Προς το περιεχόμενο

Καταστηματα μουσικων οργανων τοπικα συνοικιακα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Ωραία. Πολύ ωραία. Άκου τι θα κάνουμε: Θα βάλω εισιτήριο 2.000 ευρώ στη συναυλία, και τη μπύρα 500 ευρώ. Μετά σου υπόσχομαι ότι με τα κέρδη θα έρθω να πάρω κιθάρα από το ντόπιο μαγαζί. Σε περιμένω το ΣΚ, τα λέμε από κοντά.

 

 Τι, όχι; 🤣 

 

Ντόπια κρασιά θα έχει ; 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, estpany said:

 

Εδώ θα είμαστε ... 😉 

 

 

 Μου θυμίζεις μια γελοιογραφία του Αλτάν. Είναι ένα φτωχό ζευγάρι, η γυναίκα μαγειρεύει σούπα από παπούτσια και ο άντρας της λέει: " -Κουράγιο γυναίκα, ο καπιταλισμός όπου ναναι καταρρέει"  οπότε αυτή του απαντάει "-Ανάθεμά σε Τζοβάνι, πάνε 30 χρόνια που μου λες την ίδια φράση την ώρα του φαγητού" 🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά τα ΠΑΝΤΑ είναι σχετικα.

Προσφατα μου χαλασε ένας μηχανισμός από το panasonic NV G10 VHS vcr  μου.

Επειδή το Internet είναι Global και ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ ότι καποιος θα το ψάξει από κάποια άκρη της γης ....το κοστολουγούν ΧΡΥΣΟ.

Δεν το βρηκα κάτω από 50 € (το βρηκα και 100) και το λαστιχάκι που το συνοδευει κάτω από 5 ευρω + τα μετασφορικά.

 

Εψαξα σε εναν ΤΟΠΙΚΟ παλιο που εκανε service, και μου βρηκε ένα (απο τα στοκ που ειχε) και μαζι με δυο λαστιχάκια μου το έδωσε...ΤΖΑΜΠΑ (και μου λεει τι να το κανω εγω, ασε που δεν φερνοπυν βιντεο για φτιαξιμο εδω και 20 χρόνια).

 

Τα παντα σχετικα....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LK είπε

Προσφατα μου χαλασε ένας μηχανισμός από το panasonic NV G10 VHS vcr  μου.

 

Α,καθημερινο και δημοφιλεστατο μεσο δηλαδη...🤣

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 minutes ago, Superfunk said:

 

Α,καθημερινο και δημοφιλεστατο μεσο δηλαδη...🤣

Οχι, αλλα ό,τι έχει σχέση με vintage, από αυτοκίνητα....μεχρι βιντεοκασσετες, μια συμβουλη θα σας δωσω...ΜΑΚΡΥΑ από το internet.

Οργωστε μαντρες και την επαρχια και θα βρειτε τα παντα και τζαμπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, manosx said:

 

 

 Όταν τα ντόπια μαγαζιά ήταν καβάλα στο άλογο, τους ντόπιους μουσικούς τους ***ανε ασάλιωτα, δεν είδα ποτέ καμιά εθνικοπατριωτική συμπόνια, με ελαχιστότατες εξαιρέσεις.

 

 Όταν λοιπόν είδαν το φως το αληθινό οι ντόπιοι μουσικοί, έγραψαν στα ντόπια όργανά τους, τα μουσικά εννοώ, τους ντόπιους ""επαγγελματίες"", και μην είδατε τον Παναή, τον μάγκα τον λεβέντη, τα πόδια στην πλάτη και άντε γεια. Είναι πολύ αργά τώρα για σημαιάκια και "υπάρχουν πάρα πολλά τα δρώμενα".

 

 

Επειδή την έχω ζήσει αυτή την εποχή, θα πω φυσικά ότι δεν έχεις άδικο.

Αλλά αυτά είναι τα "καλά" του ολιγοπώλιου.

 

Θα πω όμως και ότι σήμερα υπάρχουν καινούργιοι μαγαζάτορες που δεν έχουν καμιά σχέση με τους παλιούς και σου ανοίγουν από μόνοι τους τον Θωμά και σου κάνουν τίμια προσφορά (πολλές φορές και χαμηλότερη).

 

Τέλος, ναι, δυστυχώς ή ευτυχώς, η παγκοσμιοποιημένη αγορά είναι πραγματικότητα - αλλά και το instant gratification παίζει ακόμα κάποιο ρόλο

  • Like 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Μου θυμίζεις μια γελοιογραφία του Αλτάν. Είναι ένα φτωχό ζευγάρι, η γυναίκα μαγειρεύει σούπα από παπούτσια και ο άντρας της λέει: " -Κουράγιο γυναίκα, ο καπιταλισμός όπου ναναι καταρρέει"  οπότε αυτή του απαντάει "-Ανάθεμά σε Τζοβάνι, πάνε 30 χρόνια που μου λες την ίδια φράση την ώρα του φαγητού" 🤣🤣

 

Οχι φίλε, δεν το λέω από κακία ή ζήλια για τους "έχοντες ρευστότητα"... Απλώς, η Γερμανία κρατάει ήδη πολλά καρπούζια κάτω απ'τις μαΖχάλες της... Και οι πολιτικές της εν συνόλω είναι ήδη αλλού γι'αλλού. Ευρώπαική ενότητα - Ενεργειακά - Εγχώρια Βιομηχανία - Λαθρομετανάστες ...  Δεν είμαι προφήτης, απλώς είμαι βέβαιος πως  η ρευστότητα τους δεν θα δίνεται πρόθυμα αύριο σε εισαγωγείς κινέζικων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι κιθάρες, οι τιμές….το εμπόριο είναι πολιτικό θέμα.

ΜΟΝΟ πολιτικό.

Δεν υπήρχε ταινία στα 80’s/ 90’s  που να μην είχε μια BMW , μια Porsche και μια Mercedes...πώς άλλωστε έγιναν status symbols .

Πλέον και λόγω πολιτικής στις αμερικάνικες ταινίες βλέπεις ΜΟΝΟ αμερικανικά αυτοκίνητα.

Αν οι ΗΠΑ  προβούν σε υπερφορολόγηση για τους δικούς τους πολιτικούς λόγους, στα Ευρωπαϊκά αυτοκίνητα, προφανώς και η Ευρώπη θα πράξει για αντίποινα το αντίστοιχο και τότε θα δούμε πόσο θα πουλάει ο Thomman τις Fender.   

H αλήθεια είναι ότι ναι σαν καταναλωτές, μας ενδιαφέρει να πληρώνουμε το λιγότερο, αλλά δεν μπορούμε να αγνοούμε όλα αυτά, συγκρίνοντας τους τοπικούς κιθαροέμπορους το 80-90, με την εποχή των παχιών αγελάδων του interent  (στα τελειώματα είναι και αυτή πλέον).

Πιστεύω ότι έρχεται νέα τάξη πραγμάτων , ήδη εκτελωνίζονται όλα (θυμάμαι έπαιρνα από Αμερική τα πάντα χωρίς να πληρώνω τελωνείο), το ίδιο και από Κινά πλεόν.

Θα υπάρξει μια εποχή συρρίκνωσης…..και μετα παλι θα αλλαξει.

Αλλά να συγκρίνουμε ίδιες εποχές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Spyros Delta said:

Παντως υπαρχουν τιμια μαγαζια πλεον στην Ελλαδα και εξυπηρετικοι και συγχρονοι.
Επισης ο τομαν δεν ειναι ο πιο φτηνος παντα. Υπαρχουν προιοντα που τα βρισκεις πιο οικονομικα εως πολυ πιο οικονομικα και σε αλλα ευρωπαικα καταστηματα.

True

Έχω ένα audio μαγαζί στο rotation που και τιμές έχει και εξυπηρετικότατοι είναι, δε γράφω όνομα για ευνόητους λόγους

και άμα έχει και 10 euro διαφορά κλάιν, με χαρά τους τα δίνω

τη μπαμπεσιά και την κουτοπονηριά δεν παλεύω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, stamkosk said:

Δεν μπορώ να φανταστώ σε κάποια άλλη χώρα οι ντόπιοι στην πλειοψηφία τους να αναφέρονται (σε κάθε σχετικό thread) με τόση απαξίωση στα ντόπια μαγαζία και τους ντόπιους επαγγελματίες και με τόση αφοσίωση στα ξένα...

 

Μπράβο μας, θα πάμε μπροστά...

Το έγραψα και πιο πριν

εδώ μέσα υπάρχουν κυριολεκτικά εκατοντάδες threads με ανθρώπους που "κλαίγονται" με αύτα που τραβήξανε, είδανε, συνέβησαν etc.

Να 'ναι και πέντε δέκα βαρεμένοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου