Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου Bill, ήθελα να γράψω περίπου τα ίδια αλλά το παρελθόν έχει δείξει ότι ανοίγονται οι ασκοί του Αιόλου οπότε αρκέστηκα αυστηρά στις προτάσεις μου

 

Επειδή αυτά που ζητάς , τα ζητούσα κι εγώ πριν 6 μήνες και πολύ πρόσφατα απέκτησα το απόλυτο holy grail μου .... να ξέρεις ότι αυτά που γράφεις και τα ενστερνίζομαι ( ξύλα , επιλογή κομματιών , άψογη συναρμολόγηση των parts , άψογη ταστοδουλειά )  ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ γιατί οι luthier αφιερώνουν περισσότερο χρόνο και χρεώνουν την ¨προσοχή" που δίνουν στην κατασκευή

 

Αυτό που ζητάς εγώ το βρήκα στον Suhr . Μπορείς να δώσεις 2500 για το φτηνότερο μοντέλο του ;;

 

Μπορείς να δώσεις 2000 για μεταχειρισμένη PRS Custom 24 ;;

 

On the other hand, η Κορέα έχει εξαιρετικό εργοστάσιο και νομίζω στο ίδιο κατασκευάζονται και οι Schecter & PRS & πολλές άλλες

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ό,τι έχω παίξει από αυτό το εργοστάσιο (Schecter Hellraiser C-1 FR, Schecter Solo 6, PRS SE Custom 24) ήταν πολύ ποιοτικά όργανα. Καμία σχέση με τις Αμερικάνικες PRS, αλλά αξιοπρεπέστατα όργανα και καλοστημένα.

 

Μην παρεξηγηθώ, στον ήχο ήταν πάρα πάρα πολύ κοντά, ειδικά αν είχαν ίδια ηλεκτρικά-μαγνήτες, δηλαδή σε blind test δε θα έβγαζα άκρη, στο χέρι ήταν οι διαφορές. Δικαιολογούν τα 1000 ευρώ διαφορά; Αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό. Πάντως διπλάσια καλύτερες δεν ήταν οι Αμερικάνικες.

 

Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για διαφορές Fender USA/Japan με Fender Mexico, αλλά δεν έχω αρκετό δείγμα γραφής για να πω κάτι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και κατά Charvel μεριά, όπως ανέφερε και ο odis13 και o JIMMYPAP.

Αγόρασα το Δεκέμβρη την San Dimas Style 1(Strat like) και έχω μείνει κατευχαριστημένος και από τον ήχο και την ποιότητα κατασκευής (Mexico).

Αυτή είναι:

https://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_sd1_2h_fr_sw.htm?ref=search_rslt_charvel_378278_4

 

 

Για έσενα που θέλεις tele style και χωρίς Floyd Rose, νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε καλύψει:

https://www.andertons.co.uk/charvel-pro-mod-san-dimas-style-2-in-chlorine-burst

 

 

Σε σχέση με τη δικιά μου η διαφορα είναι στη γέφυρα και στο ότι η Style 2 στο link έχει Quilt Maple top.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραία specs, ούτως ή άλλως πρόκειται για το ίδιο εργοστάσιο που φτιάχνει τις Fender, μιας και η Charvel μαζί με τη Jackson ανήκουν στη Fender.

 

Πολύ καλή τιμή, θα κοιτάξω να δοκιμάσω καμία, αν και θα ήθελα να αποφύγω τον humbucker στη θέση neck.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έσενα που θέλεις tele style και χωρίς Floyd Rose, νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα σε καλύψει:

https://www.andertons.co.uk/charvel-pro-mod-san-dimas-style-2-in-chlorine-burst

 

Να, τωρα ειναι που με κανεις και τριζει η τσεπη μου...Γιατι βρε αδερφε;;;!!!! :'( :'( :'(

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη κουβέντα

 

εγώ την PRS SE μου, την έδωσα για την αίσθηση στα χέρια όπως λες. Συν 2-3 ατέλειες που δεν ήθελα να ασχοληθώ . Ηχητικά ήταν συγκλονιστική . Όπως ηχητικά σούπερ είναι πλέον πάρα πάρα πολλές ( λέγε Vintage V-100 )

 

Η διαφωνία συνήθως είναι στο επόμενο που θίγεις . Αν 1000 και βάλε ευρώ δικαιολογούνται .

 

Η δική μου αλήθεια είναι ότι σε specs και ήχο η αύξηση τιμής δεν δικαιολογείται η διαφορά.

 

Δεν ξέρω , ειλικρινά, αν αξίζουν τόσα χρήματα για την αίσθηση , playability αλλά μόνο όταν έπαιξα κατάφερα να την δικαιολογήσω . Μέχρι τότε έλεγα σιγά

 

Η δική μου αλήθεια

 

Edit : Καλά Charvel κι εγώ εκτιμώ θαυμάζω λιγουρεύομαι . Αρκετά 80's πολλά μοντέλα όμως . Αν βρω κάποια με HSS maple και Floyd Rose να μ αρέσει και οπτικά πολύ  θα είναι η επόμενη μου για backup της τωρινής

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Roasted maple neck κάτω απο 800 γιούρος σίγουρα versatile, δεν ξέρω χώρα παραγωγής δεν το βρήκα

 

Σίγουρα μιλάς για την Sterling by MusicMan έκδοση. Η "κανονική" είναι made in USA και κοστίζει 2100 ευρώ. Οι Sterling φτιάχνονται Κίνα/Ινδονησία, εξού και αυτή η πολύ δελεαστική τιμή για τα specs που έχει.

 

Μεγάλη κουβέντα

 

εγώ την PRS SE μου, την έδωσα για την αίσθηση στα χέρια όπως λες. Συν 2-3 ατέλειες που δεν ήθελα να ασχοληθώ . Ηχητικά ήταν συγκλονιστική . Όπως ηχητικά σούπερ είναι πλέον πάρα πάρα πολλές ( λέγε Vintage V-100 )

 

Η διαφωνία συνήθως είναι στο επόμενο που θίγεις . Αν 1000 και βάλε ευρώ δικαιολογούνται .

 

Η δική μου αλήθεια είναι ότι σε specs και ήχο η αύξηση τιμής δεν δικαιολογείται η διαφορά.

 

Δεν ξέρω , ειλικρινά, αν αξίζουν τόσα χρήματα για την αίσθηση , playability αλλά μόνο όταν έπαιξα κατάφερα να την δικαιολογήσω . Μέχρι τότε έλεγα σιγά

 

Η δική μου αλήθεια

 

Edit : Καλά Charvel κι εγώ εκτιμώ θαυμάζω λιγουρεύομαι . Αρκετά 80's πολλά μοντέλα όμως . Αν βρω κάποια με HSS maple και Floyd Rose να μ αρέσει και οπτικά πολύ  θα είναι η επόμενη μου για backup της τωρινής

 

Ναι είναι μεγάλη κουβέντα και έχει να κάνει με την τσέπη του καθενός και τις προτεραιότητές του. Εγώ συμφωνώ μαζί σου και αυτό γιατί έτυχε πρόσφατα να παίξω μαζεμένα πολύ καλά όργανα δίπλα στη δική μου Strat.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι είναι μεγάλη κουβέντα και έχει να κάνει με την τσέπη του καθενός και τις προτεραιότητές του.

 

και το επίπεδο του / εμπειρία του μάλλον. Αφού υπάρχουν πολλά δείγματα ότι παικταράδες παίζουν και με σκουπόξυλο με χορδές

 

εγώ απ την άλλη ........

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά κι εγώ δεν ξύπνησα σήμερα το πρωί και έπαιζα σαν τον Timmons ώστε το πρόβλημά μου είναι μόνο η κιθάρα, απλά βαρέθηκα τα πάρε δώσε, θέλω για το επόμενο διάστημα που θα λείπω να βρω ένα καλό όργανο να κάνω τη δουλειά μου όπως θέλω και να γουστάρω. Τώρα άμα βρω καμιά οργανάρα στο εξωτερικό και έχω το budget, το συζητάμε. ;D ;D ;D

 

Πλέον υπάρχουν πάρα πολλά όργανα που ακούγονται καλά, το θέμα είναι το feel. Να θες να πιάσεις την κιθάρα ρε παιδί μου και από αυτό που βλέπεις, ακουμπάς, μυρίζεις, πάω σε ακραία πράγματα τώρα, αλλά όλα αυτά παίζουν ρόλο.

 

Έτσι όπως βλέπω τα πράγματα, ή θα κάνω υπομονή να πάω να πάρω μία Fender Tele με 22 τάστα και να βάλω έναν single sized humbucker στη γέφυρα, ή θα περιμένω να βρω καμιά ευκαιρία στις αγγελίες. Οτιδήποτε άλλο μοιάζει με συμβιβασμός στην παρούσα φάση και όταν αποφάσισα να ψάξω κιθάρα είπα πως δε θα συμβιβαστώ αυτή τη φορά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου