Προς το περιεχόμενο

Ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ. απιστευτο... ειμαι εκτος εαυτου


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ντάξει μαναράκια μου' date=' εγώ την αξιοπιστία ήθελα να θίξω και όχι το driveme.gr :)[/quote']

 

Καλά κι εγώ το έγραψα, για να δείξω ότι δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας, αν κάνει στην Ελλάδα 5 μέρες να έρθει και στην Γαλλία 1 (κάτι τέτοιο δεν έγραψες ή όχι; Αν όχι πάω πάσο)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
Δεν έχουν πλήρη συνεργασία αλλά τους ανοίκουν!! πχ η DHL έχει την Deutsche Post.

 

 

Αυτό κάτι σημαίνει για το Deutsche Post. Φαντάζεστε ποτέ την DHL να επενδύει αγοράζοντας τα ΕΛΤΑ? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως χλωμό το βλέπω....Μάλλον πιο συμφέρον θα είναι να επενδύσουν σε εργοστάσιο που να παράγει άμμο προς εξαγωγή στη Σαχάρα, παρά να αγορασουν τα ΕΛΤΑ. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μας έρχονται τα πακέτα στην ώρα τους..... :wink: :D

 

Ρε παιδιά ξεκολλήστε. Οι ΤΑΧΥΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΑΕ είναι άλλη εταιρία μην τα μπερδεύετε τα πράγματα με τα ΕΛΤΑ.

Είναι Ανώνυμη Εταιρία με ιδιωτικο-οικονομικά συμφέροντα αποτέλεσμα των ευρυτέρων μεταρρυθμίσεων.

 

Αυτό που δεν ξέρετε είναι ότι η DHL που έχει την Deutsche Post στέλνει τα δέματα με τις Ταχυμεταφορές και σε 48 ώρες είναι στα χέρια μας. Το ξέρω απο προσωπική πείρα.

Ακόμα και τα Express γράμματα εσωτερικού εάν τα στείλεις με την DHL να είσαι σίγουρος ότι τα αναδιαβιβάζουν στον παραλλήπτη μέσω του Ελληνικού Ταχυδρομείου. Σου παίρνουν δηλαδή 20Ε το στέλνουν με το Ταχυδρομείο με 2,50Ε και κάνουν την δουλειά τους βάζοντας στην τσέπη την διαφορά...

 

Ότι έχω αγοράσει από Thomann μου έρχεται έτσι σίγουρα και γρήγορα σε 48 ώρες από την στιγμή που θα ετοιμάσει και ταχυδρομήσει ο Thomann την παραγγελία μου.Εάν κάνει 10 μέρες ο Thomann δεν φταίει το Ταχυδρομείο...

 

Για το εάν θα είναι καλύτερα και για ποιόν εάν πουληθούν τα ΕΛΤΑ ας μην το συζητήσουμε. Αν συγκρίνουμε τις τιμολογιακές πολιτικές των ιδιωτικών εταιριών και εάν βρεί κανείς καμία που να είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή ας μου το πεί και μένα.

 

Τα δέματα και τα γράμματα απο Αμερική το ξέρουμε όλοι και το έχω ξαναπεί καθυστερούν πάρα πολύ γιατί με την τρομολαγνία που έχει πιάσει τους Αμερικάνους ξεσκονίζουν τα πάντα.

 

Μπορεί ο Αμερικάνος πολίτης να καταθέτει το γράμμα του ή το δέμα του και να νομίζει ότι έφυγε για Ελλάδα αλλά κανείς δεν του λέει ότι τα κρατάνε για έλεγχο και τα καθυστερούν μέχρι και 20 μέρες μήπως "σκάσει" κανένα και εάν "σκάσει" αυτό να γίνει στο έδαφος μέσα στις αποθήκες και όχι μέσα σε κάποιο αεροπλάνο.

 

Φιλικά Lampiris

ΥΓ. Οι Ταχυμεταφορές δεν είναι καμιά απρόσωπη εταιρεία μπορεί όποιος έχει κάποιο πρόβλημα να απευθυνθεί στο site της εταιρείας και με ένα απλό e-mail να τους ενημερώσει και να είστε σίγουροι ότι θα σας απαντήσουν αμέσως.

http://www.courierelta.gr/services2.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ελτα αναφερόμουν, που τις τελευταίες εβδομάδες κάνουν πάνω από 2βδόμαδο να μου στείλουν τα συστημένα, ενώ μέχρι πριν τον δεκέμβρη τα έστελναν το πολύ σε 4 εργάσιμες.

Και προτιμώ να δώσω 5 φράγκα παραπάνω και να δουλεύει το σύστημα μια χαρά, παρά αυτό το χάλι που υπάρχει σήμερα.....

Και με τον τομαν δεν κατηγόρησε κανείς τα ελτα ούτε τον τομαν. Το αντίθετο. Αυτό που λέμε είναι ότι είναι φυσικό να καθυστερούν, λόγω μόνο και μόνο της γεωγραφικής της θέσης.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τα ΕΛΤΑ είναι οτι υπάρχει μια...αστάθεια :? Έχω λάβει γράμμα από 1 μέρα μετα την αποστολή έως και 2 εβδομάδες.... Μιλάω πάντα για ελλάδα.. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.... Ίσως χρειάζονται περισσότερο προσωπικό και αυτοί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν πλήρη συνεργασία αλλά τους ανοίκουν!! πχ η DHL έχει την Deutsche Post.

 

To λένε ιδιωτικοποίηση.

Φτου' date=' κακά και πιπέρι στη γλώσσα που λες τέτοια πράγματα, ανθέλληνα... και έχεις και αγγλικούς στίχους.

 

:) :) :)[/quote']

 

Κάνω και μεταπτυχιακό και σε ιδιωτικό αγγλικό πανεπιστήμιο! :lol:

 

Είμαι για δημόσιο λιθοβολισμό!!! :lol: :lol:

 

Ότι έχω αγοράσει από Thomann μου έρχεται έτσι σίγουρα και γρήγορα σε 48 ώρες από την στιγμή που θα ετοιμάσει και ταχυδρομήσει ο Thomann την παραγγελία μου.Εάν κάνει 10 μέρες ο Thomann δεν φταίει το Ταχυδρομείο...

 

Μάλλον θα είσαι κανένας κουμπάρος του Αγγελόπουλου δε παίζει!! Γιατί εγώ από την μέρα που λαμβάνω το tracking number, είτε με UPS είτε με Γερμανικά ταχυδρομεία κάνει ακριβώς μια εβδομάδα...

 

Τα δέματα και τα γράμματα απο Αμερική το ξέρουμε όλοι και το έχω ξαναπεί καθυστερούν πάρα πολύ γιατί με την τρομολαγνία που έχει πιάσει τους Αμερικάνους ξεσκονίζουν τα πάντα.

 

Ναι πάλι οι Αμερικανοί φταίνε!!! Το έχουμε ξαναπεί το θέμα στο παρελθόν και κάνεις μεγάλο λάθος!! Πως γίνεται δηλαδή να μου στέλνει ο άλλος το πακέτο και να βλέπω ότι την ίδια μέρα στο tracking έχει φύγει από USA, την επόμενη έχει φτάσει Γερμανία (που είναι σταθμός διανομής για όλη την ευρώπη από δέματα που έρχονται από USA) και την τρίτη μέρα να λέει into the foreign customs??? Μήπως έχουν αντιτρομοκρατικά κλιμάκεια στα τελωνεία μας οι Αμερικανοί και τα ψάχνουν εκεί??? Μήπως έχω κι έναν Αμερικανό θηρωρό να σκανάρει με ακτίνες το δέμα γιατί ενδιαφέρεται για την ασφάλεια μου σαν Έλληνας πολίτης?

 

Αυτό κάτι σημαίνει για το Deutsche Post. Φαντάζεστε ποτέ την DHL να επενδύει αγοράζοντας τα ΕΛΤΑ?

 

Και να κάνει τι κίνηση θα χρειαστεί 40 χρόνια για να τελειώσουν οι διαδικασίες, πορίες, ξυλοδαρμοί, απεργίες κτλ κτλ κλτ (βλέπε Ο.Α.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως εμένα δεν μου έχουν παραδώσει ποτέ (ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ) δέμα σε λιγότερο από 8 ημέρες, και ιδιαίτερα στο σπίτι, δεν μου έχου παραδώσει ποτέ δέμα (μόνο χαρτάκια). Και την επόμενη πρέπει να στηθώ 1 ώρα στην ουρά για να το παραλάβω.

 

Ο δε διευθυντής του ταχυδρομικού καταστήματος στην περιοχή που με εξυπηρετεί (ΕΛΤΑ όχι ταχυμεταφορές) δεν ξέρει να διαβάζει τις διευθύνσεις και τα ονόματα όταν αυτά είναι γραμμένα στα Αγγλικά.

 

Μια φορά που έψαχνα ένα δέμα (τελικά το βρήκα) από Αγγλία για 4 εβδομάδες, μου είπαν ότι δεν φαίνεται να υπάρχει στο αρχείο με τα εισερχόμενα. Μετά από γκρίνια μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να δω και μόνος μου το αρχείο με τα εισερχόμενα δέματα. Όταν συμφώνησα μου έδωσαν ένα τσαλακωμένο τετράδιο (από αυτά τα μπλέ) που είχε καταχωρημένα 4 δέματα (!!!). Όταν εξέφρασα την απορία "Καλά μόνο 4 δέματα έχετε παραλάβει από την αρχή του μήνα μου είπαν ότι υάρχει και κάποιο άλλο τετράδιο αλλά μάλλον το έχει κάποια συνάδελφος.

 

Το δέμα ήταν σε μία γωνία στην αποθήκη, ποιός ξέρει πόσες μέρες.....

 

Τους θεωρώ κομμάτι αυτής της Ελληνικής γελοιότητας την οποία πληρώνω για να με εκνευρίζει.

 

Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι αν κάποια εταιρεία αγόραζε τα ΕΛΤΑ θα άλλαζε η τιμολογιακή πολιτική τους. Το πρόβλημά μου είναι ότι στα ΕΛΤΑ είναι τόσο γελοίοι που αποκλείεται να βρεθεί σοβαρή εταιρεία να τα αγοράσει.

 

Lampiris, συγνώμη αν έχεις σχέση με τα ΕΛΤΑ, είμαι σίγουρος ότι παντού υπάρχουν εξαιρέσεις και άνθρωποι που είναι ευσυνείδητοι και σοβαροί. Για την γενική κατάσταση μιλάω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου