Προς το περιεχόμενο

Kavanaugh, USA, Trump, οι σκέψεις σας


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το πώς μεταδίδεται ο λαϊκισμός και η μπουρδολογια

 

https://www.wired.com/2017/02/veles-macedonia-fake-news/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φατσαμπούκια και τα τιτιβίσματα μας φάγανε....

 

βγαίνει ο καθένας και λέει ό,τι θέλει και σε 10 δλ το ξέρει ο μισός πλανήτης

 

Ο Χιτλερ ηξερε τι ελεγε:

 

«Οποιος θέλει την εύνοια των μαζών πρέπει να λέει τα πιο ηλίθια και τα πιο χοντρά ψέματα».

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο Χιτλερ ηξερε τι ελεγε:

 

«Οποιος θέλει την εύνοια των μαζών πρέπει να λέει τα πιο ηλίθια και τα πιο χοντρά ψέματα».

 

Γι αυτό μιλάνε για ανάπτυξη και έξοδο στις αγορές με ίσες ευκαιρίες για όλους, χοντρά ψέματα και ηλιθια για τι αυτό είναι ουτοπικό. Στην πραγματικότητα μανιπουλαρουν τις αγορές, υπεξαιρουν δημιουργώντας φούσκες και το πιο φοβερό από όλα, χρησιμοποιούν την τεχνολογία, τα μέσα, τα πάντα. Ελέγχουν τον καιρό το καταλαβαίνεις? Χαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καλημέρα συζητητές. Το θέμα που συζητάμε είναι:

 

Kavanaugh, USA, Trump, οι σκέψεις σας

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ερώτημα που μου γεννάται είναι.

Τους θέλουμε τους Αμερικανούς να μας προσφέρουν τη ζέστη κουβέρτα προστασίας?

 

Liberty and justice for all.

Αν ο δικαστικός αυτός συμβάλλει στην προάσπιση των ελληνικών συμφερόντων, ας τον στηρίξουμε λέω εγώ και ας........ πηδηξε την καμαριέρα. Oh say can you see.....

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόλα νομίζω πως ο τρόπος που έθεσες το θέμα , προβάλλοντας τις προσωπικές σου πεποιθήσεις με χαρακτηρισμούς γύρω απο τα άτομα, δεν μπορεί να οδηγήσει σε αντικειμενικές τοποθετήσεις.  ;)

Μα το ξέρω!  >:D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λόγω επιστημονικού ενδιαφέροντος αλλά και λόγω πιθανής μετακόμισης προς Cali, έχω ψιλοκοιτάξει την υπόθεση, όπως έχω κάνει και για τα περισσότερα θέματα γύρω από τον Trump.

 

Δυστυχώς, δε γίνεται να κοιτάξει κανείς αυτή την υπόθεση δίχως πολιτική/ιδεολογική χροιά. Προσπαθώντας να το κάνω κατέληξα σε κάποια από τα συμπεράσματα που έχουν ήδη αναφερθεί. Να πούμε καταρχάς ότι αυτή τη στιγμή ο Kavanaugh δεν δικάζεται, όλο αυτό που προβάλουν τα κανάλια είναι ένα job interview, στο οποίο του έγιναν αυτές οι ερωτήσεις.

 

Όπως έχει ήδη αναφερθεί, είναι τέτοια η θέση που προσπαθεί να αναλάβει, όπου πρέπει να μην υπάρχει το παραμικρό εναντίον του. Και εδώ έρχεται ο κυριότερος προβληματισμός. Ανεξάρτητα από το αν είναι αθώος ή ένοχος -δεν έχω ιδέα για το ποια είναι η αλήθεια και η σκέψεις μου είναι καθαρά διαισθητικές- η ζωή του και η καριέρα του έχουν σχεδόν καταστραφεί μόνο από ισχυρισμούς.

 

Μπορεί να πει κανείς ότι αυτοί οι ισχυρισμοί δε μπορούν να αποδειχθούν μιας και μιλάμε για γεγονός 36 ετών πριν. Δεκτό μεν, αλλά με βάση αυτό πλέον θα μπορούμε να ισχυριζόμαστε οτιδήποτε, να βάζουμε δίπλα ένα trending hashtag και να διαλύουμε τη ζωή του πολιτικού/επαγγελματικού μας αντιπάλου και να μην κουνιέται φύλλο.

 

Εννοείται πως τα θύματα παρενοχλήσεων και κάθε μορφής βίας πρέπει επιτέλους να βγουν μπροστά και να εκθέτουν τους θύτες, όπως έγινε πχ με την υπόθεση των ιερέων πάλι στης ΗΠΑ, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα εκτεθούν ανεπανόρθωτα και άνθρωποι που δεν φταίνε, για να ικανοποιηθεί το κοινό αίσθημα, η ματαιοδοξία μίας παραμελημένης γυναίκας ή το "εγώ" ενός βαθιά κομπλεξικού άντρα.

 

Επαναλαμβάνω, όλες αυτές οι σκέψεις έρχονται με αφορμή το συγκεκριμένο συμβάν, δεν ξέρω αν ο Kavanaugh είναι αθώος ή όχι. Πάντως η πολιτική ορθότητα τείνει να γίνεται η νέα μορφή ολοκληρωτισμού για τον 21ο αιώνα κατά τη γνώμη μου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου