Προς το περιεχόμενο

Korg monologue συνδεση με monitor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σας ευχαριστω ξανα για το χρονο σας .να κανω και μια αλλη ερωτηση .Η καρτα μου εχει μια εισοδο line in και μια mic .υπαρχει περιπτωση πχ με καποιο ανταπτορα να μπορεσει να συνδεσεις δυο οργανα ?(επαναλαμβανω υστερω πολυ σε γνωσεις τεχνικες περι καλωδιων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σας ευχαριστω ξανα για το χρονο σας .να κανω και μια αλλη ερωτηση .Η καρτα μου εχει μια εισοδο line in και μια mic .υπαρχει περιπτωση πχ με καποιο ανταπτορα να μπορεσει να συνδεσεις δυο οργανα ?(επαναλαμβανω υστερω πολυ σε γνωσεις τεχνικες περι καλωδιων)

 

Αγαπητέ, μήπως θέλεις - κατά βάθος - να γίνεις ηλεκτρολόγος; Μιλάς διαρκώς για καλώδια, ενώ σου εξηγήθηκε τριάντα φορές ότι πρέπει να πας να πάρεις ένα μικρό, έστω, μείκτη. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην έχεις χρήματα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλες οι δουλειές γίνονται δωρεάν.

 

Ακόμη και για "τα καλώδια" έχεις πάρει απάντηση πάντως.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ρωτάει κάτι διαφορετικό.

Ωστόσο δεν την γνωρίζω την κάρτα για να βοηθήσω.

Πάντως αν δεν μπορεί να βοηθήσει κανένας, μπορεί ο φίλος να γκουγκλαρει το θέμα του στα Αγγλικά και να βρει πολλές απαντήσεις και instructional videos στο δίκτυο.

Επίσης το manual θα περιέχει όλες τις "εγκεκριμένες" λειτουργείες και συνδεσμολογίες της κάρτας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ρωτάει κάτι διαφορετικό.

 

Το ίδιο ρωτάει. Έχει κολλήσει ότι τα ηχητικά σήματα, μιξάρονται με διάφορους συνδυασμούς καλωδιακών βραχυκυκλωμάτων. Για κάποιον λόγο, αρνείται να κατανοήσει ότι όλο αυτό γίνεται (και πρέπει να γίνεται) μόνο με τη βοήθεια ειδικής εντεταλμένης συσκευής. Αν τραγούδαγε κιόλας, θα ρώταγε με ποιο καλώδιο μπορεί να ακούει τη φωνή του και την κιθάρα του ταυτόχρονα...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ρωτάει. Έχει κολλήσει ότι τα ηχητικά σήματα, μιξάρονται με διάφορους συνδυασμούς καλωδιακών βραχυκυκλωμάτων. Για κάποιον λόγο, αρνείται να κατανοήσει ότι όλο αυτό γίνεται (και πρέπει να γίνεται) μόνο με τη βοήθεια ειδικής εντεταλμένης συσκευής. Αν τραγούδαγε κιόλας, θα ρώταγε με ποιο καλώδιο μπορεί να ακούει τη φωνή του και την κιθάρα του ταυτόχρονα...

 

πως γινεται οποτε μπαινω σε αυτο το ελληνικο μουσικο φορουμ ,να πεταγονται κατι τυποι σαν και σενα οι οποιοι μιλανε ετσι απαξιωτικα .Αναρωτιεμαι αν καναμε τη συζητηση face to face και σας ρωτουσα οσο ευγενικα ρωταω και εδω στο θεμα  που ανοιξα ,θα γυρναγες και θα ελεγες ατακες " εχει κολλησει"  με το γενικοτερα πνευμα της ειρωνικης "ΜΗ" απαντησης σου .Πιστευω πως οχι .Ασε που αυτο που ρωταω ειναι διαφορετικο .

Θυμαμαι οταν ημουν μικρος και  θελαμε με καποιο φιλο να ακουσουμε μουσικη απο το κασσετοφωνο ή το cd player με δυο ζευγαρια ακουστικα ,βαζαμε εναν ανταπτορα (σταυρό ) και καναμε τη δουλεια μας .Οποτε αναρωτιομουν αν γινεται αυτο και στην προκειμενη περιπτωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως γινεται οποτε μπαινω σε αυτο το ελληνικο μουσικο φορουμ ,να πεταγονται κατι τυποι σαν και σενα οι οποιοι μιλανε ετσι απαξιωτικα

 

Δεν υπάρχει καμία αγένεια στην απάντησή μου, την οποία άλλωστε δεν διαψεύδεις. Όντως, πέντε μέρες τώρα, ρωτάς την ίδια ερώτηση (και παίρνεις την ίδια απάντηση).

 

Όσον αφορά το τι θα σου έλεγα face-to-face, υπάρχουν δύο ερωτήσεις για 'σένα : α) σε ποιο κατάστημα θα έμπαινες να ρωτάς επί πέντε μέρες αυτό που ρωτάς και δεν θα σε είχανε πετάξει έξω;, β) γιατί πιστεύεις ότι υπάρχει κακία στην ερώτησή μου;

 

Παίρνω το θάρρος να σε περιπαίξω λίγο με το κόλλημά σου, ακριβώς διότι εδώ είμαστε δικτυακοί "φίλοι", και ναι, το ίδιο θα σου έλεγα και face-to-face. Άμα και εγώ ρωτάω πέντε μέρες για ποιο λόγο δεν βάζουνε μεγάφωνα πάνω στις κιθάρες (και όλοι να μου απαντάνε "φίλε, έχουμε ενισχυτές γι' αυτή τη δουλειά") σου επιτρέπω επίσημα να μου κάνεις όση πλάκα θέλεις.

 

Φιλικά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία αγένεια στην απάντησή μου, την οποία άλλωστε δεν διαψεύδεις. Όντως, πέντε μέρες τώρα, ρωτάς την ίδια ερώτηση (και παίρνεις την ίδια απάντηση).

 

Όσον αφορά το τι θα σου έλεγα face-to-face, υπάρχουν δύο ερωτήσεις για 'σένα : α) σε ποιο κατάστημα θα έμπαινες να ρωτάς επί πέντε μέρες αυτό που ρωτάς και δεν θα σε είχανε πετάξει έξω;, β) γιατί πιστεύεις ότι υπάρχει κακία στην ερώτησή μου;

 

Παίρνω το θάρρος να σε περιπαίξω λίγο με το κόλλημά σου, ακριβώς διότι εδώ είμαστε δικτυακοί "φίλοι", και ναι, το ίδιο θα σου έλεγα και face-to-face. Άμα και εγώ ρωτάω πέντε μέρες για ποιο λόγο δεν βάζουνε μεγάφωνα πάνω στις κιθάρες (και όλοι να μου απαντάνε "φίλε, έχουμε ενισχυτές γι' αυτή τη δουλειά") σου επιτρέπω επίσημα να μου κάνεις όση πλάκα θέλεις.

 

Φιλικά.

εχεις ιδιαιτερη σχεση με την κολλα ,αναρωτιεμαι γιατι ..

τι σχεση εχει ενα μαγαζι με ενα μουσικο φορουμ ?

δεν πιστευω οτι υπαρχει κακια .Μικροτητα υπαρχει ,η οποια μαλλον δεν αφορα μονο στην ερωτηση σου αλλα μαλλον σε ολο σου το 'ειναι' .

υπαρχουν ανθρωποι σαν τον Spyros Delta , τον npap & τον stavros_d80 και υπαρχουν και οι υπολοιποι .δεν γνωριζω κανεναν σας προσωπικα . ειναι ομως εντυπωσιακη η διαφορα στο επιπεδο ..

τελοςπαντων σας ευχαριστω ολους ετσι κι αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ιδιαιτερη σχεση με την κολλα ,αναρωτιεμαι γιατι ..

τι σχεση εχει ενα μαγαζι με ενα μουσικο φορουμ ?

δεν πιστευω οτι υπαρχει κακια .Μικροτητα υπαρχει ,η οποια μαλλον δεν αφορα μονο στην ερωτηση σου αλλα μαλλον σε ολο σου το 'ειναι' .

υπαρχουν ανθρωποι σαν τον Spyros Delta , τον npap & τον stavros_d80 και υπαρχουν και οι υπολοιποι .δεν γνωριζω κανεναν σας προσωπικα . ειναι ομως εντυπωσιακη η διαφορα στο επιπεδο ..

τελοςπαντων σας ευχαριστω ολους ετσι κι αλλιως

 

Επειδή, το παρακάνεις, να ξέρεις ότι μικρότητα υπάρχει (ή δεν υπάρχει) όταν θίγεται κάποιος. Δηλαδή, στη φραστική μας αντιπαράθεση, ο μόνος που μπορεί να δείξει (ή να μην δείξει) μικρότητα είσαι εσύ, καθώς η όλη συζήτηση δεν αφορά κάποιο δικό μου πρόβλημα, αλλά δικό σου.

 

Σε κάθε περίπτωση, όταν εμένα μου εξήγησαν (άλλοι άνθρωποι, σε άλλες εποχές και όντως πρόσωπο-με-πρόσωπο) έκανα αυτό που οφείλει να κάνει κάθε ημιμαθής όταν κάποιος ασχολείται μαζί του: σώπασα και έμαθα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ΗΔΗ μια Behringer Xenyx 802   οπότε λέμε πως θα κάνει δουλειά με αυτήν χωρίς να αγοράσει τίποτα καινούργιο εκτός από καλώδια (άντε και κανα minijack ;D)

 

επίσης το αρχικό ερώτημα είναι για σύνδεση εκτός mac MONOLOGUE>JBL.

 

ένα rec out στην apogee και τέλος παίρνεις το σήμα line καθαρό (RCA σε minijack stereo στην apogee) και όλο το σετάπ είναι έτοιμο ;)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει ΗΔΗ μια Behringer Xenyx 802   οπότε λέμε πως θα κάνει δουλειά με αυτήν χωρίς να αγοράσει τίποτα καινούργιο εκτός από καλώδια (άντε και κανα minijack ;D)

 

φίλε Σταύρο και κατά την γνώμη μου πάντα, σε ένα φόρουμ που θέλει να φέρει τον διακριτικό τίτλο "μουσικής τεχνολογίας" πρέπει να ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ ΕΠΑΡΚΩΣ ότι η ηχητική ποιότητα μιας Apogee one θα ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΕΙ περνώντας το σήμα της μέσα από μια τίμια but φτωχή entry level Behringer... και αυτό να το ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ως επιλογή ο op (o οποίος παρεμπιπτόντως πήρε τα JBL για να αναβαθμίσει ηχητικά τα M audio bx5 που διέθετε και με μια τέτοια "πρόταση" του ακυρώνεται με "χαζό τρόπο" το όποιο κέρδος)...

 

ειδάλλως να γυρίσουμε σε "άλλες" εποχές... να φτιάξουμε κι εδώ πέρα από το "Ξεκινώντας" και μια κατηγορία "μικροί ΜικροφΟνιάδες έτοιμοι" και να ναι όλοι ευτυχισμένοι... την πληροφορία για το ανταπτοράκι θα την πάρει κι από τον κυρ Μήτσο τον ξάδερφο της Μαρίας που πήρε το στερεο των 2345434 βατ απότ ον Κωτσόβολο... σε ένα φόρουμ τεχνολογίας πρέπει να παίρνει την πληροφορία  για το "σωστό" signal split με τις λιγότερες απώλειες και η ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ τελική κίνηση να επιλέξει το ανταπτοράκι (ή την behringer σε αυτή την περίπτωση) πρέπει να είναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ως προς το τελικό της αποτέλεσμα... θέλω να πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ και συμφωνείς... ;)

 

σας ευχαριστω ξανα για το χρονο σας .να κανω και μια αλλη ερωτηση .Η καρτα μου εχει μια εισοδο line in και μια mic .υπαρχει περιπτωση πχ με καποιο ανταπτορα να μπορεσει να συνδεσεις δυο οργανα ?(επαναλαμβανω υστερω πολυ σε γνωσεις τεχνικες περι καλωδιων)

 

η περίπτωση του φθηνιάρικου "αντάπτορα" ΠΑΝΤΑ συνοδεύεται από ανεπιθύμητα artifacts με την ευρεία έννοια (πτώση ποιότητας, έντασης, εργονομική δυσχρηστία και άλλα όπως την περίπτωση που ανέφερες με τα δυο ακουστικά όπου έγινε και mono το σήμα τους) και είναι μεν πολλές φορές μια προσωρινή λύση αλλά που δεν παύει να είναι "ΜΠΑΚΑΛΙΚΗ" στο πλείστον των περιπτώσεων...

 

στην apogee σου μπορείς να συνδέσεις ένα δεύτερό όργανο στην μικροφωνική της είσοδο μέσω ενός DI με ποιοτικότατα αποτελέσματα ή αν θες να έχεις ταυτόχρονα και mic να χρησιμοποιήσεις στην line είσοδο ένα audio signal merger με το οποίο θα ελαχιστοποιήσεις τις όποιες απώλειες... τώρα αν πρόκειται για τη μια φορά στις τόσες που θα έρθει ένας φίλος να τζαμαρετε για πλάκα και το μικτάκι χρησιμοποίησε και ανταπτοράκι κι ότι θες... άλλο αυτό κι άλλο το μόνιμο σεταπ που θα σέβεται τα έξοδα που έκανες για να το αποκτήσεις... :)

 

τέλος φιλικά πάντα να σου πω ότι αν τελικά δεν σε ενδιαφέρει η το δυνατόν καλύτερη ηχητική ποιότητα του σετάπ σου, ΚΑΚΩΣ επένδυσες στα JBL και στην apogee... μείνε με την onboard και ένα ζευγαράκι multimedia ηχειάκια (υπάρχουν ικανοποιητικότατα πια) και αξιοποίησε τα επιπλέον χρήματα σε κάτι που για σένα θα είναι πιο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ως ανάγκη...

 

η τελική επιλογή είναι πάντα δική σου αλλά με την προϋπόθεση ότι ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ πλέον την όποια συνέπειά της...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου