Προς το περιεχόμενο

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να βρω high-end κιθάρες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζούμε στην ίδια πόλη και είχα το ίδιο πρόβλημα με μιά PRS CE24 που ήθελα να αγοράσω. Οπου ρωτούσα για PRS USA με κοιτάζαν σαν UFO. Τελικά η λύση βρεθηκε στα μεταχειρισμένα αυτού του φόρουμ, στη Θεσ/νικη, σε κατάσταση καινούργιας και μάλιστα σε πολύ χαμηλή τιμή. Στην Αθήνα θα βρείς ακόμα περισσότερη προσφορά, αν εντωπίσεις κάτι και μπορείς να ταξιδέψεις για να το δείς απο κοντά ή να 'χώσεις' κανα Αθηναίο φίλο να τσεκάρει αυτός, ακόμα καλύτερα. Η μαγική λέξη είναι 'υπομονή' ,αλλιώς ξενιτεύεσαι με την πιστωτική στα δόντια!

Επεξεργασμένο από fandomius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παντως εμενα μου εχει τυχει αυτο που λες ,όχι με κιθαρα*.

Ακομα και όταν αγορασα αυτοκινητο, ΔΕΝ το δοκίμασα.

Δεν το συζηταω για μηχανηματα.

Εχω παρει ενα σκασμο που δεν τα δοκιμασα πρν.

Και θα σου πω γιατί.

Γιατι ηταν καλλιτερα από εμένα και τις ικανότητές μου.

Και όλα τα αγαπησα και σιγα σιγα τα εμαθα και ακόμα τα μαθαίνω.

 

Οι κιθαρες που λες, έχουν ενα πρεστιζ ...που σε ξεπερνα (χωρις να θελω να σε προσβαλω- ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω).

Για να σου εκαναν κλικ.....εισαι στο σωστο δρόμο...ητοι έπιασες το mojo τους.

 

Πρόσεξε με , εγω ηξερα, όπως και εσυ ξέρεις.....τι θελεις.

 

Θέλεις ΚΙΘΑΡΑ.

Δεν λεμε να θες κιθαρα αλλα τελικα να ήθελες ...πιάνο έτσι; Εκει δεν λειτουργει η θεωρία μου. 😁

 

Η μουσική είναι κυρίως ψυχολογική διεργασία και η μουσικότητα μέσα σου θα βγει από ένα όργανο που σου κανει κλικ στην ψυχη (κυριως στο ματι δηλαδη).

Πιστεψε με ΔΕΝ θα χασεις τίποτα μουσικα αν παρεις μια κιθαρα που και καλα θα ηθελες να έχει μερικά ταστα ακομα ή και καλα δεν σου αρκει σε γκάζι ο μαγνητης της.

 

Προσωπικα δεν βρισκω λογο να δοκιμάσεις καμια.

Δοκιμαζαμε κιθαρες σε καποια απογευματινη μας εξοδο .οταν δεν είχαμε κατι καλλιτερο να κανουμε τη δεδομενη στιγμη.

 

Παρε αυτη που σε γυαλισε και σκιστη.

 

* Ψεματα. Και 2 κιθαρες πηρα και ενα μπάσο χωρις να τα δοκιμασω.

Mia Baja Tele, Μια LP studio και ένα Fender Jazz Bass

Μια χαρα ηταν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Δημοσθένης Μανώλης said:

...Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Αν ναι, πως το αντιμετωπίσατε; 

 

Εγώ μόνο τις δύο πρώτες κιθάρες μου δοκίμασα, τη δεύτερη την αγόρασα τέλη '99. Μετά ήρθε το ευρώ, το ebay και το internet γενικότερα και το δολάριο που είχε πέσει πολύ. Ήταν πολλοί οι λόγοι για να περιοριστώ στη μιζέρια της Αθήνας, ακόμα και της προ κρίσης Αθήνας. Ξέρω τι θέλω, κάνω μεγάλη έρευνα πριν και είμαι καλός κριτής. Δε έχω αγοράσει κιθάρα που είχε πρόβλημα ή δε μου άρεσε, ακόμα και αυτές που έδωσα αργότερα δεν ήταν γιατί δεν μου άρεσαν. Τις περισσότερες τις έχω αγοράσει μεταχειρισμένες μιας και τα οικονομικά μου δεν ήταν ποτέ ανθηρά.

 

Ο Νάκας στη Ναυαρίνου έχει πάντα καμιά δεκαριά Gibson και τα τελευταία χρόνια η νοοτροπία τους έχει αλλάξει. Και δοκιμάζεις (δυστυχώς σε χαμηλή ένταση) και έχουν πολλά υποκαταστήματα. Αν θες κιθάρα που δεν την έχουν και υπάρχει σε άλλο κατάστημα τους στη φέρνουν χωρίς χρέωση. Αν έρθεις Αθήνα δοκίμασε και στον Κουρμπή στη Στουρνάρη, ήταν το κατεξοχήν μαγαζί προ κρίσης με high end κιθάρες - ενισχυτές αλλά όχι πια. Άλλες επιλογές είναι ταξίδι κυρίως σε Αγγλία - Γερμανία και καταστήματα που δέχονται επιστροφή no questions asked όπως ο Thomann.

 

Πάντως βάλε στο παιχνίδι και τις μεταχειρισμένες, και λιγότερα χρήματα θα δώσεις και θα έχεις περισσότερες επιλογές.

 

6 hours ago, Δημοσθένης Μανώλης said:

... Ένα μαγαζί πχ που θα μου πουν οκ, πάρε δοκίμασε τα πάντα από Gibson Studio μέχρι και Custom Shop και δες τι θα σου κάνει το κλικ...

 

Αυτό ακριβώς το έζησε πρόσφατα φίλος μου που έχει μετακομίσει Αγγλία. Σε κατάστημα που έχει πολλές Gibson/PRS. Εγώ το είχα βιώσει 20 χρόνια πριν στον Chandler (Αγγλία) όταν ζητήσαμε να ακούσουμε Hiwatt και μας άφησε μόνους σε ένα υπόγειο γεμάτο από vintage Hiwatt & Marshall να ακούσουμε ότι ενισχυτή θέλουμε. 

Επεξεργασμένο από KostasP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τυφλές αγορές δε μου έχουν βγει, δυστυχώς.

Έχοντας 3-4κ για όργανο, για να σπας πλάκα ουσιαστικά, σημαίνει πως έχεις και για ταξιδάκι Germany,

που και μόνο για "μάτι" προσωπικά το πήγαινα.

Πας κάθεσαι τρεις μερούλες, βγάζεις και το "δοκιμαστικό" άχτι σου, τσιμπάς την πιο @!#ναρα και έρχεσαι πίσω αρχηγός μας λες και πως ήταν.

Αλλιώς μεταχείρο έχει ατελείωτες ευκαιρίες.

Μη δώσεις τόσα λεφτά και έχεις μετά, Αν και Μήπως και τέτοια, δε λέει !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει και τα 3. Εννοώ, ότι έχω πάει σε καταστήματα εξωτερικού, αλλά έχω παραγγείλει και ακριβό όργανο blind χωρίς να το δοκιμάσω, και φυσικά έχω αγοράσει και μεταχειρισμένο όργανο, ακριβό επίσης, χωρίς να το έχω δοκιμάσει. 

Πότε δεν είχα κανένα πρόβλημα και με τις τρεις μεθόδους, γιατί ακριβώς συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπε ο @LK παραπάνω. 

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πας στο Musicstore, και όχι στον thoman για δύο λόγους.

Πρώτον πας εύκολα με πτήση και τρένο, μπορείς να το κάνεις σε ένα ΣΚ με κάποιο φίλο, με σωστό προγραμματισμό θα σου βγει τπτ. 

Δεύτερον, είναι ένα τεράστιο παζάρι κιθάρας. Δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό από το site τους. Είχα δει τρομερές τιμές, και μάλιστα σε ότι όργανο ήταν σε έκθεση, υπήρχε επιπλέον έκπτωση σε περίπτωση που αγόραζες εκείνο και όχι ένα αντίστοιχο του κουτιού. Μπορείς την ίδια κιθάρα που θα την πάρεις από το site να την πάρεις από τον εκεί Έλληνα πωλητή, με έκπτωση που δεν το φαντάζεσαι. Και δεν είναι μόνο αυτό, θυμάμαι χαρακτηριστικά μία σειρά Gibson Les Paul εκείνης της χρονιάς, (2016 πήγα εγώ), οι οποίες αρχική ήταν στα 2000+ και τις έδιναν 1300 ευρώ για να φύγουν. Όχι b stock ή used όργανα. Του κουτιού. Υπήρχαν καμιά 50 κουτιά με το συγκεκριμένο μοντέλο, έπαιρνες και έφευγες.. Το δε room με τα high end ακριβά όργανα είναι άστο... Μιλάμε για ακριβά όργανα, δεν παίζεις με αυτά τα λεφτά που διαθέτεις εκεί. Αλλά το μάτι είναι τσάμπα 🙂

 

Συνοψίζοντας, το τι γίνεται στο Musicstore, εκεί ζωντανά δεν υπάρχει. Έχω πάει σε αρκετά μεγάλα καταστήματα του εξωτερικού αλλά αυτό που είδα εκεί δεν το έχω δει πουθενά. Αναφέρομαι σε πλήθος, στοκ και τιμές. Το site με το φυσικό κατάστημα αναφορικά με τις πωλήσεις είναι δύο διαφορετικοί κόσμοι. Εκτός αυτού είναι πανεμορφο, συναντάς όλη την τοπική μουσική σκηνή, έχει φοβερό bar (non alcohol) και όπως σου είπα εξαιρετικές τιμές. Εκτός αυτού, τους λες: Θέλω αυτές τις 5 κιθάρες, αυτούς τους 3 ενισχυτές και αυτά τα 10 πετάλια. Σε πάνε σε ένα room (που ανοίγει από μέσα μόνο), στα στήνουν και σου λένε, αν χρειαστείς κάτι είμαστε έξω. Και κάτσε παίξε όσο θες, δοκίμασε, χωρίς να έχεις κανένα πάνω από το κεφάλι σου. Αν αυτό είναι το θέμα σου, είναι τέλειο μέρος για να δοκιμάσεις πράγματα. Εγώ δεν είχα τέτοιες κάψες. 

 

Η Ελλάδα δεν έχει εγχώρια αγορά που μπορεί να υποστηρίξει τέτοια όργανα, σε σημείο που επιχειρηματικά κάποιος θα τα στοκάρει. Αν θες να τα σκάσεις για όργανο θα πας έξω, ή θα το παραγγείλεις από έξω. Το return policy όλων των μεγάλων καταστημάτων εντός Ευρώπης σε βοηθάει ώστε αν δεν σου κάνει να το επιστρέψεις και να πάρεις κάτι άλλο ή τα χρήματα σου πίσω. 

 

 

Επεξεργασμένο από Fanfan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα τόση ανταπόκριση, ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και συμβουλές σας. ❤️

 

Φυσικά η Αθήνα/εξωτερικό είναι η προφανής απάντηση. Πρακτικά δεν είναι τόσο υλοποιήσιμο , και οικονομικά αλλά κυρίως χρονικά. Σίγουρα κάποια στιγμή οφείλω στον εαυτό μου να κάνω ένα ταξιδάκι προς Thomann ή Andertons και να νιώσω ξανά σαν παιδί στα Jumbo.

 

Μέχρι τότε το πρόβλημα παραμένει, και το θεωρώ μεγάλο ρίσκο να παραγγείλω όργανο χωρίς να το έχω πιάσει/νιώσει/μυρίσει. Υπάρχει κάτι που "κλικάρει" με τις κιθάρες που δεν μπορεί να περιγραφεί σε ένα χαρτί με specs. Αν υπάρχει αυτό, παραβλέπονται και πολλά "αρνητικά" που κανονικά θα με αποθάρρυναν.

 

Όσο αφορά τα μεταχειρισμένα, πάντα παίζουν και πάντα τα τσεκάρω. Έχω κάνει αρκετές αγορές/ανταλλαγές μέσω του Noiz. Προφανώς όμως δεν θα υπάρχει η ποικιλία που υπάρχει σε καινούργια όργανα.

 

Έχω σκεφτεί επίσης να παραγγείλω ένα Custom όργανο από οργανοποιό, αλλά  ο ίδιος φόβος του "τί και αν δεν μου αρέσει" παραμένει.

 

Θα σας κρατήσω ενήμερους εάν/όταν τελικά κάνω την αγορά. Καλά παιξίματα 😄

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, LK said:

Παντως εμενα μου εχει τυχει αυτο που λες ,όχι με κιθαρα*.

Ακομα και όταν αγορασα αυτοκινητο, ΔΕΝ το δοκίμασα.

Δεν το συζηταω για μηχανηματα.

Εχω παρει ενα σκασμο που δεν τα δοκιμασα πρν.

Και θα σου πω γιατί.

Γιατι ηταν καλλιτερα από εμένα και τις ικανότητές μου.

Και όλα τα αγαπησα και σιγα σιγα τα εμαθα και ακόμα τα μαθαίνω.

 

Οι κιθαρες που λες, έχουν ενα πρεστιζ ...που σε ξεπερνα (χωρις να θελω να σε προσβαλω- ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω).

Για να σου εκαναν κλικ.....εισαι στο σωστο δρόμο...ητοι έπιασες το mojo τους.

 

Πρόσεξε με , εγω ηξερα, όπως και εσυ ξέρεις.....τι θελεις.

 

Θέλεις ΚΙΘΑΡΑ.

Δεν λεμε να θες κιθαρα αλλα τελικα να ήθελες ...πιάνο έτσι; Εκει δεν λειτουργει η θεωρία μου. 😁

 

Η μουσική είναι κυρίως ψυχολογική διεργασία και η μουσικότητα μέσα σου θα βγει από ένα όργανο που σου κανει κλικ στην ψυχη (κυριως στο ματι δηλαδη).

Πιστεψε με ΔΕΝ θα χασεις τίποτα μουσικα αν παρεις μια κιθαρα που και καλα θα ηθελες να έχει μερικά ταστα ακομα ή και καλα δεν σου αρκει σε γκάζι ο μαγνητης της.

 

Προσωπικα δεν βρισκω λογο να δοκιμάσεις καμια.

Δοκιμαζαμε κιθαρες σε καποια απογευματινη μας εξοδο .οταν δεν είχαμε κατι καλλιτερο να κανουμε τη δεδομενη στιγμη.

 

Παρε αυτη που σε γυαλισε και σκιστη.

 

* Ψεματα. Και 2 κιθαρες πηρα και ενα μπάσο χωρις να τα δοκιμασω.

Mia Baja Tele, Μια LP studio και ένα Fender Jazz Bass

Μια χαρα ηταν.

Ομολογώ πως δεν έχω πιάσει ακριβώς τι εννοείς 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, fandomius said:

Ζούμε στην ίδια πόλη και είχα το ίδιο πρόβλημα με μιά PRS CE24 που ήθελα να αγοράσω. Οπου ρωτούσα για PRS USA με κοιτάζαν σαν UFO. 

Αυτό ακριβώς! Ως αποτέλεσμα δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου USA PRS, κρίμα επειδή δίνουν προσοχή και στην παραμικρή λεπτομέρεια και ικανοποιείται το OCD μου 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Δημοσθένης Μανώλης είπε

Ομολογώ πως δεν έχω πιάσει ακριβώς τι εννοείς 😕 

 

Εννοεί ότι άμα πιάνουν τα χέρια σου δε θα έχεις θέμα με ό,τι όργανο κι αν πάρεις στο price range που συζητάμε. Ειδικά σε αυτό το range δεν υπάρχει όργανο που να "μην παίζει". Δε γίνεται πχ να πάρεις μια Fender Strat Custom Shop και να μην παίζει. Ή μια Suhr, ή μια PRS. Μιλάμε για όργανα τα οποία έχουν φτιαχτεί από τους πλέον κατάλληλους builders, με τα καλύτερα υλικά και με τις καλύτερες συνθήκες εργασίας. 

 

Από την άλλη σε καταλαβαίνω, θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά, θες το όργανο να κάτσει στα χέρια σου, να σε βολεύει, κλπ κλπ. 

 

Εν τέλει όλα θα σε βολέψουν. Με την τριβή και το παίξιμο προσαρμόζεται το μυαλό και τα χέρια. Άσε που με όποια πραγματικά high tier κιθάρα έχω παίξει είχε κάτσει απευθείας στα χέρια μου, ό,τι scale και να έχει, ό,τι radious, ό,τι τάστα. Θα φέρω και ένα παράδειγμα.

 

Ο δάσκαλός μου έχει μια Gibson LP Custom του 80something. Ρόπαλο το μπράτσο, Gibson scale, κλπ. Εγώ τρομάρα μου έπαιζα αυστηρά με C shape, super jumbo frets, Strats και τίποτα άλλο. Εεεε με το που την έπιασα την κιθάρα τρελάθηκα, πήγαν τα specs και οι αηδίες περίπατο. Έκτοτε specs κοιτάξω μόνο σε κάναν υπολογιστή...

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου