Προς το περιεχόμενο

Μουσική. Είσαστε αλλεργικός σε κάτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ο Φ.Κόλινς είναι γενικά "αχώνευτος" σαν προσωπικότητα, βλέμμα, κατατομή, η δε χροιά της φωνής του τείνει προς το εκνευριστικό. Εγώ θυμάμαι όμως πως όταν ακούγαμε και ψάχναμε μουσική και μουσικούς μας ένοιαζε τι και πως παίζει κάποιος, το αν και πόσο μαλάκας ήτανε το παραβλέπαμε και δίναμε ευκαιρίες. Κάποιοι το τερμάτισαν και τους τερματίζαμε και μεις, κάποιοι το έσωζαν. Μεγάλη ντραμούκλα ο Φιλ και τεράστιο ρισπεκτ για τον μοναδικό-προσωπικό ήχο του (πόσο δύσκολο αλήθεια αυτό, ειδικά για ντράμερς). Κέρδισε τον σεβασμό μας και απέδειξε πως έχει κοχόνες πολλαπλώς. Όπως το έκανε και για τους Τζένεσις, στην πορεία -λογικά- they faded...ειδικά με αυτούς, ανεξάρτητα απο την εξέλιξη τους.

Σαν μουσικός έχει αισθητική, ήχο, δημιουργικότητα, ανησυχίες.

Σε αυτά είμαι αλλεργικός κι εγώ όταν λείπουν. Έκανε και σαχλαμάρες, δεν είμαι υποχρεωμένος να τις στηρίξω η να αγοράσω.

Και μη ξεχνάτε πως είναι Άγγλος 🤣.

Α, επίσης τον βλέπω και με μια κάποια συμπάθεια καθότι τυγχάνω ομοιοπαθής. Κουφός 🙃.

 

  • Like 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Δηλαδή να είσαι ντίρλα απο το πιοτό και με κάθε κιλό φέτα να τρώς και μια μπάμια?

 

Κυρ Νικόλα μας πρώτα πρώτα ... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

 

Από εκεί και πέρα, σιγά μην είσαι ντίρλα με ένα κρασάκι λέμε.

Ίσα ίσα που οι μπάμιες είναι σπουδαίος κρασομεζές.

Δεν θέλω εγώ κοτόπουλα και σούπα-μούπες.

Μπάμιες, φέτα, ψωμί και κρασί.

Τώρα αν έχεις και κανένα μπρόκολο, και τίποτα πλευρώτους ψητά με λαδορίγανη και μπαλσάμικο, τίποτα ψητές μελιτζάνες ρολλάκια με απάκι και τυριά ... ακόμα καλύτερα.

 

Επί του θέματος τώρα, ο Collins δεν μου κάνει κλικ, με αφήνει αδιάφορο, ενώ κάτι Prince και κάτι Lenny Kravitz τους αντιπαθώ θανάσιμα.

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα δεν θα κάτσω να απολογηθώ κι όλας που στο Γυμνάσιο οι Genesis ήταν κάτι πολύ σημαντικό στα ακούσματά μου.

 

Όσον αφορά το αν ευλογάει γένια στην αυτοβιογραφία του θα έλεγα δεν μπορείς να το κρίνεις αν δεν την διαβάσεις, κατι που από όσο βλέπω μόνο εγώ είχα την τύχη. Τα βίντεο που είχαν ανεβεί με την ανάγνωσή της από τον ίδιο έχουν κατέβει.

Με λίγα λόγια θα πω όσα θυμάμαι ή όσα μπορείτε να βρείτε ακόμα στο διαδίκτυο διότι όντως οι Ζεπ έχουν φροντίσει να τα κατεβάσουν όλα.

Το 1985 όταν έγινε το live aid, έγιναν δυό εκδηλώσεις μια στο Wembley και την ίδια μέρα στην Philadelphia. Για διάφορους λόγους προτάθηκε ότι ο Phil ήταν ικανός και άξιος και για τις δυό παραστάσεις. Το πως θα τις κατάφερνε κι ο ίδιος απορεί πως δέχτηκε.

Παίζει λοιπόν πρώτα Λονδίνο, παίρνει το concorde και πάει Αμερική όπου παίζει με τους Ζεπ. Εκεί για κακή του τύχη βλέπει ότι τον έχουν για δεύτερο ντραμερ, χωρίς να το ξέρει, με πρώτο τον μακαρίτη Tom Thompson, έναν κατα γενική ομολογία εντελώς έξω από την φιλοσοφία του Μπόνζο. Οι Page & Plant δεν αντέχονται κυριολεκτικά και ο ίδιος για να μην χαλάσει εντελώς μια χαλασμένη εμφάνιση ακολουθεί απλώς τον Thompson.

Δυστυχώς όπως σας είπα δεν υπάρχει πλεον το βίντεο να ακούσετε τι λέει και πως ξεκίνησε η όλη ιστορία, όπου ουσιαστικά του ζητήθηκε να το κάνει αυτό και ο ίδιος δέχτηκε να παραστεί σε δυό παραστάσεις σε δυό ηπείρους την ίδια μέρα με λίγες ώρες διαφορά...

 

Η δική μου άποψη βλέποντας τα λίγα βίντεο που έμειναν στο δίκτυο από τις εμφανίσεις είναι ότι οι εκτελέσεις ήταν εντελώς χάος αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι φταίει ο Collins.

 

Διαβάστε λίγα εδώ

https://www.loudersound.com/features/phil-collins-why-im-not-to-blame-for-led-zeppelins-live-aid-fiasco

 

και λίγα εδώ 

In July 1985, Collins took part in the Live Aid concerts, a continuation of the fundraising effort started by Band Aid. Collins was the only performer to appear at the London concert at Wembley Stadium and the U.S. concert at JFK Stadium in Philadelphia on the same day. After he performed "Against All Odds" and "In the Air Tonight" and sang alongside Sting, Collins travelled to Philadelphia via Concorde to perform his solo material, play drums for Clapton, and drum with Plant and Jimmy Page for a Led Zeppelin reunion. The latter performance was poorly received and later disowned by the band.[86] Page later said that Collins had not learned his parts for the set.[87] Collins responded that the band "weren't very good", that a "dribbling" Page had made him feel uncomfortable, and only continued with the set rather than leave the stage in order to avoid negative attention.[88]

 

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Η δική μου άποψη βλέποντας τα λίγα βίντεο που έμειναν στο δίκτυο από τις εμφανίσεις είναι ότι οι εκτελέσεις ήταν εντελώς χάος αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι φταίει ο Collins.

 

Εγώ πάλι είμαι πολύ σίγουρος πως ΔΕΝ φταίει ο Κόλινς. Για την ακρίβεια, είναι ο τελευταίος στη λίστα των υπευθύνων.

Dim, τη θυμάμαι όλη την ιστορία τότε, είχε γίνει πολύς ντόρος για τις μετακινήσεις κλπ..

Γενικά καλά τα λέει ο αχώνευτος. 😎

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, ez said:

 

Εγώ πάλι είμαι πολύ σίγουρος πως ΔΕΝ φταίει ο Κόλινς.

 

ε ηθελα να το διατυπώσω κάπως διαφορετικά.

Γενικά ο Page είναι ντιπ stoned και ο Plant χάλια...

και φυσικά όλος ο καυγάς γίνεται για το rock n roll

 

Απολαύστε...

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Κυρ Νικόλα μας πρώτα πρώτα ... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

 

Από εκεί και πέρα, σιγά μην είσαι ντίρλα με ένα κρασάκι λέμε.

Ίσα ίσα που οι μπάμιες είναι σπουδαίος κρασομεζές.

Δεν θέλω εγώ κοτόπουλα και σούπα-μούπες.

Μπάμιες, φέτα, ψωμί και κρασί.

Τώρα αν έχεις και κανένα μπρόκολο, και τίποτα πλευρώτους ψητά με λαδορίγανη και μπαλσάμικο, τίποτα ψητές μελιτζάνες ρολλάκια με απάκι και τυριά ... ακόμα καλύτερα.

 

Επί του θέματος τώρα, ο Collins δεν μου κάνει κλικ, με αφήνει αδιάφορο, ενώ κάτι Prince και κάτι Lenny Kravitz τους αντιπαθώ θανάσιμα.

 

 

Με κοτοπουλο να τις δοκιμασεις (Αρκει να ξερει καποιος τις μαγειρεψει σωστα και δεν γινονται μιξα)

ΥΓ Χρονια πολλα Νικοι

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

φέτα, ψωμί και κρασί.

Τώρα αν έχεις και κανένα μπρόκολο, και τίποτα πλευρώτους ψητά με λαδορίγανη και μπαλσάμικο, τίποτα ψητές μελιτζάνες ρολλάκια με απάκι και τυριά

M' έφτιαξες, κράτα εσύ το πιάτο με τις μπαμνιίτσες που τις έλεγε κι η μάνα μου, κι εγώ ορμάω στα υπόλοιπα. Άκου μπάμιες...

Χρόνια πολλά στους Νίκους και στις Νίκες/Νικολέτες.

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, VangelisV είπε

κόρη Phil Collins


Και off topic και μπάμια

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου