κατα τη διαρκεια των capital controls και δημοΨωφισματος του 2015  μαζι με το μεγαλυτερο μερος της τοτε συλλογης μου

Τώρα κατάλαβα γιατί στεναχωριέσαι που πανηγύριζαν στο Σύνταγμα μετά. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσες studio έχω παίξει δεν θα άξιζαν για πάνω από 300 ευρώ καινούριες. Από τις άλλες, τις "καλές", άλλες ήταν κακές, άλλες καλές και ελάχιστες εξαιρετικές.

 

καλα αυτο εννοείται. άλλωστε ειναι θεσφατο, τουλαχιστον στο δικο μας γαλαξια, οτι οι στούντιο φτιαχνονται με αλλα ξυλα, αλλα cnc, σε αλλα εργοστάσια, με υποδεέστερους μαγνήτες και ηλεκτρικά. επισης ειναι γνωστό οτι κατασκευάζονται μονο νύχτα σε υπερωριες απο ανειδίκευτους παρανομους μεταναστες.

 

ο καθένας μας έχει διαφορετικά στανταρ ως προς το ποια άποψη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα ........

 

 

 

ποσο δικιο έχεις. τυφλώθηκα με τις σοφιστείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτο εννοείται. άλλωστε ειναι θεσφατο, τουλαχιστον στο δικο μας γαλαξια, οτι οι στούντιο φτιαχνονται με αλλα ξυλα, αλλα cnc, σε αλλα εργοστάσια, με υποδεέστερους μαγνήτες και ηλεκτρικά. επισης ειναι γνωστό οτι κατασκευάζονται μονο νύχτα σε υπερωριες απο ανειδίκευτους παρανομους μεταναστες.

Φίλε Όθωνα το ειρωνικό ύφος δε βοηθάει σε κάτι, ο άνθρωπος έπαιξε με τις κιθάρες που σου ανέφερε (όπως και πολλοί άλλοι) και έβγαλε αυτά τα συμπεράσματα (που συμπίπτουν και με πολλών άλλων). Αν η άποψή του που αποκόμισε ύστερα από την εμπειρία του δε σου αρέσει είναι άλλο θέμα και όχι λόγος για ειρωνία  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Όθωνα το ειρωνικό ύφος δε βοηθάει σε κάτι, ο άνθρωπος έπαιξε με τις κιθάρες που σου ανέφερε (όπως και πολλοί άλλοι) και έβγαλε αυτά τα συμπεράσματα (που συμπίπτουν και με πολλών άλλων). Αν η άποψή του που αποκόμισε ύστερα από την εμπειρία του δε σου αρέσει είναι άλλο θέμα και όχι λόγος για ειρωνία  ;)

εχεις δικιο. διαφωνω και θεωρώ οτι αυτα που γράφει ο φιλος ειναι μπουρδες. χωρις ειρωνεία. στρειτ μπουρδες.  βρβαια δε θερωρω οτι η γνωμη μου εχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Ασε που αυτο το τρελο μοτζο σε καποιες κιθαρες εγω ποτε δε το ενιωσα. ειναι σα το ξεματιασμα. αλλοι το πιστεύουν, αλλοι οχι.

 

υπερθεματιζω: η ηλεκτρική κιθάρα ειναι ενα τεχνολογικό προιον. δεν χρειάζεται μαγεια. θεωρω λοιπον οτι μετα απο 70 χρονια η Gibson ξερεις πως να τις φτιάχνει.ισως ο anderson πιο προσεκτικά. ειναι ομως και 2 ή 3x στην τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο τόσο είναι internet hype από τις προαναφερθείσες Ρουβίτσες ότι αγοράζεις μία τοπ κιθάρα. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Λυπάμαι πολύ που η δικη μου στάση και τα γραφόμενα μου εχουν γίνει αντιληπτά με αυτο τον τρόπο (οτι ειμαι Ρουβίτσα). Είπα την υποκειμενική μου γνώμη, με τα δικά μου - περιορισμένα και (παλι) υποκειμενικά - μέσα.

Η εξέλιξη της συζήτησης που διάβασα στα πεταχτα, και οι χαρακτηρισμοί αυτοι (αλλα περισσότερο οι ακραίες αποψεις, περί θεικής ή φρικαλέας κιθάρας - εταιρίας) συγκεντρώνουν όλους τους λόγους για τους οποιους έμπαινα αραια και που πλεον σε συζητήσεις, και ακομα πιο σπάνια εγραφα τη γνώμη μου.

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο κουραστικό και πιο επίμονο (στην γνώμη του) είδος απο εμάς τους κιθαρίστες...

Αυτά, λυπάμαι, συνεχίστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι πολύ που η δικη μου στάση και τα γραφόμενα μου εχουν γίνει αντιληπτά με αυτο τον τρόπο (οτι ειμαι Ρουβίτσα). Είπα την υποκειμενική μου γνώμη, με τα δικά μου - περιορισμένα και (παλι) υποκειμενικά - μέσα.

Η εξέλιξη της συζήτησης που διάβασα στα πεταχτα, και οι χαρακτηρισμοί αυτοι (αλλα περισσότερο οι ακραίες αποψεις, περί θεικής ή φρικαλέας κιθάρας - εταιρίας) συγκεντρώνουν όλους τους λόγους για τους οποιους έμπαινα αραια και που πλεον σε συζητήσεις, και ακομα πιο σπάνια εγραφα τη γνώμη μου.

Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο κουραστικό και πιο επίμονο (στην γνώμη του) είδος απο εμάς τους κιθαρίστες...

Αυτά, λυπάμαι, συνεχίστε.

 

Μη το παίρνεις προσωπικά, δεν απευθύνεται στις μετριοπαθείς τοποθετήσεις.

 

Ένας απο τους καλύτερους master builder του Customshop της Fender

 

Ναι τον είδα. Φιλοσοφικό το ερώτημα. Ποιος έχει πιο βαρύνουσα άποψη για την καλή φασολάδα, αυτός που την μαγειρεύει ή αυτός που την τρώει?  ;D Και για να το πάμε στα αυτοκίνητα που σας αρέσουν, αυτός που το τρέχει σε αγώνες ή αυτός που το κατασκευάζει?

 

εχεις δικιο. διαφωνω και θεωρώ οτι αυτα που γράφει ο φιλος ειναι μπουρδες. χωρις ειρωνεία. στρειτ μπουρδες.  βρβαια δε θερωρω οτι η γνωμη μου εχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Ασε που αυτο το τρελο μοτζο σε καποιες κιθαρες εγω ποτε δε το ενιωσα. ειναι σα το ξεματιασμα. αλλοι το πιστεύουν, αλλοι οχι.

 

υπερθεματιζω: η ηλεκτρική κιθάρα ειναι ενα τεχνολογικό προιον. δεν χρειάζεται μαγεια. θεωρω λοιπον οτι μετα απο 70 χρονια η Gibson ξερεις πως να τις φτιάχνει.ισως ο anderson πιο προσεκτικά. ειναι ομως και 2 ή 3x στην τιμη.

 

Φίλε όττο δικαίωμά σου να νομίζεις ότι θέλεις. Δεν νιώθω προσβεβλημένος  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όσες studio έχω παίξει δεν θα άξιζαν για πάνω από 300 ευρώ καινούριες.

2. Από τις άλλες, τις "καλές", άλλες ήταν κακές, άλλες καλές και ελάχιστες εξαιρετικές.

1. Να ρωτήσω με ποιο τρόπο κοστολογείς?

Επίσης αν άξιζαν 300 ευρώ made in USA, πόσο θα κόστιζαν αν ήταν Ινδονησιακές (που τα κόστη είναι μικρότερα)?

Καμιά 150αριά?

 

2. Να ρωτήσω επίσης, αν θα μπορούσες να πεις τι εννοείς με το "κακές", τι παραπάνω/καλύτερο είχαν οι "καλές", και τι ήταν αυτό που έκανε κάποιες εξαιρετικές?

Την δική σου άποψη θέλω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου