Προς το περιεχόμενο

Set up internet radio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, χαίρομαι που σας γνωρίζω καθότι νέος εδώ στο φόρουμ!
Έχω ένα ραδιοφωνικό σταθμό υπό επεξεργασία ακόμα κάνοντας δοκιμαστικές εκπομπές να δω αν όλα βαίνουν καλώς, το μόνο που με απασχολεί είναι πως μπορώ να κομπρεσάρω το output για να υπάρχει μια ομαλή ροή του σήματος (όλα τα τραγούδια να είναι στην ίδια ένταση και λίγο κομπρεσαρισμένα) και θα ήθελα εδώ τα φώτα σας και την βοήθεια σας, πως μπορώ να το καταφέρω αυτό; στην φωνή μου η ροή είναι η εξής - mic - mic preamp - compressor - audio interface αλλά πως θα κομπρεσάρω το γενικό output δεν ξέρω (αν αυτό βοηθάει δεν έχω κονσόλα ή αλλιώς μίκτη, αν εκει είναι το πρόβλημα θα πάρω άμεσα), πρέπει να στήσω διαφορετικό set up η πρέπει να προσθέσω κάτι στο set up μου;
Όσοι ξέρετε παρακαλώ βοηθήστε :) 

Επεξεργασμένο από kovofetes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εξαρτώνται από την κλίμακα και το budget. Στα παλιά τα χρόνια με Winamp + Shoutcast plugin όλος ο πλανήτης έκανε δωρεάν εκπομπές με server το δωρεάν τότε Shoutcast και χωρητικότητα για χιλιάδες ταυτόχρονους ακροατές.

 

Σήμερα σχεδόν τίποτα δεν είναι δωρεάν (έψαξα για 10 λεπτά, όλοι λεφτά ζητάνε, και αν είναι δωρεάν, το προϊόν είμαστε εμείς).

 

Για προσωπική χρήση και λίγους ακροατές (όσους αντέχει το bandwidth της γραμμής σου), το Winamp 5.666 ή ο διάδοχός του το Wacup (under development, https://getwacup.com/) δέχονται DSP plugins και κάνουν εξαιρετική δουλειά.

 

Για πιο έμπειρους χρήστες το industry standard σήμερα είναι το full featured, open source OBS (Open Broadcasting Studio https://obsproject.com/ το οποίο δέχεται μέχρι και VST2 & VST3 plugins.

 

 

Επεξεργασμένο από mitsar
we are the product
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οπως ανέφερε και ο mitsar εξαρτάται με ποιο τρόπο κάνεις stream.

Τι software χρησιμοποιείς; Συνήθως αυτά δέχονται τα plugin συμπίεσης και EQ στην τελική έξοδο και είναι αρκετά βαριά.

 

Θα σου πρότεινα όμως να μην χρησιμοποιήσεις κατι τέτοιο γιατί επηρεάζει τις περισσότερες φορές αρνητικά το σήμα και αυτές εξάλλου είναι τεχνικές των FM για άλλους λόγους, κυρίως ανταγωνισμού μεταξύ σταθμών για το ποιος ακούγεται δυνατότερα.

Αφού συμπιέζεις τη φωνή ήδη, φρόντισε να χρησιμοποιήσεις και ένα καλό player με επιλογή που ρυθμίζει την στάθμη των τραγουδιών αυτόματα και θα είσαι εντάξει.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν από κάποια χρόνια είχα χρησιμοποιήσει για ένα φεγγάρι αυτό

https://sourceforge.net/projects/butt/

έχει περάσει καιρός και δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει σήμερα.

Είναι δωρεάν από όσο ξέρω

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής παίζω μουσική με το MIXXX, έχει ένα level αλλά νομίζω κάτι του λείπει!
μέσω του listen2myradio εκπέμπω, αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ευχαρίστως να το δω, δεν έχω συμβόλαιο εξάλλου χαχαχαχ

Το set up μου είναι audio technica AT020, ART TUBE MP STUDIO V3, dbx compressor 266 XS, Focusrite scarlett 18i20    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου