Προς το περιεχόμενο

Ποσο πεφτει η αξια μιας Gibson απο σπασμενο headstock?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το 20-30% ειναι μαλλον αισιοδοξο.. Απο την πλευρα του αγοραστη, η πτωση της αξιας ειναι συνηθως πιο κοντα στο 40-50% . Αναλογα τη σοβαροτητα του σπασιματος βεβαια, αλλα με κανονικη μεταχειρισμενη τιμη 1500-1600 και σπασμενο headstock, πανω απο 700-800 δυσκολο να δωσει καποιος.

 

  Συμφωνώ απόλυτα, κανονικά 20-30% η κιθάρα χάνει αξία ΧΩΡΙΣ να είναι σπασμένο το headstock και από εκεί και πέρα ανάλογα με το όσο χρησιμοποιημένη είναι, πέφτει κι άλλο... (με εξαίρεση τα vintage όργανα βέβαια)

 

  Προσωπικά γελάω με τις αγγελίες των μεταχειρισμένων '''απλών'' (όχι custom shop και re-issue) les paul που είναι πάνω από 1300 ευρώ την στιγμή που εγώ πήρα ολοκαίνουργια traditional με 1600 κάτι. Και μιλάμε για Gibson, που έχει νίτρο και φθείρεται σχετικά πιο εύκολα....

 

  Τώρα αν θέλει κάποιος να δώσει 1500-1600 για μεταχειρισμένη Les Paul με θαμπάδες, swirl marks και ταλαιπωρημένα τάστα μεγειά του με χαρά του....  ::)

 

  (Oι Fender συνήθως δεν έχουν τέτοια προβλήματα, λόγω της φύσεως του φινιρίσματος και της γεωμετρίας του οργάνου, και διατηρούνται πιο εύκολα σε καλή κατάσταση, οπότε σε μεταχειρισμένη Fender ανησυχείς κυρίως για τα τάστα, κατά τα άλλα το όργανο μπορεί να είναι σαν καινούργιο).

 

    Και όλα αυτά τα γράφω έχοντας και μια LP με σπασμένο headstock....

 

   

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

το 20-30% ειναι μαλλον αισιοδοξο.. Απο την πλευρα του αγοραστη, η πτωση της αξιας ειναι συνηθως πιο κοντα στο 40-50% . Αναλογα τη σοβαροτητα του σπασιματος βεβαια, αλλα με κανονικη μεταχειρισμενη τιμη 1500-1600 και σπασμενο headstock, πανω απο 700-800 δυσκολο να δωσει καποιος.

To 20-30% στην τιμή της μεταχειρισμένης. Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι την πουλούσε 1500 ευρώ μεταχειρισμένη, με το σπάσιμο θα την πουλήσει 20-30% χαμηλότερα. Ούτε 1500 αλλά ούτε κι 700.

Η διορθωμένη κιθάρα είναι ένα players instrument πλέον και όχι κομμάτι για έκθεση.

Κάτι που έναν παίκτη ποσώς τον αφορά. Εκτός και αν θέλει να καυχιέται στους φίλους του για το τι έχει και όχι για το τι παίζει.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα συμφωνήσω στο ότι εμένα προσωπικά δε θα με αποθάρρυνε ένα σπάσιμο στην αγορά μιας κιθάρας. Έχω μάλιστα δύο τρεις με χτυπήματα η διορθωμένα cracks, που τις αγόρασα σε πολύ χαμηλές τιμές και είναι καταπληκτικά όργανα. Αν δε σε νοιάζει το εμφανισιακό και δεν σε πειράζει το ότι αγοράζεις κιθάρες με μικρή στην πράξη μεταπωλητική αξία, τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να είναι μια ευκαιρία να αποκτήσεις όργανα που αλλιώς δύσκολα θα μπορούσες.

 

Αλλά είμαστε σε εποχή που η κατάσταση είναι buyers market - σαφώς υπέρ του αγοραστή, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To 20-30% στην τιμή της μεταχειρισμένης. Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι την πουλούσε 1500 ευρώ μεταχειρισμένη, με το σπάσιμο θα την πουλήσει 20-30% χαμηλότερα. Ούτε 1500 αλλά ούτε κι 700.

Η διορθωμένη κιθάρα είναι ένα players instrument πλέον και όχι κομμάτι για έκθεση.

Κάτι που έναν παίκτη ποσώς τον αφορά. Εκτός και αν θέλει να καυχιέται στους φίλους του για το τι έχει και όχι για το τι παίζει.

 

 

 

    Υπάρχουν πάμπολλα όργανα εκεί έξω που έχουν γράψει πολλές ώρες στο πάλκο και δεν είναι σπασμένες, έτσι ώστε ένα όργανο να δοθεί με μονο 20-30% εκπτωση, δηλαδή αν πουληθεί 1500 μεταχειρισμένο να πέσει μόλις στα 1200 ή χίλια εκατό.

 

    Ένας φίλος (και μέλος του φόρουμ) έχει πουλήσει ΑΚΡΙΒΑ όργανα που είχαν σπασίματα (και όχι στο headstock) σε λιγότερο από την μισή τους αρχική τιμή, και καλά έκανε το παλικάρι και ήταν πολύ δίκαιο εκ μέρους του, αφού έβγαζε και αναλυτικές φώτο με τα προβλήματα, τα οποία αν και δεν ήταν καθόλου λειτουργικά προβλήματα στο πως ακούγεται το όργανο, παρέμεναν σπασίματα τα οποία ΔΕΝ δικαιολογούνται από την έντονη χρηση του οργάνου και μόνο.

 

    Γιατί? Διότι ο υποψήφιος αγοραστής μπορεί να βρει το ίδιο ακριβώς ''πολυπαιγμένο'' όργανο χωρίς τα σπασίματα ή χωρίς να λείπει ολόκληρη φλούδα από το όργανο. 

 

    Εγώ προσωπικά πχ αν ήταν να πουλήσω την Les Paul studio μου με το σπάσιμο, δεν θα ζήταγα πάνω από 400 ευρώ. Είναι χαζομάρα να δώσει κάποιος πάνω από 400 ενώ μπορεί να βρει μεταχειρισμένη, εξίσου μπαρουτοκαπνισμένη και εξίσου παιγμένη και στρωμένη studio με 600 ευρώ για να την δώσω εγώ πάνω από 400. Αν μου έσπαγε η traditional, δεν θα την έδινα με το ίδιο σκεπτικό πάνω από 800.

 

   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και σωστά θα πράξεις. Αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει ακριβώς.

 

Έστω ότι αγοράζεις κιθάρα καινούργια προς 2500 ευρώ.

Μια καλή τιμή για να την πουλήσεις μεταχειρισμένη είναι στο 60 - 65% της τιμής αγοράς, που είναι 1625 έως 1500.

Αν εν τω μεταξύ σου πέσει και σου σπάσει, η τιμή των 1500 θα μειωθεί κατά 20-30%.

Δηλαδή η αξία της θα είναι πλέον απο 1050 έως 1200.

 

Υ.Γ. Να προσθέσω πως δεν υπάρχουν νόμοι για το πόσο θα πουλήσει κανείς μεταχειρισμένο απλά κάνω μια υπόθεση, παρακολουθώντας αρκετά χρόνια τις αγγελίες και σε τι τιμές φεύγουν τα όργανα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα γνωστό άρθρο του "συγχωρεμένου" -και αμφιλεγόμενου- Ed Roman ο οποίος επιχειρηματολογούσε πως μία Gibson -με την προυπόθεση ότι έχει γίνει σωστή δουλειά- ακούγεται και έχει ακόμα καλύτερη "αίσθηση" από πριν, με τη λογική της ενίσχυσης στο -κρίσιμο- σημείο της συγκόλλησης.

 

Και ο Kirk Hammett σε μία παλαιότερη συνέντευξή, μιλώντας για το  θέμα, το "επιβεβαίωσε". Από τη δική μου εμπειρία, μία "σπασμένη" Les Paul δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από μία "κανονική". Σχετικά με την τιμή -πάλι από τη δική μου εμπειρία- όσες είχα τις πούλησα 'ενα 10-15% χαμηλότερα και όχι περισσότερο. Και προφανώς ήταν το πρώτο πράγμα που έλεγα σε όλους τους αγοραστές. Για μένα, πάντως, η τιμή εξαρτάται πρωτίστως από το πόσο "καίγεται" -για τον όποιο λόγο- να πουλήσει ο πωλητής.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Kirk Hammett σε μία παλαιότερη συνέντευξή, μιλώντας για το  θέμα, το "επιβεβαίωσε". Από τη δική μου εμπειρία, μία "σπασμένη" Les Paul δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από μία "κανονική". ...

 

              ;)             
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω στο ότι εμένα προσωπικά δε θα με αποθάρρυνε ένα σπάσιμο στην αγορά μιας κιθάρας. Έχω μάλιστα δύο τρεις με χτυπήματα η διορθωμένα cracks, που τις αγόρασα σε πολύ χαμηλές τιμές και είναι καταπληκτικά όργανα. Αν δε σε νοιάζει το εμφανισιακό και δεν σε πειράζει το ότι αγοράζεις κιθάρες με μικρή στην πράξη μεταπωλητική αξία, τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να είναι μια ευκαιρία να αποκτήσεις όργανα που αλλιώς δύσκολα θα μπορούσες.

 

 

Ακριβως! Προσφατα πηρα το "ρισκο" και αγορασα μια κλασσικη κιθαρα η οποια ειχε αρκετα χτυπηματακια, γρατσουνιες καθως και μια (επιδιορθωμενη) ρωγμη στο καπακι. Οργανο το οποιο καινουριο θα κοστιζε τα υπερδιπλασια απο οσα πληρωσα και ηταν αισθητα εκτος του budget μου. Ισως απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει, μιας και περαν του αισθητικου κομματιου η κιθαρα παιζει και ακουγεται αψογα, και προφανως δε συγκρινεται με αλλα οργανα που ειχα δοκιμασει στο price range που διεθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • admin featured this θέμα
Στις 22/10/2018 στις 9:44 ΠΜ, yameth είπε

To 20-30% στην τιμή της μεταχειρισμένης. Αν υποθέσουμε δηλαδή ότι την πουλούσε 1500 ευρώ μεταχειρισμένη, με το σπάσιμο θα την πουλήσει 20-30% χαμηλότερα. Ούτε 1500 αλλά ούτε κι 700.

Η διορθωμένη κιθάρα είναι ένα players instrument πλέον και όχι κομμάτι για έκθεση.

Κάτι που έναν παίκτη ποσώς τον αφορά. Εκτός και αν θέλει να καυχιέται στους φίλους του για το τι έχει και όχι για το τι παίζει.

 

σωστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Apex headstock φαίνεται πως είναι προς αυτή την κατευθυνση. Κατά τη γνώμη μου ποιο περίτεχνο απο το κλασικό volute για αυτήν την περίπτωση. Όπως εδώ

https://www.thomann.de/gb/gibson_lp_standard_cs_modern_tb_438721.htm

 

Επεξεργασμένο από mkm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου