Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Αφού αυτού του τύπου το high gain σε καλύπτει με τη υπέροχη διαύγεια που έχουν οι Tele στην μίξη, go for it  :)

 

    Στο τέλος της μέρας την κιθάρα πρέπει να την γουσταρεις και οπτικά, και εγώ ελεγα στα παιδιά στην μπάντα ''θα πάω να πάρω μια prs se του '17 που την δοκίμασα και μου άρεσε και είναι ο,τι πρεπει για το στυλ μας που είναι all around'' και την επομένη με είδαν με tele και πήγαν να με ..αυτοκτονησουν γιατί νόμισαν ότι το γύρισα στο country.  ;D

    Ευτυχώς όταν παίξαμε και την άκουσαν, άλλαξαν γνώμη.

 

    Aπλά, αν το δεις ψυχρά-υπολογστικά, χρειαζόμουνα και εγώ μια SE.

 

    Καλές αγορές!

 

να προσθέσω επίσης , ότι πλέον έχουν και καλύτερο headstock , με την καλλιτεχνική αναγραφή του πλήρους ονόματος  όπως οι USA . Παλιά έγραφε απλά PRS SE

 

    Μα, γι αυτό την δοκίμασα. Είδα το headstock και έπαθα σοκ  ;D

 

Υ.Γ. η μπάχα έχει μπράτσο ρόπαλο, ίσως να μην σου κάνει. Δες και το θέμα γέφυρας. Άλλο μια 6 saddle start-like γέφυρα και άλλο η κλασσική 3-saddles γέφυρα της Τέλε. Στα μπουκώματα/palm muting, η 3-saddles μπορεί να σου φανεί λίγο awkard στην αρχή ...

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Αν ήμουν επαγγελματίας μουσικός με session προσανατολισμούς με 3-4 μπάντες εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους και έπρεπε να έχω μία κιθάρα, θα πήγαινα για μία PRS σίγουρα.

 

Απλά επειδή δεν παίζει αυτό το σενάριο, πιστεύω ότι μπορώ να βρω μία Tele στα μέτρα μου με μερικούς μοντέρνους ήχους παντρεμένους με την κλασική Tele αισθητική. Δεν έχω σκοπό να πάρω μία Fender Tele για να πάω να παίξω Meshuggah ή Periphery.

 

Στην τελική, αν δω ξαφνικά ότι θέλω να παίξω Death ή Modern Metal γενικότερα, υπάρχουν ποιοτικότατα όργανα ακόμα και με τα μισά χρήματα απ'όσα έχω τώρα. Λίγο στην πείνα και θα πάρω ένα τέτοιο να κάνει παρέα στις άλλες 2. ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο superfunk σου πρότεινε την ιδανική λύση για το συγκεκριμένο budget. Δεν είναι τίποτα να πάρεις ένα αεροπλάνο και να έρθεις να την δοκιμάσεις.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω καμία απολύτως σχέση με τον πωλητή, αλλά για να είμαι απολύτως ειλικρινής μόνο που είδα την θρυλική φωτογραφία του Dave Murray με την ex-Kossof 57άρα Strat δίπλα στους JMPs "καδραρισμενη" και υπογεγραμμένη από τον ίδιο (καθώς και των υπολοίπων μελών των Iron Maiden) ε είπα οτί you cant go wrong with that seller...  ;D 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στη θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή να αυξήσω λίγο παραπάνω το budget και θα αγόραζα μία μεταχειρισμένη US Standard tele την οποία θα μόνταρα αναλόγως των απαιτήσεων.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο superfunk σου πρότεινε την ιδανική λύση για το συγκεκριμένο budget. Δεν είναι τίποτα να πάρεις ένα αεροπλάνο και να έρθεις να την δοκιμάσεις.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω καμία απολύτως σχέση με τον πωλητή, αλλά για να είμαι απολύτως ειλικρινής μόνο που είδα την θρυλική φωτογραφία του Dave Murray με την ex-Kossof 57άρα Strat δίπλα στους JMPs "καδραρισμενη" και υπογεγραμμένη από τον ίδιο (καθώς και των υπολοίπων μελών των Iron Maiden) ε είπα οτί you cant go wrong with that seller...  ;D

 

το πα πρώτος  ;D ;D ;D O0 8)

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στη θέση σου θα έκανα λίγο υπομονή να αυξήσω λίγο παραπάνω το budget και θα αγόραζα μία μεταχειρισμένη US Standard tele την οποία θα μόνταρα αναλόγως των απαιτήσεων.

 

+1000

 

Έλα σε έφτιαξα

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=378380

 

& σου εκοικονομησα κα 10 ευρω απο τον μαγνητη

 

https://www.thomann.de/gb/dimarzio_dp384_chopper_humbucker.htm

 

Α,ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΡΟΖΑΚΙ

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=373237

 

;D

 

 

Λόγω της μοντέρνας βαρΓιας γέφυρας οι Αm Std  είναι πιο κατάλληλες για γκάζια ειδικά αν βάλεις διπλό πίσω.Eπισης εχουν λεπτα μπρατσα και συνηθως ειναι μεσαιου βαρους οποτε ειναι καλες για μαχογκανυκαλογιαμεταλ  ;D

 

Φυσικα και στις Highway μπαίνει η βαριά Gotoh χωρίς σκαψίματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ να την ειχες κανει

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=380523

 

;D ;D

 

παιρνεις και μια κανονικη γεφυρα tele Gotoh modern  (αυτη ειναι Gotoh για διπλους) αν θες  να βαλεις τον DΜ του Kotzen και καθαρισες...

 

και ειναι και ΟΝΤΩΣ μαχογκανυκαλογιαμεταλ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίες οι προτάσεις SF, αλλά θέλω maple ταστιέρα οπωσδήποτε, σε βαθμό να θυσιάσω και τα 22 τάστα.

 

Είδα στον οδηγό σου ότι οι Baja είναι εξαιρετικές, οπότε πήγα σε έναν φίλο Telecasterάκια και την άκουσα δίπλα με μία USA Standard. Χίλιες φορές Baja!

 

Πραγματικά έμεινα κάγκελο, δεν ήξερα ότι είναι φτιαγμένες αλά "Custom Shop Designed" στο Μεξικό.

 

Μου άρεσε ηχητικά, βγάζει τον κλασικό Tele ήχο, παίζει ρόλο και η γέφυρα βέβαια, ότι γενικά η κιθάρα έχει nitro, ο συνδυασμός Ash με Maple, είναι πολύ καλό όργανο, όχι για τα λεφτά του, γενικά.

 

Θα προσπαθήσω να ακούσω και τις νέες Standard (Mexico) και Classic Series (Mexico), μιας και για άλλη μια φορά έκανα κωλοτούμπα μετά από προσωπική δοκιμή.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Baja δεν είναι νίτρο.Πολυεστερας είναι,απλά έχει κανονικό μαγνήτη τελε στη γέφυρα,με base plate,κάτι που η Αm STD δεν έχει.Αυτο την κάνει να ακούγεται όπως πρέπει να ακούγεται μια tele (γενικά ο στοκ bridge μαγνήτης της ΑΜ std είναι πολύ μέτριος)

Από την στιγμή που σου αρέσει λοιπόν ο κλασσικός vintage low output τελε ήχος ΕΥΓΕ και welcome to the club :)

 

Η ΜΙΜ classic & std είναι μέτριες κιθάρες με χαλια μαγνήτες μη χάνεις τον καιρό σου.

 

btw η ΑΜ std που σου λινκαρα maple είναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου