Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος


ΣΩΤΗΡΗΣ84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοτε θα τα ξαναπουμε συντομα!Σας υπερευχαριστω για τις πληροφοριες!Να στε ολοι καλα κ καλη χρονια να εχουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ84 είπε

Τι χρειαζεται να αλλαξω-αγορασω-διορθωσω για να εχω εναν περισσοτερο υποφερτο ηχο,

https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_solo_3rd_gen.htm

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Από την φωτογραφία, είναι η Xenyx502.

 

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Ο μείκτης δεν συνδέεται μεσω usb, τελικά.

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 2/1/2021 στις 4:45 ΜΜ, ΣΩΤΗΡΗΣ84 είπε

Εχω αθλιο ηχο ομως..

 

δυστυχώς ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την έννοια του "αθλιου" ήχου οπότε ας πάμε από ένα άλλο μονοπάτι το δυνατόν πιο "αντικειμενικό" εξετάζοντας τον εξοπλισμό σου σε πρώτη φάση λίγο πιο αναλυτικά...

 

  • τα hi fi ηχεία σου, τα KEF Q350, για καλή σου τύχη ποιοτικά είναι ένα από τα καλύτερα ζευγάρια που μπορεί κάποιος να αποκτήσει στα χρήματά τους (ομόκεντρο με τον περιβόητο Uni-Q driver γαρ)...
  • ο ενισχυτής είναι ουσιαστικά ο KODA TA-5002 σε μια "δίδυμη" έκδοση (αλλάζει μόνο το αυτοκόλλητο με το brand name) στην περίπτωσή σου, από κάποια REACT (τώρα θυγατρική της πρώτης, αδερφική, ξαδελφική θα σε γελάσω)... για αυτόν δεν έχω άποψη εξ ακρόασης, αλλά η KODA είναι μια κινέζικη εταιρεία που φημίζεται για κάποιες καλές κατασκευές τις οποίες προσφέρει σε εξευτελιστικές τιμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό, φλερτάροντας ειδικά παλιότερα που την θυμάμαι και με το hi end... πράγμα που μπορώ να επιβεβαιώσω από την δια ζώσης επαφή μου με μερικές από αυτές...

ο συγκεκριμένος όμως είναι μια πολύ χαμηλής τιμής και ανάλογης ποιότητας συσκευή (αυτή την στιγμή τον βρίσκεις κοντά στα 130€) που δυστυχώς δεν μπορεί να αξιοποιήσει πλήρως τις δυνατότητες των ηχείων... σε αυτόν έχει δοθεί έμφαση περισσότερο στην (όντως) εντυπωσιακή εμφάνιση και λιγότερο στον ήχο... δεν πρέπει να ξεγελαστεί κάποιος από το φθηνό λαμπάτο κύκλωμα στην προενίσχυση και το το τελικό ενισχυτικό με τρανζίστορ σε τάξη Α/Β δεν φθάνει πάρα να του δώσει τον χαρακτηρισμό ως υβριδικού (με ήχο μακρυά φυσικά από αυτόν των hi end λαμπάτων, υλοποιήσεων χωρίς όμως εξ αυτού να δικαιολογείται σε καμία περίπτωση εξ ορισμού μια "άθλια" απόδοση)...

  • η Behringer Xenyx 502 είναι ένα μιξεράκι στο απόλυτο entry level, όμως με την πρόοδο των ηλεκτρονικών αν αφήσεις φλατ το eq (που "δεν"), ο ήχος της δεν είναι "κακός"...

  • το μικρόφωνο δεν διακρίνω ποιο είναι ακριβώς (βασισμένο στο sm 58 είναι πάντως), αλλά όλη η σειρά PGX της Shure είναι μια χαρά (και παραπάνω) έτσι κι αλλιώς για την χρήση που το προορίζεις...

  • τέλος η ενσωματωμένη κάρτα ήχου του pc σου, είναι ο απόλυτος αδύναμος κρίκος της αλυσίδας σου έχοντας τον χειρότερο ήχο συγκριτικά... το αυτόν ισχύει (πιθανώς) και για τα όποια παραγόμενα με αυτόν αρχεία εξ youtube (που επί το πλείστον έχει επιεικώς μέτρια ποιότητα) ή διάφορων τύπων υπερσυμπιεσμένα...

προσωπικό συμπέρασμα (πάντα με όση αξιοπιστία μπορεί να έχει εκ του μακρόθεν), αν όλα είναι συνδεμένα σωστά, με τυπικά καλώδια (όχι ακριβά) και σωστές ρυθμίσεις gain στα ενδιάμεσα στάδια, ο ήχος που μπορεί να παραχθεί εν τω συνόλω, παρότι δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ελαφριά την καρδία "καλός", δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί εύκολα "άθλιος"...  βέβαια όπως είπα εξ αρχής ο ήχος υπόκειται περισσότερο σε υποκειμενικά κριτήρια τα οποία δυστυχώς δεν μεταφέρονται γραπτά, οπότε δεν μπορώ να είμαι ακριβής εκτιμώντας τις προσλαμβάνουσες σου...

 

με γενικά κριτήρια πάντως και πάντα τηρουμένων των αναλογιών, δεν είσαι μακρυά από έναν εν πολλοίς αποδεκτό ήχο (τα ηχεία σου ας πούμε, αν και hi fi, αν εξαιρέσεις τις "αντοχές" σε κακομεταχείριση, μπορούν να παίξουν αρκετά καλύτερα από τα φθηνά home studio monitors που διαθέτει κατά κανόνα ο μέσος μουσικός, όντας συχνοτικά ισορροπημένα, αναλυτικότατα και κατεβαίνοντας αρκετά χαμηλά για το μέγεθός τους)...

 

έτσι εγώ με την σειρά μου θα πρότεινα σε πρώτο χρόνο μια και δεν το κατέχεις ο ίδιος (τουλάχιστον ακόμα), να βρεις ένα φίλο να σου "στήσει" σωστά τον ήδη υπάρχων εξοπλισμό σου (δεν χρειάζονται φοβερές γνώσεις ούτε πολύς χρόνος για κάτι τέτοιο)... το ακούς κατόπιν και πλέον βγάζεις πιο αξιοποιήσιμα συμπεράσματα...

 

αν τώρα παρ ελπίδα δεν βελτιωθεί επαρκώς η κατάσταση, μπορείς να ξεκινήσεις επιλέγοντας μια κάρτα ήχου όπως εκείνες που σου πρότειναν οι φίλοι μας παραπάνω (που είναι αξιολογότατες για την κατηγορία τους) και μέσω αυτής  θα παρακάμψεις την on board και την κονσολίτσα, αναβαθμίζοντας αρκετά τον ήχο σου... αργότερα αν κάποια στιγμή θελήσεις αποκτάς και έναν καλύτερο ενισχυτή για ανέβεις ένα σκαλί ακόμα αξιοποιώντας πλήρως τα πολύ καλά ηχεία σου (και σε ποιότητα και σε ένταση ήχου)...

-----------

 

 

----------

ΥΓ1. δυστυχώς, τα 2χ50watt RMS στα 8ωμ και τα μόλις 2χ60 στα 4ωμ (πράγμα που υποδηλώνει χαμηλά αποθέματα ρεύματος στις δύσκολες) του ενισχυτή, σε συνδυασμό με τα μόλις 87db στο 1 μέτρο της ευαισθησίας των ηχείων, θα σου δώσουν ακόμα και στην ιδανική περίπτωση αρκετά κάτω από 100 db στην θέση ακρόασης... αν και ο χώρος σου δεν είναι σχετικά μικρός, δικαιολογημένα δεν είσαι ευχαριστημένος από τις εντάσεις (που σαι Διονύση🙂) και σε αυτό τουλάχιστον το επίπεδο δύσκολα θα ικανοποιηθείς... 

 

ΥΓ2. αν (λέω αν) ο ήχος που έχεις στα αυτιά σου (και θεωρείς "καλό", πράγμα θεμιτό καθότι περί τέρψης πρόκειται σε αυτό το επίπεδο), είναι με το μικρόφωνο σε κάποιο σύστημα PA, δυστυχώς είσαι σε λάθος δρόμο και καλύτερα ανέκρουσε πρύμναν συντόμως ώστε να κατευθυνθείς προς την αγορά δύο active pa ηχείων, οπότε και οι εντάσεις και οι πρόβες της συντρόφου να ανταποκρίνονται πλέον στην επιθυμία σου, γιατί ανάλογα αποτελέσματα δεν θα έχεις ποτέ με το υπάρχον σεταπ...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην σε ευχαριστω που ασχοληθηκες τοσο ωστε να μου απαντησεις ολο αυτο!!Χρονια πολλα κ καλη χρονια!Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα κ πολλα αλλα καταλαβα την ουσια νομιζω!Ο υπολογιστης ειναι 2πυρηνος με 3 gb ram..Εχει μια καρτα 5.1 οπως προειπα 15ετιας..Το πρωτο λοιπον που θελω να κανω ειναι να παρω την καρτα ηχου.2 ερωτησεις λοιπον..Ο ενισχυτης κ το μικροφωνο πανε στην καρτα ηχου η οποια ειναι με USB?Οποτε αποφευγω το minijack!Κ δευτερη ερωτηση..Οταν με το καλο παρουμε PC,τι πρεπει να προσεξω ωστε να μας καλυπτει το περισσοτερο δυνατο,με βαση τα υπολοιπα που εχουμε?Ευχαριστω κ παλο για το ενδιαφερον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλή χρονιά και σε σένα...

σόρυ αν σε μπέρδεψα (και όποιον άλλο) αλλά δεν έχω πολύ χρόνο και γράφω γρήγορα και συνήθως κάνω παράλληλα και κάτι άλλο οπότε μου είναι πολύ δύσκολο να ελέγχω τα "κατεβατά" μου ως προς τα συντακτικά λάθη και την σαφήνεια...

 

ως προς την πρώτη σου ερώτηση αντί απάντησης μια και αυτή την στιγμή κάνω και κάτι άλλο στο photoshop ταυτόχρονα, επ ευκαιρία σου έφτιαξα ένα γράφημα όσο πιο απλό μπορούσα, αλλά αυτή τη φορά  πιστεύω ότι δεν θα σου μείνουν απορίες...

 

1004968017_npapsample.thumb.jpg.81606c1496e86ccc5a94a2e512947348.jpg

 

όσο για την δεύτερη, ένα οποιοδήποτε σύγχρονο pc setup στο mid level (και σχετικά φθηνό) θα σε υπερκαλύψει τουλάχιστον στις ανάγκες που έχεις εκφράσει μέχρι στιγμής... όταν με το καλό αποφασίσεις την αγορά και έχεις καθορίσει το μπάτζετ που μπορείς να διαθέσεις γι αυτόν τον λόγο, μπορείς εδώ να βρεις πολλούς φίλους να σε συμβουλέψουν ώστε να κάνεις την καλύτερη επιλογή...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη σου μερα κ σ ευχαριστω πολυ!Δεν πολυσκαμπαζω απο ορους,db,watt,rms κλπ,γι αυτο κ δν πολυκαταλαβα!!σ ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο σου ξανα!!Μολις ειμαι ετοιμος για αγορα,θα επικοινωνισω ξανα να παρω την βοηθεια σας!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου