Προς το περιεχόμενο

Ποσο πεφτει η αξια μιας Gibson απο σπασμενο headstock?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί αυτό; για τη μεταπώληση; πολυ ενδφιαφέρον το θέμα με της κόλλες.

 

Γιατί είναι "εντάξει" τύπος και δεν θέλει -πιθανότατα- να πωληθεί μελλοντικά σε κάποιον ανυποψίαστο αγοραστή σαν μία "non-issues" κιθάρα. Έχουν περάσει Les Paul από τα χέρια μου με σπασμένο headstock και το πρώτο πράγμα που έλεγα σε όλους τους υποψήφιους αγοραστές ήταν αυτό ακριβώς, γιατί αυτό ήταν το τίμιο και σωστό. Κάποιες από αυτές δεν καταλάβαινες με τίποτα ότι ήταν επισκευασμένες.

 

Η συγκεκριμένη κόλλα ήταν που χρησιμοποιήθηκε και στις original της δεκαετίας του 50 αλλά το πρόβλημα με την συγκεκριμένη κόλλα είναι -μεταξύ άλλων- ότι δεν είναι εύκολη στον "χειρισμό" σε σχέση με άλλες. Έλα όμως που είναι η πλέον κατάλληλη κόλλα για κιθάρες...

 

 

Σπάω το κεφάλι μου ( ;D) κι εγώ για να καταλάβω γιατί δεν αλλάζει το συσχετισμό η Gibson (αλλά και δεκάδες αντιγραφείς που -έλεος- αντιγράφουν την ανεπάρκεια) και επιμένει να ξεφουρνίζει όργανα ευάλωτα στο βωμό της "παράδοσης" του hype και του mojo. Ίσως αυτό καθεαυτό, το αδύνατο σημείο της, να είναι το δυνατό της χαρτί ως προς το prestige της, ότι δηλαδή, παρόλο που εγώ τρολάρω και βγάζω τέτοια πράματα, ο κόσμος τα ψωνίζει.

 

Για τον ίδιο λόγο που για να αλλάξεις τους ιμάντες χρονισμού σε μία Ferrari F355 πρέπει να "κατέβάσεις" ολόκληρη τη μηχανή. Κάθε 2-3 χρόνια.  :'( Γιατί απλά έτσι γουστάρει ο κατασκευαστής. ;D

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Aκριβώς. Ένα όργανο πρέπει να φέρει πάνω του όποια σημάδια επισκευών έχουν γίνει. Ή αλλιώς ο ιδιοκτήτης του να είναι απόλυτα ειλικρινής σε οποιαδήποτε συναλλαγή. Επειδή το δεύτερο είναι θέμα χαρακτήρα (και υποψήφιου αγοραστή αλλά και πιθανού πωλητή) το καλύτερο που μπορέι να γίνει είναι να αναφερθεί η επισκευή ακόμη και για μελλοντική χρήση. Να ξέρει δηλ. ο επόμενος τεχνικός, το ιστορικό του οργάνου. Όμως η κουτοπονηριά περισσεύει, έτσι πωλητές δίνουν όργανα χωρίς να αναφερθούν επισκευές πολλές φορές από φόβο μην απαξιώσουν οι πιθανοί αγοραστές το όργανο με σκοπό τη χαμηλότερη τιμή.

 

Ένα έμπειρο μάτι μπορεί να δει πιθανές επισκευές, ακόμη και θεωρητικά "αόρατες". Ο μέσος μουσικός όμως όχι.

 

Συμφωνώ αλλα επειδή δε συνηθίζω να πουλαω και να αγοράζω συχνά, προσωπικά θα ήθελα η επισκευή να φαίνεται όσο το δυνατόν λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνώ αλλα επειδή δε συνηθίζω να πουλαω και να αγοράζω συχνά, προσωπικά θα ήθελα η επισκευή να φαίνεται όσο το δυνατόν λιγότερο.

 

Yπάρχει διαφορά στο "αόρατο" από μάτι σε μάτι. Πολλές φορές έχει τύχει να πω "φαινεται" και ο ιδιοκτήτης να μην το καταλαβαίνει. Η επισκευή είναι επισκευή. Δεν γίνεται να είναι αόρατη. Ο επισκευαστής οφείλει να "μαρκάρει" την επισκευή, ασχέτως αν δεν ακολουθείται σαν τακτική πλέον.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τον ίδιο λόγο που για να αλλάξεις τους ιμάντες χρονισμού σε μία Ferrari F355 πρέπει να "κατέβάσεις" ολόκληρη τη μηχανή. Κάθε 2-3 χρόνια.  :'( Γιατί απλά έτσι γουστάρει ο κατασκευαστής. ;D

όντως είναι κι αυτό ένα θέμα.  ;D μη σου πω ότι ειναι και παράγοντας που με έχει αποτρέψει μέχρι σήμερα να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

 

Yπάρχει διαφορά στο "αόρατο" από μάτι σε μάτι. Πολλές φορές έχει τύχει να πω "φαινεται" και ο ιδιοκτήτης να μην το καταλαβαίνει. Η επισκευή είναι επισκευή. Δεν γίνεται να είναι αόρατη. Ο επισκευαστής οφείλει να "μαρκάρει" την επισκευή, ασχέτως αν δεν ακολουθείται σαν τακτική πλέον.

 

έχεις δίκιο, αλλα αν ο πελάτης επιμείνει στο να μη "μαρκάρεις"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όντως είναι κι αυτό ένα θέμα.  ;D μη σου πω ότι ειναι και παράγοντας που με έχει αποτρέψει μέχρι σήμερα να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

 

έχεις δίκιο, αλλα αν ο πελάτης επιμείνει στο να μη "μαρκάρεις"?

 

Toν παραπέμπω αλλού. Δυστυχώς έχω βρεθεί σε δυσάρεστη θέση να απολογούμαι για περίπτωση αγοραπωλησίας οργάνου με "αόρατη" επισκευή. Επαναλαμβάνω, τα δικά μου μάτια την βλέπουν, του αγοραστή ή του άμεσου πελάτη όχι, οπότε η γραμμή είναι δυσδιάκριτη ( no pun intented ξανα  ;D).

 

Μια σκίαση (bursting) ή ένα hairline αυλάκι πάνω στο βερνίκωμα νομίζω λογίζονται ως διακριτικά και "αόρατα" και ικανοποιούν το πιθανό OCD kκάποιου ως προς το σημείο.

 

To ιδανικό είναι η ειλικρίνεια όχι μόνο μεταξύ συναλλασσόμενων αλλά και μέσα μας. Ας το πάρουμε χαμπάρι ότι η κιθάρα έσπασε και δεν θα είναι ποτέ ξανά "άσπαστη". Ας μας καθησυχάζει το γεγονός ότι θα είναι ασφαλής.

 

Οκ δε λέω να μείνει και έτσι:

P1100390_medium.JPG?6119

 

Z

 

images?q=tbn:ANd9GcTS2vtxd8YO-61F1i0xJD31b1qLAz1Sz4AfrIaHJz1YEK0GvsM7

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βασική κόλλα συγκόλλησης μιας τέτοιας επισκευής είναι η ζωική (hot hide glue) με την προϋπόθεση ο κολλών να ξέρει να τη χειριστεί.

Να αγιάσει το στόμα σου.

Μου είχε δώσει μια φίλη κάποτες μια κλασσική με σπασμένο headstock από πτώση.

Έψαξα πολύ και αγόρασα τέτοια κόλλα.

Δεν θυμάμαι τώρα την πυκνότητά της (δεν έρχονται με το ίδιο ειδικό βάρος), αλλά μου είχε φανεί εύκολη στον χειρισμό (αν και παντελώς άσχετος).

 

Το κόλλησα το headstock (εκεί να δείτε πατέντες με πηλό για να φτιάξω "εκμαγεία", διαφανείς μεμβράνες και αυτοσχέδια clamps), όχι καλά/"επαγγελματικά" βέβαια, αλλά ανεκτά.

Ήξερα όμως ότι σε περίπτωση χοντρού λάθους όλα είναι αναστρέψιμα με χλιαρό νεράκι (αν δεν κάνω λάθος).

 

Περίσσεψε η περισσότερη κόλλα βέβαια, και τώρα είναι στα χέρια του μέγα μάστορα nasokosm. 8)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οκ δε λέω να μείνει και έτσι:

P1100390_medium.JPG?6119

 

Z

 

images?q=tbn:ANd9GcTS2vtxd8YO-61F1i0xJD31b1qLAz1Sz4AfrIaHJz1YEK0GvsM7

 

ω παναγία μου. προειδοποιήστε να απομακρύνουμε μικρά παιδιά και ηλιωμένους πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα εχω λυμενα αυτα τα προβληματα.

Η LP βγαινει σπανιως απο τη θηκη της, γιατι παιζω με τις strat και την prs.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το 20-30% ειναι μαλλον αισιοδοξο.. Απο την πλευρα του αγοραστη, η πτωση της αξιας ειναι συνηθως πιο κοντα στο 40-50% . Αναλογα τη σοβαροτητα του σπασιματος βεβαια, αλλα με κανονικη μεταχειρισμενη τιμη 1500-1600 και σπασμενο headstock, πανω απο 700-800 δυσκολο να δωσει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • admin featured this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου