Προς το περιεχόμενο

διαπασών


nody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρτε παρακαλώ και μία άλλη γνώμη, κάπως διαφορετική:

 

Το Διαπασών θα πάει άπατο (όπως προέβλεψε και ο μέγιστος παραπάνω), όχι επειδή είναι κακό (δεν είναι κακό), ούτε επειδή η θεματολογία του δεν ενδιαφέρει τον Τάκη (μακάρι να ήταν ο κόσμος γεμάτος Τάκηδες, αλλά δεν είναι), αλλά διότι η εποχή των έντυπων περιοδικών έχει ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ οριστικά και αμετάκλητα.

 

Ίσως δεν τα παρακολουθείτε αυτά τα πράγματα, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο κλείνουν εφημερίδες και περιοδικά κάθε μέρα, χωρίς να αντικαθίστανται και μάλιστα (σε πολλές περιπτώσεις) πρόκειται για έντυπα με ζωή ενός αιώνα και βάλε. Στην Ελλάδα αντίστοιχα, μόνο την τελευταία τριετία ξεκίνησαν περίπου δέκα περιοδικά "ειδικού τύπου" και πήραν και τα τρία το μακρύτερο παρότι σε μία-δύο περιπτώσεις ήταν υποστηριζόμενα από δυνατούς εκδοτικούς οργανισμούς.

 

Τα μόνα περιοδικά που "αντέχουν" οικονομικά είναι αυτά που νοούνται ως lifestyle περιοδικά και όσα έχουν ως αντικείμενο το κουτσομπολιό και την τηλεθέαση - όλα τα υπόλοιπα περνάνε μαύρες ημέρες.

 

Αν το "Διαπασών" είχε κυκλοφορήσει στην Αγγλία (π.χ.) θα είχα αμέσως συμπεράνει ότι αυτός που το χρηματοδοτεί είναι θεότρελος, αλλά για την Ελλάδα (η οποία είναι περίπου 10-15 χρόνια πίσω σε αυτά τα θέματα) επιφυλάσσομαι για το ζήτημα, αλλά τα σενάρια επιβίωσης αυτού του πράγματος είναι εφιαλτικά λίγα.

 

Όπως αποδεικνύεται πάλι και πάλι, μόνο οι ηλεκτρονικές εκδόσεις είναι οικονομικά βιώσιμες και... να σας πω και κάτι;... καλύτερα, μα το Θεό δεδομένου ότι αρκετά δάση έχουν ξυλοκοπηθεί για να διαβάζουμε κουταμάρες με βραχύ βίο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....ακούστε και μια άλλη - άδικη τ'ομολογώ - προσέγγιση....το πήρα,το άνοιξα στα πεταχτά,το πέταξα μαζί με κάτι άλλα αδιάβαστα.....γιατί λέω άδικη ? γιατί γραφιστικά με γύρισε σε άλλες δεκαετίες,άσχημες,που προσπαθώ χρόνια να ξεχάσω...απο το εξώφυλλο,μέχρι το στήσιμο μέσα,όλα με αποτρέπουν ψυχολογικά να καταδυθώ σε βάθος....ξέρω πως θα έπρεπε ενδεχομένως να το προσπαθήσω,όποιος όμως αισθάνεται τι εννοώ,καταλαβαίνει....λυπάμαι πολύ παιδια...που είμαι τόσο άκαμπτος και κολλημένος...

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Τάκη και Παναγιώτη σε σας ρε ...παλιοκάφροι' date=' ούτε δώρο δεν θα σας το έκανα γιατί σας αγαπώ και αν σας άρεσε η θεματολογία του πόσο μάλλον η Αλεξίου, θα ανησυχούσα για την υγεία σας... :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

ε οκ δεν ειμαι και τοοοσο καφρος ωρε παδι.. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι άλλη Χαρούλα Αλεξίου, please...

 

Τα editorial μου φανήκαν υπέρ του δέοντος ψαγμένα, δήθεν....

 

Τη δισκοκριτική την υπερασπίστηκα στο forum του avopolis.

 

Η θεματολογία του πρώτου cd, αστεία. Μα καλά ποιός δεν έχει αυτά τα κομμάτια; Αυτό, σε συνδυασμό με τη Χαρούλα, με κάνει να αναρωτιέμαι σε ποιούς απευθύνεται το περιοδικό.

 

Συγχαρητήρια για το δεύτερο cd, και συγχαρητήρια στα παιδιά που συμμετείχαν, ήταν όλοι ανεξαιρέτως υψηλών απαιτήσεων.

 

Καλή συνέχεια!!!

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό' date=' σε συνδυασμό με τη Χαρούλα, με κάνει να αναρωτιέμαι σε ποιούς απευθύνεται το περιοδικό.[/quote']

 

Στους ψαγμένους, ποιοτικούς, έντεχνους Έλληνες... :lol: :lol: :lol:

 

Κάποτε είχα στείλει γράμμα στο Δίφωνο και έλεγα "όχι άλλο Νταλάρα, Αλεξίου, Μικρούτσικο".

Μετά από αυτό, "προσβεβλημένοι" (;...) αναγνώστες άρχισαν να μου στέλνουν email και (πέρα από το βρισίδι που είχα φάει) να μου λένε "Μα καλά... ΤΙ ΑΚΟΥΣ;...)

 

Καληνύχτα.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε όντως από το πρώτο τεύχος δεν βγαίνουν και ασφαλή συμπεράσματα. Γιαυτό εξάλλου και στο πρώτο μου ποστ έγραψα αυτό:

Πάντως γενικώς για πρώτη κυκλοφορία μια χαρά στέκει. Ελπίζω με τον καιρό τα όποια λαθάκια να εξαφανιστούν.

 

Και έχοντας την μάνα μου να δουλεύει επί τριάντα και χρόνια σε τυπογραφεία και εκδόσεις έχουν δει τα μάτια μου.....

 

Απλώς ότι κριτική γίνεται ασφαλώς και είναι καλοπροαίρετη και λέμε την άποψή μας.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε όντως από το πρώτο τεύχος δεν βγαίνουν και ασφαλή συμπεράσματα. Γιαυτό εξάλλου και στο πρώτο μου ποστ έγραψα αυτό:

Πάντως γενικώς για πρώτη κυκλοφορία μια χαρά στέκει. Ελπίζω με τον καιρό τα όποια λαθάκια να εξαφανιστούν.

 

Και έχοντας την μάνα μου να δουλεύει επί τριάντα και χρόνια σε τυπογραφεία και εκδόσεις έχουν δει τα μάτια μου.....

 

Απλώς ότι κριτική γίνεται ασφαλώς και είναι καλοπροαίρετη και λέμε την άποψή μας.

 

Δίκιο έχεις boukaw, πρώτο τεύχος είναι, ας κάνουμε λίγο υπομονή μπας και είναι παιδικές ασθένειες αυτά, μπορεί στο μέλλον να βελτιωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Το Διαπασών θα πάει άπατο (όπως προέβλεψε και ο μέγιστος παραπάνω)' date=' όχι επειδή είναι κακό (δεν είναι κακό), ούτε επειδή η θεματολογία του δεν ενδιαφέρει τον Τάκη (μακάρι να ήταν ο κόσμος γεμάτος Τάκηδες, αλλά δεν είναι), αλλά διότι η εποχή των έντυπων περιοδικών έχει ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ οριστικά και αμετάκλητα.[/quote']

Μη ξεχνάς ότι περισσότερα ειδικά περιοδικά δεν είχε δει ποτέ το περίπτερο.

Υπάρχει φοβερή άνθιση που όπως σωστά επισημαίνεις προέρχεται από το time lag που έχουμε σαν οικονομία με άλλες αναπτυγμένες χώρες.

Η ψευδαίσθηση της ευπορείας μας οδηγεί στον υπερκαταναλωτισμό και στην ειδίκευση των περιοδικών αφού μας "βοηθούν" στις αγορές μας.

 

Όπως αποδεικνύεται πάλι και πάλι' date=' μόνο οι ηλεκτρονικές εκδόσεις είναι οικονομικά βιώσιμες και... να σας πω και κάτι;... καλύτερα, μα το Θεό δεδομένου ότι αρκετά δάση έχουν ξυλοκοπηθεί για να διαβάζουμε κουταμάρες με βραχύ βίο.[/quote'] Αν εννοείς το ίντερνετ, ξέχνα το.

Αν εννοείς το ράδιο, μόλις φέτος έχουν αρχίσει να λειτουργούν επαγγελματικά καθώς οι περισσότεροι σταθμοί είχαν άλλο λόγο ύπαρξης από τον προφανή μιας εμπορικής επιχείρησης. Είτε για πολιτική πίεση, είτε γιατί κάποιος εύπορος έμπορος ήθελε ένα σταθμό για να παίζει τη μουσική του...

 

Οι τηλεοράσεις το ίδιο αν και αιμοραγούν οικονομικά καθώς το ποσοστό κέρδους είναι πολύ μικρό συγκριτικά με το κεφάλαιο επένδυσης που απαιτείται για κάτι καλό.

 

Που καταλήγουν λοιπόν όλα τα παραπάνω για να επιβιώσουν;

Στη δημιουργία εκδοτικών ομίλων ώστε να μπορούν να αλληλουποστηριχτούν τα μέσα μεταξύ τους, καθώς οι ειδικές (niche) αγορές που απευθύνεται το καθένα είναι πολύ μικρές στην Ελλάδα μας.

Προσπαθείς δηλαδή να μειώσεις τα έξοδα και να αυξήσεις τις πηγές εσόδων.

 

Όσον αφορά το Διαπασών να πω πως δεν απευθύνεται σ'εμένα σαν αναγνώστη αλλά σε μουσικόφιλο κοινό που ενδιαφέρεται μεν για το mainstream, αλλά ταυτόχρονα θέλει να παίρνει και τη δόση του με το τι συμβαίνει στη νέα σοδειά.

 

Σαφώς λοιπόν εγώ σαν μουσικός του Noiz θα ενδιαφερόμουν να απευθυνθώ σ' αυτό το κοινό.

 

Θα ήταν παράλογο να κυκλοφορούσε περιοδικό για μουσικούς ή και site (που δυστυχώς υπάρχουν τέτοια) που ταυτόχρονα να λειτουργεί σαν προωθητικό εργαλείο της μουσικής μας.

 

Σε ποιόν θα μας προβάλει; Σ' εμάς;

 

Γι αυτό λοιπόν τα περιοδικά σαν το Διαπασών είναι αυτά που θα προβάλουν σωστά τη δουλειά μας και όχι κάποια που απευθύνονται σε μουσικούς.

 

Και νομίζω ότι υπάρχει χώρος για το Διαπασών.

Δεν είναι άμεσα ανταγωνιστικό του Δίφωνου.

Υπάρχει χώρος και για τα δύο και ο χρόνος θα δείξει πως το αντιλαμβάνονται οι αναγνώστες του αλλά και πως θα το οδηγήσουν οι εκδότες του λαμβάνοντας το feedback της αγοράς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ θα ήθελα να ήξερα που το βασίζεις αυτό:

 

Αν εννοείς το ίντερνετ, ξέχνα το.

 

Γιατί κι εγώ συμφωνώ με το eye σε αυτό το σκέλος.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου