Προς το περιεχόμενο

Πάω για νέο πλήκτρο! Πείτε μου...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξόρμηση για synth και ακρόαση, part 2...

 

Τα τελευταία νέα αφορούν την πολυπόθητη ακρόαση του Alesis Fusion! Μετά από (ολιγόωρη είναι η αλήθεια) επίσκεψη στην αντιπροσωπεία και επαφή με το Fusion, κατέληξα στα εξής:

 

Είναι αλήθεια ότι το μηχάνημα έχει πολλές και εντυπωσιακές δυνατότητες. Πέρα από τις εξελιγμένες workstation λειτουργίες, μου άρεσε το αποτέλεσμα που έβγαινε από τις 4 μηχανές σύνθεσης, ειδικά από τη VA μηχανή που πιθανότατα μοιράζεται πολλά στοιχεία με τα διάφορα VA synths της εταιρίας. Το interface παλευότανε με την πρώτη γνωριμία (είμαι και συνηθισμένος στα Korg βέβαια) αλλά δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη καθότι δεν έκανα τίποτα παραπάνω από το να αλλάζω patches. Γενικά, ο ήχος του ήταν αρκετά καλύτερος από κοντά σε σχέση με τα demos που έχει στο site (ιδανικός τρόπος να χαντακώσεις ένα αξιόλογο μηχάνημα) και πιθανότατα μπορεί να κοντράρει τα Triton, Motif, Fantom και λοιπά. Σίγουρα αξίζει κάθε ευρώ που κοστίζει, για την ακρίβεια το δίνουν ξεφτιλέ τα παλικάρια στην Alesis, μόνο και λόγω δυνατοτήτων να το δει κανείς.

 

 

Στην περίπτωσή μου τώρα, το Fusion δεν είναι αυτό που ψάχνω.

 

1) Είναι σχετικά ελαφρύ για τα πράγματα που κουβαλάει αλλά είναι βαρύτερο από το υπάρχον πλήκτρο μου. Ουσιαστικά δεν καλύπτει έναν από τους σοβαρούς λόγους που ψάχνω για synth.

 

2) Έχει πολλές δυνατότητες που με ενδιαφέρουν και άλλες τόσες που με αφήνουν αδιάφορο και ουσιαστικά δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ όπως το sequencer που γράφει 8 audio κανάλια. Δεν το θέλω για να κάνω ολόκληρες παραγωγές το πλήκτρο, το θέλω για πρόβες και live.

 

3) Δεν ήταν τόσο καλύτερο ηχητικά από τα υπόλοιπα που δοκίμασα. Πιθανώς να έφταιγαν τα εργοστασιακά presets και το πράγμα να φτιάχνει άμα πέσει προγραμματισμός αλλά δεν εντυπωσιάστηκα.

 

4) Έτυχε μια οικονομική στραβή και πλέον δεν παίζει να ξεφύγω προς τα πάνω στο ποσό που μπορώ να διαθέσω. Ακόμα κι αν όλα ήταν τέλεια δηλαδή, τα 1200 (τουλάχιστον) ευρώ που κοστίζει δεν υπάρχουν!

 

 

Μαντέψτε που θα καταλήξω κατά πάσα πιθανότητα... Στο Korg X-50! Θα κάνω και μια τελευταία ακρόαση να δω μήπως βρω κάτι που με χαλάσει πολύ και αν δεν παίξει κάτι τέτοιο... από βδομάδα το τσιμπήσαμε! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αναζήτηση έλαβε τέλος, σήμερα παρήγγειλα το νέο μου Korg TR και αύριο θα είναι στα χέρια μου! :D

Μετά από σκέψη μεταξύ του TR (61 πλήκτρα) και του X-50, κατέληξα στο πρώτο γιατί:

 

1) Έχει το joystick που με βολεύει

2) Έχει το sequencer που δεν το πολυχρειάζομαι αλλά μπορεί να με βοηθήσει σε κάποιες περιστάσεις

3) Έχει aftertouch

4) Παίρνει τη sampling option (ψήνομαι να τη χτυπήσω στο μέλλον)

5) Έχει σαφώς καλύτερη ποιότητα κατασκευής χωρίς να είναι ιδιαίτερα βαρύ

 

Το μόνο έρεισμα του X-50 ήταν οι μαζεμένες διαστάσεις και το πολύ μικρό βάρος αλλά του έλειπαν τα 1, 3 και 5 (αυτά με καίνε περισσότερο) οπότε είπα να μη λυπηθώ τα επιπλέον χρήματα. Βρήκα και μια καλή ευκαιρία και το πήρα σε καλή τιμή το TR, όλα μια χαρά.

 

Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν στην αναζήτηση... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και μια καλή ευκαιρία και το πήρα σε καλή τιμή το TR' date=' όλα μια χαρά.

 

Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν στην αναζήτηση... :wink:[/quote']

 

Πόσο το πήρες αν επιτρέπεται; αν δεν θέλεις να το πεις εδώ μπορείς με πμ.

ωστόσο μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι διότι έχω το TR76 και για να μου πεις τι μουσική παίζεις να σου στείλω κανένα καλό σετάκι να το χαρείς όσο παραπάνω γίνεται.

Αντε καλόπεκτο και που είσαι,το aftertouch πληκτράκι του TR βάρατο όσο θες δεν έχει ανάγκη πίστεψε με ;)

 

Λεπτομέρειες θα σου πώ ιδιαιτέρος ότι θες.

(προτιμώ το msn).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα από Ελλάδα, λίγο φτηνότερα από τιμή Thomann. Δεν μπορώ να σας πω παραπάνω γιατί την έκπτωση την πήρα πολύ χαριστικά και μέσω μεγάλων διαδικασιών! :wink:

 

Φίλε ChRiS82, παίζω πολλές μουσικές. Σε μπάντες παίζω περισσότερο rock, alternative, pop και τα σχετικά. Μόνος μου έχω καταπιαστεί και με πιο ηλεκτρονικά πράγματα (λίγο dance, λίγο ambient, λίγο απ' όλα γενικώς). Thanks για την προσφορά! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε, καλιρίζικο, σιδερένιο, αγρατζονιστο, ενα cd γεμάτο ηχους το δώρο μου, θα βαρεθείς να ψάχνεις, ετοιμάζω και ένα νεο πιάνο sample based που θα κάνει το TR kursweil.

 

Οτι βοήθεια χρειαστείς αν και δεν νομίζω, αφου ήσουν trinitas, εγω εδώ είμαι

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε' date=' καλιρίζικο, σιδερένιο, αγρατζονιστο, ενα cd γεμάτο ηχους το δώρο μου, θα βαρεθείς να ψάχνεις, ετοιμάζω και ένα νεο πιάνο sample based που θα κάνει το TR kursweil.

 

Οτι βοήθεια χρειαστείς αν και δεν νομίζω, αφου ήσουν trinitas, εγω εδώ είμαι[/quote']

Να 'σαι καλά ρε Cos, είσαι αρχηγός τρελός! Χο χο, έκανα και ρίμα! :lol:

Σίγουρα μέσα στις προσεχείς μέρες θα σου κάνω επίσκεψη για να με βάλεις στα κόλπα του live performance γιατί σε είδα πολύ δυνατό σε τέτοιες μόντες και θέλω να το φτιάξω πλήρως το TR!

Εντάξει, το να προγραμματίσω ένα νέο program το κατέχω πάνω-κάτω μιας και υπάρχει η προϋπηρεσία στο Trinity αλλά μέχρι να το μάθω πλήρως το μηχάνημα, θα κάνω λίγο χρόνο...

 

Φίλε ChRiS82, thanks a lot κι ας μη βρεις τίποτα που να με αφορά! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου