Προς το περιεχόμενο

Θα κανω δουλεια; Βοηθηστε με παρακαλω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To PC ειναι.

intel core duo 2,13

2GB ram

segate 320GB

WD Raptor 36GB

 

Ο χωρος οπως ειπα και παραπανω ειναι ηχομονωμενος για αρχη.

Οσο αφορα την ηχογραφηση για κοιταξτε κι αυτο http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα αυτο το πανελακι σαν εσχατη λυση απλα πιστευω οτι αν εχεις λιγη ορεξη το φτιαχνεις και μονος σου δεν ειναι αναγκη να δωσεις και 300 ευρο. :wink:

 

Επισης εχω προσεξει και την motu 8pre που εχει γυρο στα 500-600 ευρω.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως παρατηρω οτι ολη μου προτεινετε μια αλλη καρτα πχ RME,MOTU κλπ.

Ολες αυτες οι καρτες απο θεμα παντα χαρακτηριστηκων δεν δειχνουν καλυτερες απο την EMU1212m.(μαλιστα η EMU υπερεχει λιγο στα χαρακτηριστικα.).

Εγω την καρτα την θελω μονο για τους converters που χρησιμοποιει οι οποιοι ειναι ιδιοι που χρησιμοποιουν και τα Pro-tools.

Στο μεταξυ ψαχνωντας αναλυτικα απο τα manual οσο αφορα RME(fireface400) kai MOTU(8pre) δεν δινουν αναλυτικα στοιχεια για τους προενισχυτες τους για να συγκρινω με τον twintrak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε desaviol, σε καλωσορίζω και εγώ στο φόρουμ. Με όλο το θάρρος και χωρίς να σε ξέρω θα σε παρατηρήσω διότι ξεκίνησες με προ-κατασκευασμένες απόψεις (από τη μία) αλλά λες ότι θέλεις βοήθεια (απ' την άλλη).

 

Τις πιο χρήσιμες οδηγίες σου τις έδωσε ο Brain και κακώς δεν στάθηκες εκεί, διότι αν δεν έχει ο χώρος σου τις κατάλληλες προδιαγραφές τότε θα διαπιστώσεις ότι οι κονβέρτορες που έχουν και τα ProTools (;;;;) δεν θα σου χρησιμεύσουν και πολύ.

 

Η "βοήθεια" που ζήτησες δε συνίσταται στο να κάτσουμε όλοι παρέα να διαβάσουμε τις προδιαγραφές που δημοσιεύουν οι εταιρείες για τις κάρτες τους και μετά να πούμε όλοι μαζί "Ζήτω το Έθνος", αλλά στο να ζυμωθούν οι εμπειρίες μας, καθώς ο Brain και άλλοι έχουν ήδη κάνει αυτό που εσύ θες να ξεκινήσεις να κάνεις.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχεις δικαιο σε αυτα που λες περι χαρακτιριστικων της EMU αλλα προσωπικα θα επερνα την focusrite που σου ειπα στην αρχη (εχει και αναλυτικο manual) και ας εχει ορισμενα μειονεκτηματα στα χαρακτιριστικα της απεναντι στην EMU τα οποια δεν νομιζω να ειναι τοσο σημαντικα (για μενα δλδ) οσο το οτι εχει 8 προενισχυτες και διαφορα αλλα extra.

 

Δεν ξερω πες με συντηριτικο απλα τοσο και απο τα χαρακτιριστικα οσο και το οτι συνεργαζεται με τα pro tools (avid) αλλα και απο το ονομα την προτιμο. :wink:

Επισης την προτιμω και λογο προσωπικης εμπειριας με EMU που ειχε ενας φιλος και του εκανε προβλημα οποτε ειμαι λιγο επιφυλακτικος.

 

Ελπιζω να βρεις κατι πραγματικα καλο γιατι αποτι φαινεται εχεις πολυ καλα standard. :wink:

 

Υ.Γ ωραιος ο υπολογιστης.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ειμαι στην τελικη ευθεια στο να αγορασω τα εξης.

Emu 1212m

Focusrite twintrak

AKG C414 B-XLII

Εχω ηδη τα GENELEC 1029.

 

Στοχος μου να ηχογραφησω τα κομματια μου και να κανω μια αξιοπρεπεις παραγωγη. Γενικοτερα το υφος της μουσικης ειναι ακουστικο(δηλ. δεν γραφω ηλεκτρονικη μουσικη).

Θα ηθελα γνωμες καθως και εναλλακτικες προτασεις(με το ιδιο χρηματικο κοστος).

Ευχαριστω.

 

Είσαι μια χαρά.Χτύπα τα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exei δικιο ο eye... επισης ειναι πολλες οι περιπτωσεις που κατι υπερεχει στις προδιαγραφες σε σχεση με κατι αλλο αλλα τελικα στον τελικο αποτελεσμα και στον ηχο...υπερεχει το κατι αλλο!!! :wink: :wink: :wink: μην εμπιστευεσαι λοιπον μονο τα χαρακτηριστικα η οποιεσδηποτε φημες...εμπιστεψου τα αυτια σου,αξιοπιστα αρθρα κ περιοδικα,τα αυτια σου,τα χαρακτηριστικα,τα αυτια σου,εγκυρες γνωμες και..παλι τα αυτια σου...!!!

εχε υπ'οψιν σου επισης οτι και η m-audio συνεργαζεται με την avid...(h 192 εχει τετοιους converters..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποία avid έχει εξαγοράσει την m-audio και την digidesign (pro-tools) σε περίπτωση που δεν το ξέρεις :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οσο αφορα την καρτα. Αλλα για τον προενισχυτη δεν υπαρχει κανεις αντιλογος.καποια προταση διαφορετικη σε αυτη την τιμη η εστω και λιγο πιο ακριβα.Πχ ακουσα καλα λογια για τον RNP8380 της FMR (http://www.fmraudio.com/RNP8380.htm).

Μηπως ξερει κανεις που μπορω να τον βρω Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου