Προς το περιεχόμενο

Ηχομόνωση στο ταβάνι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Παιδιά έχω πολύ καιρό να μπω στο νοιζ και ομολογώ ότι νιώθω λίγο άσχημα που μπαίνω, πάλι, με ερώτηση, αλλά δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

 

Με λίγα λόγια: Αγοράσαμε διαμέρισμα, στο Άμστερνταμ, με τη μνηστή μου και έχουμε το εξής πρόβλημα: Είναι κατασκευή του 1930 και οι από πάνω ακούγονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Δεν ακούγεται η φωνή τους, αλλά ο βηματισμός τους (κραδασμός, λοιπόν).

 

Σε αυτή τη περίπτωση, με δεδομένο ότι οι γείτονες δεν έχουν σκοπό να κάνουν κάτι, ΤΙ μπορούμε να κάνουμε εμείς για να γλυτώσουμε τον ήχο των κραδασμών; 'Εχει κάποιος εμπειρία; Μιλάω για όλο το σπίτι, ή τουλάχιστον το σαλόνι. Και είναι σοβαρό το πρόβλημα.

 

Φυσικά δε περιμένω κάποιον εργάτη να έρθει από Ελλάδα, αλλά αν υπάρχουν στοιχεία, ή τεχνικές που να καλύπτουν αυτό το θέμα, μπορεί να βοηθήσει να κοιτάμε με πιο λεπτομέρεια και να μη πιαστούμε κορόιδο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτι μες το κουτι. Τα ξερεις.

 

Τι υλικο ειναι το ταβανι? Υψος?

Τι παχος εχουν οι τοιχοι?

Υλικα? Πετρα, πλιθες,τουβλα, κατι αλλο?

Ειναι φερουσα τοιχοποιια? Εχεις κολωνες?

Οι εσωτερικες πορτες πως ειναι? Εχουν τζαμια? Μασιφ ξυλο? Κατι αλλο?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κουτί μες το κουτί δε μπορεί να γίνει για όλο το σπίτι. Το πάτωμα δεν έχει νόημα να το αλλάξουμε.

Το ύψος είναι αρκετό: 2,80μ
Οι τοίχοι δεν είναι πολύ χοντροί.
Υλικά, για το ταβάνι, ξύλο με δοκάρια, αν δε κάνω λάθος, χωρίς να μπορώ να δω.

Εσωτερικές πόρτες με ξύλο και τζάμι.

 

Το σπίτι είναι έτοιμο, οπότε ψάχνω κάτι για το ταβάνι ρε γαμώτο... Χωρίς να διαλύσω όλο το σπίτι και να μου έρθει ο κούκος αηδόνι... 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nikolas είπε

Το ύψος είναι αρκετό: 2,80μ

Ειναι αρκετο?

Θα κατεβει 8 με 10 ποντους. 

Για αρχη

http://www.knauf.gr/www/el/insulation/applications/roof/roof.php

και

http://www.knauf.gr/www/el/insulation/applications/ceiling/ceiling.php

 

Και καποιο νεο ταβανι γυψοσανιδας.

Μαθε απο τι υλικα ειναι η τοιχοποιια. Αν μπορει να στηριχθει εκει το ταβανι.

 

Θα ρωτησω εναν Γκουρου αυριο για λεπτομερειες

Επεξεργασμένο από digisilence

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι θα είναι αρκετό το ύψος. Το έχουμε υπολογίσει ότι θα χάσουμε 8-10 πόντους.

 

Θα πάρω, αύριο, τηλέφωνο την Knauf να δω τι θα μου πουν. Κανονικά θα πρέπει να στηριχθεί στον τοίχο το ταβάνι, αλλίως δεν έχει κανένα νόημα, καθώς οι δονήσεις θα μεταφέρονται...

 

Ευχαριστώ ρε συ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ΄σαι καλα.

Παντως αν το επανω πατωμα στηριζεται στους δικους σου τοιχους, θα εχεις ενα θεματακι.

οπου κι αν στηριχθει το ταβανι.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, digisilence είπε

 

Παντως αν  το επανω πατωμα στηριζεται στους δικους σου τοιχους , θα εχεις ενα θεματακι.

 

Δεν μπορεί να γίνει τίποτα δυστυχώς .... Πάντα κάθε επόμενη πλάκα μπετόν στηρίζεται στις κολώνες ή στην υποκείμενη τοιχοποιία. 

Αν ο θόρυβος ήταν αερόφερτος, δηλαδή μέσω κυμάτων αέρα ---> παίζει δυνατά τηλεόραση, τρομπέτες, παιδιά που τσιρίζουν, τότε και μόνο τότε θα πρότεινα να κολλήσεις αυτοκόλλητα ηχομωνοτικά στο ταβάνι, ή σε μεσότοιχο με άλλους γείτονες και πράγματι θα άκουγες τη διαφορά.

 

Στην περίπτωση σου , θα πρέπει να τα βάλεις στο ταβάνι σου ,αλλά και να πείσεις τον γείτονα να τα τοποθετήσει στο δικό του πάτωμα ... κάτω από το τελικό του δάπεδο ώστε να γίνεται η απόσβεση κραδασμών που από ότι λες είναι το κυρίως πρόβλημα σου.

Επεξεργασμένο από estpany
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταβανι γυψοσανιδας με τον πιο χοντρο πετροβαμβακα που μπορεις να βαλεις.

Και εχεις λυσει το προβλημα σου...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή το πιο πιθανό είναι να είναι παλιό ξύλινο το απο πάνω πάτωμα (δες το δικό σου) το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να εμπιστευθείς τις λύσεις της Knauff για οροφές που θα δείς εδώhttp://www.knauf.gr/www/el/ksira_domisi/systems/ceilings/steelframe_ceilings/ceilings.php σε συνδυασμό με πετροβάμβακα.

 

Εγω θα καλούσα την εταιρία να μου προτείνει την λύση και το συνεργείο αφού θα είχα τα δεδομένα της κατασκευής.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου