Προς το περιεχόμενο

To Bandlab Sonar είναι καλύτερο απο το Cubase;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτος απο το Superfunk, ολα τα αλλα που διαβασα μου φαινονται κινεζικα 😀

 

Προσωπικα, εμαθα να δουλευω το cakewalk. Ο,τι φανταστω οτι χρειαζομαι το βρισκω σχετικα ευκολα, το θεωρω αρκετα ελαφρυ (40 tracks, τιγκα στα vst's και στα plugins, σε αργο pc, και δουλευει απροβληματιστα), και γενικοτερα δε με προβληματισε ποτε. Κανω απλη χρηση, βεβαια, αλλα δεν νομιζω να χρειαστει να μεταβω σε αλλο daw. Το οτι ειναι και δωρεαν, ειναι καταλυτικος παραγοντας. Και κορυφαιο να μην ειναι, σιγουρα ειναι αναμεσα σε κορυφαια. Και τσαμπα. Για καποιον νεο στον χωρο της παραγωγης μουσικης (οχι ηλεκτρονικης), δεν θα μπορουσα να φανταστω καποιον λογο ωστε να πληρωσει το cubase ή οποιοδηποτε αλλο. Το θεωρω πολυ χαζο να μην παει κατευθειαν στο cakewalk. Εαν αργοτερα εχει απαιτησεις που δεν καλυπτονται απο το τελευταιο, ας πληρωσει για κατι πιο κοντα στις αναγκες του. 

 

Ειναι το κορυφαιο daw? Δεν γνωριζω, ειμαι κουλος. 

Ειναι κορυφαια επιλογη για daw? Δεν χρειαζεται πολυ μυαλο. Φυσικα και ειναι μιας και εχει ασυγκριτο πλεονεκτημα (ειναι τσαμπα...). Θα επρεπε να ειναι η πρωτη επιλογη ολων. 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 

 Όλο αυτό το Strip section και η λειτουργικότητα του για εμένα είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος να το προτιμήσει κάποιος.

 Γενικά ακόμα και το στήσιμο των καναλιών, των track folders, των custom εικονιδίων και η λειτουργικότητα και ανάκληση του midi section και όπως είπα πριν η ανάθεση των effect ανά κανάλι και το πως βλέπεις το project και τις επιλογές σε μια σελίδα, είναι πολύ πιο πρακτικό από αυτό του cubase  σαν βάση.

 

 γι αυτό και το άφησα το cubase. Αλλιώς cubase θα είχα, μια χαρά έκανα τη δουλειά μου.

 

 

 

νομίζω ότι ζω σε ένα παράλληλο σύμπαν.

Μα Κώστα όλα αυτά τα κάνει ήδη το cubase εδώ και καιρό. Και ένα σωρό άλλα που δεν είναι τόσο κρυμμένα ή διαφημισμένα.

Γιατί να προτιμήσει ένα πρόγραμμα που το "εξελίσσουν" 10-20 παθιασμένοι στην bandlab?

Που το δίνουν δωρεάν. Με τι κόστος ανταμείβεται ο κόπος αυτών των ανθρώπων  και πως θα ανταμείβεται μελλοντικά?

Με subscriptions στο κανάλι τους ή στο site τους? Αν δεν αγοραστεί από κάποια major εταιρεία ....δεν.

Πείτε μου για το vari audio που πρέπει να αγοράσεις το melodyne για να κάνεις δουλειά.... Ιδίως το vari audio με τις εξελιγμένες δυνατότητες που έχει στις τελευταίες εκδόσεις...

Τα σχεδόν ανύπαρκτα ή πρωτόγονα έτοιμα vst όργανα που δεν διαθέτει.

To Chord track?

Tην υποστήριξη video?

 

κάθε φορά που ήθελα κάτι να κάνω ....δεν γινόταν. Και το ανακάλυπτα μετά από ώρες ή μέρες ψαξίματος στο νετ ότι απλά δεν γινόταν.

Δεν λέω ότι το cubase είναι τέλειο, δεν υπάρχει τέλειο daw. Δεν υπάρχει daw χωρίς προβλήματα.

Ο καθένας ξέρει ένα, άντε δυό, άντε δουλεύει με δυο τρία....

Το τέλειο είναι αυτό που ξέρει ο καθένας καλύτερα.

 

 

και σίγουρα όταν άφησες το cubase ήταν λίγο μετά την atari εποχή. Με MS dos 6.

Εγώ δούλεψα 4 και 5 για σχεδόν 2-3 χρόνια. Όταν πήγα στο 10 νόμισα ότι πήγα από τον αραμπά σε 767.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εγώ δούλεψα 4 και 5 για σχεδόν 2-3 χρόνια. Όταν πήγα στο 10 νόμισα ότι πήγα από τον αραμπά σε 767.

 

Εγώ με sx3 πάω με τα πόδια, και ..... ξυπόλυτος μάλιστα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπαμε δεν τα κάνει. 😀

 Μιλάμε για workflow και πρακτικότητα. 

 Είπα εγώ δεν κάνει το ένα αυτά που κάνει το άλλο? 

 Sonar. Πάρτε όλοι Sonar!! 😂

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το πάτε πάλι οπαδικά, αλλά οποία έκπληξις μια και στο noizοχωριό αυτό είναι προαπαιτούμενο πριν το τσιμπούσι και τις μπυροποσίες του happy end κάτω από το φεγγάρι (μόνη διαφορά με την παρέα του Αστερίξ ότι εδώ αντί για ψάρια και μενίρ, πετάμε μεταξύ μας (κσ)ύλα και usb στικάκια)...😛

 

δεν θα μακρηγορήσω επί του θέματος μια και επαναλαμβάνομαι και για να (ξανα)πάρω θέση κι εγώ στο τραπέζι θα ματαπώ...

1. όταν στα μέσα 90s εγκατέλειψα ως επαγγελματίας τα mac για τα pc, εγκατέλειψα και το Cubase (και το Logic αργότερα  αναγκαστικά) και απέκτησα για πρώτη φορά το τότε Cakewalk... η ΒΑΣΙΚΗ αιτία ήταν η απίστευτη (για την εποχή) σταθερότητα του συγκριτικά... πράγμα λογικό βέβαια μια και ήταν εξ αρχής γραμμένος κώδικας για windows και όχι βιαστική "μετάφραση"...

 

και στην πορεία όμως, που τα πράγματα έστρωσαν σε αυτό το επίπεδο, παρέμεινα σε αυτό... όχι μόνο από συνήθεια (μια που γνώριζα το περιβάλλον και του ανταγωνισμού), αλλά και για τις πολλές πρωτοποριακές τεχνολογίες στους αλγορίθμους του (που τουλάχιστον ενδιέφεραν εμένα) και ξεκινούσαν από τους καταπληκτικούς μηχανικούς της (freeze track, audio warping, HQ dithering, 64bit engine κλπ)... ως και τώρα που πια ο ανταγωνισμός έχει φέρει σχεδόν απόλυτη ισοροπία σε δυνατότητες στα διάφορα DAW, το user friendly interface του και την top ποιότητα του pro channel δεν τα αλλάζω... ειδικά κάποια από τα vst του δεύτερου αν κυκλοφορούσαν ανεξάρτητα στην αγορά θα ήταν σε τιμές ανάλογες των κορυφαίων του είδους τους...

 

2. και τελευταίο (αλλά και πρώτο σε σημασία, δι' και όχι κατ εμέ 😁)... σέβομαι φυσικά όλες τις απόψεις (ακόμα και αν τα κριτήρια είναι καθαρά υποκειμενικά στο όποιο επίπεδο), όπως φυσικά και το ότι είναι πολύ δύσκολο σε κάποιον να αλλάξει ένα περιβάλλον εργασίας με το οποίο είναι εξοικειωμένος (για τον όποιο λόγο)...

 

ΑΛΛΑ το ότι ένας ερασιτέχνης που ξεκινά (ή βρίσκεται σε περίοδο αναζήτησης daw λύσης) δεν δοκιμάζει επισταμένα ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ένα από τα κορυφαία μουσικά software που του προσφέρεται πλέον  ΔΩΡΕΑΝ και του προσφέρει εργαλεία με τα οποία μπορεί (εν δυνάμει) να κάνει παραγωγές πραγματικά επαγγελματικού επιπέδου γλυτώνοντας αρκετά κατοστάρικα στο συνολικό μπάτζετ που θα διαθέσει, ε συγχωράτε με, δεν το έχω χωνέψει ακόμα...

 

μου φαίνεται απίστευτο και μου φέρνει στο μυαλό την (αμφιλεγόμενη) ιστορία με τον Καποδίστρια και τις πατάτες...😎

 

1731718829_sonartsimpousi.thumb.jpg.da681224c11db6d2eb4c2da93e7b7f05.jpg

  • Like 5
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

αλλά και για τις πολλές πρωτοποριακές τεχνολογίες στους αλγορίθμους του (που τουλάχιστον ενδιέφεραν εμένα) και ξεκινούσαν από τους καταπληκτικούς μηχανικούς της (freeze track, audio warping, HQ dithering, 64bit engine κλπ)... ως και τώρα που πια ο ανταγωνισμός έχει φέρει σχεδόν απόλυτη ισοροπία σε δυνατότητες στα διάφορα DAW

 

αΦτο..

Είναι πραγματικά αστείο το πλέον πρωτοποριακό και σταθερό daw να παρουσιάζεται ως "δευτεραντζα" μόνο και μόνο επειδή ΤΩΡΑ είναι δωρεάν, όταν ΔΕΝ ήταν δωρεάν ήταν ακριβότερο από το Cubase.

 

Και όπως λες πολύ σωστά ΟΛΑ τα daw πλέον είναι στο ίδιο επίπεδο και δουλεύεις μια χαρά....

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η όλη φάση του Sonar μου θυμίζει την εποχή ΠΑΣΟΚ και ΠΑΠΑΝΔΡΈΟΥ. Έδινε κατευθείαν στο λαό. Του λέγανε υπάρχει πρόβλημα πρόεδρε και έλεγε διπλασιάστε τους μισθούς στο ΔΗΜΌΣΙΟ και τρώγαμε ψωμί. 

 Το Cubase στο μυαλό μου δυστυχώς δουλεύει σαν ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ με κουμπάρους και υπουργούς με μπλε φακέλους μέλη της ΜΠΙΛΤΕΡΜΠΕΡΓΚ. Και όλα τα συνεπακολουθα αυτών που υφίσταται ο λαός που δεν τα φέρνει πέρα 😂

 

 Καλημέρα 😂

 

 Πλάκα κάνω. Χαχαχαχαχα 

 

Εγώ έτυχε λοιπόν συγκυριακα να μπλέξω με το Sonar και απλά όπως ειπώθηκε πολλάκις είναι θέμα συνήθειας. Ιδιαίτερα αν ασχολείσαι σποραδικά όπως εγώ δεν έχει νόημα να αλλάζεις στην εποχή που όλα τα κάνουν όλα και ο μέσος χρήστης δεν χρησιμοποιεί ούτε το 20% των δυνατοτήτων τους και ούτως ή άλλος θα τα χρησιμοποιήσει και σαν host των δικών του plug in. 

 

 Συμφωνώ επίσης για μπυροποσία. 😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

ΑΛΛΑ το ότι ένας ερασιτέχνης που ξεκινά (ή βρίσκεται σε περίοδο αναζήτησης daw λύσης) δεν δοκιμάζει επισταμένα ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ένα από τα κορυφαία μουσικά software που του προσφέρεται πλέον  ΔΩΡΕΑΝ και του προσφέρει εργαλεία με τα οποία μπορεί (εν δυνάμει) να κάνει παραγωγές πραγματικά επαγγελματικού επιπέδου γλυτώνοντας αρκετά κατοστάρικα στο συνολικό μπάτζετ που θα διαθέσει, ε συγχωράτε με, δεν το έχω χωνέψει ακόμα...

 

Αυτό ναι! Κάποτε έκανε το Sonar 600, όσα και το Cubase. Γι' αυτό κι εγώ προσωπικά πήγα εκεί, που ήδη ήξερα πώς δουλεύει. Υπάρχει και το reaper, ας μη το ξεχνάμε, που κι αυτό για τους ερασιτέχνες είναι ουσιαστικά δωρεάν. Το οποίο κι αυτό το κατέβασα για δοκιμή, αλλά πάλι δεν είχα υπομονή να ασχοληθώ. Αλλά τώρα, αν κάποιος δεν έχει τίποτα, και δε θέλει να δώσει μία, και θέλει να αποκτήσει ένα "παραδοσιακό" DAW, ή Cakewalk ή Reaper τους λέω. (Πρώτα Cakewalk γιατί αν το Cakewalk μου φαίνεται 40% ξένο, το Reaper μου φαίνεται 80)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cos_dr είπε

και ούτως ή άλλος θα τα χρησιμοποιήσει και σαν host των δικών του plug in. 

 

 

Βασικα επιπλεον μονο τα Arturia θες και ενα καλο προγραμμα για τυμπανα.

Σε ολα τα αλλα ,ειδικα στα εφε, τα native του Sonar ΥΠΕΡ-αρκουν. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Βασικα επιπλεον μονο τα Arturia θες και ενα καλο προγραμμα για τυμπανα.

Σε ολα τα αλλα ,ειδικα στα εφε, τα native του Sonar ΥΠΕΡ-αρκουν. 

Το omnisohere, το V-synth, το Sonar και να μάθω να βαράω επιτέλους κάνα ακορντο στην Squier μου και να μάθω να αλλάζω χορδές και να ρυθμίσω το tremolo και καθάρισα. Έχω και το KOMPLETE.  Τι άλλο θελω. Πιαναρες στο KOMPLETE. Ακούς μέχρι και το κσυλο από το πεντάλ. Χαχαχαχαχα 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to To Bandlab Sonar είναι καλύτερο απο το Cubase;

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου