Προς το περιεχόμενο

512MB RAM. Είναι αρκετή?


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν πρέπει να είναι θέμα έλλειψης μνήμης αλλά έλλειψης επεξεργαστικής ισχύος...

 

Εχω P4 στα 3.0Ghz H.T.

Μήπως το Hyperthrading μου κάνει την ζημιά;

Αν ναι' date=' υπάρχει τρόπς να το απενεργοποιήσω; (νομίζω οτι γίνετε μέσα απο το BIOS).[/quote']

 

φιλε κουρο οχι , στο συγκεκριμενο προβλημα δεν εχει να κανει το H.T. σιγουρα , παντως με τετοιο επεξεργαστη δεν τιθεται θεμα επεξεργαστικης ισχυος .

το προβλημα σου κατα πρωτον ειναι η καρτα ηχου , κανεις σοβαρη δουλεια , αρα θες σοβαρη καρτα , και κατα δευτερον με 512 MB μνημη και με τοσα πολλα plugins που σηκωνεις εκαστοτε , μην περιμενεις και τα καλυτερα απο αποδοση . να ξερεις οτι ανεκαθεν καμια εκδοση των windows δεν εκανε σωστη διαχειριση μνημης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον ινδιάνο στο θέμα του hyper threading. Δεν χρειάζεται να το απενεργοποιήσεις. Εξάλλου υποτίθεται ότι το SX 2.0 υποστηρίζει hyper threading.

 

παντως με τετοιο επεξεργαστη δεν τιθεται θεμα επεξεργαστικης ισχυος .

 

Όταν τα drivers μιας κάρτας ήχου καταναλώνουν άσκοπα πόρους συστήματος , ειδικά σε χαμηλά latencies τίθεται θέμα επεξεργαστικής ισχύος ακόμα και σε υποθετικά πολύ γρήγορους επεξεργαστές. Τα drivers της Creative labs όλων των SoundBlaster από την απλή live μέχρι και την Audigy καταναλώνουν υπερβολική επεξεργαστική ισχύ σε χαμηλά latencies. Το ίδιο δυστυχώς ισχύει αλλά σε μικρότερο βαθμό με τα ΚΧ drivers.Αυτό σε συνδυασμό με το αδηφάγο Cubase δημιουργεί τα προβλήματα που ανέφερε ο κουροσάβα.

 

Η μόνη απλή λύση είναι το freeze που ανέφερε ο Wow!. Όμως αυτή η λειτουργία δεν λειτουργεί ακόμη άψογα στο SX 2.0 και διαρκεί υπερβολικά μεγάλο χρόνο για να πραγματοποιηθεί .(το οποίο η Steinberg ισχυρίζεται ότι έχει διορθώσει στο SX 3.0)

¶λλη λύση είναι να ανεβάσεις το latency κατά τη μίξη. Η ιδανικότερη πάντως θα ήταν να αγοράσεις κάποια κάρτα ήχου με πιο καλογραμμένους drivers που δεν επιβαρύνουν τον επεξεργαστή πχ RME , Echo κλπ. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία διευκρίνηση παίδες - αυτό το hyperthreading έχει μπερδέψει πολύ κόσμο. Είναι μία τεχνολογία της Intel η οποία προτάθηκε ως μέσο επιτάχυνσης κάποιων διαδικασιών όταν αυτές τρέχουν παράλληλα στον υπολογιστή. Η λέξη-κλειδί είναι αυτό το "παράλληλα" διότι εκτός από την κατασκευάστρια εταιρεία ενός προγράμματος, κανένας άλλος δεν ξέρει την αρχιτεκτονική του κώδικα με τον οποίο είναι γραμμένο και κατά πόσον κάνει ή δεν κάνει χρήση του hyperthreading.

 

Για παράδειγμα, τόσο το SX2 όσο και το Sonar 3 τα οποία κυκλοφόρησαν την ίδια εποχή ισχυρίζονται ότι δεν έχουν πρόβλημα με το hyperthreading, ενώ οι αμέσως προηγούμενες εκδόσεις και των δύο προγραμμάτων συνιστούσαν την απενεργοποίησή του. To SX3 και το Sonar 4 (λίγων εβδομάδων και τα δύο) επίσης δεν έχουν πρόβλημα με το hyperthreading. Όμως, άλλο να λέμε ότι "δεν έχει πρόβλημα", και άλλο να λέμε ότι "έχει κάποια θετική επίδραση στη λειτουργία του προγράμματος".

 

Παραδείγματα προβλημάτων, πολλά: το Gigastudio (ένα από τα βαρύτερα πράγματα που μπορεί κανείς να τρέξει στο PC και όντως απορροφά τεράστια επεξεργαστική ισχύ) απαιτεί το hyperthreading να είναι κλειστό. Ακόμη και σε πολύ σύγχρονες εφαρμογές (http://www.cakewalk.com/support/kb/kb2003182.asp) είναι αμφίβολο το αν το HT λειτουργεί σωστά ή όχι. Για να μη συζητήσουμε για το αν οι drivers των διαφόρων συσκευών έχουν υπ' όψιν τους το hyperthreading... Σε όποιο φόρουμ μουσικής εφαρμογής έχω μπει οι καταγγελίες για προβλήματα που πιθανά μπορούν να αποδοθούν στο HT είναι πάρα πολλές.

 

Είναι μία αδοκίμαστη και μη-επαρκώς εφαρμοσμένη τεχνολογία η οποία μάλλον θα μείνει αδοκίμαστη διότι σύντομα όλοι θα έχουμε επεξεργαστές 64bit και δεν θα μας ενδιαφέρει το όλο θέμα. Έτσι, σαν γενικό κανόνα, προτείνω πάντα την απενεργοποίησή του σε ανθρώπους που δεν είναι βέβαιο ότι το χρειάζονται (δηλαδή αυτούς που κάνουν 3d rendering ΚΑΙ έχουν τις τελευταίες εκδόσεις των σχετικών προγραμμάτων). Εγώ το έχω πάντα κλειστό και δεν έχει προκαλέσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυτή είναι η πρότασή μου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα' date=' τόσο το SX2 όσο και το Sonar 3 τα οποία κυκλοφόρησαν την ίδια εποχή ισχυρίζονται ότι δεν έχουν πρόβλημα με το hyperthreading, ενώ οι αμέσως προηγούμενες εκδόσεις και των δύο προγραμμάτων συνιστούσαν την απενεργοποίησή του. To SX3 και το Sonar 4 (λίγων εβδομάδων και τα δύο) επίσης δεν έχουν πρόβλημα με το hyperthreading. Όμως, [i']άλλο[/i] να λέμε ότι "δεν έχει πρόβλημα", και άλλο να λέμε ότι "έχει κάποια θετική επίδραση στη λειτουργία του προγράμματος".

 

Το ότι το παλιότερο SX δεν υποστήριζε hyper threading δεν είναι επιχείρημα. Είναι γνωστό ότι έχουν αλλάξει πολλά στο engine του Cubase SX από τη Version 1 στη 2 (το κυριότερο είναι ο ήχος του που είναι πλέον εφάμιλλος με το Logic).

 

Παραδείγματα προβλημάτων' date=' πολλά: το Gigastudio (ένα από τα βαρύτερα πράγματα που μπορεί κανείς να τρέξει στο PC και όντως απορροφά τεράστια επεξεργαστική ισχύ) απαιτεί το hyperthreading να είναι κλειστό. Ακόμη και σε πολύ σύγχρονες εφαρμογές (http://www.cakewalk.com/support/kb/kb2003182.asp) είναι αμφίβολο το αν το HT λειτουργεί σωστά ή όχι. [/quote']

 

Το Gigastudio είναι ειδική περίπτωση. Από τότε που πρωτοβγήκε σαν Gigasampler απαιτούσε να είναι ουσιαστικά η μόνη εφαρμογή στο σύστημα για τρέξει σωστά. Έτσι διάφοροι power users αναγκάστηκαν να στήσουν συστήματα που να τρέχουν μόνο Gigastudio για να έχουν σίγουρη απόδοση. Μιλάμε δηλαδή για τη κατεξοχήν προβληματική εφαρμογή.

 

Για να μη συζητήσουμε για το αν οι drivers των διαφόρων συσκευών έχουν υπ' όψιν τους το hyperthreading...

 

Το hyperthreading ως γνωστό σπάει την επεξεργαστική ισχύ του ενός επεξεργαστή σε δυο εικονικούς (virtual) επεξεργαστές ' date='έτσι το λειτουργικό βλέπει ένα multiprocessor περιβάλλον. Οι drivers δεν είναι εφαρμογή για να έχουν υπόψη τους το hyper threading.Το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι multithreaded και να έχουν γραφτεί έτσι ώστε να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες ενός συστήματος με παραπάνω από ένα επεξεργαστή (multiprocessor configuration ) χωρίς προβλήματα. Ακόμα και αν δεν έχουν γραφτεί σαν multithreaded λειτουργούν ως single threaded και τρέχουν σε ένα από τους δυο επεξεργαστές.

 

Σε όποιο φόρουμ μουσικής εφαρμογής έχω μπει οι καταγγελίες για προβλήματα που πιθανά μπορούν να αποδοθούν στο HT είναι πάρα πολλές.

 

Ισχύει , αλλά υπάρχουν και πολλοί που ισχυρίζονται ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Εφόσον κάποιος χρησιμοποιεί τον υπολογιστή του ΜΟΝΟ για μουσικές εφαρμογές και έχει διαπιστώσει ότι το πρόγραμμα με το οποίο εργάζεται λειτουργεί καλύτερα με απενεργοποιημένο το hyper threading τότε βρίσκω λογικό να το απενεργοποιήσει αν έχει προβλήματα. Αν και το σωστότερο θα ήταν να κοιτάξει καταρχάς να σετάρει σωστά τις κάρτες του και να μην υπάρχουν IRQ sharings (που είναι η κυριότερη αιτία προβλημάτων) , να αποκτήσει κάρτα με καλογραμμένους drivers και μετά αν εξακολουθεί να έχει προβλήματα να τα αποδώσει στο hyper threading.

Διότι δεν θεωρώ λογικό να δίνει κάποιος ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για την αγορά ενός τρίλιτρου intel και μετά να απενεργοποιεί μία σημαντική δυνατότητά του που βελτιώνει αρκετά τις επιδώσεις του συστήματός του σε αρκετές εφαρμογές.

 

Είναι μία αδοκίμαστη και μη-επαρκώς εφαρμοσμένη τεχνολογία η οποία μάλλον θα μείνει αδοκίμαστη διότι σύντομα όλοι θα έχουμε επεξεργαστές 64bit και δεν θα μας ενδιαφέρει το όλο θέμα.

 

Με τους ρυθμούς που ανανεώνονται οι τεχνολογίες στο τομέα των υπολογιστών δεν υπάρχουν δοκιμασμένες τεχνολογίες. Οτιδήποτε πέραν των 6 μηνών θεωρείται δοκιμασμένο και είτε παραμένει ως έχει και βελτιώνεται συνεχώς ή καταργείται ως προβληματικό.

Ήδη έχουμε 64 μπιτους επεξεργαστές (AMD) αλλά ας μην βιαζόμαστε να τους αξιοποιήσουμε , γιατί δεν έχουμε 64 μπιτα windows. Μέχρι στιγμής τα 64bit για τους κοινούς θνητούς μόνο στο linux μπορούν να αξιοποιηθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι είναι μία από αυτές τις περιπτώσεις όπου δύο άνθρωποι με τα ίδια στοιχεία κατορθώνουν να φτάσουν σε διαφορετικά συμπεράσματα. Ενώ εγώ λέω ότι είναι ασφαλέστερο (άρα σωστότερο) να έχει κανείς το HT κλειστό, o dither λέει ότι αξίζει τον κόπο να εξαντλήσει κάποιος τις πιθανότητες ώστε τελικά να το έχει ανοικτό. Εγώ (στο μικρό μου συνταγολόγιο) πάντως, αναφέρω 10 σημαντικά σημεία προς την επιτυχία, εκ' των οποίων το HT είναι μόνο ένα - και προφανώς όχι το πιο σημαντικό. Good Luck.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, απενεργοποιώντας το ΗΤ δεν είδα καμιά διαφορά.

 

Απο τα λεγόμενα σας, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι πρέπει να αγοράσω μνήμη. (Σκέφτομαι για μια 1024). Αν μετα την προσθήκη μνήμης δεν δω αποτέλεσμα θα πρέπει να αγοράσω μια άλλη κάρτα ήχου καθώς η SB δεν τα βγάζει πέρα, και εναν σκληρό δίσκο. (στην γυναίκα μου ποιός το λέει??!!). Πάει το μηνιάτικο δηλαδή. :roll:

 

Σαν σπεσιαλίστες του είδους ποιά κάρτα μου προτείνετε να πάρω χωρίς να έχω προβλήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουροboy απο οτι διαβαζω ηρθε η ωρα της αλλαγης ....δηλαδη της αναβαθμισης , καλα ξηγιεσαι , that's music life .

απο καρτες τωρα , κατι σε φτηνο και καλο μοντελακι για να μην γκρινιαζει και η συζυγος δεν μπορω να σκεφτω

ο dither πολυ σωστα θα μιλησει σιγουρα για rme και echo , αλλα δεν ξερω πως θα σου φανουν οι τιμες , για echo επειδη το εψαξα και εγω , πρεπει να κινηθεις για παραγγελια απο εξωτερικο , για rme στον νακα ....

τελος κατι φιλικο ισως και για την συζυγο δες για m-audio στην ελινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε kourosava, φίλε μου καλέ μου φίλε.......

 

Αχ..... Αν θέλετε το πιστεύετε..... Είχα την soundblaster live και δούλευα το sonar3 στο p4 2.6 ht , με 512ddr μνήμη (Ξέρει ο indianos :lol: )

 

Με kx drivers και latency στο 10ms δούλευε όσο και να το βασάνιζα το θέμα με plug ins και audio rec , σε σημείο που απορούσα όταν άκουγα άλλους φίλους να διαμαρτύρονται για κολλήματα.

 

Πρίν ένα μήνα το έκανα 1 giga (με δύο ίδια simm Kingstone 512ddr), έβαλα την audigy2 platinum και έχω τα εξής συμπτώματα. Το latency δεν υπάρχει καθόλου και είμαι υπερ ευχαριστημένος αλλά το μηχάνημα τρώει κολλήματα, όλα παγώνουν ιδιαίτερα σε"βίαιες" κινήσεις μου. Δηλαδή σταματάω πχ το rec και πάω να ανοίξω κάτι και τέρμα. Δέν το κάνει συνέχεια πράγματι , αλλά το κάνει αρκετά συχνά . Παγώνει τελείως ο υπολογιστής και επανέρχεται μόνο με reset. Και έχω σετάρει το audio να δουλεύει στα 16bit - 48 Khz . Γιατί ρε παιδιά.... γιατί.............

 

Και αν θέλετε freeze στο sonar3 πως γίνεται ? ΜΕ ποιά επιλογή.....

 

α....ρε ...... triton sequencing και ξερ'ο ψωμί. ούτε κολλήματα , ούτε τίποτα.... :lol:

 

εχω καταλήξει να περνάω wav στο τρίτον για να κάνω την δουλειά μου, ότι φτιάχνω στο pc. :(

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου