Προς το περιεχόμενο

Windows Vista


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχεις τρέξει Vista.

Αυτά που γράφεις, τα έχεις διαβάσει, όχι διαπιστώσει.

Στην πλειοψηφία τους δεν ισχύουν.

 

Έχω τρέξει Vista για 1 μήνα (τόσο άντεξαν) σε PC που πήρε βαθμό 4.2 στο "Vista Compability" και έχω διαπιστώσει μόνος μου και το υπογράφω αν θες, το ότι είναι πολύ πιο βαριά απο τα Vista.

 

Δες Requirements που δίνουν οι ΙΔΙΕΣ εταιρίες κατασκευής λογισμικού:

 

http://www.adobe.com/products/premiereel/systemreqs.html

http://crysis-online.com/Information/System%20Requirements/

 

Αν αυτά που λένε οι ίδιες εταιρίες σου φαίνονται κουτσομπολιά και υπερβολές, τότε τί να πω εγώ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα Λάμπρο μου, τι λες; Ότι ένα νέο λειτουργικό χρειάζεται καλύτερο hardware από το παλιό - αυτό δε λες;

 

Πάντα δεν ίσχυε αυτό; Ασφαλώς ισχύει και στην περίπτωση των Vista. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα Vista δε λειτουργούν σωστά ΟΤΑΝ έχεις το σωστό hardware για να τα τρέξεις.

 

Το δικό μου σύστημα βγάζει 4.8 στο δείκτη επιδόσεων - δεν είναι λοιπόν και πολύ καλύτερο από το δικό σου. Και τα πάει μία χαρά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα Λάμπρο μου, τι λες; Ότι ένα νέο λειτουργικό χρειάζεται καλύτερο hardware από το παλιό - αυτό δε λες;

 

Πάντα δεν ίσχυε αυτό; Ασφαλώς ισχύει και στην περίπτωση των Vista. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα Vista δε λειτουργούν σωστά ΟΤΑΝ έχεις το σωστό hardware για να τα τρέξεις.

 

Το δικό μου σύστημα βγάζει 4.8 στο δείκτη επιδόσεων - δεν είναι λοιπόν και πολύ καλύτερο από το δικό σου. Και τα πάει μία χαρά.

 

Δεν είναι θέμα αν θα δουλέψει ή όχι. Είναι πού δουλεύει καλύτερα και γρηγορότερα. Και σε ένα P4 στο 1GHz να τα βάλεις, μια χαρά θα ανοίξει και θα δουλέψει.

Και 5άρι να πιάσει το σύστημα, αν του βάλεις XP θα τρέχει πολύ γρηγορότερα.

 

Γιατί δεν το παραδέχεσαι δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν μπορεί όλος ο κόσμος, οι εταιρίες και τα Benchmarks να μην ξέρουν τι λένε και να έχει δίκιο ο Wow! του noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εye έχεις δίκιο όταν κάνεις λόγο για αερολογίες που πρέπει να αποφεύγονται, αλλά το ότι τα βιστα πάτωσαν το παραδέχεται πλέον πλαγίως και η microsoft! Έχω βρει συνέντευξη στελέχους της microsoft να λέει ότι τα νέα win θα βγουν νωρίτερα απ' όσο τα υπολογίζανε και πάνω που έψαχνα να τη βρω, σκάει ο bloody με τη δήλωση του ίδιου του Bill! (αν θυμάμαι πάντως ήταν σε 1 από τα λινκ που σκάσανε εδώ μέσα, για τα βιστα και τη μουσική)

 

Drivers για την πλειοψηφία των καρτών δεν κυκλοφορούν, τα προγράμματα εκτός του sonar και προσφάτως του cubase δεν τα πάνε καλά με τα vista.

 

 

Τωρα αν είναι να τρέχω να βρω σωστό hardware, ψάχνοντας το με τη σφεντόνα, για να τρώνε και περισσότερη ισχύ τα βίστα, τότε θα μείνω με τα xp, να κάνω και απροβλημάτιστα (έστω ψυχολογικά) τη δουλειά μου. Εξάλλου αν η microsoft δεν είχε τις αποκλειστικές συμφωνίες με τους κατασκευαστές υπολογιστών, δε νομίζω ότι τόσα και τόσα pc θα βγαίνανε με vista, αλλά θα κολλάγανε στα xp (όπως γίνεται και κάθε φορά που δίνεται η επιλογή λειτουργικού)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν τα γουιντοουζ 7 έχουν υποστήριξη για οθονες αφης όπως λέει ο Βασίλης ο Πόρτας, τότε δεν τα θέλω, το κούτελο μου και την οθόνη μου τα θέλω καθαρά εγώ!  ;D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί όλος ο κόσμος, οι εταιρίες και τα Benchmarks να μην ξέρουν τι λένε και να έχει δίκιο ο Wow! του noiz.

 

Αυτό το σχόλιο (με την παραδοχή ότι το λες καλοπροαίρετα) χρειάζεται μία απάντηση, ή μάλλον χρειάζεται κάμποσες απαντήσεις.

 

Κατ' αρχήν, υποτιμάς τα πραγματικά μεγέθη: τα Vista πούλησαν λιγότερο απ' όσο υπολόγιζε η Microsoft, αλλά έχουν πουλήσει πάρα πολύ παρ'όλα αυτά. Αν μάλιστα αναλογιστείς ότι θα συνεχίσουν να διατίθενται σαν προεγκατεστημένο λειτουργικό στα PC που θα πουλιούνται την επόμενη τριετία, τότε θα δεις ότι στην τελική θα έχουν πουλήσει περισσότερο από τα XP. Το επιχείρημά σου για "όλο το κόσμο" και τις "εταιρείες" είναι παραμορφωμένο από την ελληνική πραγματικότητα που βιώνεις. Αν μπεις στο φόρουμ της Cakewalk ή του Nuendo θα δεις ότι υπάρχουν μεν παράπονα (προ SP1) αλλά επίσης υπάρχει και διάχυτη ειρωνεία και σαρκασμός προς οποιονδήποτε πάει να υπαινιχθεί ότι τα Vista είναι άχρηστα.

 

Δεύτερον, το τι "λενε" οι άνθρωποι είναι ένα θέμα και το τι κάνουν είναι άλλο θέμα: οι εταιρείες υποστηρίζουν τα Vista πλήρως - ούτε κουβέντα δεν υπάρχει από οποιονδήποτε ότι σκέφτεται να μην τα υποστηρίξει - αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σου φτάνει.

 

Τρίτον, επί του προσωπικού σχολίου για εμένα, δεν υπάρχει ζήτημα: για εσένα μπορεί να είμαι ο "Wow! του noiz" αλλά στον πραγματικό κόσμο είμαι ένας (από τους πολλούς) επαγγελματίες του χώρου της πληροφορικής με επάρκεια γνώσεων και σπουδών ώστε να έχω πείσει περίπου 150 Α.Ε. για να με πληρώνουν ετησίως προκειμένου να έχουν τις γνώμες που εσύ διαβάζεις τζάμπα μέσω του noiz - καλά θα κάνεις να το εκτιμήσεις αυτό, οπως και εγώ εκτιμώ τις "ανώνυμες" πληροφορίες που δίνουν άλλα μέλη, των οποίων την ταυτότητα αγνοώ.

 

Άλλωστε, δεν κατάλαβα σε τι υστερεί η γνώμη μου; Έχεις αντίληψη για το ποιος είναι ο μέσος όρος ηλικίας και σπουδών στις συντακτικές ομάδες των ελληνικών περιοδικών πληροφορικής; Ο λόγος που προτιμάς τη δική τους γνώμη είναι γιατί κολακεύει και κατευθύνει την άγνοιά του αναγνώστη. Ο έλληνας ασχολούμενος με τους υπολογιστές αυτοκολακεύεται να πιστεύει ότι τα Vista έχουν πρόβλημα, διότι έτσι παρασταίνει τον ενημερωμένο ("δεν τα βάζω διότι έχουν πρόβλημα") αντί να παραδεχθεί ότι έχει μείνει πίσω - δεν πειράζει, καθότι θα μείνει ακόμη πιο πίσω, και μετά ακόμη πιο πίσω...

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, υποτιμάς τα πραγματικά μεγέθη: τα Vista πούλησαν λιγότερο απ' όσο υπολόγιζε η Microsoft, αλλά έχουν πουλήσει πάρα πολύ παρ'όλα αυτά. Αν μάλιστα αναλογιστείς ότι θα συνεχίσουν να διατίθενται σαν προεγκατεστημένο λειτουργικό στα PC που θα πουλιούνται την επόμενη τριετία, τότε θα δεις ότι στην τελική θα έχουν πουλήσει περισσότερο από τα XP. Το επιχείρημά σου για "όλο το κόσμο" και τις "εταιρείες" είναι παραμορφωμένο από την ελληνική πραγματικότητα που βιώνεις. Αν μπεις στο φόρουμ της Cakewalk ή του Nuendo θα δεις ότι υπάρχουν μεν παράπονα (προ SP1) αλλά επίσης υπάρχει και διάχυτη ειρωνεία και σαρκασμός προς οποιονδήποτε πάει να υπαινιχθεί ότι τα Vista είναι άχρηστα.

 

Με την ίδια λογική το εμπορικό είναι πάντοτε ποιοτικό? Χαίρω πολύ. Θα πουλήσουν τρελά τα Vista. Ειδικά αν δεν μπορείς καν να βάλεις XP σε μερικά laptops. Επίσης χαίρω πολύ ότι στα Forums των ίδιων εταιριών θα υποστηρίζονται τα Vista. Η Microsoft  ώς γνωστόν θα κάνει τα πάντα για να στηρίξει το νέο της λειτουργικό όπως έγινε και στο παρελθόν με τα XΡ. Επίσης χαίρω πολύ ότι μετά απο 2-3 χρόνια όπου θα υπάρχει το SP2-3 και τα PC θα είναι τουρμπάτα, θα είναι μια χαρά λειτουργικό και δεν θα ενοχλεί κανέναν τα 512 MB μνήμης παραπάνω, προκειμένου να χαζεύει το Aero.

Μην ζητοκραυγάζεις για τα ξένα φόρουμ και μην ρίχνεις την Ελληνική πραγματικότητα, γιατί σε Ελληνικό φόρουμ είσαι Moderator.

 

Τρίτον, επί του προσωπικού σχολίου για εμένα, δεν υπάρχει ζήτημα: για εσένα μπορεί να είμαι ο "Wow! του noiz" αλλά στον πραγματικό κόσμο είμαι ένας (από τους πολλούς) επαγγελματίες του χώρου της πληροφορικής με επάρκεια γνώσεων και σπουδών ώστε να έχω πείσει περίπου 150 Α.Ε. για να με πληρώνουν ετησίως προκειμένου να έχουν τις γνώμες που εσύ διαβάζεις τζάμπα μέσω του noiz - καλά θα κάνεις να το εκτιμήσεις αυτό, οπως και εγώ εκτιμώ τις "ανώνυμες" πληροφορίες που δίνουν άλλα μέλη, των οποίων την ταυτότητα αγνοώ.

 

Άλλωστε, δεν κατάλαβα σε τι υστερεί η γνώμη μου; Έχεις αντίληψη για το ποιος είναι ο μέσος όρος ηλικίας και σπουδών στις συντακτικές ομάδες των ελληνικών περιοδικών πληροφορικής; Ο λόγος που προτιμάς τη δική τους γνώμη είναι γιατί κολακεύει και κατευθύνει την άγνοιά του αναγνώστη. Ο έλληνας ασχολούμενος με τους υπολογιστές αυτοκολακεύεται να πιστεύει ότι τα Vista έχουν πρόβλημα, διότι έτσι παρασταίνει τον ενημερωμένο ("δεν τα βάζω διότι έχουν πρόβλημα") αντί να παραδεχθεί ότι έχει μείνει πίσω - δεν πειράζει, καθότι θα μείνει ακόμη πιο πίσω, και μετά ακόμη πιο πίσω...

 

Δεν διαβάζω κανένα περιοδικό πληροφορικής και με ενοχλεί που μου προσάπτεις την ιδιότητα του "χάνου που χάφτει ό,τι λένε τα Ελληνικά περιοδικά" χωρίς να έχω δηλώσει κάτι τέτοιο.

Θεωρείς τόσο δύσκολο και μεγάλο κατόρθωμα να βάλεις Vista στο PC έτσι ώστε ο "Έλληνας" που λες να ψάξει δικαιολογίες για να μην τα βάλει? Ανώτερος άνθρωπος πρέπει να είσαι για να βάλεις Vista δλδ?

 

Δεν ξέρω γιατί σου κακοφάνηκε τόσο το σχόλιό μου και γιατί το πήρες τόσο προσωπικά έτσι ώστε να μου κατεβάσεις τα ...πτυχία σου, αλλα εγώ δεν βλέπω ούτε τα πτυχία, ούτε το που δουλέυεις ούτε τίποτα. Εγώ βλέπω έναν μέλος του noiz να υποστηρίζει κάτι στο οποίο διαφωνώ - όπως και η πλειοψηφία και έτσι έρχομαι να κάνω διάλογο.

 

Ξαναρωτάω λοιπόν: Διαφωνείς ότι το ίδιο σύστημα, σε μουσική παραγωγή βαρβάτη, θα αποδώσει καλύτερα με XP παρά με Vista (αν φυσικά το software και hardware ανταποκριθεί σωστά στα Vista και καταφέρεις να ξεκινήσεις την δουλειά)?

 

Αν όντως διαφωνείς και είσαι 100% σίγουρος για την επιλογή σου, τότε να τα χαίρεσαι τα Vista και όλα να σου πηγαίνουν καλά στο PC σου.

 

 

 

Δεν λέω ότι δεν θα βάλω Vista. Θα βάλω. Μετά το SP2 όμως και αφού θα σε κοροιδεύουνε αν έχεις κάτω απο 8GB μνήμης και τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 3GHZ ο ένας.

Αλλα τί λέω? Μέχρι τότε θα μας βγάλει κ άλλο καλούδι η Microsoft και θα ξαναγίνει η ίδια ακριβώς κουβέντα, όπως παρόμοιες κουβέντες έγιναν και στο παρελθόν όταν προτοβγήκαν τα XP.

 

Εντελώς φιλικά αυτά, έχοντας την τάση (ειλικρινά) να δώ την δική σου οπτική γωνία και γιατί είσαι τόσο πεπεισμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί όλος ο κόσμος, οι εταιρίες και τα Benchmarks να μην ξέρουν τι λένε και να έχει δίκιο ο Wow! του noiz.

 

Αυτό, ομολογουμένως, ακούστηκε βαρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω ήδη στα σκαριά την αγορά ενός νέου desktop PC. Όταν με το καλό το τσιμπήσω, έχω αποφασίσει να επαναφέρω το laptop μου στη stock διαμόρφωσή του, δηλαδή με Vista Business και φυσικά αυτή τη φορά με την προσθήκη του SP1.

 

Όπως καταλάβατε, όλη αυτή η κουβέντα περί Vista μου έχει εξάψει την περιέργεια να τους κάνω άλλο ένα τεστ πριν εγκαταλείψω εντελώς την ιδέα της χρήσης τους. Ελπίζω να αποκομίσω καλύτερη άποψη αυτή τη φορά... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου