Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά κι εγώ δεν ξύπνησα σήμερα το πρωί και έπαιζα σαν τον Timmons ώστε το πρόβλημά μου είναι μόνο η κιθάρα, απλά βαρέθηκα τα πάρε δώσε, θέλω για το επόμενο διάστημα που θα λείπω να βρω ένα καλό όργανο να κάνω τη δουλειά μου όπως θέλω και να γουστάρω. Τώρα άμα βρω καμιά οργανάρα στο εξωτερικό και έχω το budget, το συζητάμε. ;D ;D ;D

 

τώρα να γίνω προκλητικός και να πω πάρε μια Suhr ή PRS Custom 24 και θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα παίζεις σαν τον Timmons ;;;  Και ό,τι το πρόβλημα σου ήταν η κιθάρα ;;; ;D ;D ;D

 

Πλέον υπάρχουν πάρα πολλά όργανα που ακούγονται καλά, το θέμα είναι το feel. Να θες να πιάσεις την κιθάρα ρε παιδί μου και από αυτό που βλέπεις, ακουμπάς, μυρίζεις, πάω σε ακραία πράγματα τώρα, αλλά όλα αυτά παίζουν ρόλο.

 

Ντάξει όχι, έγινες εσύ ήδη άκρως προκλητικός ( και επικίνδυνος) ;D ;D ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

το feel εχει να κανει πολλες φορες με το τι μπρατσο εχεις συνηθισει, ταστα, σεταπ κτλ., και το τι οργανα εχεις παιξει πολυ μεχρι τωρα. Και επισης καθε διαφορετικο συνολο εχει και τον ηχο του και προσφερεται λιγο περισσοτερο για συγκεκριμενα παιξιματα οποτε αναλογα τι θες να παιζεις.

 

Αν σε βολευουν οι τελε, εγω θα κοιταζα και τις Tokai εκτος απο Fender εχω δει μερικες εξαιρετικες και τις βρισκεις σε πολυ καλες τιμες συνηθως.  Αν ομως πας σε χωρα με καλη αγορα, κατα πασα πιθανοτητα σε συμφερει να ψαξεις εκει, και μην το δενεις οτι χρειαζεσαι ενα σωρο λεφτα για εξαιρετικο οργανο, λιγο ψαξιμο θελει μεχρι να βρεις μια καλη κιθαρα. Ειδικα οταν εισαι σε ταξιδια μετακομισεις εξωτερικα κλτ, το λειτουργικο οργανο που κανει δουλεια ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Alter φαντάζομαι ζεις ή έχεις ζήσει στο εξωτερικό, ήταν πολύ to the point η απάντησή σου. Έτσι όπως είναι τα πράγματα ως τώρα ή Ολλανδία (Groningen) ή Τσεχία (Πράγα) με βλέπω. Δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα εκεί σε αυτό το κομμάτι, αλλά καλό θα ήταν να μην πάω εκεί με την προοπτική να ψάχνω και κιθάρα, πέρα από όλα τα άλλα πράγματα που θα πρέπει να ψάξω στην αρχή.

 

Όταν με το καλό σταθεροποιηθώ εκεί και στο οικονομικό κομμάτι, θα πάρω σβάρνα τα pawn shops για καμιά ευκαιρία.

 

Θέλω ακριβώς αυτό που είπες, ένα καλό, λειτουργικό όργανο που να κάνει τη δουλειά στα είδη που παίζω. Και να είναι Tele. ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε παρε αυτην και αλλαξε τον μονο σε mini humbucker!  O0

 

Την εχασα απο τα χερια μου οταν την πουλουσε χωμα κολλητος μου...

 

Απλα εχει, λεπτο μανικι, fast, λογω satin φινιρισματος πολυ καλη wilkinson γεφυρα.

 

https://www.thomann.de/gr/vintage_icon_v52mrbs.htm

 

Και με τα υπολοιπα 500ευρω ή κρατα τα ή κανε αλλες αγορες εξοπλισμου!

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://smart.noiz.gr/details.php?id=377100

 

Έτοιμος :)

 

Είχε και μια Am STD στα 800 φαντάζομαι θα ξαναμπεί, έχει και μια Warmoth τζάμπα στα 500.

 

Μη χάνεις τον καιρό σου με φθηνά καινούργια όργανα αν θες telecaster

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί έχει κυριολεκτικά εικόνισμα τους μεηντεν

 

έχει γούστο αν μη τι άλλο  O0 ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

https://smart.noiz.gr/details.php?id=377100

 

Έτοιμος :)

 

Είχε και μια Am STD στα 800 φαντάζομαι θα ξαναμπεί, έχει και μια Warmoth τζάμπα στα 500.

 

Μη χάνεις τον καιρό σου με φθηνά καινούργια όργανα αν θες telecaster

 

Την έχω δει SF απλά με αποθάρρυνε το γεγονός ότι δε μπορώ να τη δοκιμάσω πριν την πάρω. Πώς είναι ως σειρά γενικότερα η Highway στις Tele; Έχω παίξει 1-2 Strat από εκείνη την περίοδο και δεν δικαιολόγησα το κόστος τους.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

      Έχω Tele και έχω παίξει heavy rock και metal με αυτήν, είναι όντως all around όργανο, μπορεί να παίξει πράγματι πολλά είδη, αλλά για βασική.... είσαι σίγουρος ότι σου κάνει?

 

      Δεν είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις high gain, αλλά υπάρχουν πολλά ''είδη'' high gain....

 

      Kαι ο Malmsteen και οι Maiden πχ με Fender παίζουν και high gain έχουν, αλλά ο ήχος τους δεν είναι και τόσο ''chunky'' σε σχέση με άλλες μπάντες....

 

    Aν θες chunky, μπασαριστού τύπου heavy ήχο, μάλλον πρέπει να πας προς LP/PRS/SG μεριά.

 

    Εμένα μια χαρά κουκλάρες μου φαίνονται οι νέες PRS se, είδα ότι αναβάθμισαν και τους μαγνήτες.

 

    Για τις LP studio που ανέφερες, είναι ταμάμ για heavy rock, εχω μια με 490r/498t αλλά τα καθαρά, ειδικά στο bridge, ξέχασέ τα.

 

    Αν είναι να πάρεις Tele, δες την μπάχα. Εγώ δεν ειμαι τελεκαστεράκιας, αλλά την πήρα όχι γιατί όλοι πίνουν νερό στο όνομά της (ορθώς) αλλά γιατί την βρήκα αρκετά πιο ''μοντέρνα'' από μια στάνταρντ Τέλε λόγω των πιο hot(?) μαγνητών της, του ενδιαφέροντος wiring της (σχεδόν πετυχαίνεις ήχο humbucker σε μια θέση) και του ότι ήταν όσο βαριά έπρεπε για να έχω και την αυτοπεποίθηση να παίζω και ...καφρίλες με μπόλικο sustain κτλ  ;D

 

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατατοπιστικότατος Lord_Goumis! Βάζοντας κάτω τις κιθαριστικές μου επιρροές και τους ήχους με τους οποίους μεγάλωσα σε αυτά τα είδη (rock - heavy rock - heavy metal), βλέπω ότι οι περισσότεροι Fenderοειδή παίζουν, χωρίς τέρμα τα γκάζια παντού.

 

Γενικά μου αρέσει πολύ η διαύγεια στον ήχο, το κοιτάω πολύ όταν ακούω κάποιον να παίζει. Όχι μόνο στο να παίζει καθαρά, αλλά να ακούγονται όλες οι νότες, να υπάρχουν δυναμικές, κλπ. Με διάφορες LP που έχω παίξει κατά καιρούς, με διάφορα set Seymour Duncan και Dimarzio, είδα ότι το μαόνι δε μ'αρέσει στο σώμα της κιθάρας καθόλου ηχητικά. Δίνει ωραίο όγκο, αλλά χάνεις λίγο από τα υπόλοιπα, τα οποία τα θέλω οπωσδήποτε. Άσε που δε μου πολυκάθονται και στο χέρι τα μπράτσα τους.

 

Οπότε προτιμώ να πάρω μία Tele και να βάλω στη γέφυρα έναν mini humbucker με medium output, ώστε να πάρει λίγο όγκο, αλλά να έχει και αυτό το ξεχωριστό clarity που έχουν οι Tele, παρά να συνεχίσω να επιμένω στο πείραμα με τις Les Paul.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   

    Εμένα μια χαρά κουκλάρες μου φαίνονται οι νέες PRS se, είδα ότι αναβάθμισαν και τους μαγνήτες.

 

   

 

να προσθέσω επίσης , ότι πλέον έχουν και καλύτερο headstock , με την καλλιτεχνική αναγραφή του πλήρους ονόματος  όπως οι USA . Παλιά έγραφε απλά PRS SE

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου