Προς το περιεχόμενο

Θραααασ Μέταλ στα σκαρια


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις! Τι βλέπω μια μια και τις διορθώνω. (τα πιατίνια τα χαμήλωσα λίγο διότι με είχαν ζαλίσει. θα τα ξαναανεβάσω)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 4/9/2020 at 6:32 PM, gkourmoul1 said:

 

 
 
 
 
 
 

 

(Ηπια πολλους καφεδες το πρωι....)

 

😀

 

Toυ λογου μου παλι μου θυμισε NWOBHM,ειδικα με το βαθος που εχεις με πηγε καπου εκει και σαν παραγωγη.

Εχεις πραμα Γιωργη και ιδεες πολλες.

Βαρα του!

 

Kατι τετοιο ισως.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ με κάποιες βελτιώσεις στα σημεία...

 

metal21.mp3

 

 

Έχω βρει και βαρβάτο όνομα! 😬

 

 

29 minutes ago, gvour said:

 

😀

 

Toυ λογου μου παλι μου θυμισε NWOBHM,ειδικα με το βαθος που εχεις με πηγε καπου εκει και σαν παραγωγη.

Εχεις πραμα Γιωργη και ιδεες πολλες.

Βαρα του!

 

Kατι τετοιο ισως.

 

 

 

Πρώτη φορά τους ακούω. Και προφανώς μου αρέσει αυτό που ακούω διότι έχουν οικείο ήχο.

Θα τους ψάξω ενδελεχώς.

 

Να 'σαι καλά Γιώργη!

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το 2 έως το 2.23 τα fill των drums σου χαλάνε την σούπα πιστεύω,δεν μου κάθονται καλά στο αυτί.

Απο το 1.12 έως το 1.17? όπως σου είπα και πριν,θα ήθελα την μπασογραμμή να μην είναι στάσιμη,σαν να χάνει την δυναμική του εκεί προσωρινά το κομμάτι.

 

Κατά τα άλλα το κομμάτι είναι σούπερ.

 

Επεξεργασμένο από Nikos Aravanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι φιλ. Είναι ολόκληρο το part. Και όντως δεν ακούγεται σωστά το δεύτερο μισό του. Θα το φτιάξω.

Ευχαριστώ Νικ!
 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gvour είπε

Εχεις πραμα Γιωργη και ιδεες πολλες.

Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο (άλλο) Γιώργη, πλην όμως...

 

Έχεις εξαιρετικές ιδέες αλλά προσωπικά θεωρώ ότι δεν τις εξελίσσεις.
Δηλαδή δεν κάθεσαι να φτιάξεις ένα κομμάτι με αρχή, μέση και τέλος.
Δεν είναι φυσικά απαραίτητο όλα τα κομμάτια αυτού του ύφους να έχουν κλασική δομή (π.χ. ριφ, κουπλε, ρεφρέν, κουπλέ, ρεφρέν, γέφυρα, σόλο, ρεφρεν, φινάλε) αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν το κάνεις από άποψη αλλά ότι αφήνεις το κομμάτι να σε πάει 'εκεί που θέλει', χωρίς να το πολυπαιδεύεις.
Προσπάθησε να 'οραματιστείς' τη φόρμα πριν αρχίσεις απλά να επαναλαμβάνεις τα μέρη, προσθέτοντας κάτι καινούργιο σε κάθε επανάληψη.
Μπορεί να κάνω και λάθος (πράγμα που μου συμβαίνει σπάνια βέβαια 😜).

  • Like 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι το εχω ανεβασει στο μιξ, Αχιλλεα. Εκει θα το ακουσεις ολοκληρωμενο. Ευχαριστω!!

 

41 minutes ago, Haris said:

 

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο (άλλο) Γιώργη, πλην όμως...

 

Έχεις εξαιρετικές ιδέες αλλά προσωπικά θεωρώ ότι δεν τις εξελίσσεις.
Δηλαδή δεν κάθεσαι να φτιάξεις ένα κομμάτι με αρχή, μέση και τέλος.
Δεν είναι φυσικά απαραίτητο όλα τα κομμάτια αυτού του ύφους να έχουν κλασική δομή (π.χ. ριφ, κουπλε, ρεφρέν, κουπλέ, ρεφρέν, γέφυρα, σόλο, ρεφρεν, φινάλε) αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν το κάνεις από άποψη αλλά ότι αφήνεις το κομμάτι να σε πάει 'εκεί που θέλει', χωρίς να το πολυπαιδεύεις.
Προσπάθησε να 'οραματιστείς' τη φόρμα πριν αρχίσεις απλά να επαναλαμβάνεις τα μέρη, προσθέτοντας κάτι καινούργιο σε κάθε επανάληψη.
Μπορεί να κάνω και λάθος (πράγμα που μου συμβαίνει σπάνια βέβαια 😜).

 

Δεν κανεις κανενα λαθος. Ακολουθησα τις ευκολες οδους. Εβαλα τυμπανα. Εκει εφαγα λιγη ωρα. Αυτα μου "ειπαν" τι ριφ να βαλω. Εβαλα και ενα δευτερο σαν γεφυρα. Μετα δοκιμασα να γραψω κιθαρα απανω. Με την πρωτη-δευτερη εγγραφη πηρα αυτο που ηθελα και κυριως τα "θεματα" που ηθελα. Ειχα φτιαξει το πρωτο 1,5 λεπτο.  Εβαλα και μπασο. Εκει εκανα παραπανω takes, και εβαλα κατι που ειναι οκ στα αυτια μου (δεν γνωριζω πολλα για μπασο). 

Σε εκεινο σημειο, απλα ηθελα να ολοκληρωσω το κομματι και να τελειωνω. Εβαλα εισαγωγη, ενα σολο, και δυο επαναληψεις το κεντρικο θεμα. Εβαλα γεμισματα στα τυμπανα, καποιες αλλες λεπτομερειες διορθωθηκαν, μιξαρισμα και...ετοιμος.

Γιαυτο και μου πηρε 4-5 ωρες. Άλλα μου παιρνουν 20+ ωρες, και δημιουργω παραπανω. Σε αυτο, εαν αφαιρεσεις τις lead κιθαρες, το κομματι, οντως, πασχει απο δημιουργικοτητα. Οι κιθαρες "μπαλωνουν" καπως την ελλειψη αυτη, καθως και πολλα λαθακια περα δωθε. Την μπαλωσαν και στα αυτια μου γιαυτο δεν ασχοληθηκα παραπανω. Τουλαχιστον, καταφερα να γραψω ενα κομματι με "κλασικη" δομη. Δεν μου ηταν και πολυ ευκολο ενα μηνα πριν.

 

Ειμαι και εγω αρκετα σκληρος κριτης του εαυτου μου, καθως ειμαι πρωτιστως ακροατης. Και ευχαριστω για την επισημανση/συμβουλη σου. Ειναι αρκετα ευστοχη.

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχω τη μισή δομή από ένα σημερινό κομμάτι που έφτιαξα. Η lead κιθάρα είναι προσωρινή, ίσα ίσα για να μην είναι άδειο. Ακόμα να σκεφτώ ριφάκια και μελωδίες. 

 

metal3.mp3

 

Είμαι ανοικτός για παρατηρήσεις... Αυτό το κομμάτι θέλω να το κάνω καλό.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εδώ έχω τη μισή δομή από ένα σημερινό κομμάτι που έφτιαξα. Η lead κιθάρα είναι προσωρινή, ίσα ίσα για να μην είναι άδειο. Ακόμα να σκεφτώ ριφάκια και μελωδίες. 

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 
 
 
 


metal3.mp3 2 MB · 21 downloads

 

 

Είμαι ανοικτός για παρατηρήσεις... Αυτό το κομμάτι θέλω να το κάνω καλό.

0:00-0:29 Περιμενα να ακουσω τέκνο
0:29-1:01 το σολο μου φαινεται περιττο
1:01-1:26 εξαιρετικο
1:26-1:51 ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ;!!
1:51 πολυ ωραια γεφυρα
Σαμπαθιζει πολυ το κομματι, μου αρεσει. Του λειπει δομη ομως, σκοπος. Επειδη ειναι και ορχηστρικο δες τι μπορεις να κανεις να του δωσεις ατμοσφαιρα, ισως καποια πληκτρα να ντουμπλαρουν τις ρυθμικες κιθαρες; Τα τυμπανα σου 2 κλικ πισω και γενικα τη μιξη να την σπρωξεις στα ψηλα-μεσαια λιγο; Παρα πολυ ωραιο κομματι.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου