Προς το περιεχόμενο

Πού χρησιμεύει ο μαέστρος σε μιά Συμφωνική Ορχήστρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

έχουν έρθει με τις σανκυούκλες τους, τις μιγιαζαβάρες τους και τις μουραματσάκλες τους, πάλι πλανάσαι.

ένα το μπάσσο κοντίνουο, του οποίου η υλοποίηση επαφίεται στον κοντινουίστα; Κι αυτός λουπαδόρος; Μπιτς σταλό, αλλά το τι διήθυνε... Άστο καλύτερα. Καλύτερα μόνο να γραφε.

 

Unknown Vocabulary in red :-) 

άνθρωπος στη θάλασσα!!! :-)

 

... και Μποσανόβες (Αυλωνίτης) και Κλαβινόβες (Θωμάς Νάκας) ...

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Unknown Vocabulary in red :-) 

άνθρωπος στη θάλασσα!!! :-)

 

... και Μποσανόβες (Αυλωνίτης) και Κλαβινόβες (Θωμάς Νάκας) ...

Συγγνώμη!

 

Sankyo, Miyazawa, Muramatsu = Μάρκες φλαουτων. Εκ των οποίων τα υπερθετικά σανκιούκλα, μιγιαζαβάρα και μουραματσάκλα.

 

Λουπαδόρος = Ο κτίζων μουσικά τεμάχια αποκλειστικά με λούπες. Τα λεγόμενα beats ή beatz, ή μπιτς.

 

Οι μπαροκ συνθέτες έγραφαν μόνο μπάσο κοντινουο, το οποίο εκτελούσε ο κοντινουίστας (harpsicord) κατά τις οδηγίες, και το δοκούν. Τέτοιος σκανδαλιστικός βαθμός ελευθερίας θα έδινε την εντύπωση ότι ο συνθέτης είναι σαν να διάλεγε... λούπες σε τουβλάκια. Κάτσε να βάλω εδώ μια τέταρτη, εδώ μισ πρώτη σε 6 κτπ κτπ. (Όλα αυτά μεταξυ σοβαρού κι αστείου εννοείται)

 

Σταλό = Το χρήμα

  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Συγγνώμη!

 

Sankyo, Miyazawa, Muramatsu = Μάρκες φλαουτων. Εκ των οποίων τα υπερθετικά σανκιούκλα, μιγιαζαβάρα και μουραματσάκλα.

 

Λουπαδόρος = Ο κτίζων μουσικά τεμάχια αποκλειστικά με λούπες. Τα λεγόμενα beats ή beatz, ή μπιτς.

 

Οι μπαροκ συνθέτες έγραφαν μόνο μπάσο κοντινουο, το οποίο εκτελούσε ο κοντινουίστας (harpsicord) κατά τις οδηγίες, και το δοκούν. Τέτοιος σκανδαλιστικός βαθμός ελευθερίας θα έδινε την εντύπωση ότι ο συνθέτης είναι σαν να διάλεγε... λούπες σε τουβλάκια. Κάτσε να βάλω εδώ μια τέταρτη, εδώ μισ πρώτη σε 6 κτπ κτπ. (Όλα αυτά μεταξυ σοβαρού κι αστείου εννοείται)

 

Σταλό = Το χρήμα

 

Αυτό το "Σταλό" ελπίζω να μη βγαίνει από τον Σιλβέστερ Σταλλόνε..  🙄  😄

  • Χαχα 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εποχή που στην Ελλάδα τα αρμονια έχουν καταργήσει τους μουσικούς, ο κόσμος δηλώνει πως οι μαέστροι είναι άχρηστες παρουσίες, που υπάρχουν για εθιμοτυπικους και διακοσμητικούς λόγους.

Σε λίγο θα λέμε γιατί υπάρχει ο μουσικός αφού το κινητό παίζει λουπακια.

 

Να εδώ ένας άχρηστος μαέστρος χορωδίας

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάπου εδώ μπορούμε να κλείσουμε με το ανέκδοτο για το διαγωνισμό μαέστρων που έγινε στην Αμερική.

 

Βγαίνει ο Ρώσος μαέστρος με την 100μελη ορχήστρα του να κάνει την πρόβα του και κάποια στιγμή σταματάει την ορχήστρα χτυπώντας την μπακέτα με δύναμη πάνω στο αναλόγιο του και βάζει τις φωνές "το 3ο φλικορνο το τέταρτο δεν το έπαιξε στακάτο. Πάμε από την αρχή".

Μετά ο Γερμανός με την 150μελή ορχήστρα του, ξεκινάει την πρόβα του και σταματάει και αυτός την ορχήστρα του και βάζει τις φωνές "το 4ο βιολοντσέλο στόναρε το C#  και να μην ξαναγίνει αυτό".

Βγαίνει και ο Έλληνας με μία τριμελή ορχήστρα μπάσοκιθαρο, ντραμς και μπουζούκι. Πριν ξεκινήσουν κάνει ο drummer ένα break να δει αν είναι κουρδισμενα τα τύμπανα και βάζει τις φωνές ο μαέστρος "ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΌ";

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Χαχα 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν τους θέλω τους μαεστρους. Όχι γιατί πιστεύω δεν έχουν ρόλο. Για εμένα χρειάζονται. Απλά μου τη σπανε. Άμα πετύχω κανέναν θα πάω να του τραβήξω μια σπρωξιά........ 😂😂😂

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

"ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΌ";.

- Το φαγκότο μαέστρο.

- Εγώ δε σε 'βρισα, που θα με πεις και φαγκότο!
- ...

  • Χαχα 3

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται ότι τα προβοκατόρικα posts προκαλούν ενδιαφέρουσες συζητήσεις! 

 

Για το ΤΙ' ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΝΑΣ ΜΑΕΣΤΡΟΣ προτείνω το ακόλουθο (αρκετά μεγάλο αλλά πολύ ενδιαφέρον!) βιβλίο:

William Trotter - Δημήτρης Μητρόπουλος "Ο Ιεροφάντης της Μουσικής" / (σε μετάφραση στα Ελληνικά)

(τα πράγματα είναι πολύ δυσκολότερα απ'όσο φανταζόμαστε..)

 

https://www.politeianet.gr/books/9789607563293-trotter-r-william-potamos-o-ierofantis-tis-mousikis-197882

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Εγώ δεν τους θέλω τους μαεστρους. Όχι γιατί πιστεύω δεν έχουν ρόλο. Για εμένα χρειάζονται. Απλά μου τη σπανε. Άμα πετύχω κανέναν θα πάω να του τραβήξω μια σπρωξιά........ 😂😂😂

Μαέστροι κουφάλες, έρχονται κρεμάλες...
Από πού ή τι ώρα, δεν ξέρουμε, αλλά έρχονται.

Επεξεργασμένο από Haris
  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου