Προς το περιεχόμενο

Fake news - Δίκυκλο μέχρι 125 κ.εκ. με δίπλωμα αυτοκινήτου


ex-Dr. No

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
19 ώρες πριν, harilatron είπε

Δεν μπήκα ποτέ στον πειρασμό να πάρω δίκυκλο. 

Πιστευω πως έχασες πολλά αλλά είναι θεμα άποψης.

Δυστυχώς όμως έχεις δίκιο να σκέφτεσαι έτσι γιατι ζεις όπως όλοι μας, στη χώρα μας με τα καλά και τα κακά της.

 

Τη μηχανή δεν την οδηγάς για να είσαι επικίνδυνος στους άλλους και τον εαυτό σου.

Οταν καβαλάς μοτοσυκλέτα ανεβαίνοντας τον Κιθαιρώνα είναι μια απόλαυση που την ξέρει μονο ο αναβάτης, καθως δεν συγκρίνεται με την εμπειρία του αυτοκινήτου μιας και γνωρίζω και τις δύο.

 

Το πρόβλημα ξεκινάει όπως εγραψα παλιά, απο την ατάκα: "λέω να πάρω ενα μηχανάκι για την πόλη".

Απο  εκεί και πέρα κάνε όποια αναγωγή σε παρατυπία, παρανομία, επικινδυνότητα έχει στο νου του ο όψιμος μοτοσυκλετιστής και θα πέσεις μέσα.

Πριν 40 χρόνια ήταν οι παπακιδες κι οι ινδιάνοι (βλεπε την ταινία αναφοράς των συμπολιτών μας, "ροδα, τσόντα και παπάρα") που έβριζαν οι καθωσπρέπει μοτοσυκλετιστές γιατι χαλάγανε την πιάτσα και αμαύριζαν το όνομα.

Τωρα είναι όλοι το ίδιο. Είτε με BMW 1200, είτε με σκούτερ.

Πήρανε πιστωτική κάρτα και διευρύνθηκε η μεσαία τάξη βλέπεις.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διεΦκρινισω εδώ ότι σε μεγάλους ανοιχτούς δρόμους ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με μοτοσυκλετιστες.

 

Ίσως γιατί μόνο όσοι γνωρίζουν να οδηγούν σωστά καλύπτουν μεγάλες αποστάσεις με μηχανή.

 

Αντιθέτως έχω κινδυνεύσει πολλάκις από επικίνδυνα πιθΗκοειδη που οδηγούν ΙΧ σαν να έχουν καταναλώσει για πρωινό κοκτέιλ ηρωίνης, κόκας και Lexotanil.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Superfunk said:

 

Δεν δικαιούσαι Διανα ομιλΙσ

 

🙂

 

Δεν εμενα παντα σε επαρχια... 😀

12 minutes ago, yameth said:

Πιστευω πως έχασες πολλά αλλά είναι θεμα άποψης.

 

Να σου πω. Συμφωνω, η αισθηση πανω σε δυο τροχους ειναι κατι ασυγκριτο, ασχετως κυβικων. 

 

Χρονια μοτοσυκλετιστης ημουν. Εν τελει, τι εχασα? Καμποσες μερες απο την ζωη μου στο νοσοκομειο, και με ενα ζωτικο οργανο λιγοτερο, λογω ενος απροσεκτου τετρατροχου. Αξιζε η ολη ωραια εμπειρια αυτο το κοστος. Φυσικα και οχι. Ηξερα το ρισκο, αλλα ειναι σαν το ναρκωτικο αυτη η αισθηση. Τωρα ειμαι πολεμιος, καθως εχω απεξαρτητοποιηθει. 

 

Θα μου πεις, και στο αμαξι εχει ρισκο, αναλογα το αμαξι. Πλεον, εκτιμω διαφορετικα τη ζωη μου, και επιλεγω το λιγοτερο ρισκο. Ειναι μη σου τυχει...

  • Λυπάμαι 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μεγάλο ελαφρυντικό σου το ότι ζεις σε περιοχή υψηλού κινδύνου. 😄

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 hour ago, yameth said:

 

 

Το πρόβλημα ξεκινάει όπως εγραψα παλιά, απο την ατάκα: "λέω να πάρω ενα μηχανάκι για την πόλη".

Eμένα να δεις πόσο μου την δίνει η άποψη "λέω να πάρω ένα αυτοκίνητο για την πόλη". 😛

 

Ξέρεις, αυτά  τα χιλιάρια , τα τρικύλινδρα.....που είναι και λίγο οικολογικά.....για το σουπερ μαρκετ και για να πάμε τα παιδιά στο γυμναστήριο, στο φροντιστήριο .....και στις δραστηριότητες

Αντιπροσωπεύει ό,τι σιχαίνομαι....... την μίζερη μοδέρνα οικογένεια. 😛

Υ.Γ.

Σούπερ μαρκετ πάω μονο σε συνοικιακά και τα κουβαλάω με τα χέρια, διότι δεν παίρνω 200 χαρτιά υγείας τη φορά...  😛

Οδηγάω ΜΟΝΟ για απόλαυση, είτε μηχανή είτε αμάξι.

ΠΟΤΕ για δουλειά.

Για δουλειά , πόδια, ταξί ή ΜΜΜ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και γέλασα και θύμωσα με κάποια από τα προηγούμενα posts! 

Σίγουρα πολλοί απο όσους καβαλάνε δίτροχα δεν έχουν οδηγική συνείδηση, με πρώτο και χειρότερο τον θόρυβο. Αλλά επιμένω πως γι' αυτό το χάλι δεν φταίνε αυτοί, αλλά η αστυνομία που ενώ κανονικά θα έπρεπε να κατάσχει τη μηχανή, κάνει πως δεν άκουσε. 

Είμαι μοτοσυκλετιστής όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και απολαμβάνω τις διαδρομές και τα ταξίδια και μόνος και με παρέα! Εχω φτάσει μέχρι τη Γαλλία και βάλε... και συνεχίζω με την ίδια όρεξη κι επιθυμία να ταξιδεύω με μηχανή! Ποιό νέος μάλιστα είχα τη χαρά να τρέχω σε αγώνες enduro και μάλιστα οι φίλοι πάντα μου έλεγαν 'καλά εσύ μουσικός και τρέχεις; δεν φοβάσαι;

Γι όσους δεν το έχουν δοκιμάσει, απλά χάνουν... Επίσης ποτέ δεν θα προλάβαινα να είμαι στις δουλειές μου, αν δεν οδηγούσα μηχανή, με όλα τα πλεονεκτήματα που αυτό προσφέρει σε χρόνο μετακίνησης, εύρεση θέσης parking, οικονομία, ρύπανση, και άλλα πολλά!! 

Πάμε τώρα σε κάποιες παρατηρήσεις από τα προηγούμενα που ειπώθηκαν. 

-Οι περισότεροι που οδηγούν μηχανές, σκούτερ και παπιά στον δρόμο, ταυτόχρονα οδηγούν και αυτοκίνητο! Δεν είναι άλλοι άνθρωποι διαφορετικοί, αλλά σαν κι εμάς τους υπόλοιπους! Την παρανομία την κάνουν και οι οδηγοι αυτοκινήτων αλλά πιο δύσκολα λόγω όγκου...

-Αν οι μηχανές έστω για μια ημέρα κινηθούν σύμφωνα με το γράμμα του νόμου (στην λωρίδα τους και ο ένας πίσω από τον άλλο, με τα όρια ταχύτητας που ορίζει ο εκάστοτε δρόμος) οι οδηγοί αυτοκινήτων, να περιμένετε να φτάσετε στην δουλειά ή τα σπίτια σας, την επόμενη μέρα... 

Κάποιος είπε πιο πριν 'δεν θα του κάνω χώρο να περάσει και να βγώ εγώ από την πορεία μου'... Οχι φίλε μου, κάνε του χώρο αν κι εφόσον μπορείς, γιατί αυτός είναι 100 φορές πιο εκτεθειμένος από εσένα σε περίπτωση επαφής! Απλά σκέψου το ενδεχόμενο αυτός ο 'αλήτης και παράνομος μηχανόβιος' μπορεί να είναι ο γιός σου, φίλος σου, ξαδελφός σου!!! Αν ήξερες πως είναι ο γιός σου, δεν θα του έκανες λίγο χώρο; 

Πάντα όταν οδηγώ αυτοκίνητο είμαι μια σκάλα πίσω σε ταχύτητα και ανεκτικότητα όταν συναντώ μπροστά μου μηχανές ή ποδήλατα. Κόβω και τους προσέχω σαν να ήταν μπροστά μου ο κολλητός μου. 

Σίγουρα υπάρχει παθογένεια στην μοτοσυκλετιστική αντίληψη στην χώρα μας αλλά και όλα είναι θέμα θεώρησης, θετικής ή αρνητικής προς τον διπλανό μας!

Επεξεργασμένο από makam
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, LK said:

Σούπερ μαρκετ πάω μονο σε συνοικιακά και τα κουβαλάω με τα χέρια, διότι δεν παίρνω 200 χαρτιά υγείας τη φορά...  😛

 

 

Αμανέπαιρνες όμως 2 κιβώτια μπύρες την φορά θα σου έλεγα εγώ άμα θα τα κουβάλαγες ασούμε με τα χέρια.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makam είπε

αλλά η αστυνομία

 

Η πΓια;

 

🙂

 

Έχουμε τετΓιο πράμα στην Ελλάδα;

 

εγώ κάτι τύπους που πίνουν φραπέ και μασουλανε τΕροπιτες στα φαναρΓια έχω δει μόνο.

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η κάθε πόλη έχει τη δική της ¨τροχαία", ανάλογα φαντάζομαι με τις προσταγές του εκάστοτε διοικητή και ποιά γραμμή έχουν να κυνηγήσουν τι; .

Π.χ. στην Θεσσαλονίκη μπορεί να κάνεις σούζα δίπλα από Ζητά χωρίς κράνος, αλλα δεν θα ασχοληθεί κανείς μαζί σου.

Στην Κοζάνη αντίθετα ΔΕΝ μπορείς να κάνεις ούτε μισό μέτρο χωρις κράνος.

Στην Κοζάνη από την άλλη μπόρει να πας Δευτέρα απόγευμα στο σουπερ μάρκετ με ιστορικές πινακίδες και να πάρεις εκείνη την προσφορά του φυλλαδίου , δηλαδή τον κόφτη και για τα φασολάκια......και δεν θα ασχοληθεί κανείς μαζί σου. Στη Θεσσαλονίκη, ΔΕΝ μπορείς να το κάνεις.

 

edit:

Με αφορμή δε το παραπάνω παράδειγμα , μου ρθε και η χαζομάρα του ΚΟΚ.

Αν οδηγείς λοιπόν αυτοκίνητο με ιστορικές πινακίδες όταν δεν πρέπει το διοικητικό πρόστιμο είναι 1.500,00 € και η "ζημία" που κάνεις είναι να χάσει η πολιτεία τα τέλη κυκλοφορίας ήτοι από  22 ευρώ τον χρόνο , έως...1.230 € / έτος, αν είσαι μερακλής και έχεις κάνα 4λιτρο και άνω.

Αντιθέτως , η παραβίαση ερυθρού σηματοδότη συνεπάγεται διοικητικό πρόστιμο....700,00 €, και η ζημία που μπορείς να προκαλέσεις είναι να σκοτώσεις ,έναν, δυο, τρεις και να αφήσεις άλλους τόσους ανάπηρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου