Προς το περιεχόμενο

512MB RAM. Είναι αρκετή?


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο dither πολυ σωστα θα μιλησει σιγουρα για rme και echo ' date=' αλλα δεν ξερω πως θα σου φανουν οι τιμες , για echo επειδη το εψαξα και εγω , πρεπει να κινηθεις για παραγγελια απο εξωτερικο , για rme στον νακα ....

τελος κατι φιλικο ισως και για την συζυγο δες για m-audio στην ελινα[/quote']

 

Φτου κακά βρε Ερυθρό Πρόσωπο, 2 κακές λέξεις σε μία πρόταση (Νάκας,

Ελίνα). :lol:

 

 

Terratec EWX 24/96 -

 

M-Audio Audiophile 24/96

 

Την πρώτη την έχει φίλος μου την δεύτερη την έχω εγώ. Πολύ καλές και

οι δύο και όχι μόνο για τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρίν ένα μήνα το έκανα 1 giga (με δύο ίδια simm Kingstone 512ddr)' date=' έβαλα την audigy2 platinum και έχω τα εξής συμπτώματα. Το latency δεν υπάρχει καθόλου και είμαι υπερ ευχαριστημένος αλλά το μηχάνημα τρώει κολλήματα, όλα παγώνουν ιδιαίτερα σε"βίαιες" κινήσεις μου. Δηλαδή σταματάω πχ το rec και πάω να ανοίξω κάτι και τέρμα. Δέν το κάνει συνέχεια πράγματι , αλλά το κάνει αρκετά συχνά . Παγώνει τελείως ο υπολογιστής και επανέρχεται μόνο με reset. Και έχω σετάρει το audio να δουλεύει στα 16bit - 48 Khz . Γιατί ρε παιδιά.... γιατί............. [/quote']

 

Φίλε cos _dr σύγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα , την SB Live με 512 MB και τnν Audigy 2 με 1024 MB. Το ότι μπορείς να έχεις χαμηλότερο latency με την Audigy δεν είναι απαραίτητα θέμα μνήμης . Βγάλε τη μία μνήμη και δοκίμασέ το να δεις.

 

Τώρα σχετικά με το πρόβλημά σου με τα κολλήματα. Tο ότι μπορούν να κατέβουν τα drivers της Audigy πχ στα 2 ms αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει και αξιόπιστα.Μήπως έχεις κάνει κάποιο over clocking ? Αν ναι , δοκίμασε με κανονικό FSB. Αν δεν έχεις κάνει over clocking υπάρχει ενδεχόμενο να έχεις πρόβλημα με κάποια μνήμη. Για να το εξακριβώσεις κατέβασε αυτό το προγραμματάκι mem test για να δεις αν η μνήμη σου λειτουργεί σωστά.Αν λειτουργεί σωστά η μνήμη δες αν η κάρτα ήχου μοιράζεται IRQ με κάποια άλλη συσκευή. Τέλος έλεγξε τις θερμοκρασίες του συστήματός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως' date=' απενεργοποιώντας το ΗΤ δεν είδα καμιά διαφορά.

 

Απο τα λεγόμενα σας, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι πρέπει να αγοράσω μνήμη. (Σκέφτομαι για μια 1024). Αν μετα την προσθήκη μνήμης δεν δω αποτέλεσμα θα πρέπει να αγοράσω μια άλλη κάρτα ήχου καθώς η SB δεν τα βγάζει πέρα, και εναν σκληρό δίσκο. (στην γυναίκα μου ποιός το λέει??!!). Πάει το μηνιάτικο δηλαδή. :roll:

 

Σαν σπεσιαλίστες του είδους ποιά κάρτα μου προτείνετε να πάρω χωρίς να έχω προβλήματα?[/quote']

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον κόσμο που εξοπλίζει το σύστημά του με διάφορα hardware για να αυξήσει τις επιδώσεις του και θεωρεί την αγορά μιας ακριβότερης κάρτας ήχου σαν την τελευταία λύση. Έτσι καταλήγει στο τέλος να δίνει περισσότερα χρήματα και να μην κάνει και τη δουλειά του. Κουροσάβα … αντί να αγοράζεις σκληρούς δίσκους , μνήμες και άλλα διάφορα … μπορείς να αγοράσεις κατευθείαν μια κάρτα ήχου με σωστούς drivers και κατά προτίμηση ενσωματωμένο DSP και να λύσεις τα προβλήματα σου αμέσως. Τα drivers των ακριβότερων καρτών σε συνδυασμό με το ενσωματωμένο DSP δεν επιβαρύνουν τον επεξεργαστή και αυτό μεταφράζεται σε playback χωρίς clicks & pops. Και ναι , όπως πολύ σωστά είπε ο ινδιάνος οι κάρτες που το πετυχαίνουν αυτό είναι τις RME και της Echo. Π.χ. με τα χρήματα ενός σκληρού και μιας μνήμης αγοράζεις την Echo MIA Midi που εννοείται ότι έχει καλύτερο ήχο από την Audigy , ενσωματωμένο σοβαρό Midi interface επαγγελματικό operating level στα +4 , και δεν επιβαρύνει τον επεξεργαστή όσο η Audigy.

Τέλος κατά τη δική μου άποψη η σωστή σειρά αγορών αναβάθμισης είναι :

1) Μια κάρτα ήχου με καλογραμμένους drivers

2) Επεξεργαστής αν το CPU load στο πρόγραμμά μας δείχνει συχνά κόκκινα ,

3) μνήμη εάν διαπιστώσουμε με το πρόγραμμα των windows ότι πράγματι δεν φτάνει

4) Σκληρός δίσκος μόνο αν πραγματικά απαιτείται.

Η άποψη σχετικά με το να έχουμε τα αρχεία μας σε άλλο σκληρό από το σύστημα , έχει ουσία μόνο αν έχουμε τεράστια projects της τάξεως των 60 tracks ή αν έχουμε soft Samplers που διαβάζουν τα samples σε πραγματικό χρόνο από το σκληρό (Gigastudio , Kontakt, EXS 24 , - στα δύο τελευταία μπορεί να απενεργοποιηθεί η δυνατότητα να διαβάζονται τα samples από το σκληρό και να φορτώνονται στη μνήμη μειώνοντας έτσι το ενδεχόμενο για clicks & pops).Οι περισσότεροι σημερινοί σκληροί είναι πολύ γρήγοροι και ικανοί να τα βγάλουν πέρα σε κανονικά projects ακόμη και μόνοι τους χωρίς προβλήματα .Πρέπει επίσης να έχουμε υπόψη μας ότι οι IDE controllers καταναλώνουν και αυτοί επεξεργαστική ισχύ , έτσι όσοι περισσότεροι σκληροί λειτουργούν , τόσο περισσότερο απασχολούν τον επεξεργαστή και χάνουμε επιδώσεις. Μόνο με SCSI controllers και σκληρούς δεν επιβαρύνουμε τον επεξεργαστή.

 

Για θυμησε μου dither πως μπορω να δω αν μοιραζεte το ιδιο IRQ

Control panel ->System->Hardware->Device manager->View-> Resourses By Type-> Interrupt Request.

Αν δύο συσκευές έχουν τον ίδιο αριθμό τότε μοιράζονται IRQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dither , όπως σωστά λές, η audigy είχε την ίδια απόδοση όσoν αφορά το latency και με τα μόνο 512 mb ram, το είχα διαπιστώσει ,

 

thanks για το memory test, θα ενεργήσω με την πρώτη ευκαιρία μόλις πάω σπίτι.

 

Όσο για την θερμοκρασία, έχω φροντίσει ανορθόδοξα και με αμφίβολο αποτέλεσμα να ψύχω (και όχι ψυχώ) το pc moy ως εξής. Με έναν εξωτερικό ανεμιστήρα (που χρησιμοποιούμε το καλοκαίρι :!: ) που το ψύχει με ροη απο μπροστά προς τα πίσω , αφού έχω βγάλει από μπροστά τα καλύματα των θυρών για extra drives και το κάνει ψυγείο, χωρίς να ξέρω αν αυτό είναι χειρότερο ή καλύτερο. . Τώρα σκέφτομαι να βγάλω το πλαϊνό καπάκι και να το ψύχω direct πάνω στις κάρτες γιατι υποπτέυομαι οτι μπορεί στον πυθμένα του κουτιού να παραμένει λίγο θερμός αέρας , συμπτωματικά εκει που βρίσκονται τα simm της μνήμης . Εχουν στριμωχθεί λίγο τα πράγματα στην middle θήκη που έχω.

 

Δεν έχω λεφτά για ανεμιστηράκια δυστυχώς και παρατήρησα ότι ο εξωτερικός κάνει λιγότερο θόρυβο εξαιτίας μάλλον της μεγαλύτερης διαμέρτου του έλικα ,,,,,,, ( ξέρω......... περαστικά μου, τελευταία δεν πάω και πολύ καλα :lol: )

 

Το κόλλημα πάντως παρουσιάζεται μέχρι στιγμής μόνο στο sonar και μόνο μετά από γρήγορες επιλογές μου σε συνδιασμό soft synths . Εχω γράψει πχ ενα soft synth track με μπάσο , ενα άλλο με pad , ενα άλλο με ρυθμό και μετά playback (αφού έχω βάλει και κανα δύο εφφε plug in ) kai γράφω audio track real time παίζοντας από το triton ένα πχ lead ήχο. Το κάνει και μετά οταν κάνω stop και ξανά play back και ρυθμίζω κάποια παράμετρο απο τα εφε σε όλη την μίξη , εκεί πολλές φορές νεκρώνουν όλα.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατι τελικά μπορεί να είναι και φυσιολογικό και να φτάνω έτσι τα όρια της κάρτας. τί να πώ.

 

Thanks πάλι dither.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dither, καταρχάς συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό της αγοράς μιας ΄

καλής κάρτας ήχου, να προσθέσω όμως στο 1.5 της λίστας την αγορά μιας

καλής κάρτας οθόνης, όχι απαραίτητα μιας κορυφαίας μιας και οι καινούριες

κάρτες ρίχνουν βάρος στην επιτάχυνση των τρισδιάστατων γραφικών, έτσι

ώστε να απαλάξεις σε μεγάλο βαθμό τον επεξεργαστή από την επεξεργασία

των γραφικών. Έτσι εξαφανίζεται το φαινόμενο των απορίψεων

(χράτς χρούτς :lol: ) όταν ανοιγοκλείνεις-μετακινείς παράθυρα εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η παρατήρησή σου alsofocus. Συνιστώ κάρτες με chipset Nvidia FX-5200 που είναι πάμφθηνες (χωρίς να σημαίνει ότι οι ATI δεν είναι καλές – το αντίθετο μάλιστα), είναι υπεραρκετές για μουσικές εφαρμογές και μπορούμε να τις βρούμε σε υλοποιήσεις με ψήκτρα χωρίς ανεμιστήρα. Έτσι όσοι ηχογραφούνε στο σπίτι δεν έχουν να αντιμετωπίσουν το θόρυβο ενός ακόμη ανεμιστήρα. ΠΡΟΣΟΧΗ! πάντα να ελέγχουμε αν η κάρτα γραφικών μας μοιράζεται IRQ γιατί μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στις επιδώσεις μουσικών εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως' date=' απενεργοποιώντας το ΗΤ δεν είδα καμιά διαφορά.[/quote']

 

Η απενεργοποίηση του HT πρέπει να συνοδεύεται από clean install των windows (όπως έγραψα), διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να δει κανείς διαφορά... προς το καλύτερο.

 

Control panel ->System->Hardware->Device manager->View-> Resourses By Type-> Interrupt Request.

Αν δύο συσκευές έχουν τον ίδιο αριθμό τότε μοιράζονται IRQ.

 

...όπου και διαπιστώνει κανείς ότι πλειάδα συσκευών μοιράζεται το ίδιο IRQ' date=' συγκεκριμένα το 5 και το 10 το διεκδικούν οι USB πόρτες, η κάρτα γραφικών, η τυχόν ενσωματωμένη κάρτα δικτύου (κοινότατο χαρακτηριστικό σε όλα τα σύγχρονα motherboards) κλπ.

 

Εδώ χρειάζεται μια ακόμη διευκρίνηση. Η RME (πριν αρκετά χρόνια) είχε διαθέσει μέσω του internet ένα white paper το οποίο έδινε διάφορες οδηγίες για το πως βελτιστοποιεί κανείς τις audio επιδόσεις του υπολογιστή του. Εκεί είχε θιγεί πολύ σοβαρά το θέμα των μοιραζόμενων IRQ και των καταστροφικών επιπτώσεων αυτής της υπόθεσης. Όμως, τότε δεν υπήρχαν windows xp, αλλά windows 2000, τα οποία όντως είχαν μεγάλο πρόβλημα με τα μοιρασμένα IRQ (όπως και τα windows 98). Από τα windows xp και κατόπιν (αλλά και τα windows 2000 με εγκατεστημένο το sp4) αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον. Το φαινόμενο των μοιρασμένων IRQ είναι σύνηθες και δεν θα μπορούσε να συμβαίνει αλλιώς αφού ο αριθμός των συσκευών είναι υπερβολικά μεγάλος για να "βολευτεί" από την σχετικά μικρή διαθέσιμη γκάμα IRQs. Όποιος ψάχνει να βρει την αιτία των προβλημάτων του με το audio στο θέμα των IRQs, φοβάμαι ότι χάνει το χρόνο του, εκτός αν έχει Pentium III και Windows 2000 πριν το service pack 4.

 

 

Η άποψη σχετικά με το να έχουμε τα αρχεία μας σε άλλο σκληρό από το σύστημα , έχει ουσία μόνο αν έχουμε τεράστια projects της τάξεως των 60 tracks ή αν έχουμε soft Samplers που διαβάζουν τα samples σε πραγματικό χρόνο από το σκληρό

 

Πρώτον, όλα τα σύγχρονα soft samplers διαβάζουν σε πραγματικό χρόνο από το σκληρό - αυτό άλλωστε λες και εσύ στην παρένθεση που ακολουθεί την παραπάνω πρόταση. ¶ρα, αν έχεις soft sampler θέλεις ένα σκληρό μόνο για τα δείγματα, όπως άλλωστε έγραψα στο πρώτο-πρώτο post μου σε αυτό το thread. Δεύτερον, αφού έψαξα όλα τα manual των προγραμμάτων που έχω επίσημα, δεν κατάφερα να βρώ ούτε ένα που να μη λέει ότι ο δεύτερος - dedicated για το audio - δίσκος είναι highly recommended (=ιδιαίτερα προτεινόμενος). Και είναι αυτονόητο: κατ' αρχήν το ξέχωρο ide κανάλι σημαίνει καλύτερη ταχύτητα διαμεταγωγής δεδομένων, επίσης είναι γρηγορότερο να κάνεις το απαραίτητο defragment, επίσης δεν χρειάζεται να παίρνεις backup των audio δεδομένων όταν παίρνεις backup του συστήματος σου κλπ.

 

Πρέπει επίσης να έχουμε υπόψη μας ότι οι IDE controllers καταναλώνουν και αυτοί επεξεργαστική ισχύ

 

Αυτό δεν πολυισχύει όταν οι δίσκοι λειτουργούν σε UltraDMA mode - αυτός είναι ο λόγος που οι SCSI δίσκοι έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από την αγορά - η παλιά κυριαρχία τους έχει κλονιστεί ιδιαίτερα...

 

 

μπορείς να αγοράσεις κατευθείαν μια κάρτα ήχου με σωστούς drivers και κατά προτίμηση ενσωματωμένο DSP και να λύσεις τα προβλήματα σου αμέσως

 

Όλοι συμφωνούμε για το ότι είναι άμεση προτεραιότητα η αγορά μίας καλής ή καλύτερης κάρτας ήχου. Θυμιζω όμως ότι δεν ξέρουμε τίποτε ιδιαίτερο για το μηχάνημα του kourosava (ή οποιοδήποτε άλλο) οπότε ας μην είμαστε σίγουροι ότι θα λύσει τα προβλήματά του. Διαβεβαιώνω ότι αν έχει επεξεργαστή Pentium III' date=' 512 ΜΒ μνήμης και 30 GB δίσκο παλαιότερης τεχνολογίας... τα προβλήματα δεν θα λυθούν.

 

Συνιστώ κάρτες με chipset Nvidia FX-5200 που είναι πάμφθηνες (χωρίς να σημαίνει ότι οι ATI δεν είναι καλές – το αντίθετο μάλιστα)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά επισημαίνω τις εξαιρετικές και επίσης πάμθηνες κάρτες της Matrox (G-550) οι οποίες από τη μάνα τους ΔΕΝ έχουν ανεμιστήρα και συνεπώς είναι σιωπηλότατες.

 

Τέλος, μην αγνοούμε το θέμα των "σπασμένων" προγραμμάτων, plugins κλπ. Το ξέρω ότι όλοι μας κατά καιρούς τρέχουμε κάτι παράνομο στον υπολογιστή μας, αλλά μην βιαζόμαστε να ξεχάσουμε ότι μία μεγάλη σειρά προβλημάτων μπορεί να οφείλεται ακριβώς σε αυτό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απενεργοποίηση του HT πρέπει να συνοδεύεται από clean install των windows (όπως έγραψα)' date=' διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να δει κανείς διαφορά... προς το καλύτερο.[/quote']

 

 

Και φορμάτ έκανα, και ασπιρίνη του έδωσα, και γλυκόλογα του είπα...και...και...και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φορμάτ έκανα' date=' και ασπιρίνη του έδωσα, και γλυκόλογα του είπα...και...και...και...[/quote']

 

Εμ, δεν το διευκρίνησες... που να το ξέρω;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου