Προς το περιεχόμενο

To Bandlab Sonar είναι καλύτερο απο το Cubase;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Επαναλαμβάνομαι κι εγώ, αλλά μιας και γίνεται ωραία/σοβαρή κουβέντα, ας πεταχτώ.

 

Από τις πρώτες μέρες που άρχισα να παίζω κιθάρα πριν 10-11 χρόνια, ήθελα να ηχογραφώ τον εαυτό μου. Τότε τα πρώτα πράγματα που έπεσαν μπροστά μου ήταν το φασόλι POD της Line 6 και το Reaper. Δεν ήξερα πού πάνε τα 4, αλλά τσούκου τσούκου έμαθα στο Reaper ό,τι χρειαζόμουν για τα καθαρά κιθαριστικά.

 

Έκτοτε έχω δουλέψει κυρίως με το Reaper, το οποίο συνεχίζω να χρησιμοποιώ για κιθαριστική μουσική και το Ableton Live που έκανα upgrade από το Lite που μου είχε δοθεί δωρεάν μετά από αγορά του Arturia Minilab. Το δεύτερο εννοείται πως το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για ηλεκτρονική μουσική.

 

Διαβάζοντας εδώ τα πολύ καλά σχόλια που λαμβάνει το Cakewalk, έκανα πρόσφατα μια δοκιμή, αλλά αυτή η ρημάδα η συνήθεια δε με άφησε να του δώσω το χρόνο που χρειάζεται. Πάντως plugins έχει σαφώς ανώτερα του Reaper. Το workflow δεν το κρίνω γιατί και δεν του έδωσα χρόνο, αλλά και γιατί αυτό είναι κυρίως θέμα συνήθειας. Το Ableton επίσης έχει κορυφαία built-in plugins, έχουν περάσει στο ντούκου γιατί στο forum δεν έχουμε πολλούς χρήστες αυτού του DAW.

 

Πρόσφατα ξεκίνησα μαθήματα production και ο δάσκαλος δουλεύει μόνο Cubase. Μπορώ να κάνω αυτά που διδάσκομαι και στο Reaper και στο Ableton γιατί είμαι ακόμα στα βασικά, αλλά με έχει ψήσει πολύ το περιβάλλον του Cubase, οπότε βλέπω να σκάω για αρχή το 100άρι που ζητάνε για το Elements και σιγά σιγά μετά να μαζέψω για upgrade. Αφού μετακομίσω όμως αυτά, γιατί έχω έξοδα τώρα. 😁

 

Τελειώνω μια αχρείαστη ίσως πολυλογία λέγοντας το προφανές που προκύπτει από τα λεγόμενά μου:

 

Πλέον οι επιλογές είναι σοβαρότατες, από δωρεάν έως και $$$. Δεν υπάρχει δικαιολογία για να μην περνάμε ευχάριστα την ώρα μας δημιουργώντας. Όσοι είστε επαγγελματίες εννοείται πως καλά κάνετε και ψάχνετε το τέλειο για το workflow σας. Εγώ τη δουλειά μου έχω μπορέσει να την κάνω με όσα έχω αναφέρει και είμαι σίγουρος ότι θα την έκανα και με το Cakewalk αν του έδινα χρόνο.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, npap είπε

το πάτε πάλι οπαδικά, αλλά οποία έκπληξις μια και στο noizοχωριό αυτό είναι προαπαιτούμενο πριν το τσιμπούσι και τις μπυροποσίες του happy end κάτω από το φεγγάρι (μόνη διαφορά με την παρέα του Αστερίξ ότι εδώ αντί για ψάρια και μενίρ, πετάμε μεταξύ μας (κσ)ύλα και usb στικάκια)...😛

 

όχι αγαπητέ Νικόλαε, δεν το πάμε οπαδικά.

Τουλάχιστον εγώ όχι.

Και είπα αρκετά νωρίς στη συζήτηση ότι δεν έχω χρόνο για αντιπαραθέσεις. Χρησιμοποιεί ο καθένας ό,τι τον βόλεψε. 

Ίσως εξ αρχής λάθος, ίσως σωστά, ίσως κάποιος εξ αρχής τα έσκασε στο σοναρ ή ό,τι άλλο.

Εξ άλλου αυτή η ιστορία με το δωρεάν σονάρ είναι θέμα τριών ετών. Πριν απ αυτό ήταν κι αυτό στα ακατανόμαστα πανάκριβα. Και δικαίως τότε θα σου έλεγε ο καθένας κακώς δίνετε 500άρικα σ αυτούς όταν με 50-100 κάνεις τη δουλειά σου με reaper κλπ.

 

Εκείνο που με προβληματίζει με ΟΛΟΥΣ σας που πίνετε νερό στο όνομα του αγορασμένου σοναρ (διότι προφανώς το αγοράσατε) είναι το ότι έχει σταματήσει ο χρόνος για σας στη δεκαετία ακόμα και του 1990 αν όχι 2000.

Όπου πιθανόν να ήταν το σοναρ πρωτοπόρο για κάποιο διάστημα.

Και σας ερωτώ: πόσοι απο σας καθήσατε να αφιερώσετε λίγες μέρες (να μην πω μήνες, διότι εγώ ασχολήθηκα μήνες με το δωρεάν sonar) με το cubase από έκδοση 8 και πάνω? Απαντήστε μου. (αν και ξέρω την απάντηση).

 

Εγω προσωπικά ξεκίνησα με δωρεάν εκδόσεις cubase, ableton και studio1 παράλληλα με όλες, επειδή ήταν bundles με άλλα και μετά από λίγο καιρό αφού ταλαντέυτηκα μεταξύ ableton/cubase και κατάλαβα τον Live προσανατολισμό του πρώτου, αποφάσισα να επενδύσω χρόνο στο cubase, διότι το είδα με την λογική ό,τι πίσω του είναι ένας κολοσσός. Και μιλάμε τότε για εποχές που cubase κόστιζε 900. Τα περισσότερα από αυτά που έχω ανεβάσει, ξεκίνησαν ή και βρίσκονται ακόμα με tracks από cubase 4 lite. Ούτε καν elements. Κάπου εκεί την εποχή του 9 είχα κατασταλάξει ότι πήγαινα εκεί. Και η απόφαση ήταν σημαντική διότι εξ αρχής ήθελα πράγματα του pro, ούτε καν artist.

Όταν λοιπόν εμφανίστηκε το sonar δωρεάν είναι γεγονός ότι αμφιταλαντεύτηκα.

Το φόρτωσα και το δοκίμασα. Πήρα ένα ολόκληρο project και το μετέφερα στο σοναρ. Μετα από 2-3 μήνες δυστυχώς δεν τα κατάφερα να το φέρω ως κομμάτι, να είναι κλώνος του άλλου που είχα φτιάξει εκείνη την εποχή και ολοκληρώσει με trial του 9. 

Όταν λοιπόν εμφανίστηκε η επετειακή προσφορά του 10ριού με 400 ευρώ, έσπευσα.

Παρ όλο το 400άρι, για αρκετό καιρό χρησιμοποίησα και έψαχνα το σοναρ παράλληλα, (το έχω ακόμα φορτωμένο, και το έψαξα λίγο μετά από καιρό πρόσφατα) αλλά πλέον έχει ενδιαφέρον έως το σημείο "για να δω τι καινούργιο έχουν βάλει κι αν άλλαξαν αυτό ή έκείνο". Περιττό να αναφέρω ότι το κομμάτι που μετέφρασα στο σοναρ, χτυπούσε κορυφές στον προσέσορα ενώ το ίδιο στο cubase δεν το έκανε.

 

Επανέρχομαι λοιπόν στο πιό σημαντικό για μένα, πέρα από το γεγονός ότι το cubase σήμερα είναι αναπτυγμένο περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο: μπορεί η bandlab από την Σιγκαπούρη που έχει μπει σίγουρα στην music industry (φαίνεται αυτό άλλωστε από την αγορά των heritage, harmony κλπ) να στηρίξει την εξέλιξη του sonar σε αντίστοιχο βαθμό με την steinberg/yamaha με τα cubase/nuendo/dorico και μάλιστα σε δωρεάν επίπεδο?

Η προσωπική μου άποψη είναι ΟΧΙ. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως το free lunch που λένε οι αμερικάνοι.

Ναι όλα τα πακέτα είναι ίδια όταν κοστίζουν 50-100 ευρώ (ακόμα και τα φτηνά είναι φτηνά ή δωρεάν στην βασική έκδοση, το reaper στην καλή κοστίζει 225, το fl studio 480, το presonus studio1 400, το ableton live 600, το bitwig 300, το cubase 500, αφήνω έξω τα συνδρομητικά ή τα μακ. Το μόνο δωρεάν είναι το τίμιο audacity και φυσικά το cakewalk/bandlab που σίγουρα υπερτερεί όλων των δωρεάν.

 

Πού θέλω να καταλήξω?

Η υποστήριξη και εξέλιξη σε επίπεδο pro κοστίζει και το βλέπουμε ξεκάθαρα από όλους τους κατασκευαστές. Δεν νομίζω λοιπόν όλοι αυτό που ζητάνε κατά μέσο όρο 300-500 ευρώ να είναι αφελείς και να συνεχίζουν να τα ζητάνε όταν ένα αντίστοιχο προϊόν προσφέρεται δωρεάν. Πιστεύω ότι γνωρίζουν ότι οι δυνατότητες εξέλιξης (για την ώρα τουλάχιστον) από την bandlab δεν είναι επικίνδυνες για αυτούς και συνεχίζουν στην ίδια τιμολογιακή πολιτική. Ο χρόνος θα δείξει.

 

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να έχει γίνει σαφές ότι δεν συζητάω σε οπαδικό επίπεδο. Αν δεν το έχετε καταλάβει, ΟΚ. Συνεχίστε να επιμένετε στη λογική του επειδή κάτι πριν από 30 χρόνια ήταν καλύτερο από ένα άλλο, αυτό συνεχίζει να ισχύει και σήμερα, χωρίς να κάνετε την ίδια σύγκριση σήμερα. Εγώ την σύγκριση την έκανα πριν 2-3 χρόνια και έχω πεισθεί.

Αν ξεκινούσα από το 0 σήμερα θα ξεκινούσα με το sonar. Όπως πχ το πρότεινα στον Γιώργο που έγραψε πιό πάνω, όταν έψαχνε μεταξύ cubase/sonar διότι ήταν δωρεάν. Πιστεύω όμως ειλικρινά, ότι ακόμα κι αν ξεκινούσα σήμερα με sonar σύντομα θα πήγαινα σε πληρωτέο cubase pro. Διότι απλά, αυτά που κάνει το cubase pro, και τα οποία για τον οποιοδήποτε λόγο τα χρειάζομαι, δεν τα κάνει το sonar. 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Η προσωπική μου άποψη είναι ΟΧΙ

 

 

Δεν ειναι θεμα προσωπικης αποψης αλλα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ (ενταξει στην Ελλαδα εχουμε ΟΝΤΩΣ ΜΕΓΑΛΟ προβλημα με την αποδοχη της,το παραδεχομαι αλλα υπαρχουν και ορια).

 

Η Bandlab το στηριζει ΤΩΡΑ,ΗΔΗ,ΣΥΝΕΧΕΙΑ....με 24/7/365 updates,support & φυσικα το site (με εκπληκτικα  free καλουδια μεταξυ των οποιων το FREE ΜASTERING τα σπαει)

 

 

Αρα η προσωπικη μου ΜΑΡΤΥΡΙΑ (δηλ. ΑΠΤΗ ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ.... πραγματικοτητα ειναι οτι το ΚΑΝΕΙ).

 

Γιατι το κανει ΔΩΡΕΑΝ?

Εχει προφανως τους λογους της....και δεν χρειαζεται να τους αναλυσουμε (η υπερβολικη αναλυση αλλωστε ειναι και ενας απο τους λογους της καταντιας μας ως χωρας)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα οποίος έχει Cubase και γράφει Rock με κιθάρα και φωνή απλά κάνει κακό στον εαυτό του. 

  Ας πάει στο Sonar σήμερα, μια απόφαση είναι και λίγη προσπάθεια, σαν να κόβεις το τσιγάρο ή τον τζόγο. 

 Εμείς οι οπαδοί του Sonar θα τον στηρίξουμε 😂🤣😂🤣😀😍😍

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to To Bandlab Sonar είναι καλύτερο απο το Cubase;

Ρε γράψτε χάμου μουσική κι αφήστε τα υπόλοιπα. 

468 σελίδες θα φτάσουμε πάλι για το τίποτα..

 

Εκτός κι αν ξεχωρίζει το αυτί σας αν κάτι έχει γραφτεί με cubase ή sonar (ΠΟΥ EINAI TO ΚΑΛΥΤΕΡΟ, όντως 😁)

Επεξεργασμένο από FatalV
  • Like 1
  • Συμφωνώ 4

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Για εμένα οποίος έχει Cubase και γράφει Rock με κιθάρα και φωνή απλά κάνει κακό στον εαυτό του. 

  Ας πάει στο Sonar σήμερα, μια απόφαση είναι και λίγη προσπάθεια, σαν να κόβεις το τσιγάρο ή τον τζόγο. 

 Εμείς οι οπαδοί του Sonar θα τον στηρίξουμε 😂🤣😂🤣😀😍😍

Ευτυχως δεν γραφω ροκ ουτε τραγουδαω.

Αν και την καταδικη για την καταντια της χωρας δεν την γλωτωνω

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν και την καταδικη για την καταντια της χωρας δεν την γλωτωνω

 

 

εννοειται οτι δεν σου φορτωνω (ή μαλλον σου φορτωνω οσο φορτωνω και σε εμενα) την καταντια της χωρας..

απλα λεω οτι δεν χρειαζεται να υπερ-αναλυουμε τα παντα μεχρι θανατου..

 

δουλευει το SONAR? ΝΑΙ

ειναι ΚΑΛΟ το SONAR? NAI

γιατι το δινουν τζαμπα? who gives a flying f&^$$^ 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίνουνε τζάμπα για να σας φακελώσουνε, και μετά από χρόνια να σας πουν ότι τους ανήκει ό,τι έχει ανέβει στο cloud τους.😱🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

εννοειται οτι δεν σου φορτωνω (ή μαλλον σου φορτωνω οσο φορτωνω και σε εμενα) την καταντια της χωρας..

απλα λεω οτι δεν χρειαζεται να υπερ-αναλυουμε τα παντα μεχρι θανατου..

 

δουλευει το SONAR? ΝΑΙ

ειναι ΚΑΛΟ το SONAR? NAI

γιατι το δινουν τζαμπα? who gives a flying f&^$$^ 🤣

είναι ξεκάθαρο ότι εμείς οι δυο και μόνο αρκούμε για την κατάντια της χώρας.

 

28 λεπτά πριν, FatalV είπε

Ρε γράψτε χάμου μουσική κι αφήστε τα υπόλοιπα. 

468 σελίδες θα φτάσουμε πάλι για το τίποτα..

 

Εκτός κι αν ξεχωρίζει το αυτί σας αν κάτι έχει γραφτεί με cubase ή sonar (ΠΟΥ EINAI TO ΚΑΛΥΤΕΡΟ, όντως 😁)

 

γράφουμε.

Δεν κάνουμε τίποτε άλλο σε πληροφορώ.

Σε μένα είναι τουλάχιστον 12 ώρες τη μέρα ανοιχτό.

όσο αν ξεχωρίζει το αυτί μου (ή αλλουνού) με τι έχει γραφεί η απάντηση είναι ΟΧΙ.

Όμως για μένα, αυτά που έχω φτιάξει, με το sonar απλώς δεν θα είχαν φτιαχτεί. Και είναι αρκετό για να δικαιολογήσει τα χρήματα που έδωσα.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Το δίνουνε τζάμπα για να σας φακελώσουνε, και μετά από χρόνια να σας πουν ότι τους ανήκει ό,τι έχει ανέβει στο cloud τους.😱🤣

 

Να δώσουν ένα Cubase δώρο 

Σε οσους το σκέφτονται να εμβολιαστούν. 

 Πάντως να δώσω μισό χιλιάρικο και βάλε γισ καλή έκδοση του Cubase προτιμώ το δωρεάν Sonar με το pro channel του κλπ. και με τα λεφτά να πάρω ένα παπί μεταχειρισμένο ή ένα καλό ηλεκτρικό πατίνι και μια έξτρα μπαταρία να πηγαίνω στη δουλειά που είναι ενάμισι χλμ από το σπίτι μου και θα μου περισσεψουν κιόλας. 

 

 Οσι για το chord track τι να το κάνω. Πρώτον δεν το χρειάζομαι γιστι τις σκάλες και τις συγχορδίες που θέλω τις παίζω μόνος μου γιστι είμαι μουσικαρας και άμα θέλω να μερακλωσω😂 κάνω το αντίστοιχο με το KOMPLETE kontrol software που έχει αυτή τη δυνατότητα. Αρκεί να το ανοίξω μέσα στο Sonar. Χαχαχαχαχαχα 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου