Προς το περιεχόμενο

Από PRS σε Tele (...είσαι σίγουρος;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άψογος!Την καλύτερη επιλογή έκανες...πλέον καλύπτεις μεγαλύτερο φάσμα ήχων καθώς προσωπικά πάντα θεωρούσα την prs το "σχεδον τέλειο υβρίδιο".Είναι σε όλα πάρα πολύ καλή....all around...black tie...όπως θες πες το αλλά δεν έχει τον χαρακτήρα ούτε μιας στρατ ούτε μιας τελε ούτε μιας Les Paul...κάνει πάρα πολύ καλά ότι κάνουν οι προαναφερθείσες αλλά μέχρι εκεί....

+1000 για την επιλογή της ltd με τους SD και όχι τους EMG.

Καλοπαιχτες!!!!!

  • Ευχαριστώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2021 στις 7:04 ΜΜ, mpamps είπε

IMG20210430172543.thumb.jpg.b37548f3c773d5708cc14ade36a45e25.jpg

 

αυτή την EC1000 αλλά σε purple με uncovered Seymour Duncan pickpus, την γλυκοκοιτάω και εγώ εδώ και πολύ καιρό..!!!

για πες μας μερικά λόγια και για αυτη!

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οι PRS είναι οι απόλυτες κιθάρες αν θες να παίζεις "περίεργα" ακκόρντα με γκάζι. Αν θέλεις ultra smooth leads. Δεν εχουν τις άκρες και τις διαφωνίες στις αρμονικές που έχουμε συνηθίσει από τις Fender και τις Gibson κι αυτό κάποιες φορές τις κάνει να ακούγονται βαρετές. Είναι ιδανικές σαν desert island κιθάρες γι αυτούς που θέλουν μια κιθάρα που να ανταποκρίνεται σε πολλά στυλ (αλλά πόσοι τέτοιοι υπάρχουν;). Από την άλλη η PRS σαν τριτοτέταρτη κιθάρα, δεν έχει ιδιαίτερο λόγο υπάρξης μιας που συνήθως κάπου δίπλα σου θα υπάρχει μια άλλη κιθάρα που θα κάνει καλύτερα αυτό που θες εκείνη τη στιγμή (εκτός αν θες ακκόρντα με γκάζι και ultra smooth leads). 

Από την άλλη η Tele είναι η απόλυτη τριτοτέταρτη κιθάρα μιας που ακόμη κι αυτοί που δεν μπορούν να την φανταστούν σαν την Νο1 κάποια στιγμή κάπου θα τη χρειαστούν.

Προσωπικά, ξεκίνησα από Tele το '90 την οποία την έδωσα το 2000 προκειμένου να αναγκαστώ να μάθω να παίζω με την Les Paul που μόλις είχα αγοράσει. Από το 2003 έχω και μια PRS για το οτιδήποτε δεν μπορούσε να καλύψει η Les Paul. Μετά πήρα και μια Jazzmaster. Μετά και μια SG με P90s. Τώρα φτιάχνω ξανά μια Tele και ίσως έχει έρθει η ώρα να αποχωρήσει η PRS μιας που δύσκολα θα δει studio χρήση από δω και πέρα. Αν είχα περισσότερα live όμως μάλλον θα την κρατούσα γιατί όντως μπορεί να βγάλει τίμια όλο το σετ, ιδιαίτερα μετά την αλλαγή μαγνητών σε low output PAF style. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos

Αυτό το "ακορντα με γκάζι και ultra smooth leads" μου έφερε στο μυαλό τους αγαπημένους μου Opeth, που ναι χρησιμοποιούν PRS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Από την άλλη η Tele είναι η απόλυτη τριτοτέταρτη κιθάρα

 

τι πήγες και είπες Θεός φυλάξοι ο Β' παγκόσμιος ξεκίνησε για μικρότερη αφορμή σε παρακαλώ ανακάλεσε πριν να είναι αργά 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Wild_Rose είπε

 

αυτή την EC1000 αλλά σε purple με uncovered Seymour Duncan pickpus, την γλυκοκοιτάω και εγώ εδώ και πολύ καιρό..!!!

για πες μας μερικά λόγια και για αυτη!

 

Η πρώτη μου επαφή μαζί της ήταν στο Νάκα όταν πήγα να δοκιμάσω την Tele.

Την είχα βάλει καιρό στο μάτι κι είπα να την δοκιμάσω....και καλά έκανα.

 

Αν θυμάμαι καλά τη δοκίμασα σε ένα "κεφαλάκι" Orange και με κέρδισε με τη μία. Ηχητικά, παικτικά από όπου κι αν το δεις.

 

Δεν ξέρω τι ψάχνεις, εγώ πάντως βρήκα σε αυτή κάτι που πάντα έψαχνα, αλλά δεν ήξερα τι ήταν μέχρι που τη δοκίμασα 😄

 

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι το απλό: πήγαινε να τη δοκιμάσεις. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mpamps είπε

Αυτό το "ακορντα με γκάζι και ultra smooth leads" μου έφερε στο μυαλό τους αγαπημένους μου Opeth, που ναι χρησιμοποιούν PRS. 

όπως και ένα πολύ σημαντικό ποσοστό του ευρύτερου προγκ μεταλ φάσματος 

 

Καθαρά προσωπικά , επειδή πλέον θέλω να έχω μια και καλή κιθάρα ήμουν ανάμεσα σε PRS και Musicman Petrucci και απλά έτυχε να ερωτευτώ πρώτη την πετρούτσι που πραγματικά παίζει όλους τους ήχους που ονειρευόμουν 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, JimmyPap είπε

 

τι πήγες και είπες Θεός φυλάξοι ο Β' παγκόσμιος ξεκίνησε για μικρότερη αφορμή σε παρακαλώ ανακάλεσε πριν να είναι αργά 🤣

Ξεκαθάρισα φίλος: τριτοτέταρτη γι αυτούς που δεν είναι τελεκαστεράκηδες. Μη γίνεσαι προβοκάτορας :)

 

Ένα τελευταίο θα πω για τις PRS. Το clarity που έχουν το εκτιμάς πολύ καλύτερα με τον αντίστοιχο ενισχυτή. Είναι άδικο πχ να τη συγκρίνεις με μια Tele σε ένα καθαρό ενισχυτάκι με σαβουρδοπεταλάκια. Είναι σα να μένεις σε νησάκι των Κυκλάδων με δυο χλμ κατσάβραχο για οδικό δίκτυο, να συγκρίνεις τη Ferrari με το Fiat Panda και να καταλήγεις στο ότι ναι, καλή η Ferrari αλλά το Fiat Panda έχει τον χαρακτήρα του και μ αρέσει και περισσότερο γιατί έχει πιο μαλακές αναρτήσεις :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kpeyos είπε

τριτοτέταρτη γι αυτούς που δεν είναι τελεκαστεράκηδες

 

 

Άσε τα κομπλιμέντα για τις Tele ....

Υπάρχουν και χαμηλότερα νούμερα ασούμε ....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

όπως και ένα πολύ σημαντικό ποσοστό του ευρύτερου προγκ μεταλ φάσματος 

 

Καθαρά προσωπικά , επειδή πλέον θέλω να έχω μια και καλή κιθάρα ήμουν ανάμεσα σε PRS και Musicman Petrucci και απλά έτυχε να ερωτευτώ πρώτη την πετρούτσι που πραγματικά παίζει όλους τους ήχους που ονειρευόμουν 

Κι εγώ τη Musicman ήθελα να πάρω όταν πήγα στο Ζοζέφ, αλλά δεν την είχε.

Και για κάποιο λόγο βιαζόμουν να πάρω κιθάρα. Ότι είχαν σκάσει οι πρώτοι μισθοί, Χριστούγεννα ερχόντουσαν...πήρα την PRS.

 

Η αλήθεια είναι ότι το μετάνιωσα...αυτή η βιασύνη με ταλανίζει πολλά πολλά χρόνια. Τα τελευταία χρόνια έχω μάθει να βάζω φρένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου