Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

H Baja δεν είναι νίτρο.Πολυεστερας είναι,απλά έχει κανονικό μαγνήτη τελε στη γέφυρα,με base plate,κάτι που η Αm STD δεν έχει.Αυτο την κάνει να ακούγεται όπως πρέπει να ακούγεται μια tele (γενικά ο στοκ bridge μαγνήτης της ΑΜ std είναι πολύ μέτριος)

Από την στιγμή που σου αρέσει λοιπόν ο κλασσικός vintage low output τελε ήχος ΕΥΓΕ και welcome to the club :)

 

Η ΜΙΜ classic & std είναι μέτριες κιθάρες με χαλια μαγνήτες μη χάνεις τον καιρό σου.

 

btw η ΑΜ std που σου λινκαρα maple είναι.

 

Ναι την AM Std τη σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Αν πάρω τη Baja θα δυσκολευτώ να βγάλω τον μαγνήτη γιατί μου ακούστηκε πολύ πολύ καλά, αλλά θέλω να παίζω και πιο γκαζομένα πράγματα, οπότε εκεί ίσως έχει θέμα. Με trial and error θα δούμε.

 

Πάντως και ο neck που φοράει είναι εξαιρετικός, το πιθανότερο είναι να βάλω έναν medium output mini humbucker στη γέφυρα, ώστε και γκάζι/όγκο να πάρω και ρίχνοντας το volume να βγάζει λίγο περισσότερο την Telecasterίλα που μου άρεσε.

 

Τελικός μεταξύ AM Std και Baja.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο neck είναι super,δεν χρειάζεται να σκάψεις και να βάλεις mini hum για τη δουλειά που θες ,ο DM του Kotzen είναι medium low output θα κάνει ακριβώς αυτό που θες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρουσες προτάσεις indeed

 

άρα για οικονομική τελε που θα ήθελα κάποτε για τον "κλασσικό" ήχο , κατάλαβα ότι πρέπει να κινηθούμε προς baja

 

θενξ

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο neck είναι super,δεν χρειάζεται να σκάψεις και να βάλεις mini hum για τη δουλειά που θες ,ο DM του Kotzen είναι medium low output θα κάνει ακριβώς αυτό που θες.

 

Ναι sorry, μπέρδεψα τις ορολογίες. Εννοούσα τον single coil sized Chopper T του Kotzen.

 

ενδιαφέρουσες προτάσεις indeed

 

άρα για οικονομική τελε που θα ήθελα κάποτε για τον "κλασσικό" ήχο , κατάλαβα ότι πρέπει να κινηθούμε προς baja

 

θενξ

 

Εξαιρετική η Baja, δε θύμισε σε τίποτα οποιοδήποτε Μεξικάνικο όργανο έχω παίξει από Fender. Μεγάλη και φωτεινή εξαίρεση.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που να παίξεις και με καμμιά Roadworn που είναι και νίτρο. :)

 

Θέλει όμως αλλαγή ο bridge μαγνήτης...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έπαιξα σήμερα μία Partcaster με neck από Fender Tele Custom Shop και σώμα Ash με νίτρο. Τρέλα σκέτη. Βέβαια εκεί το κόστος ξέφυγε.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Το καλό με την Μπάχα είναι ότι εχει και έναν συνδιασμό neck - bridge σε series, οπότε μπορείς να βγάλεις και έναν (σχεδόν)humbucker ήχο που είναι ό,τι πρέπει για leads. Αν βάλουμε στην εξίσωση και το S1-Switch, έχεις με το καλημέρα 6 διαφορετικούς ήχους.

 

    Oι μαγνήτες της είναι o broadcaster στο bridge και ο twisted tele στον neck. Έκαστοι custom shop σχεδιασμένοι. Έχω την εντύπωση ότι είναι πιο high output από τους κλασσικούς τέλε μαγνήτες. Ειδικά ο broadcaster είναι κορυφή. Κρίμα να τον βγάλεις, απλά στα γκάζια θα πρέπει να ανεχτείς λίιιιγο βζζζζζζζ.  ;D

 

    Από την άλλη μια Am. Std με την αλλαγή μαγνητών επίσης μπορεί να προβεί εξίσου καλή επιλογή. Βασικά είναι στο χέρι σου ποια γεφυρα και μανίκι σου κάθεται πιο καλά, πέρα από τους μαγνήτες. Και δες ποια ταιριάζει καλύτερα στον high gain ήχο σου.

 

.

Εξαιρετική η Baja, δε θύμισε σε τίποτα οποιοδήποτε Μεξικάνικο όργανο έχω παίξει από Fender. Μεγάλη και φωτεινή εξαίρεση.

 

Kαθόλου εξαίρεση  ;)

Η Μπάχα ανήκει στην σειρά classic player (50's - 60's) η oποία είναι αυτής της ''custom shop designed'' φάσης.

 

Έχω Fender classic player 50's strat, έχω και Am Std strat, η δεύτερη επ'ουδενί δεν είναι ''καλύτερη'' της πρώτης.

 

Και στα μπάσα το ίδιο ισχύει. Γενικά η σειρά ''classic player'' είναι κατά τη γνώμη μου η πιο λογική επιλογή για κάποιον που θέλει μια καλή Fender.

 

Βέβαια δεν είναι καμιά φθηνή σειρά, 800-900 ευρώ κάνουν, τα μπάσα μπορεί και πάνω από χιλιάρικο.... μέλη του νόιζ που μυρίστηκαν από νωρίς την φάση πριν 10 χρόνια, τις αγόραζαν δυο-δυο με τα μισά λεφτά από όσο κοστίζουνε σήμερα...  ;D

 

άρα για οικονομική τελε που θα ήθελα κάποτε για τον "κλασσικό" ήχο , κατάλαβα ότι πρέπει να κινηθούμε προς baja

 

Και ναι και όχι... ο κλασσικός Tele ήχος είναι αυτός της american vintage '52.

Η Βaja είναι πιο μοντέρνα υλοποίηση (με κάποια vintage χαρακτηριστικά), λόγω μαγνητων και συνδεσμολογίας, και είναι κιθάρα που ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις bending  ;D

 

Δεν θέλω να σε μπερδέψω, αλλά εγώ την προτιμώ την Μπάχα από την '52, όχι γιατί την θεωρώ ''καλύτερη'' κιθάρα (επ'ουδενί... μόνο τρελός θα το έλεγε αυτό) αλλά γιατί είναι λίγο πιο μοντέρνα και με βολεύει πιο πολύ στο παίξιμο και στο στυλ που παίζω.  ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{. ο κλασσικός Tele ήχος είναι αυτός της american vintage '52. }

 

ΕΝΑΣ από τους κλασσικούς τελε ήχους,υπάρχει και ο 60s & o late 60s.

 

Όσο πιο παλιός τόσο πιο hot  και με περισσότερα μεσαία είναι ο bridge pickup.

 

H Baja λόγω του Broadcaster είναι 50s.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Baja απλά έχει κανονικό μαγνήτη τελε στη γέφυρα,με base plate,κάτι που η Αm STD δεν έχει.Αυτο την κάνει να ακούγεται όπως πρέπει να ακούγεται μια tele

 

συγνώμη που πάω λίγο πίσω το νήμα.

Νίκο αν θες εξηγείς (ίσως με κάποια εικόνα που βρίσκεις γρήγορα) τι ακριβώς εννοείς?

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική η Baja, δε θύμισε σε τίποτα οποιοδήποτε Μεξικάνικο όργανο έχω παίξει από Fender. Μεγάλη και φωτεινή εξαίρεση.

 

Bill μήπως υπερβάλεις λίγο;

 

Κι εγώ προσωπικά αρέσκομαι σε made in usa, για συναισθηματικούς λόγους, αλλά όταν λες "φωτεινή εξαίρεση" ειναι σα να λες ότι άμα σου βαλουνε στο χέρι μια am std και μια std τότε θα εισαι σε θέση να ξεχωρίσεις αμεσως και χωρίς πολλά πολλά.

 

Ξαναλέω, βρίσκω τη ροπή προς am λογική (η ηλ. κιθάρα ειναι αμερικάνικη εφεύρεση, πως να το κανουμε!) αλλα τη πιο πανω φραση λιγο πομπώδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου