Προς το περιεχόμενο

Πάω για νέο πλήκτρο! Πείτε μου...


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξόρμηση για synth και ακρόαση, part 1...

 

Σήμερα αγκαζάρισα το σύντροφο Cos_dr, τον άνθρωπο με τη Μοναδική Λάμψη, και άρχισε η ακρόαση των υποψηφίων synths. Ακούσαμε τα Korg X-50, Micro-X και PA50 (εκ παραδρομής) καθώς και τα Yamaha MO8 και Motif ES6. Υπόψιν ότι το σημερινό σκέλος συνολικά κράτησε περίπου 2 ώρες, λίγος χρόνος για ώριμα συμπεράσματα δηλαδή.

 

Οι δικές μου σκέψεις μετά τη σημερινή συνεδρία είναι ότι γουστάρω τον ήχο των Korg!

Το X-50 ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, με πολύ ωραίο ήχο, όμορφη οθόνη και δυνατά presets που σε προκαλούν να παίξεις! Επιπλέον ήταν αρκετά όμοιο (έως και ολόιδιο) με το Micro-X σε ό,τι αφορά τον ήχο αλλά πήρε προβάδισμα χάρη στις 5 οκτάβες του (μόνο 2 το Micro), τη φορητότητά του (μαζεμένο σε διαστάσεις και πανάλαφρο) και το numeric keypad που προσωπικά με βολεύει για την πλοήγηση στους ήχους.

Αυτό που με χάλασε ήταν τα άσχημα (τόσο σε θέση όσο και σε αίσθηση) wheels για pitch και modulation, σε αντίθεση με το υπέροχο X-Y joystick του Micro-X. Μήπως να σκεφτώ και το TR που τα έχει όλα αλλά δεν συμφέρει;

Το PA50 ήταν απλά καλό ηχητικά αλλά το ακούσαμε με τα ενσωματωμένα ηχεία οπότε δεν έχω συγκεκριμένη άποψη και σίγουρα δεν θα με απασχολήσει η αγορά του καθώς δεν μου άρεσε το κλαβιέ του και ήταν πολύ ογκώδες.

 

Τα Yamaha από την άλλη ήταν άκρως αξιόλογα!

Τόσο το MO όσο και το Motif ES ήταν πολύ δυνατά σε φυσικούς ήχους και είχαν πολύ ωραίες λειτουργίες στα performance. Νομίζω όμως ότι κάτι τους λείπει (κυρίως σε όγκο και ζεστασιά) σε σχέση με τον ήχο των Korg, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον.

Όπως είπα και πριν, το MO8 είχε καταπληκτικό κλαβιέ αλλά και το Motif είχε ένα από τα καλύτερα synth-action keybeds που έχω παίξει. Στα συν η στιβαρή κατασκευή τους και η γενικότερη αίσθηση ποιότητας που έβγαζαν. Υστερούν βέβαια σε φορητότητα που με ενδιαφέρει αρκετά αλλά ομολογώ ότι μου μπήκαν σκέψεις να ακολουθήσω τη συμβουλή του x_pap λίγα post πιο πίσω περί used Motif ES!

 

Αυτά για την ώρα από μένα, σειρά έχει ο Cos με ό,τι θεωρεί πως αξίζει αναφοράς από τη σημερινή βόλτα. Η νουβέλα θα συνεχιστεί με την ακρόαση του Alesis Fusion (θα πάω στην αντιπροσωπεία σύντομα) και ίσως του Roland Juno-G και θα ολοκληρωθεί με την τελευταία ακρόαση του οργάνου στο οποίο θα καταλήξω.

 

To be continued λοιπόν...

 

Υ.Γ. Cos, χρωστάω κέρασμα!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία θα περασατε...kinky boys....

 

Ειδα κάτι ντεμο βιντεακια του microX και ήταν αρκετα καλό...Ειδικά για τπτ pads leads και όχι τόσο ώς πρωτεύον με φυσικούς ήχους.... (edit : ίσως να λέω και μπουρδες...:lol:)

 

Τεσπα...

 

To παν είναι να σου κάτσει το πλήκτρο καλά... :)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα όντως κάναμε μια ωραία τσάρκα στον Tony"s και στον Naka, και βγήκαν αρκετά συμπεράσματα.

 

Εγώ προσωπικά τα triton και τα motif τα έχω δεί και τα έχω δουλέψει όλα , το μόνο καινούργιο ήταν το Yamaha Mo8 καθώς και το micro x, σήμερα τα είδαμε κι αυτά.

 

Μια και μου δίνεις την σκυτάλη , φίλε Ανδρεα , και τώρα που βλέπω την βόλτα μας πιο καθαρα , απαλλαγμένη απο τον ενθουσιασμό της στιγμής, θα πώ αυτά που έχω να πώ/

 

 

. Οπως είδες κι εσύ, και στο σπίτι που δουλέψαμε το Le και στα μαγαζιά, ισχυρισμοί οτι η σειρά triton, έχει ψυχρό ήχο, αδύναμα μπάσα, κακές κιθάρες και ηχους μαπα στην κατηγορία Keyboard , και τα combination, γενικά είναι μάπα απο ήχους σε σχέση με τα άλλα....... αυτό με τον τοτό το ξέρετε? ΧΑΧΑ, (όποιος το έχει πεί αυτό γενικά, η το κάνει σκόπιμα, ή ξερει απο synth όσο ξέρω εγώ ξερω να πιλοτάρω F 16 και έχω γκόμενα την Τζούλια Αλεξανδράτου).

 

:lol: :lol:Ουχαχα.

 

τι γίνεται στην πράξη. Τα triton έχουν πιο μεγάλη ποικιλία presets και πολύ καλη δόμηση στα εφφε, και έτσι κέρδιζαν πιστεύω τους περισσότερους στην πρώτη εντύπωση, γενικά τα compination δίνουν μια πολύ καλή βάση σε κάποιον χρησιμοποιήσει στοιχεια απο αυτά και ακομα μια πολύ απλή αλλαγή των programms που τα απαρτίζουν να δίνει νεα εντυπωσιακά αποτελέσματα στο χρήστη, γιατι αν προχωρήσουμε παρακάτω. Τα όργανα δομικά απλά δεν παίζονται.

Σε συνδυασμό τώρα με την ωραία λειτουργία να στέλνεις οτιδήποτε στο sequencer και να γράφεις απευθείας, συν τις δυνατότητες που δίνει ο sequencer και στο editing και στο performance, και πολλά άλλα που θα μπορούσα να γράψω...... αλλα στο θέμα μας.

 

τα motif δεν υστερούν καθόλου, θα έλεγα είναι ισάξια στο θέμα του ήχου και των performance , απλά τα πράγματα γίνονται πιο πολύπλοκα στις άλλες λειτουργίες, χωρίς να σημαίνει οτι δεν μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα.

 

Θα μπορουσα να γράψω για ωρες αλλά θα περιοριστώ στις επισημάνσεις που θα ήθελα να κάνω για εσένα και για την επιλογή σου, ωστε να καλύψει αυτό που θέλεις.

 

Είδα τις δυνατοτητές σου στο παίξιμο,

όπως σου είπα αν μετράει η γνώμη μου τελικά, είσαι ένας πολύ πολύ καλός πληκτράς για την ηλικία σου, έχεις πολύ καλο αυτί και γνώσεις και σίγουρα θα γίνεις πολύ πολύ καλύτερος την επόμενη δεκαετία, γι αυτό η πρότασή μου θα βασιστεί σε αυτό και θα είναι σαν να γύριζα 10 χρόνια πίσω και να συμβούλευα τον εαυτό μου, να τι θα του έλεγα.

 

Θα δώσεις ένα σημαντικό χρηματικό ποσό και θα έλεγα να πάρεις κάτι που θα καλύψει τις μελλοντικές σου ανάγκες στο έπακρο, να πάρεις δηλαδή ενα όργανο εργαλείο , που οχι μονο θα κάνει αυτά που θέλεις, αλλα θα ακολουθήσει και τις δικές σου μελλοντικές εξελίξεις.

 

Τα motif έχουν το κλαβιέ που χρειάζεται, απλά είναι καλύτερα απο το κλαβιέ του triton,( επίσης ανέκδοτο είναι οτι το triton LE - tr - extreme - x50 και micro εχουν απαίσιο κλαβιέ) , απλά τα motif όντως εχουν καλύτερο.

 

Η σειρά sy της yamaha, για τους παλαίότερους θα θυμούνται οτι είχε ακόμα καλύτερο κλαβιε.

 

Ειναι κλαβιε που θα σε βοηθήσει και στην μελετη και στην αίσθηση, γενικά το motif σε εμπνέει εργονομικά αλλά και σαν στήσιμο να δουλέψεις μαζί του απο οποιοδήποτε Korg, (εγω το korg ενω το εκθειάζω σαν σύνολο αλλά δυστυχώς το έχω ανοίξει 2 φορές να φτιάξω προβλήματα , γιατι έδωσα μια φορά 80 ευρώ για ένα καλωδιάκι που έφυγε απο το joystick, και τώρα το φτιάχνω μόνος μου, είναι πολύ άσχημα δεμενο και το ίδιο και τα μεγαλύτερα, τα motif ποιοτικά και απο κουμπάκια και γενικά είναι κλάσεις ανώτερα.

 

Επίσης για τις δυνατότητες σου στο παίξιμο, προτίμησε τα 76 πλήκτρα,. μην πας στα 61 ούτε βέβαια στα μικρότερα.

 

Πριν 4 χρόνια , θα σου έλεγα να παρεις korg για τις εν γένει δυνατότητές τους, αλλά τώρα με την εξέλιξη των vst καθώς και των υπολογιστών, στους οποίους είσαι μάστορας, θα μπορείς να έχεις πολύ καλύτερους ηχους, pads, leads , sfx, απο vst οπως τη σειρά atmosphere και άλλα που ειδαμε, απο καθε hardware workstation για δικές σου παραγωγές, δηλαδή όπου ας το πούμε υστερεί το motif , θα το βρέις εκει και θα έχεις το motif σαν master controller, για το σπίτι σου, και μαζί σου για τα livε σου θα έχεις ενα φοβερό εργαλείο, ενα καθαρόαιμο synth με πολύ ωραία κατηγοριοποίση ήχων ( αφού στα korg δεν βάλανε κάτι αντίστοιχο με πιο αμεσες κατηγορίες ήχων, με αποτέλεσμα να παίζεις με την οθόνη η το πλήκτρο category στα μικρότερα, και γενικα να τρώς πολύ χρόνο με το στήσιμο των ήχων , όπως κάνω εγώ και πολλοί άλλοι φαντάζομαι, )

 

Φίλε, περίμενε να μαζέψεις και άλλα λεφτά και πάρε το motif έστω και 2ετίας μεταχειρισμένο, γιατι εχεις την δυνατότητα ήδη να παίξεις τα πάντα, σε οποιοδήποτε μουσικό είδος και δεν ξέρεις που θα σε βγάλει.

 

Οπως και οι δυνατότητες σου στη σύνθεση με τα προσόντα που ήδη έχεις , θα πολλαπλασιαστούν με τα χρόνια, οποτε θέλεις όπως είπα όργανο αντάξιό σου, που θα σε ακολουθεί. Μην συμβιβαστείς. Τα Le και micro είναι για τελειωμένους σαν κι εμένα, (βεβαια παίζω απίστευτα ο π__στης, είμαι μεγάλος , αλλά εγώ τα έχω παρατήσει απο τα 18 , οπότε..........το le είναι για εμένα που δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα, όχι για εσένα, εσύ έχεις μέλλον)

 

Οσο για το κέρασμα τώρα είναι η σειρά μου, γιατι μου έκανες ζημιά με την καρυδόπιτα , και με πήγες 2 βδομάδες πίσω στην γυμναστική, εκεί που πήγα να βγάλω το six pack (κοιλιακούς) πρίν το καλοκαίρι,

 

:lol: Ηταν απίστευτη η άτιμη,

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πάρε αυτό , σκάστα, και άντε γειά

 

http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=771&ParentId=83

 

δες τα video και πάθε, δεν είμαστε καλά, εχουν ξεφύγει στην roland

 

(καντε skip στο intro και θα εμφανιστει η επιλογή video.)

 

Αυτό παμε να δούμε αν υπάρχει στην Ελλάδα.

 

Σε λίγο η roland θα παίζει μόνη της

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω συμφωνω με τα λεγομενα του Cos,πρεπει να παρεις ενα οργανο το οποιο θα "μεγαλωσει" μαζι σου.Απλα πιστευω οτι η λυση του fusion,απο την στιγμη που θα σου αρεσει ο ηχος του ειναι η καλυτερη,γιατι ειναι ενα μηχανημα με τεραστιες δυνατοτητες.

Δεν καταλαβαινω ομως ρε Cos,γιατι δεν περνεις και εσυ κατι καλυτερο απο το le,απο την στιγμη που το εχεις φτασει στα ορια του,αρα υπαρχει λογος να το κανεις.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό, φίλε underground, όπως είπαι, επειδη το μονο που κάνω, είναι να παίζω σε γκρουπάκια, όσον αφορά τη μουσική με υπερκαλύπτει, και οτι δεν μπορεί να κάνει, το βρίσκω απο τα vst και τον υπολογιστή.

 

Δεν θα χρειαστώ καλύτερο παρα μονο αν χαλάσει, και είναι και ελαφρύ για να το παίρνω απο εδώ και απο εκεί, απλά το συγκεκριμένο όργανο υπερκαλύπτει τις δικές μου ανάγκες.

 

Αν πάρω , θα πάρω ένα φτηνό arranger, αν και το psr μου θα με καλύψει σε συνδυασμό με το triton σε μελλοντική μου δουλειά, αν π.χ. χρειαστέι να παίξω κάπου μονος μου..

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια θολώνω κι εγώ , βλέποντας την νέα γενιά synth που κυκλοφορεί, είναι φοβερά, αλλά φίλε, τώρα δεν εχω χρήματα για να προχωρήσω, ίσως την επόμενη δεκαετία, που πιστευω θα αλλάξουν ακόμα περισσότερο τα σύνθ, πιστεύω οτι θα έχουν ολόκληρο υπολογιστή μεσα τους τα workstation τότε και θα τρέχουν και software στο περιβάλλον τους, για εκεί παει η δουλειά, νομίζω οτι είχε γίνει παλιοτερα και σχετικο ποστ και λίνκ απο έναν άλλο φίλο, σε ένα prototype που παρουσιαστηκε σε ένα Namm.

 

Τοτε θα επενδύσω

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κατανοω πληρως.Καλο ειναι που τιθασευεις τις επιθυμιες σου,εγω δεν μπορω να το κανω και παραλληλα,μισω τους υπολογιστες σε σχεση με την μουσικη(εαν και τους χρησιμοποιω....)

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: Αν δεν τρέχει το χρήμα, θες δεν θες τιθασέβεσαί. Πάντως και η sofware music έχει ξεφύγει, εχουν αλλάξει τα πράγματα, υπάρχουν απίστευτα vst και βιβλιοθήκες και είναι και αυτά πανάκριβα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξερω,αλλα θελω να τα κανω ολα απο ενα οργανο,να το μαθω καλα(οπως εσυ το le),δεν θελω να μαθαινω πολλα προγραμματα μαζι...

Πρωτα βαζω την μελετη μου και μετα το programming....αλλα αυτα ανηκουν σε αλλη συζητηση,θα την κανουμε οταν συναντηθουμε μαζι με τον alchemist για καφε.....τωρα που το θημηθηκα,που σε ρε αλχημιστη,πηγες να τσεκαρεις το fusion,αντε περιμενουμε ραπορτο.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου