Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Bill μήπως υπερβάλεις λίγο;

 

Κι εγώ προσωπικά αρέσκομαι σε made in usa, για συναισθηματικούς λόγους, αλλά όταν λες "φωτεινή εξαίρεση" ειναι σα να λες ότι άμα σου βαλουνε στο χέρι μια am std και μια std τότε θα εισαι σε θέση να ξεχωρίσεις αμεσως και χωρίς πολλά πολλά.

 

Ξαναλέω, βρίσκω τη ροπή προς am λογική (η ηλ. κιθάρα ειναι αμερικάνικη εφεύρεση, πως να το κανουμε!) αλλα τη πιο πανω φραση λιγο πομπώδη. 

 

Σε καμία περίπτωση δε θα ξεχώριζα σε ένα blind test οτιδήποτε, έχω παραδεχτεί πολλάκις ότι ούτε guru gear είμαι, ούτε έχω παίξει με πολλά όργανα, ίσα ίσα πιο πολύ πάω με τα μάτια μου, το οποίο μόνο καλό δεν είναι.

 

Αλλά η Baja που έπαιξα μου άρεσε περισσότερο από τις καινούργιες Tele Std made in USA που έπαιξα σε γνωστό κιθαρομάγαζο. Τώρα γιατί; Μάλλον το specs και ο ήχος που έχω στο μυαλό μου πήγαιναν προς μία κιθάρα με χαρακτηριστικά της Baja και όχι της Std, αν εξαιρέσουμε τον αριθμό των τάστων.

 

Δε λέω ότι το V shaped neck είναι ο τύπος μου, με C παίζω, αλλά δεν είναι και τραγική μετάβαση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βασίλη αν καταλήξεις σε τέλε, υπάρχει κι η American Special που αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρθηκε. Maple ταστιέρα που θες, 22 jumbo τάστα και οι texas special μαγνήτες δίνουν πολύ ωραίο γκάζι ενώ και στα καθαρά ο neck είναι πολύ καλός με μόνο τον bridge να είναι λίγο too much, για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη που πάω λίγο πίσω το νήμα.

Νίκο αν θες εξηγείς (ίσως με κάποια εικόνα που βρίσκεις γρήγορα) τι ακριβώς εννοείς?

 

Fender Telecaster® Electric Guitar Central -- No. 1 in the World

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς αν θες τυπικη tele συμπεριφορά πως ξερεις αν ο μαγνητης ειναι προδιαγραφων abc;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς αν θες τυπικη tele συμπεριφορά πως ξερεις αν ο μαγνητης ειναι προδιαγραφων abc;

 

Ξερεις δεν ειναι και rocket science ...

 

Απλα αλλη ..τυπικη συμπεριφορα εχουν οι 50s (Alnico 3) & αλλη η 60s (Alnico 5)

 

Cavalier Guitar & Bass Pickups

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Baja δεν είναι νίτρο.Πολυεστερας είναι,απλά έχει κανονικό μαγνήτη τελε στη γέφυρα,με base plate,κάτι που η Αm STD δεν έχει.Αυτο την κάνει να ακούγεται όπως πρέπει να ακούγεται μια tele (γενικά ο στοκ bridge μαγνήτης της ΑΜ std είναι πολύ μέτριος)

Από την στιγμή που σου αρέσει λοιπόν ο κλασσικός vintage low output τελε ήχος ΕΥΓΕ και welcome to the club :)

 

Η ΜΙΜ classic & std είναι μέτριες κιθάρες με χαλια μαγνήτες μη χάνεις τον καιρό σου.

 

btw η ΑΜ std που σου λινκαρα maple είναι.

 

δεν ξέρω αν είναι rocket science ::)

άλλωστε μπήκα στον χώρο της std tele πρόσφατα (διότι αυτό που είχα χρόνια ήταν άλλο είδος tele) και δεν ξέρω.

Και επειδή (το έχω ξαναδηλώσει) είμαι εντυπωσιασμένος θα ήθελα να έχω τον "σωστό" ήχο tele όπως τον περιγράφεις πιό πάνω.

Ξέρεις αυτή που έχω φοράει του παππού τους NF. (και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος)

Δεν ξέρω αν κάποια στιγμή φτιάξω μια άλλη ή αναζητήσω μια άλλη: Στην περίπτωση αυτή θα ήθελα να ξέρω τι μαγνήτες να ψάξω να δω αν έχει ή στο φτιάξιμο να διαλέξω το σωστό base plate (δεν είμαι σίγουρος ότι όλοι οι κατασκευαστές το αναφέρουν καθαρά). Θα ήθελα να έχω μια straight.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το λινκ που σου έβαλα,οι μαγνήτες του παππού είναι σούπερ και 90% vintage Tele χωρίς θόρυβο,για κανονικούς μόνους βάζεις ένα σετ DiMarzio Twang Kings και καθάρισες με λίγα λεφτά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το λινκ που σου έβαλα,οι μαγνήτες του παππού είναι σούπερ και 90% vintage Tele χωρίς θόρυβο,για κανονικούς μόνους βάζεις ένα σετ DiMarzio Twang Kings και καθάρισες με λίγα λεφτά.

 

ΟΚ θενκς ;)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραίος ο Twang King στη neck θέση, τον άκουσα αυτές τις μέρες που έψαχνα Tele να δοκιμάσω.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ο Twang King στη neck θέση, τον άκουσα αυτές τις μέρες που έψαχνα Tele να δοκιμάσω.

Με βάση αυτά που ψάχνεις μήπως αυτή θα σε ενδιέφερε ;

https://smart.noiz.gr/details.php?id=371965

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου