Προς το περιεχόμενο

512MB RAM. Είναι αρκετή?


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

¶στα τα ευχαριστώ... τώρα μας χρωστάς να ανεβάσεις κάπου το κομάτι να το ακούσουμε' date=' να πάρουμε και εμείς μία αίσθηση του τι μας παίδευε... :)[/quote']

 

Θα το δουλέψω λίγο ακόμα και θα το ανεβάσω.

Λεω να το ονομάσω:

"ΝΟΙΖ SUPPORT GROUP". :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Koyrosava , δεν μας τα λες καλά. :D Ποιο performance δεν ανεβαίνει τώρα πάνω από 50 ?

Του CPU ή του disc cache ? Αν είναι του CPU τότε ίσως το πρόβλημα σου να λύθηκε γιατί απλά έκανες μια φρέσκια εγκατάσταση του Cubase σε καινούριο folder (άσχετα με το σκληρό). Πιθανότατα πριν να είχες εγκαταστήσει πάνω από μια Version cubase (η μια πάνω στην άλλη) στο ίδιο folder και να προέκυψαν προβλήματα. Αν εννοείς το performance του disc cache , τοτε ... μήπως τόσο καιρό χρησιμοποιούσες κάποιο softsampler με disc streaming και δεν το είχες απενεργοποιήσει ώστε να φορτώνουν τα samples στη μνήμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Τότε μάλλον ισχύει το παραπάνω που σου έγραψα. (Όταν εγκαθιστούμε κάποια μεταγενέστερη version ενός προγράμματος πρέπει πάντα να απεγκαθιστούμε τη παλιά , να πηγαίνουμε στα περιεχόμενα του σκληρού μας και να σβήνουμε τυχόν παλιά αρχεία που έχουν μείνει από τη παλιά version. Εννοείται ότι το folder που περιέχει τα plugins το αφήνουμε ανέπαφο ) Ίσως το πρόβλημα σου να λύθηκε γιατί απλά έκανες μια φρέσκια εγκατάσταση του Cubase σε καινούριο folder ,γιατί η λύση που περιέγραψες δεν συνδέεται με το πρόβλημα ,παρά μόνο αν είχες κάποιο sampler που να κάνει disc streaming. Και επειδή μας τα λες ένα ένα ... μήπως χρησιμοποιείς κάποιο software από τα παρακάτω ? Gigastudio, Hallion, EXSP24 , Kontakt , BFD κλπ που να κάνει disc streaming ?

Disc streaming σημαίνει ότι το softsampler φορτώνει ένα μέρος ( την αρχή) των δειγμάτων του κάθε patch στη μνήμη RAM και εν συνεχεία διαβάζει το υπόλοιπο δείγμα απευθείας από το σκληρό δίσκο. Έτσι αν έχουμε ένα κομμάτι με μεγάλη πολυφωνία , είναι το ίδιο σαν να διαβάζαμε πολλά audio tracks στο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ μια βλακεία ? Βασισμένη στο ανωτέρω μου πόστ για το πρόβλημα κολλήματος που αντιμετώπιζα.

 

Εχθές ανέβασα την εικονική μνήμη (virtual memory) στο 900 μικρότερο μέγεθος (υπενθυμίζω οτι έχω ένα giga μνήμη) , ανέβασα στην audigy το latency στα 20ms (που παρατήρησα ότι η πραγματική καθυστέρηση που "νοιώθω" όταν παίζω έίναι κατά πολύ μικρότερη και δεν με ενοχλεί καθόλου , ακόμα και το audio rec είναι σύγχρονο και δεν χρειάζεται μετακίνηση) και το κόλλημα δεν ξανάγινε 4 ώρες που δούλευα εχθές .

(γράφω στα 16/48

Μετά κατέβασα το latency στα 10ms και πάλι κανονικά.

 

Το project μου περιλαμβάνει 3 audio tracks άνω των 2 λεπτών και κανα δύο μικρότερα και 2 softs tracks (orchestral - fm7) κα 3 plug ins effe του σοναρ.

 

Μήπως παίζει ρόλο το μέγεθος της εικονικής μνήμης εκτός από την πραγματική ram?

 

Έχω δύο ολόιδια pc με τις ίδιες κάρτες πάνω και τα ίδια προγράμματα και το ένα δουλεύει χωρίς κολλήματα άρα αποκλείω το να υπάρχει πρόβλημα με τα αγορασμένα.

 

Είχα διαβάσει σε γνωστό περιοδικό του χώρου οτι αν έχουμε περισσίτερη ram είναι καλύτερο να κατεβάζουμε την εικονική μνήμη μέχρι και αρχικό μέγεθος 100. Μήπως ο άνθρωπος που το είπε έκανε λάθος?

 

Πάντως δεν ξέρω αν φταίει αυτό, πάντως τα προβλήματα μου άρχισαν από τοτε που κατέβασα την εικονική μνήμη στα 300 mb

 

Και παρεπιπτόντως το pc σε όλες τις άλλες εφαρμογές πετάει. στο Sonar είχα παρατράγουδα.

:lol:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι στα windows XP δεν υπάρχει λόγος να πειράζουμε την εικονική μνήμη διότι την διαχειρίζονται αρκετά σωστά. Παλιότερα με διάφορους πειραματισμούς που έχω κάνει ακολουθώντας παρόμοιες προτάσεις όπως εσύ δοκίμασα

α) να απενεργοποιήσω τη μνήμη ( No paging file)

β) να επιλέξω custom size και να δηλώσω το ίδιο νούμερο στο initial και maximum size , αυτό το κάνεις για να μην κατακερματίζεται το paging file από τις αυξομειώσεις.

γ) να επιλέξω system managed size και να αφήσω το μέγεθος του paging file στη διαχείριση των windows.

Και στις τρεις περιπτώσεις οι επιδώσεις ήταν παρόμοιες οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να πειράζουμε την εικονική μνήμη. Σίγουρα με διάφορα tweaks μπορούμε να αυξήσουμε τις επιδώσεις αλλά το ποσοστό αύξησης είναι πολύ μικρό.

Για μένα όλα τα προβλήματα ξεκινάνε και τελειώνουν από τα drivers των καρτών. Τα καλογραμμένα drivers λειτουργούν χωρίς κανένα πρόβλημα με ότι ρυθμίσεις και να έχουμε στο σύστημά μας. Βάλε μια RME ή μια Echo και ρύθμισέ την σε πολύ χαμηλό latency στο ίδιο σύστημά που η audigy δημιουργεί προβλήματα θα δεις ότι όλα θα λειτουργήσουν άψογα. Οι κακογραμμένοι drivers αναγκαστικά για να λειτουργήσουν σωστά πρέπει να ανεβάσουμε το latency.

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω ότι το Sonar καμιά φορά χρειάζεται ειδικές ρυθμίσεις για να λειτουργήσει σωστά. Για παράδειγμα αυτές είναι οι ρυθμίσεις για το Sonar αν έχεις κάρτα Echo (για Audigy καποια απο τα παρακάτω δεν θα ισχυουν , αλλα αξίζει να πειραματιστείς) :

 

WDM – Using SONAR

Here are the required settings for using SONAR with our driver:

Note: The settings below will need to be reset every time you reconfigure your wave devices.

Go to Options/Audio.

• On the “General” tab, set “Audio Driver Bit Depth” to 24.

• On the “Advanced” tab, we suggest selecting “Trigger & Freewheel”

• On the “Driver Profiles” tab, uncheck “Access Driver In Mono”. Be sure to set

“Stream > 16 bit data as” to “32 bit PCM, left justified”.

You may get a message that your audio devices are not compatible with the specified format; you

may need to restart SONAR several times. Make sure each time that the settings are correct;

once SONAR starts successfully without the “not compatible” message, be sure to run the Wave

Profiler under Options/Audio/General.

To get the smallest possible latency, you should only enable input and output drivers that you

actually intend to use.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σύντροφοι homestudiανθρωποι διαβασα με εξειρετικο ενδιαφερον το thread που ξεκινησε απο τα προβλήματα του κουροσαβα. Χρησιμοποιω το Logic 5.5.3 με εναν Pentium 4 στα 1.6 και 512 RAM (καρτα ηχου M-Audio 2496) και εν πολλοίς δεν εχω τα προβλήματα που αναφερθηκαν. ειναι αρκετα σταθερο το Logic και οι drivers της καρτας. Ομως οταν το παρακανω με τα soft synths, ιδιαιτερα με κατι Trilogy,Atmosphere κλπ, το καυμενο το συστημα κρεμαει. Θα ηθελα να μαθω πως απενεργοποιώ το disc streaming απο τα soft samplers μου (EXS 24, Kontakt,) μηπως και καταφερω να βελτιωσω την αποδοση. Επισης, στο Logic εχω τη δυνατοτητα να κανω freeze στα soft synths?

Ευχαριστώ εκ των προτερων για τη βοηθεια.

Mr Dee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dither..

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά σε , για τις οδηγίες. Πάντως πείστηκα οτι το πρόβλημα αρχίζει και γενικέυεται στο pc μου , και αφού αποκλείστηκε το ενδεχόμενο από ιούς μετά την επιστράτευση ειδικών που εξέτασαν το pc μου (και ψυχιάτρων που εξέτασαν και εμένα και είπαν οτι προς το παρόν είμαι ακίνδυνος για τον εαυτό μου και τους άλλους γιατι εχω στεναχωρηθεί με την υπόθεση) περιμένω τον γενναίο πολεμιστή indiano που θα έρθει για την τελική διάγνωση ως ειδικός, και μετά φορμά!!

 

Έχω παρατηρήσει οτι το 1 pc που δεν δουλεύει καλά έχει πάψει οταν κρεμάει να μου βγάζει το γνωστό μήνυμα οτι "το πρόγραμμα εκτέλεσε εσφαλμένη κ.λ.π) οποτε κολλαει με κάτι και παγώνει, και μετά κάνει reset και λέει οτι "ανένειψε από σοβαρό σφάλμα"

 

Ο δρόμος του φορμά , είναι μακρύς και επίπονος ,αλλά δεν πειράζει. Αν δεν πιάσει και αυτό (πάντα βασιζόμενος οτι το άλλο pc με τα ίδια πάνω δουλεύει) τότε.... Έχε γεια mini home studio no 1. Θα δουλεύω πιο απλά. :oops: η όταν πάω στο άλλο σπίτι

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mr_Dee για το streeming θα σου πω αυριο μιας και εγώ το logic έχω.

το freese στο logic λέγεται bounce και η διαδικασία είναι η εξης: πας στο μείκτη και κάνεις mute όλα τα tracks ΕΚΤΟΣ του track που θέλεις να κάνεις

bounce. Κοιτας σε ποιό output στέλνεις το synth που θέλεις να κάνεις bounce

πχ 1-2, πηγένεις στο fader του output και θα δεις στη κάτω μεριά του ένα

κουμπάκι που λέει bounce. Το πατάς, ορίζεις τα μέτρα που θα κάνει play, το output file και πατάς οκ.

 

Αυτά :lol:

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alsofocus ευχαριστώ για την ανταποκριση,η γέρικη μνήμη μου δε μου επετρεψε να θυμηθώ τη διαδικασία του bounce την οποία εχω χρησιμοποιήσει ήδη. Οσο για το streaming, περιμενω να μου πεις νεα.

Για τον φιλο cos_dr, μια παρομοια περιπτωση με κολλήματα αντιμετώπισε φίλος και αφού εφαγε βδομαδες ψάχνοντας και φορμαροντας ανακάλυψε οτι ειχε ελλατωματικο motherboard. Κοιταξέ το κι αυτό πριν παροπλίσεις τον 2ο υπολογιστή σου.

Τα σεβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου