Προς το περιεχόμενο

My Rig Rundown (2018) [Wet - Stereo Dry - Wet]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κάτι γίνεται πάντως γιατί η OwnHammer πχ βγάζει ξεχωριστά IRs για την Atomic, παρά το γεγονός ότι ήδη έβγαζε 48άρια IRs.

image.png.fe65e5e9b6d589dceb1c3c10ff4af80a.png

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι απλά θέμα ταξινόμησης, ίσως έχουν κάτι διαφορετικό.. δεν το ξέρω..

Πάντως το Torpedo που εχει 96k sample rate και το Radar που έχει 44.1k έχουν ίδιο ήχο οπότε μου φαίνεται περίεργο να είναι η δειγματοληψία το πρόβλημα.

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα IR μπορεί να είναι ίδια, αλλά οι συσκευές όχι.

Γι αυτό ρωτάω.

Με τα ίδια IR παίζουν μηχανήματα από 100 έως χιλιάδες ευρώ.

Και δεν ακούγονται σίγουρα ίδια.

Είναι όπως τα cd player. Το ίδιο cd παίζαν αλλά διαφορετικά ένα που έκανε 100 και αλλιώς ένα που έκανε 2000.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν υποψιαστώ πως ακούτε διαφορές στα sample rate 96k και 44.1k μιλώντας και για impulse responses... θα πηδηχτώ απο το κοντινότερο μπαλκόνι!

 

Προς dimsonic και σόρι για το hijack, πολύ καλό τεστ του Radar που εξηγεί πολλά και απαντάει και στις ερωτήσεις σου για διαφορά απόδοσης των impulse responses μεταξύ hosts, είναι αυτό του Thorn που το αντιπαραθέτει και με το Mac. Καμία διαφορά. Φαίνεται πολύ αξιόλογη περίπτωση. O panos1984 έχει 2!

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ προσωπικά yameth είμαι από τους τυχερούς που δεν ακούνε και πολύ πιο προφανή πράγματα, οπότε είμαι πολύ ευτυχής στην άγνοιά μου. Ignorance is bliss. 

 

Η Two Notes για μένα προσφέρει ως extra τις πολύ καλές power amp simulations, loadbox καθώς και δικά της εξαιρετικά cab sims, κατά τη γνώμη μου ανώτερα της Fractal. Αν όμως κάποιος θέλει ενα σκέτο IR loader και να χρησιμοποιεί την καμπίνα του ως stage monitor, τοτε το Radar είναι η προφανής επιλογή.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, yameth said:

Αν υποψιαστώ πως ακούτε διαφορές στα sample rate 96k και 44.1k μιλώντας και για impulse responses... θα πηδηχτώ απο το κοντινότερο μπαλκόνι!

 

Προς dimsonic και σόρι για το hijack, πολύ καλό τεστ του Radar που εξηγεί πολλά και απαντάει και στις ερωτήσεις σου για διαφορά απόδοσης των impulse responses μεταξύ hosts, είναι αυτό του Thorn που το αντιπαραθέτει και με το Mac. Καμία διαφορά. Φαίνεται πολύ αξιόλογη περίπτωση. O panos1984 έχει 2!

το έχω δει προσεκτικά.

φυσικά όσο καλός είναι ο επιδειξίας...τόσο καλό φαίνεται το εργαλείο.... (τι είπα πάλι...!)

Σε άλλα χέρια δεν ξέρω τι θα φτιάχνει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, BillTrantos said:

Εγώ προσωπικά yameth είμαι από τους τυχερούς που δεν ακούνε και πολύ πιο προφανή πράγματα, οπότε είμαι πολύ ευτυχής στην άγνοιά μου. Ignorance is bliss. 

 

Η Two Notes για μένα προσφέρει ως extra τις πολύ καλές power amp simulations, loadbox καθώς και δικά της εξαιρετικά cab sims, κατά τη γνώμη μου ανώτερα της Fractal. Αν όμως κάποιος θέλει ενα σκέτο IR loader και να χρησιμοποιεί την καμπίνα του ως stage monitor, τοτε το Radar είναι η προφανής επιλογή.

υποθέτω θέλει να σου πει ότι διαφορές μηχανάκια με IR αν ακούγονται σίγουρα ΔΕΝ οφείλονται στην δειγματοληψία αλλά προφανώς στην όλη σχεδίαση των αναλογικών κυκλωμάτων για gain και τελικό στάδιο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

Αν υποψιαστώ πως ακούτε διαφορές στα sample rate 96k και 44.1k μιλώντας και για impulse responses...

 

tenor.gif

 

 

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έψαξα το θέμα με τα sample rate των IR για τα διάφορα loader που λέγαμε...

 

Το Torpedo CAB τρέχει το power amp simulation στα 96k ενώ το speaker section στα 48k (όπως και το Amplifirebox δηλαδή). Η Ownhammer (όπως και άλλες εταιρίες) για λόγους οργάνωσης έχουν φακέλους με τα IR για κάθε εταιρία (kemper, atomic, two notes κλπ) αλλά αυτά δεν διαφέρουν από τα generic 44.1k, 48k, 96k που προσφέρουν.

 

Οπότε η διαφορά μεταξύ amplifire box και torpedo (ως loader) δεν οφειλεται στα IR αλλά στη σχεδίαση των πεταλιών.

 

PS. To Radar δουλεύει στα 44.1k οπότε κάνει downsampling, παρόλα αυτά έχει τον ίδιο ήχο με το Torpedo ως loader.

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου