Προς το περιεχόμενο

My Rig Rundown (2018) [Wet - Stereo Dry - Wet]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αρκετό διάβασμα (στο νετ για τα κομμάτια σου) και κοίταγμα της εικόνας κάτι έβγαλα.

δεν θέλω να σε απογοητεύσω, σίγουρα ο κόπος σου και η εμπειρία σου στο τελικό αποτέλεσμα είναι τεράστια και αδιαμφισβήτητα.

Το θέμα είναι ότι το βίντεο χωλαίνει σε δυό πράγματα, 

1. στην εκφορά του λόγου (τα αγγλικά σου είναι σχεδόν άριστα, αλλά ο τρόπος που βγαίνουν έξω μπερδεύει τον ακροατή)

2. το ότι τα λες μόνος σου και τα δείχνεις μόνος σου επίσης κουράζει και δεν βοηθάει.

 

αν θες την άποψή μου (διότι εκτός από το χόμπυ της κιθάρας σου αρέσει και το χόμπυ του βίντεο και σίγουρα θες χιτς) βάλε έναν φίλο σου κιθαρίστα να σε ρωτάει και να δείχνεις κάθε τι φορώντας την κιθάρα και παίζοντας κάτι καθώς εξηγείς την αλυσίδα. Σίγουρα έχεις δει τα rig downs έξω.

Επίσης δώστου περισσότερο χρόνο.

Όλα αυτά τα πετάλια που σου φάγανε χρόνια να τα αφομοιώσεις και να τα εξελίξεις δεν μπαίνουν στο κεφάλι και του πιό παθιασμένου κθαρίστα σε 15 λεπτά.

Κατά τα άλλα απλώς μπράβο, αλλά στο επόμενο δες μια εναλλακτική.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Iliaspap είπε

Πολύ καλο! Congrats for your effort που λενε και στο χωριό μου :)

Για πες μας για αυτόν τον J20 plzz αξίζει το νεφρό; Με τα πετάλια πως τα πάει;

Είμαι στην πρίζα για έναν..

O J20 εκτός από φοβερός tweed deluxe κλώνος (εξελιγμένος / όχι ιστορικά σωστός) είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για ηχογραφήσεις και live. Επειδή δεν έχει πολύ headroom (και διαθέτει και attenuator) μπορεί να φτάσει ακομα και με μονοπήνιους σε edge of breakup σε λογικές εντάσεις (για μουσικές σκηνές, bar κλπ). Επίσης λόγω αυτού του γεγονότος δέχεται πολύ καλά overdrive και booster πετάλια. Όμως κρατάει πάντα τον tweed χαρακτήρα του (σε αντίθεση πχ με τον Ηook R40 που είναι πιο flat/ουδέτερος και αφήνει να φανεί πιο πολυ ο χαρακτήρας του πεταλιού, σαν μεγενθυτικός φακός).

Αν βρεις κάποιον μεταχειρισμένο με blue μεγάφωνο από Αγγλία σκέψου το (τώρα που έχει πέσει η λίρα είναι ευκαιρία).

Αν αξίζει το νεφρό.. δεν μπορώ να σου πω..

Επεξεργασμένο από panos1984

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Φανταστικό video! Όποιος ασχολείται με τέτοιους ήχους και συνδεσμολογίες καταλαβαίνει τι, πώς και γιατί. Ο Πάνος με τον Μύρωνα γενικά την ψάχνουν πάρα πολύ με τον ήχο τους, έχουν φοβερό εξοπλισμό και παρουσιάζουν πάντα ηχητικά εξαιρετικό αποτέλεσμα. Τους έχω δει live 2-3 φορές και κάθε φορά χάζευα το rig τους. Με τον Μύρωνα έχει τύχει 2-3 φορές να συζητήσουμε για IRs και κάποια overdrives που θέλαμε να δοκιμάσουμε. 

 

Πολύ ωραίο το video, απλά απευθύνεται σε tone chasers. :classic_smile:

 

Edit: Πάνο, μήπως να δοκιμάσεις και συνδεσμολογίες με 2 ενισχυτές σου; Να πάρεις το main drive από εκεί και να πειραματιστείς με τα υπόλοιπα.

 

Σε ευχαριστώ Bill για τα καλά σου λόγια.  
Αυτό που προτείνεις θα ήταν το τέλειο (να αντικατατασταθούν δηλαδή οι προσομοιωτές με πραγματικούς ενισχυτές ή ακόμα και τα πετάλια με ενισχυτές) αλλά είναι αδύνατο σε πρακτικό επίπεδο για διάφορους λόγους (μεταφορά, χώρος στη σκηνή, εντάσεις, αξιοπιστία, κόστος, χρόνος souncheck κλπ).

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικη δουλεια Πάνο.

 

12 λεπτά πριν, panos1984 είπε

Για πες μας για αυτόν τον J20 plzz αξίζει το νεφρό; Με τα πετάλια πως τα πάει;

 

Οποιοσδήποτε καλοφτιαγμενος κλωνος Tweed Deluxe με λιγο μεγαλυτερο transformer και 6L6 θα ειναι το ιδιο.

 

Αν δεν παιζεις πολυ δυνατα ωστε να θες το extra headroom οποιοσδηποτε tweed deluxe ειναι το ιδιο.

 

O δικος μου Tweed Deluxe (με beefed up transformer που παιρνει 6L6 αν και προσωπικα προτιμω τις 6V6 και αυτες χρησιμοποιω ) σκοτωνει (οπως και ΟΛΟΙ οι tweed style ενισχυτες) με πεταλια.

 

Εχει δε και τον καλυτερο ever ΚΑΘΑΡΟ ηχο αν παιζεις με Fender single coils και βαλεις και το  καναλι στο οποιο εχεις βαλει την κιθαρα  στο "2" (και κατι ψιλα....) και το αχρησιμοποιητο στο "3". 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Superfunk said:

Φανταστικη δουλεια Πάνο.

 

 

Οποιοσδήποτε καλοφτιαγμενος κλωνος Tweed Deluxe με λιγο μεγαλυτερο transformer και 6L6 θα ειναι το ιδιο.

 

Αν δεν παιζεις πολυ δυνατα ωστε να θες το extra headroom οποιοσδηποτε tweed deluxe ειναι το ιδιο.

 

O δικος μου Tweed Deluxe (με beefed up transformer που παιρνει 6L6 αν και προσωπικα προτιμω τις 6V6 και αυτες χρησιμοποιω ) σκοτωνει (οπως και ΟΛΟΙ οι tweed style ενισχυτες) με πεταλια.

 

Εχει δε και τον καλυτερο ever ΚΑΘΑΡΟ ηχο αν παιζεις με Fender single coils και βαλεις και το  καναλι στο οποιο εχεις βαλει την κιθαρα  στο "2" (και κατι ψιλα....) και το αχρησιμοποιητο στο "3". 

 

1 hour ago, panos1984 said:

O J20 εκτός από φοβερός tweed deluxe κλώνος (εξελιγμένος / όχι ιστορικά σωστός) είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για ηχογραφήσεις και live. Επειδή δεν έχει πολύ headroom (και διαθέτει και attenuator) μπορεί να φτάσει ακομα και με μονοπήνιους σε edge of breakup σε λογικές εντάσεις (για μουσικές σκηνές, bar κλπ). Επίσης λόγω αυτού του γεγονότος δέχεται πολύ καλά overdrive και booster πετάλια. Όμως κρατάει πάντα τον tweed χαρακτήρα του (σε αντίθεση πχ με τον Ηook R40 που είναι πιο flat/ουδέτερος και αφήνει να φανεί πιο πολυ ο χαρακτήρας του πεταλιού, σαν μεγενθυτικός φακός).

Αν βρεις κάποιον μεταχειρισμένο με blue μεγάφωνο από Αγγλία σκέψου το (τώρα που έχει πέσει η λίρα είναι ευκαιρία).

Αν αξίζει το νεφρό.. δεν μπορώ να σου πω..

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη που κατευθύνω το θέμα στον J20 αντί για το φοβερό rig του Πάνου.

 

Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, ο J20 έχει τα εξής mods:  Έναν παραπάνω filter capacitor για περαιτέρω εξομάλυνση, το VAC, ένα Bass reduction switch, mid boost (push/pull) στο tone knob, το Blue Alnico, GZ34 rectifier με 6L6 και τα extra tube Reverb και Tremolo. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα χωρίς rebias να μπούν 6V6 με άλλη rectifier tube. Ο power transformer είναι heyboer αλλά δεν είναι beefed up γιατί σύμφωνα με τον Jesse Hoff μειώνει τον πλούσιο σε αρμονικές χαρακτήρα του ενισχυτή.

 

Δεν πιστεύω τόσο στα DIY τύπου tube amp doctor/ mojotone για δύο λόγους, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλό, μπορεί και όχι και σε περίπτωση που δεν είναι καλό δεν ξέρεις τι πάει στραβά... μεγάλη κουβέντα αυτό..  Όλοι αντιγράφουν κυκλώματα την εποχή του internet αλλά λίγοι έχουν ακούσει τους πραγματικούς ενισχυτές/πετάλια για να τα έχουν ως αναφορά.  Ένας κατασκευαστής όπως ο Jesse Hoff  σου εγγυάται το καλό αποτέλεσμα. Δεύτερον ένας DIY έχει μικρή μεταπωλητική αξία, ούτε την αξία των υλικών..

 

Απο την άλλη υπάρχει και ο Fender Custom 57 Deluxe και ο Swart AST και αρκετοί άλλοι... αλλά νομίζω, απο όσα διαβάζω πάντα ότι ο Lazy J είναι κορυφή (όπως και η τιμή του είναι στην κορυφή :) ).

 

Έκανα την ερώτηση στον Πάνο για να μάθω την απόψη κάποιου που τον έχει τον J20 γιατί δυστυχώς εκτός απο YοuTube δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης τέτοιων εξεζητημένων ενισχυτών.. για την ακρίβεια ούτε λιγότερο εξεζητημένων... όπως ο Bassman LTD.

 

Επισυνάπτω ένα άρθρο απο περιοδικό για όποιων ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για τον J20.

TQRJan-Feb13_Web.pdf

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Iliaspap είπε

Απο την άλλη υπάρχει και ο Fender Custom 57 Deluxe και ο Swart AST και αρκετοί άλλοι... αλλά νομίζω, απο όσα διαβάζω πάντα ότι ο Lazy J είναι κορυφή (όπως και η τιμή του είναι στην κορυφή :)

 

Τα ιδια λεφτα με τον Lazy J κανουν πανω κατω (αν ισχυουν οι τιμες που αναφερονται στα reviews των περιοδικων μια και το site του κατασκευαστη δεν εχει τιμες) .

 

53 λεπτά πριν, Iliaspap είπε

Ο power transformer είναι heyboer αλλά δεν είναι beefed up γιατί σύμφωνα με τον Jesse Hoff μειώνει τον πλούσιο σε αρμονικές χαρακτήρα του ενισχυτή.

 

Power supply ηθελα να γραψω....(και φυσικα μεγαφωνο της προκοπης,το αγαπημενο μου για tweed ειναι το κεραμικο Tone Tubby 40) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Iliaspap είπε

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη που κατευθύνω το θέμα στον J20 αντί για το φοβερό rig του Πάνου.

 

Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, ο J20 έχει τα εξής mods:  Έναν παραπάνω filter capacitor για περαιτέρω εξομάλυνση, το VAC, ένα Bass reduction switch, mid boost (push/pull) στο tone knob, το Blue Alnico, GZ34 rectifier με 6L6 και τα extra tube Reverb και Tremolo. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα χωρίς rebias να μπούν 6V6 με άλλη rectifier tube. Ο power transformer είναι heyboer αλλά δεν είναι beefed up γιατί σύμφωνα με τον Jesse Hoff μειώνει τον πλούσιο σε αρμονικές χαρακτήρα του ενισχυτή.

 

Δεν πιστεύω τόσο στα DIY τύπου tube amp doctor/ mojotone για δύο λόγους, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλό, μπορεί και όχι και σε περίπτωση που δεν είναι καλό δεν ξέρεις τι πάει στραβά... μεγάλη κουβέντα αυτό..  Όλοι αντιγράφουν κυκλώματα την εποχή του internet αλλά λίγοι έχουν ακούσει τους πραγματικούς ενισχυτές/πετάλια για να τα έχουν ως αναφορά.  Ένας κατασκευαστής όπως ο Jesse Hoff  σου εγγυάται το καλό αποτέλεσμα. Δεύτερον ένας DIY έχει μικρή μεταπωλητική αξία, ούτε την αξία των υλικών..

 

Απο την άλλη υπάρχει και ο Fender Custom 57 Deluxe και ο Swart AST και αρκετοί άλλοι... αλλά νομίζω, απο όσα διαβάζω πάντα ότι ο Lazy J είναι κορυφή (όπως και η τιμή του είναι στην κορυφή :) ).

 

Έκανα την ερώτηση στον Πάνο για να μάθω την απόψη κάποιου που τον έχει τον J20 γιατί δυστυχώς εκτός απο YοuTube δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης τέτοιων εξεζητημένων ενισχυτών.. για την ακρίβεια ούτε λιγότερο εξεζητημένων... όπως ο Bassman LTD.

 

Επισυνάπτω ένα άρθρο απο περιοδικό για όποιων ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για τον J20.

TQRJan-Feb13_Web.pdf

 

Απ'όσο γνωρίζω o J20 είναι ο μόνος tweed deluxe με alnico blue, attenuator, reverb, bass cut, tremolo και mid boost (με σειρά σημαντικότητας για μένα).  Έχω παίξει με vintage tweed deluxe και πιστεύω ότι ο J20 είναι πολύ πιο χρήσιμος και εύηχος για τις ανάγκες ενός σύγχρονου μουσικού. Αν ενδιαφέρεσαι για πιστό κλώνο έχεις περισσότερες επιλογές ακόμα και DIY που με γνώση και σωστή επιλογή υλικών μπορείς να έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

PS έχε υπόψιν σου ότι ο Jesse έχει λίστα αναμονής κάπου 7 μήνες... ένας ακόμα λόγος να πας σε μεταχειρισμένο

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

 

Τα ιδια λεφτα με τον Lazy J κανουν πανω κατω (αν ισχυουν οι τιμες που αναφερονται στα reviews των περιοδικων μια και το site του κατασκευαστη δεν εχει τιμες) .

 

Μαζί με Reverb και Trem (τα υπόλοιπα είναι standard) πάει 3Κ σε ευρώ. :S

 

1 hour ago, panos1984 said:

PS έχε υπόψιν σου ότι ο Jesse έχει λίστα αναμονής κάπου 7 μήνες... ένας ακόμα λόγος να πας σε μεταχειρισμένο

 

Ναι, έχω μιλήσει μαζί του αλλά ακόμα αναποδογυρίζω τους κουμπαράδες μου :D

Επεξεργασμένο από Iliaspap

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Iliaspap είπε

Μαζί με Reverb και Trem (τα υπόλοιπα είναι standard) πάει 3Κ σε ευρώ. :S

 

 

Χωρις? (προσωπικα το reverb δεν μου αρεσει σαν εφε και δεν ταιριαζει και τοσο πολυ στον deluxe tweed & απο τρεμολο υπαρχουν πεταλια να φανε και οι κοτες :classic_smile: )  

 

O Victoria ας πουμε ειναι στα 2000 σκετος (μια και το "ονομα" του κατασκευαστη ειναι σημαντικο για εσενα)

 

http://www.proguitar.de/ProGuitar.de/20112-T.html

 

και αυτο το τερατακι στα 2700

 

http://www.proguitar.de/ProGuitar.de/Trem_dla_Trem.html

 

και αυτος που ειναι κοντα στον Lazy J στα 2500

 

http://www.proguitar.de/ProGuitar.de/Victoriette_1x12".html

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Χωρις? (προσωπικα το reverb δεν μου αρεσει σαν εφε και δεν ταιριαζει και τοσο πολυ στον deluxe tweed & απο τρεμολο υπαρχουν πεταλια να φανε και οι κοτες :classic_smile:

 

 

 

 

2158 GBP ή 2,405.84 euros

To reverb module έχει 358 GBP και το trem έχει 238 GBP.

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου