Προς το περιεχόμενο

Η άποψη σας για τον Michael Jackson.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, συγκρίνετε μήλα με πορτοκάλια.

Γιατί?

Ο καθένας στον χώρο του και στον χρόνο του.

 

Μάνο να σου πω μόνο τούτο.

Την πάτησαν πολλοί τεράστιοι μουσικοί και συνθέτες προσπαθώντας να περάσουν κάποιες διαχωριστικές γραμμές.

Το μεγαλύτερο παράδειγμα είναι ο Duke Ellington.

Το γεγονός της ευρωπαϊκής του αναγνώρισης ως τεράστιου έντεχνου συνθέτη τότε (τον σύγκριναν με κλασσικούς), σχεδόν τον κατέστρεψε, αφού προσπάθησε να live up to it, και έκανε μια τρύπα στο νερό.

 

Ξέρεις πολύ καλά όμως ότι πολλοί μη-σπουδαγμένοι τζαζίστες, χρησιμοποίησαν μουσικό υλικό που στην κλασσική ήταν αν όχι "απαγορευμένο", τουλάχιστον ανεπίτρεπτο, με αποτέλεσμα όμως να σπρώξουν την μουσική και τις επιλογές της πολλά βήματα μπροστά.

 

Ελάχιστους ξέρω που να κινούνται με την ίδια σχεδόν άνεση από την κλασσική, πχ στην αυτοσχεδιαζόμενη μουσική.

Όπως και να έχει όμως εδώ μιλάμε για pop, λαϊκή μουσική για τον πολύ κόσμο.

 

Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους.

Κάθε ένας στον χώρο του.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η κλασσική εξαήλωσε όλους μα όλους τους κανόνες με την ατονικότητα, οι τζαζίστες παίζαν ακόμα πιάνο στα μπουρδέλα 🤣 Επίσης όλοι οι μεγάλοι κλασσικοί ήταν αυτοσχεδιαστές ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ, προσωπικά ήμουν τυχερός και δοξάζω το Θεό που βρέθηκα δίπλα σε κλασσικό δάσκαλο τέτοιου επιπέδου. Κάποιες στιγμές που είχε ντέρτια έχωνε ελεύθερα. Δεν έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου ξανά τέτοιο πράγμα, είχα κολλητό τζαζοβαρεμένο και με είχε στουμπώσει σε τζαζ παλιότερα, άμπαλα ταγάρια όλοι τους μπροστά του. Και τους κάνω άγαλμα αύριο έτσι, χαλαρά, αλλά άμπαλα ταγάρια, μόνο ο τελειωμένος κλασσικός που έχει την ευχέρια και το χάρισμα να αυτοσχεδιάσει κάνει μουσική, οι άλλοι όλοι άμπαλα ταγάρια, στα ίσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός.

Δεν διαφωνώ στο ότι μπορεί ο άνθρωπος να αυτοσχεδίαζε καλά, αλλά ξέρεις ότι δεν είναι ο κανόνας, να έχει άνεση στον αυτοσχεδιασμό κάποιος που έχει κλασσική παιδεία.

 

EDIT: Η ατονικότητα δεν σπάει όλους τους κανόνες, απλά δημιουργεί ένα νέο, τελείως διαφορετικό περιβάλλον, στο οποίο η έννοια της τονικότητας πάει περίπατο 

Οι παράλληλες πέμπτες πχ στην κλασσική .... ενώ στο ροκ ...

Η τονική μουσική δηλαδή είναι άλλη ιστορία.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 Όχι, δεν είναι ο κανόνας σίγουρα. Ο κανόνας είναι ο τζαζίστας να γ***ει μάνες αυτοσχεδιάζοντας. Και ο κανόνας ισχύει. Αλλά είναι χάρισμα που μπορεί να το έχει ο καθένας, δεν είναι θέμα είδους.

 

Οι παράλληλες πέμπτες υπήρχαν στον μεσαίωνα, και ξαναεμφανίστηκαν από το τέλος του 19ου αιώνα. Μην το ψάχνεις, δεν υπάρχει τίποτα που να μην το έχουν διαλύσει οι τύποι. Πιο ζουμί έχει το ρυθμικό στοιχείο, έθνικ εξωτικά και τέτοια, ο τρόπος και το χρώμα δηλαδή. Ωραίοι ήχοι, αφρικάνικα κρουστά, γκοσπελ φωνές, σύνθια, ωραία πράγματα. Σε καθαρά μουσικά στοιχεία, γραπτή φάση ας το πούμε, εκεί οι περούκες και οι επίγονοι το ξεφτιλίσανε, δεν αφήσανε τίποτα όρθιο και άψακτο.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 Πάντως υπάρχουν και χειρότερα. Τέσσερα γκρουπ ταυτόχρονα, αλλά να μην ακούει το ένα τι παίζει το άλλο. Ο άλλος έφτιαξε λέει έργο που θέλει καμιά 500 χρόνια να παιχτεί, η άλλη έβαλε άδεια παρτιτούρα κάτω από σύρματα της ΔΕΗ να την κουτσουλάνε τα περιστέρια για να γραφτούν οι νότες, ποια τζαζ και ποια ροκ και ποια κλασσική, το τερματίσανε.🤣

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα φαινομενο!Γεννημενος με την μουσικη να κυκλοφορει στο αιμα του,στα κοκκαλα του,ενα ταλεντο απο τα 5 ετη του!Θα ηθελα πολυ να επαιζα εστω λιγες νοτες μαζι του με την κιθαρα μου!(πχ οπως ο van hallen)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου