Προς το περιεχόμενο

Steinberg ur22 mkII recording pack γνωμες


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ η 2i2 δεν έχει midi in/out. 

 Τι να την κάμω. 

 Απορρίπτεται :classic_biggrin:

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 2i2 μαλλον δεν παιζει stand alone.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

H 2i2 μαλλον δεν παιζει stand alone.

 

Δεν έχει midi θύρες. Δεν μου κάνει. Τις χρειάζομαι και τις θέλω ενσωματωμένες στην κάρτα. Δεν θέλω άλλο midi interface να αναγκαστώ να βάλω. 

. Διάβαζα έναν τώρα άλλον που έκανε Review στο πακέτο της steinberg και τα έβγαλε όλα τέλεια αλλά θάβει τα ακουστικά. 

 Το βλέπω να την παίρνω χωριστά και να πάρω ένα ζευγάρι audiotechnica που τα έχουν σε εκτίμηση πολλοί και ένα μικρόφωνο επίσης ξεχωριστά. 

 Άμα είναι τα ακουστικά να είναι μάπα..... Γιατί από τα akg ήμουν ευχαριστημένος πολύ. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες την οικονομικη behringer UMC204.
Εχει και midi παιζει και stand alone μεσω ενος USB 5V wall or mobile power supply.

Βεβαια, αν δεν εχει δικους του ηχους το keyboard δεν παιζει, αλλα υποθετω θελεις to midi για οταν ανοιγεις και το pc και παιζεις με midi ηχους..
https://forum.musictribe.com/showthread.php?19724-UMC404HD-stand-alone

Τις εχω δοκιμασει και τις 3 καρτες (scarlet, steinberg και behrigner - μη σου πω οτι μου αρεσε περισσοτερο η behringer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις περισσοτερες εισοδους (γιατι σε εχω δει να το παιζεις και αοιδος ταυτοχρονα με το κευβοαρδ) δες την UMC404, λιγο πιο ακριβη απο την 204. Εντος μπατζετ ομως
Βεβαια θα ακουγεται ξερα στο stand alone χωρις reverb κλπ

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φοκους η δική μου 6ι6 τουλάχιστον παίζει χωρίς πισί, εκεί που την άφησες όταν έσβησες.

Για midi δεν έχει (din) όντως η 2ι2.

Πρέπει να η έχει η 2ι4.

Αν θα έπαιρνα κάποιο bundle θα το έπαιρνα ίσως αν δεν είχα καθόλου μικρόφωνο και ακουστικά. Επίσης ίσως με τραβούσε το λογισμικό αν και κάθε κάρτα στην κατηγορία αυτή δίνει λογισμικό λαιτ.

Η μπεριγνκερ είναι καλή και τίμια. Για αντικαταστάτης της λάμδα ειναι με το παραπάνω και σου μένουν φράγκα να ένα καλό μικρόφωνο και ακουστικά

όλες οι κάρτες δίνουν δικό τους μτσ, ίσως όχι η roland αλλά μπορεί να κάνω λάθος. (γενικά η boss roland έχει τέτοιες συνήθειες)

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποιό synth θα συνδέσεις;

Μήπως έχεις κανένα νεότερο που διαθέτει USB που είναι audio/midi, λέω μήπως.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, cos_dr είπε

 

 Μήπως εχετε αντιπροτάσεις με ταβάνι τα 300?

 

 

 

 

 Λοιπόν, ξεκινάμε με αυτή:

 

 https://www.thomann.de/gb/steinberg_ur22_mk2.htm

 

 😁 Έχω δουλέψει με τη μεγαλύτερη αδελφούλα της και ήταν μια χαρά. Yamaha είναι στην ουσία, δεν μπορεί να είναι και χάλια 😁 Ψάξε το θέμα με το standalone, και μην αποκλείεις το να δουλεύει εκεί σε φάση mono. Φαντάσου να συνδέσεις ένα μικρόφωνο, ή θα πάει μόνο στο left κανάλι, ή θα γίνει mono to stereo δηλαδή στην ουσία mono ή θα έχεις κάποιο onboard mixer με pan, που όπως καταλαβαίνεις σε μια φτηνή κάρτα μπορεί να μην υπάρχει.

 

 Στη συνέχεια πάμε εδώ:

 

 https://www.thomann.de/gb/akg_k271_mkii.htm

 

 Εδώ δεν το συζητάω σε αυτήν την τιμή, για κλειστού τύπου φάση, πρέπει να έχουν φτηνύνει κιόλας, τα θυμάμαι ακριβότερα.

 

 Και τέλος με το μικρόφωνο. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις πυκνωτικό; Έχει καλό ήχο αλλά είναι βάσανο, εμένα σαπίζουν στα κουτάκια και βολεύομαι με τούτο εδώ:

 

 https://www.thomann.de/gb/shure_sm58.htm?ref=search_prv_12

 

 Για φάση πειράματα με το vocoder και καμιά ηχογράφηση σκυλιού για επεξεργασία με το sampler 😂 είναι πραγματικά μια χαρά. Παραδέχομαι όμως ότι αν θέλω να γράψω σοβαρά βάζω πυκνωτικό, οπότε θα σου προτείνω εναλλακτικά και αυτό:

 

 https://www.thomann.de/gb/rode_nt1a_complete_vocal_recording.htm

 

 

 ΟΚ, με αυτό το budget πήγε στα 350 ΑΛΛΑ έχεις πάρει και αράχνη και pop filter που είναι must με τα πυκνωτικά, και επιπλέον μιλάμε για  εργαλjεία δοκιμασμένα και best buy, θα έπαιζα καρφωτό παρολί ότι θα ξεσκίζουν τα αντίστοιχα του bundle, σε παραπάνω λεφτά βέβαια οπότε... make up your mind ριεεεέ :classic_laugh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Πέρναγα μολις έξω από γνωστό κατάστημα πολυόροφο και ημουν έτοιμος να μπω και δεν μπήκα. Ομως επειδή θα ξαναπεράσω απο εκεί μπορεί και να μπω για την steinberg. Μου την έχει βαρέσει. Και στα ακουστικά δεν βασίζομαι πολύ για μιξη ούτως η άλλως. Εκτός οτι είμαι άσχετος και κανω εμπειρικές ενέργειες, εχω βρεί τρόπους εμπειρικούς για να ρυθμιζω αυτά που μπορώ να κανω και έχω και αρκετά reference. Πιο πολύ θελω να ακουω τι παιζω και τι γράφω γιατι παίζω συνήθως μετά τις 23.00 και δεν θελω να εχω ανοιχτα τα ηχεία.

 

 Αλλά άσχετο αυτό.

 Πανω σε αυτά που είπατε.

 

 

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ποιό synth θα συνδέσεις;

Μήπως έχεις κανένα νεότερο που διαθέτει USB που είναι audio/midi, λέω μήπως.

 

 Το V-Synth δίνει midi μεσω του usb αλλά θα πρέπει να το γυρίζεις και βασιζομαι πολυ στο storage function γιατι πετάω κατευθείαν δείγματα στην εσωτερική του μνημη η την εξτρά καρτα του απο το pc. Και θα πρέπει να γυριζω καθε φορα οταν ετοιμάζομαι και δεν το μπορώ.

 Ομως συνδέω και το Triton Le αμα θελω να δουλεψω με αυτό και χρειάζομαι τις midi θυρες εκει γιατι επικοινωνει και με το karma software. Αλλιως το software αυτο δεν δουλεύει.

Τελος παντων , υπαρχουν λύσεις, τις ξερω αλλα θελω να εχει ενσωματωμένο το midi στην κάρτα και για λογους εργονομίας.

 

 Βγάζω το ένα συνθ απο το τραπέζι και βάζω το άλλο και απλα συνδέω.

 

 

1 ώρα πριν, manosx είπε

 

 

 Λοιπόν, ξεκινάμε με αυτή:

 

 

 

 https://www.thomann.de/gb/akg_k271_mkii.htm

 

 Εδώ δεν το συζητάω σε αυτήν την τιμή, για κλειστού τύπου φάση, πρέπει να έχουν φτηνύνει κιόλας, τα θυμάμαι ακριβότερα.

 

 Και τέλος με το μικρόφωνο. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις πυκνωτικό; Έχει καλό ήχο αλλά είναι βάσανο, εμένα σαπίζουν στα κουτάκια και βολεύομαι με τούτο εδώ:

 

 https://www.thomann.de/gb/shure_sm58.htm?ref=search_prv_12

 

 Για φάση πειράματα με το vocoder και καμιά ηχογράφηση σκυλιού για επεξεργασία με το sampler 😂 είναι πραγματικά μια χαρά. Παραδέχομαι όμως ότι αν θέλω να γράψω σοβαρά βάζω πυκνωτικό, οπότε θα σου προτείνω εναλλακτικά και αυτό:

 

 https://www.thomann.de/gb/rode_nt1a_complete_vocal_recording.htm

 

 

 

 

 Πολύ φοβαμαι φιλε manosx πως δεν θα ξαναπαρω akg ακουστικα. Τουλάχιστο αυτου του ευρους που έχω εμπειρία.

 Είναι πολύ καλά, ακόμα και αυτά που έχω τώρα και τα έχω συνηθήσει, αλλα οσα είχα χαλάνε πολύ ευκολα και δεν κανω και την σουπερ ντουπερ χρηση και τα προσέχω.

 Ολο προβλήματα έχω με αυτά.

 35 χρονια εχω αλλάξει πολλές casual και entry level home production μαρκες και απο πλευράς αντοχής και ανοχής ήταν τα χειρότερά μου.

 Ενω πραγματικά ειμαι ευχαριστημένος με την απόδοση.

 Αυτα τωρα που έχω οπως και τα προηγούμενα μου αφηνουν μαυριλες στα αυτια, τα καλωδια τους εσωτερικα απο τα cups κοβονται για πλάκα, οι επαφες ειναι αστειες, εχω ανοιξει και εχω επισκευάσει το ενα ζευγάρι, το ιδιο θα θελει και αυτο, δεν εχουν χαλασει οι κάψες, ειμαι σιγουρος, οι επαφες μου το κανουν αυτο με τα μπάσα και δεν μπορω. Δεν προκειται να παρω καινουργια. Ειναι πολυ ψευτικη κατασκευη σε κάποια σημεια, δεν τα απαξιώνω σε ολα τους τα σημεια.

 

 Για δυναμικό μικρόφωνο έχω.

 Ηθελα να δοκιμασω με αυτου του τυπου γι αυτο ψηνομαι για το bundle.

 Kυριως για την κάρτα που θα με καλυψει σιγουρα.

 Τωρα αν τα υπόλοιπα ειναι για τα πανηγύρια, δεν ξερω.

 Μαλλον απο οτι βλεπω η UR22 θα παιζει σε stand alone με εναν απλο usb adapter και το καλωδιο. Και μαλλον θα βγάζει μονοφωνική έξοδο. Μπορει και οχι αλλα κανεις δεν βρηκα τουλάχιστο εγώ να το διευκρινίζει αυτό.

 Και παλι βαριεμαι να αλλάζω καλώδια για να τα βάζω στα ηχεια και ουτε θελω να παρω μεικτάκι εξτρα.

 

 Θα δω.

 Για καλυτερες καρτες δεν βρισκω πραγματικά τον λογο για τις προσωπικές μου ανάγκες.

 Που καλύπτονταν απο τη lambda.

 Οτι δεν μπορω να επιτυχω παραγωγικά προσωπικά , έχω την αυτογνωσία να καταλάβω πως δεν ειναι θεμα εξοπλισμου

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω 5 ζευγάρια akg, οπότε πρόσεχε τι λες.

Εχεις περιθώριο μέχρι το βράδυ να αναθεωρήσεις...:classic_ninja:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου