Προς το περιεχόμενο

To Bandlab Sonar είναι καλύτερο απο το Cubase;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να δώσουν ένα Cubase δώρο 

Σε οσους το σκέφτονται να εμβολιαστούν. 

 Πάντως να δώσω μισό χιλιάρικο και βάλε γισ καλή έκδοση του Cubase προτιμώ το δωρεάν Sonar με το pro channel του κλπ. και με τα λεφτά να πάρω ένα παπί μεταχειρισμένο ή ένα καλό ηλεκτρικό πατίνι και μια έξτρα μπαταρία να πηγαίνω στη δουλειά που είναι ενάμισι χλμ από το σπίτι μου και θα μου περισσεψουν κιόλας. 

 

 

άμα είναι να πάρεις πατίνι για 1.5 χλμ πόδι....το έχασες το παιχνίδι κουμπάρε.

 

Εμείς που δεν πιάνουμε από νότες πάντως και δεν έχουμε ούτε κομπλε ούτε βισινθ...κάνουμε μια χαρά με το να μας δείχνει κάποιος τις συγχορδίες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να δώσουν ένα Cubase δώρο 

Σε οσους το σκέφτονται να εμβολιαστούν. 

 Πάντως να δώσω μισό χιλιάρικο και βάλε γισ καλή έκδοση του Cubase προτιμώ το δωρεάν Sonar με το pro channel του κλπ. και με τα λεφτά να πάρω ένα παπί μεταχειρισμένο ή ένα καλό ηλεκτρικό πατίνι και μια έξτρα μπαταρία να πηγαίνω στη δουλειά που είναι ενάμισι χλμ από το σπίτι μου και θα μου περισσεψουν κιόλας. 

 

 Οσι για το chord track τι να το κάνω. Πρώτον δεν το χρειάζομαι γιστι τις σκάλες και τις συγχορδίες που θέλω τις παίζω μόνος μου γιστι είμαι μουσικαρας και άμα θέλω να μερακλωσω😂 κάνω το αντίστοιχο με το KOMPLETE kontrol software που έχει αυτή τη δυνατότητα. Αρκεί να το ανοίξω μέσα στο Sonar. Χαχαχαχαχαχα 

 

Να δώσουν Nuendo, που έχει και 2 βίντεο τρακ, στο ένα να παίζει σκάι μονιμα, στο άλλο του πρότζεκτ το βίντεο.🤪

 

Μπορείς να πας και με τα πόδια, και αντί για μπαταρία να πάρεις μπουγάτσα προς ίδιον όφελος. Δε γλιτώνεις το ενεργειακό κόστος.

 

Το chord track δεν είναι σαν το ακκομπανιάρισμα των πλήκτρων σύντροφε που πατάς ένα ρε και σου βγάζει ρε ματζόρε π.χ., αυτό γίνεται με το input transformer του Cubase αν θες. Στο chord track γράφεις εκεί έναν οδηγό με τα ακκόρντα, γράφεις και ένα ρυθμικό κύτταρο ένα μέτρο στο τρακ που σε ενδιαφέρει (χράα πα χρούυυ πα) και σου βγαίνει ολόκληρη συνοδεία με χράπα χρούπα για όλο το κομμάτι, ανάλογα βέβαια με τι ακκόρντα έχεις γράψει στο chord track. Δεν χρείαζεται καν να τα παίξεις εσύ.

 

Εσύ θες να σολάρεις στο v synth, θα κάθεσαι να ασχολείσαι με τη λάσπη; Συνοδείες και μπούρδες;😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

άμα είναι να πάρεις πατίνι για 1.5 χλμ πόδι....το έχασες το παιχνίδι κουμπάρε.

 

Εμείς που δεν πιάνουμε από νότες πάντως και δεν έχουμε ούτε κομπλε ούτε βισινθ...κάνουμε μια χαρά με το να μας δείχνει κάποιος τις συγχορδίες.

Ναι καλά. Θες εσύ να σου δείχνει κάποιος τις συγχορδίες. Εσύ τις ήξερες όλες όταν εγώ ακόμα πήγαινα προνηπιο και μας μάθαινε η δασκάλα το ντο-ρε-μι με τη μελόντικα. 

 Εγώ το πατίνι θα το πάρω. Για Cubase δεν δίνω μία 😂

 

Πρέπει να έχω το artist μάλλον από την κάρτα ήχου 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Στο chord track γράφεις εκεί έναν οδηγό με τα ακκόρντα, γράφεις και ένα ρυθμικό κύτταρο ένα μέτρο στο τρακ που σε ενδιαφέρει (χράα πα χρούυυ πα) και σου βγαίνει ολόκληρη συνοδεία με χράπα χρούπα για όλο το κομμάτι, ανάλογα βέβαια με τι ακκόρντα έχεις γράψει στο chord track. Δεν χρείαζεται καν να τα παίξεις εσύ.

 

 

δεν συζητάμε καν ότι σου κανονίζει τις κλίμακες και τι είναι σωστό με βάση τα ακόρντα που έχεις για να διορθώσεις πχ ή φυσικά να παίζεις ό,τι νάναι και να βγαίνει σωστό....

Αλλά τώρα, ας μήν προδίδουμε τα μυστικά....

 

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Εγώ το πατίνι θα το πάρω. Για Cubase δεν δίνω μία 😂

 

 

 

 

 

εγώ πχιατίνι θα πάρω.

 

για σοναρ δεν μείνανε. θα γίνω μικρός τυμπανιστής.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Να δώσουν Nuendo, που έχει και 2 βίντεο τρακ, στο ένα να παίζει σκάι μονιμα, στο άλλο του πρότζεκτ το βίντεο.🤪

 

Μπορείς να πας και με τα πόδια, και αντί για μπαταρία να πάρεις μπουγάτσα προς ίδιον όφελος. Δε γλιτώνεις το ενεργειακό κόστος.

 

Το chord track δεν είναι σαν το ακκομπανιάρισμα των πλήκτρων σύντροφε που πατάς ένα ρε και σου βγάζει ρε ματζόρε π.χ., αυτό γίνεται με το input transformer του Cubase αν θες. Στο chord track γράφεις εκεί έναν οδηγό με τα ακκόρντα, γράφεις και ένα ρυθμικό κύτταρο ένα μέτρο στο τρακ που σε ενδιαφέρει (χράα πα χρούυυ πα) και σου βγαίνει ολόκληρη συνοδεία με χράπα χρούπα για όλο το κομμάτι, ανάλογα βέβαια με τι ακκόρντα έχεις γράψει στο chord track. Δεν χρείαζεται καν να τα παίξεις εσύ.

 

Εσύ θες να σολάρεις στο v synth, θα κάθεσαι να ασχολείσαι με τη λάσπη; Συνοδείες και μπούρδες;😂

Εγώ σολαρω στο V-synth και σε όποιο άλλο sybth όπως ο rudess και το ξέρουν όλοι, με έχουν δει😁

  Άμα θέλω ακομπανιαμεντο το γράφω midi από ένα psr που έχω κάπου πεταμένο. Έχω ένα psr 550

 Σε ότι κομμάτι φτιάχνω εγώ την ενορχήστρωση, τα drums κλπ τα φτιάχνω μόνος μου. Και σολίστ είμαι και φυσικός αρπετζιατορας, και ακορντιστας και μουσική θεωρία έχω κάνει και ψιλοθυμαμαι σχεδόν τα πάντα και παίζω και ότι θέλω με το αυτί και συνθετω με το μυαλό. Χρόνια τώρα, το ξέρουν, δεν έχω να αποδείξω τίποτα και κυρίως διακρίνομαι για τη μετριοφροσυνη μου και την ταοεινοτητα μου 😂😂😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Το chord track δεν είναι σαν το ακκομπανιάρισμα των πλήκτρων σύντροφε που πατάς ένα ρε και σου βγάζει ρε ματζόρε π.χ., αυτό γίνεται με το input transformer του Cubase αν θες. Στο chord track γράφεις εκεί έναν οδηγό με τα ακκόρντα, γράφεις και ένα ρυθμικό κύτταρο ένα μέτρο στο τρακ που σε ενδιαφέρει (χράα πα χρούυυ πα) και σου βγαίνει ολόκληρη συνοδεία με χράπα χρούπα για όλο το κομμάτι, ανάλογα βέβαια με τι ακκόρντα έχεις γράψει στο chord track. Δεν χρείαζεται καν να τα παίξεις εσύ.

 

Εσύ θες να σολάρεις στο v synth, θα κάθεσαι να ασχολείσαι με τη λάσπη; Συνοδείες και μπούρδες;😂

 

Δηλαδή, το μόνο ερώτημα που μένει είναι σε πόσα χρόνια θα πατάς ένα κουμπί (πιθανόν με 200-300 παραμέτρους) και ο υπολογιστής θα σου γράφει το κομμάτι μόνος του.. (με τη μελωδία ίσως να προβληματιστούν λίγο.. αλλά, τελικά..) 🙄

...μοιραία κατάληξη...

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Δηλαδή, το μόνο ερώτημα που μένει είναι σε πόσα χρόνια θα πατάς ένα κουμπί (πιθανόν με 200-300 παραμέτρους) και ο υπολογιστής θα σου γράφει το κομμάτι μόνος του.. (με τη μελωδία ίσως να προβληματιστούν λίγο.. αλλά, τελικά..) 🙄

...μοιραία κατάληξη...

 

Μα αυτό υπάρχει ήδη σε web app. Δεν χρειάζεσαι daw

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Δηλαδή, το μόνο ερώτημα που μένει είναι σε πόσα χρόνια θα πατάς ένα κουμπί (πιθανόν με 200-300 παραμέτρους) και ο υπολογιστής θα σου γράφει το κομμάτι μόνος του.. (με τη μελωδία ίσως να προβληματιστούν λίγο.. αλλά, τελικά..) 🙄

...μοιραία κατάληξη...

Δες το magix music maker. Κάνει κάτι τέτοιο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατέβασα ένα app στο κινητό dpm λέγεται που παίζεις με τα pad και μου άρεσαν τα samples του και τα ηχογράφησα για να τα περάσω στους samplers μου να παίζω από εκεί να φτιάξω κάνα κομμάτι από Σεπτέμβρη γιστι τώρα έχει το euro και παίζω με τον μικρο και παίζω και warzone και battlefield και θα πάω και διακοπές και βαριέμαι τη μουσική αυτόν τον καιρό. Αλλά ευτυχώς έχω το Sonar στον υπολογιστή και αν μου ξανάρθει ξαναγράφω. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου