Προς το περιεχόμενο

Θραααασ Μέταλ στα σκαρια


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

Παντως και οι 2 αυτοί δίσκοι είναι πολύ δυσκολοι στο παίξιμο. Ακου π.χ. "fight fire with fire" πολύ δύσκολο. Για αυτο σου είπα, "hit the lights" για αρχή.

Εμενα γιατι μου φαίνεται το αντίθετο; Απο τους 4 πρωτους δισκους το μονο ριφφ που με ζοριζει στη ρυθμική ειναι το main riff του. Hit The Lights... To παίζω αρκετά sloppy...  🙂

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, leon7pap said:

Εμενα γιατι μου φαίνεται το αντίθετο; Απο τους 4 πρωτους δισκους το μονο ριφφ που με ζοριζει στη ρυθμική ειναι το main riff του. Hit The Lights... To παίζω αρκετά sloppy...  🙂

 

δηλ damage inc, disposable heroes, battery, fight fire with fire,  τα βγάζεις αέρα ? με 2 απο αυτα μου βγηκε η πίστη.

 

αμα τελειώσει ο covid πάμε να ρετρο-θρασάρουμε!

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

δηλ damage inc, disposable heroes, battery, fight fire with fire,  τα βγάζεις αέρα ?

Πλεον ναι. Αν τα βγαλεις αργά με μετρονομο και καταλάβει το μυαλό πως πάνε δεν ειναι θεμα μετα... Τα παιζεις και πιο γρηγορα απο το κανονικό! Η κούραση προέρχεται ειτε γιατι δεν το εχεις βγάλει καλα και προσπαθείς να το παίξεις στην κανονική ταχύτητα ( το αποτέλεσμα ειναι ενα συνεχόμενο φρενάρισμα γιατι εισαι πιο μπροστα η σπρινταρισμα γιατι εχεις μεινει πισω...) Ειτε γιατι το picking hand κανει μεγαλύτερη κινηση απο αυτη που χρειαζεται...ειτε γιατι δεν κανεις τα σωστα up και down στο picking hand και ενω σε αργή ταχύτητα βγαινει μια χαρα μολις σπινταρεις γίνεται αδύνατον... (Πχ εγω γι αυτο παίζω σλοπυ το hit the lights και το ξερω...απλα  δεν εχω κάτσει να το αναλυσω οσο πρεπει) anyway... Φύγαμε απο το θεμα του op... 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπασο παρε ιδεες απο τον Elefson:

 

Για βαρυ, αργοσυρτο ριφ (αν θες και downtuned) ακου Sad but true:

 

Και τελος πολυ κοντα σε αυτο που ακουσα ερχεται αυτο των Slayer:

 

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.

 

 

 

 

 

 


thrash.mp3 1 MB · 98 downloads

 

 

 

Αν μου επιτρεπεις, θα μου αρεσε απο το 0:40 να ακουω ενα πολυ γρηγοροτερο lead section καπως περιπου οπως στο σολο εδω στο 3:45

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Clb62
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως σου επιτρέπω! 

Αυτό που άκουσες δεν είναι το κομμάτι που φτιάχνω (τα σόλάκια είναι "διακοσμητικά"). Τα ριφ θέλω να φτιάξω και να κρατήσω, και μόλις γίνει η δομή, να το ντύσω με μελωδίες και σόλο. Δεν ξέρω καν που θα μπουν τα σόλο. Όπως και να 'χει, θα μπει σίγουρα ένα γρήγορο όπως εκείνο που μου πρότεινες μετά την μεση του κομματιού.

Έχω πολυυυ δρόμο ακόμα μεχρι να φτάσω στις κιθάρες...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εννοείται πως σου επιτρέπω! 

Αυτό που άκουσες δεν είναι το κομμάτι που φτιάχνω (τα σόλάκια είναι "διακοσμητικά"). Τα ριφ θέλω να φτιάξω και να κρατήσω, και μόλις γίνει η δομή, να το ντύσω με μελωδίες και σόλο. Δεν ξέρω καν που θα μπουν τα σόλο. Όπως και να 'χει, θα μπει σίγουρα ένα γρήγορο όπως εκείνο που μου πρότεινες μετά την μεση του κομματιού.

Έχω πολυυυ δρόμο ακόμα μεχρι να φτάσω στις κιθάρες...

Εμενα μου αρεσε σαν αισθηση, εισαι στον σωστο δρομο. 4/4 και 180bpm ειναι καλη συνταγη για να παιξεις μεταλ. Αλλιως στο ποιο μελωδικο (δεν ξερω και τα ακουσματα σου) θα σου προτεινα Dio για γεφυρες κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πιο πολύ dio έχω ακούσει παρά thrash, σίγουρα.

 

Στα 90 έχω τον μετρονόμο, όχι 180. Λάθος?

Ο,τι σου αρεσει. Εσυ ξερεις τι ακους στο κεφαλι σου. Μην βαζεις στεγανα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι, δεν είναι thrash πάντως.

Σα μπούσουλα κοντά στο track σου προτείνω exodus

απλά και γκρουβάτα ριφφάκια θες, downpicking είναι must και όχι πολλά πολλά σόλα, ούτε μελωδίες, άμα παίζεις στο upbeat βοηθάει.

Μουσική για headbanging και moshpits ουσιαστικά.

 

Από Ευρώπη δες Kreator

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου