Προς το περιεχόμενο

διαπασών


nody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Πάρτε παρακαλώ και μία άλλη γνώμη' date=' κάπως διαφορετική:

 

Το Διαπασών θα πάει άπατο (όπως προέβλεψε και ο μέγιστος παραπάνω), όχι επειδή είναι κακό (δεν είναι κακό), ούτε επειδή η θεματολογία του δεν ενδιαφέρει τον Τάκη (μακάρι να ήταν ο κόσμος γεμάτος Τάκηδες, αλλά δεν είναι), αλλά διότι η εποχή των έντυπων περιοδικών έχει ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ οριστικά και αμετάκλητα.

 

Ίσως δεν τα παρακολουθείτε αυτά τα πράγματα, αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο κλείνουν εφημερίδες και περιοδικά κάθε μέρα, χωρίς να αντικαθίστανται και μάλιστα (σε πολλές περιπτώσεις) πρόκειται για έντυπα με ζωή ενός αιώνα και βάλε. Στην Ελλάδα αντίστοιχα, μόνο την τελευταία τριετία ξεκίνησαν περίπου δέκα περιοδικά "ειδικού τύπου" και πήραν και τα τρία το μακρύτερο παρότι σε μία-δύο περιπτώσεις ήταν υποστηριζόμενα από δυνατούς εκδοτικούς οργανισμούς.

 

Τα μόνα περιοδικά που "αντέχουν" οικονομικά είναι αυτά που νοούνται ως lifestyle περιοδικά και όσα έχουν ως αντικείμενο το κουτσομπολιό και την τηλεθέαση - όλα τα υπόλοιπα περνάνε μαύρες ημέρες.

 

Αν το "Διαπασών" είχε κυκλοφορήσει στην Αγγλία (π.χ.) θα είχα αμέσως συμπεράνει ότι αυτός που το χρηματοδοτεί είναι θεότρελος, αλλά για την Ελλάδα (η οποία είναι περίπου 10-15 χρόνια πίσω σε αυτά τα θέματα) επιφυλάσσομαι για το ζήτημα, αλλά τα σενάρια επιβίωσης αυτού του πράγματος είναι εφιαλτικά λίγα.

 

Όπως αποδεικνύεται πάλι και πάλι, μόνο οι ηλεκτρονικές εκδόσεις είναι οικονομικά βιώσιμες και... να σας πω και κάτι;... καλύτερα, μα το Θεό δεδομένου ότι αρκετά δάση έχουν ξυλοκοπηθεί για να διαβάζουμε κουταμάρες με βραχύ βίο.[/quote']

 

Eye μου προσωπικά συμφωνώ σε γενικές γραμμές, εκτός της τελευταίας παραγράφου καθότι μέχρι να "ψηθώ" και να αρχίσω το βράδυ πριν κοιμηθώ να διαβάζω από το laptop μου, θα μου λέιπει το χαρτάκι, έστω και λίγο κόντρα στην οικολογική μου σεινήδηση...

μέχρι τότε λοιπόν δεν θα με πειράζουν οι "ρομαντικοί" εκδότες...τώρα αν το όποιο τους πόνημα με αντιπροσωπευει ή όχι λίγο σημασία έχει...ως αναγνώστης έχω την απόλυτη δύναμη...ή κάνω την βόλτα μου στο περίπτερο ή όχι...

 

ΥΓ. όσο για τους Τάκηδες άμα ο κόσμος ήταν γεμάτος από αυτούς την είχα βάψει...δεν ξέρω και κολύμπι...το σκέφτεσαι καμμιά 50αριά από αυτούς να με κυνηγούν σε μια πισίνα :lol: :lol: :lol:

(Τάκη μου ξέρεις την αγάπη που σου έχω και που μου δίνει και το ευνασμα να σε πειράζω... :wink: )

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator
Πολύ θα ήθελα να ήξερα που το βασίζεις αυτό:

.

Σε αρκετές προσωπικές εμπειρίες σαν εκδότης αλλά και κατα καιρούς στέλεχος εκδοτικών οργανισμών.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι τεράστια κουβέντα που δεν αρμόζει να συζητηθεί τώρα γιατί θα είναι άσχετη και με το τωρινό θέμα. Οπότε άστο για άλλη φορά :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. όσο για τους Τάκηδες άμα ο κόσμος ήταν γεμάτος από αυτούς την είχα βάψει...δεν ξέρω και κολύμπι...το σκέφτεσαι καμμιά 50αριά από αυτούς να με κυνηγούν σε μια πισίνα :lol: :lol: :lol:

(Τάκη μου ξέρεις την αγάπη που σου έχω και που μου δίνει και το ευνασμα να σε πειράζω... :wink: )

 

και εγω σε αγαπαω npap μου γι αυτο και δεν εχω κανενα προβλημα να μου λες οτι γουσταρεις... :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. όσο για τους Τάκηδες άμα ο κόσμος ήταν γεμάτος από αυτούς την είχα βάψει...δεν ξέρω και κολύμπι...το σκέφτεσαι καμμιά 50αριά από αυτούς να με κυνηγούν σε μια πισίνα :lol: :lol: :lol:

(Τάκη μου ξέρεις την αγάπη που σου έχω και που μου δίνει και το ευνασμα να σε πειράζω... :wink: )

 

και εγω σε αγαπαω npap μου γι αυτο και δεν εχω κανενα προβλημα να μου λες οτι γουσταρεις... :D :D :D

άσε ρε άλλα μας έλεγες σε πμ....... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(πλάκα κάνω ε)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. όσο για τους Τάκηδες άμα ο κόσμος ήταν γεμάτος από αυτούς την είχα βάψει...δεν ξέρω και κολύμπι...το σκέφτεσαι καμμιά 50αριά από αυτούς να με κυνηγούν σε μια πισίνα :lol: :lol: :lol:

(Τάκη μου ξέρεις την αγάπη που σου έχω και που μου δίνει και το ευνασμα να σε πειράζω... :wink: )

 

και εγω σε αγαπαω npap μου γι αυτο και δεν εχω κανενα προβλημα να μου λες οτι γουσταρεις... :D :D :D

άσε ρε άλλα μας έλεγες σε πμ....... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(πλάκα κάνω ε)

 

Πολυ ωραια πλακα ρε παναγιωτη....να νομιζει εστω και 1% ο ανθρωπος οτι εχω πει κατι γιαυτον σε ..ιδιωτικη συζητηση μεταξυ μας... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω την γνώμη μου λίγο καθυστερημένα... :?

 

Καταρχήν νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι το Διαπασών είναι ασφαλώς ένα περιοδικό που δεν απευθύνεται σε μουσικούς, αλλά σε μουσικόφιλους...

 

Αν το έβλεπα ψυχρά θα συμφωνούσα με τους περισσότερους από εσάς ότι δεν μου έκανε καμιά φοβερή εντύπωση, ούτε μου πρόσφερε κάτι το καινούριο...ίσα ίσα μπορώ να πω και γω πως περίμενα πολλά παραπάνω από ένα νέο μουσικό περιοδικό...

 

Όμως με αφορμή την συμμετοχή μας σαν συγκρότημα στην στήλη των νέων συγκροτημάτων στο περιοδικό, έτυχε να γνωρίσω και να μιλήσω με αρκετούς συντελεστές του περιοδικού. Και αυτό που είδα και έλαβα ήταν όρεξη για κάτι καλό και ξεχωριστό. Από ανθρώπους που είναι μέσα στην μουσική και ασχολούνται με μεράκι πάνω σε αυτό.

 

Όμως όλοι τους με διαβεβαίωσαν πως το έργο τους δεν είναι εύκολο, και έχουν να αντιμετωπίσουν τους "δαίμονες των τυπογραφείων" και πολλά άλλα εμπόδια που συναντάει ένα νέο περιοδικό.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν κάποιος πρέπει να λειτουργεί "έξυπνα" για να πετύχει τον σκοπό του...Ένα "επαναστατικό" για εμάς περιοδικό που ασχολούμαστε πιο βαθιά με την μουσική, θα ήταν σίγουρα προτιμότερο, όμως το μόνο σίγουρο θα ήταν πως θα πήγαινε άπατο...(κλασικό παράδειγμα το περιοδικό JAM που είχα αναφέρει σε προηγούμενη συζήτηση, το οποίο έβγαλε μόλις 1 ή 2 τεύχη...)

 

Το περιοδικό δηλαδή -δυστυχώς- για να επιβιώσει πρέπει να ρίξει και λίγο νερό στο κρασί του. Η Αλεξίου είναι μια αξία σταθερή για την οποία τουλάχιστον εγώ δεν τρελαίνομαι αλλά και δεν μου προκαλεί αντιπάθεια...(αν ήταν εξώφυλλο ο Νταλάρας θα είχα διαφορετική άποψη...:roll: ). Οπότε είναι μια καλή λύση για "κράχτη" και για να "πιάσει" αμέσως ένα ευρύ κοινό...το ίδιο νομίζω και ο Θαλασσινός...

 

Θεωρώ επίσης σημαντικό το ότι δίνεται η ευκαιρία σε νέους μουσικούς και συγκροτήματα να ακουστούν σε ευρύτερο κοινό. Και πόσο μάλλον όταν τα κριτήρια επιλογής τους είναι αγνά και χωρίς δεύτερες προθέσεις, ότι και αν σημαίνει αυτό...

 

Το cd με τα συγκροτήματα "που ήρθαν και έμειναν" σίγουρα δεν έχει να μας πει κάτι καινούριο. Όμως έχει να μας θυμήσει ποια ελληνικά συγκροτήματα έμειναν για καιρό στην κορυφή την προηγούμενη δεκαετία, και να κάνει μια άμεση σύγκριση με τα νέα συγκροτήματα του τότε και τα νέα συγκροτήματα του τώρα...όποιο και να είναι το αποτέλεσμα της σύγκρισης αυτής, δείχνει την όποια εξέλιξη στην μουσική της χώρας...

 

Τα 7¤ δεν τα θεωρώ ούτε λίγα ούτε πολλά και δεν τα λογαριάζω με τις σελίδες αλλά με το περιεχόμενο...τα 6¤ που δίνω σχεδόν κάθε μήνα για το JAZZ&ΤΖΑΖ ούτε που τα σκέφτομαι...

 

Και για να μην μακρυγορώ άλλο, το συμπέρασμα που έβγαλα, είναι ότι υπάρχει μια ευρύτερη διάθεση στο περιοδικό για κάτι πιο ουσιώδες και καλό από αυτό που προβάλεται στο 1ο τεύχος, απλά νομίζω χρειάζεται κάποιος χρόνος ώστε το περιοδικό να σταθεί στα πόδια του και να είναι έπειτα πιο "ελεύθερο"...νομίζω ότι είναι νωρίς λοιπόν να το κρίνουμε...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου