Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση κιθάρας με εφέ χωρίς καθυστέρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

Δεν διευκρίνησες τι είναι το 2 (απλό ή με επιστροφή).

 

 

 

Μιλάει για τα onboard fx, στα οποία δεν υπάρχει ping pong σήματος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Μιλάει για τα onboard fx, στα οποία δεν υπάρχει ping pong σήματος.

 

δεν νομίζω.

Για onboard ακόμα και το 2 είναι πολύ.

Αλλωστε σου είπα οι καλές κάρτες όπως αυτές που συζητάμε γύρω στο 2 παίζουν

  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αφεντικό έχεις ενισχυτάρες και πεταλάρες. Πάρε ένα Torpedo Captor X με μερικά πακέτα καμπινών και το θέμα κλείνει δια παντός. Δε θα έχεις latency, θα χρησιμοποιείς και το κανονικό σου signal chain έως την καμπίνα και θα έχεις studio tones όλες τις ώρες της μέρας. Δε βρίσκω κάποιο αρνητικό.

 

 

Στα λέω αυτά ενώ σκέφτομαι κι εγώ να πάω προς Apollo μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά. Απλά θεωρώ ότι είναι κρίμα να μη συνδυάσεις το υπάρχον gear σου με κάτι τόσο απλό και σχετικά οικονομικό όπως το Captor. Για μένα είναι ιδανική λύση για κόσμο που παίζει με λαμπάτους στο σπίτι.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

δεν νομίζω.

Για onboard ακόμα και το 2 είναι πολύ.

Αλλωστε σου είπα οι καλές κάρτες όπως αυτές που συζητάμε γύρω στο 2 παίζουν

Προς τι ο προβληματισμος;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Αφεντικό έχεις ενισχυτάρες και πεταλάρες. Πάρε ένα Torpedo Captor X με μερικά πακέτα καμπινών και το θέμα κλείνει δια παντός. Δε θα έχεις latency, θα χρησιμοποιείς και το κανονικό σου signal chain έως την καμπίνα και θα έχεις studio tones όλες τις ώρες της μέρας. Δε βρίσκω κάποιο αρνητικό.

 

 

Στα λέω αυτά ενώ σκέφτομαι κι εγώ να πάω προς Apollo μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά. Απλά θεωρώ ότι είναι κρίμα να μη συνδυάσεις το υπάρχον gear σου με κάτι τόσο απλό και σχετικά οικονομικό όπως το Captor. Για μένα είναι ιδανική λύση για κόσμο που παίζει με λαμπάτους στο σπίτι.

 

Για πες αρχηγέ...μήπως έχεις συγκρίνει το  "βοδι" με το torpedo;

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προς το παρόν το signal chain μου είναι ενισχυτής->motherload elemental (reactive attenuator)->mooer radar με φορτωμένα celestion IRs.

Ως τώρα με αυτό το signal chain έχω ασθητά καλύτερο ήχο από οποιαδήποτε σουϊτα ενισχυτών έχω δοκιμάσει, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται αυτές τις Neural DSP και της Softube, τις οποίες εγώ βρήκα πιο πειστικές. Πολύ σημαντικός ο ρόλος των IRs της Celestion. Είναι τα πρώτα που πραγματικά συμπάθησα. 

 

Στους ενισχυτές που έχουν υποβληθεί σε αυτό το treatment συμπεριλαμβάνονται οι Matchless Chief, Marshall JCM 4104, Vox AC15HW, Orange TH30 & Teisco Checkmate 25.

 

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να κάνω την αναβάθμιση, αλλά οι κριτικές για τα UAD δεν με ενθουσίασαν. To ΟΧ για αρχή θεωρείται φοβερό για direct recording αν σου αρέσει ο ήχος του OX, δεν έχει όμως καλές κριτικές σαν attenuator που κρατάει τον ήχο του ενισχυτή σου. Εκεί υπερέχει ξεκάθαρα απ ότι φαίνεται το Tone King Iron Man II. Αλλά το Tone King δεν έχει IR loader, οπότε δεν θα ήταν σημαντική η αναβάθμιση για μένα απ το motherload. 

Και για τις Apollo το είχα σκεφτεί, απλά το προηγούμενο μοντέλο είχε κακές κριτικές σε ότι αφορούσε preamps και A/D conversion και δεδομένου ότι μου αρέσουν υπερβολικά οι προενισχυτές της παλιάς μου Focusrite Forte, έμεινα με αυτήν. Τώρα τα καινούργια μοντέλα "Χ" υποτίθεται τα έχουν βελτιώσει αυτά, αλλά και πάλι δε νομίζω ότι οι software amps θα μου δώσουν κάτι παραπάνω απ αυτό που έχω.

 

Επίσης πλέον υπάρχει το Fractal FM3 στα 1200 ευρώ περίπου και με δεδομένο αυτό, αν θες απλά software amps, πας εκεί. Η συζήτηση αυτή είναι πολύ πιο έγκυρη για τις Apollo, αν θες να ηχογραφείς και φωνητικά πχ στο σπίτι σου χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις ξεχωριστό signal chain (compressor - eq).

Όσον αφορά κουβέρτες, παπλώματα, κιλίμια και καρπούζια όλα με το μαχαίρι, εγώ σε καταστάσεις close micing με iso box και γενικότερα χωρίς ανακλάσεις απ το room, δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι έχω βγάλει καλύτερο ήχο απ αυτόν που βγάζω τώρα. Μάλλον πολύ χειρότερο. Σε πλήρη ηχογραφηση σε στούντιο με room mics, ηχοληπταρά να με γράφει κλπ, ναι οκ είναι άλλη φάση. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Για πες αρχηγέ...μήπως έχεις συγκρίνει το  "βοδι" με το torpedo;

 

Είναι 2 παρόμοιες συσκευές που κάνουν τα ίδια πράγματα. Πρέπει να παίξει κανείς και με τα 2 για να δει ποιο τον βολεύει καλύτερα από πλευράς workflow και από πλευράς ήχου. Η Two Notes υπερτερεί στην ποικιλία καμπινών που προσφέρει σίγουρα, όπως και στο ότι έχει λίγο καλύτερο attenuation system.

 

Το OX έχει δικό του ήχο με ωραίο reverb, αλλά εμένα δε μου έλεγε κάτι αυτό γιατί χρησιμοποιώ δικά μου reverbs στο post έτσι κι αλλιώς.

 

Να σημειωθεί ότι το OX το δοκίμασα ενδελεχώς τώρα που πήγα σε ένα boutique μαγαζί στη Χάγη, ενώ με προϊόντα της Two Notes έχω περάσει πολύ καιρό και σε δική μου χρήση στο σπίτι, αλλά και στον καθηγητή μου που έχει χρόνια το Torpedo Live.

 

Συμπερασματικά, δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις λάθος με κάποια από τις 2 επιλογές. Εγώ έτυχε και συνήθισα το workflow και τον ήχο της Two Notes και έχω μείνει εκεί. Αν το Ox είχε βγει πρώτο μπορεί να ήμουν εκεί τώρα. Και με τα 2 είχα φανταστικό ήχο.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Μάλλον πολύ χειρότερο

 

 

Κατι λαθος κανεις τοτε.

 

Ενα μοναδικο ταπεινο 57αρι τοποθετημενο σωστα στο sweet spot του μεγαφωνου  αρκει.

Kαι οσο λιγοτερες ...ανακλασεις εχεις στο close miking τοσο το καλυτερο 

 

Η ροκ (και η soul & η funk και η jazz)  ιστορια αλλωστε το εχει αποδειξει πολλακις.

 

Καλα και τα room mics & οι...ανακλασεις και το double miking ,αλλα βασικα πολυ κακο για το τιποτα (τα εκανα πιτσιρικας και πιο πολυ βαβουρα παρα αποτελεσμα εφερναν)

 

Set it,forget it & rock on.

 

YMMV & opinions are like A-holes of course....

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Κατι λαθος κανεις τοτε.

Ενα μοναδικο ταπεινο 57αρι τοποθετημενο σωστα στο sweet spot του μεγαφωνου  αρκει.

Η ροκ (και η soul & η funk και η jazz)  ιστορια αλλωστε το εχει αποδειξει πολλακις.

Καλα και τα room mics & οι...ανακλασεις και το double miking ,αλλα βασικα πολυ κακο για το τιποτα (τα εκανα πιτσιρικας και πιο πολυ βαβουρα παρα αποτελεσμα εφερναν)

 

Μπορεί να κάνω και κάτι λάθος. Οι bandmates που με ανέχονται τα τελευταία 10 χρόνια φαίνεται να συμφωνούν ως προς την επιτυχία των πρόσφατων direct εγχειρημάτων μου, για ότι αυτό μπορεί να λέει.

Φυσικά δεν απαρνούμαι το 57άρι (για το Sennheiser πάλι, παρόλο που λόγω format ήθελα πολύ να μου αρέσει, δεν...). Ττα room mics έχουν τη χρήση τους για συγκεκριμένους ήχους. Απ' τους Zeppelin, τους Sex Pistols μέχρι αλλά και ειδικά στα πιο Ambient μπορεις να τα ακούσεις. Δεν χρειάζονται όμως πάντα.

 

Αλλά γιατί τέτοια απέχθεια στα impulse repsonses? Έχεις δοκιμάσει τα Celestion παρεμπιπτόντως; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Φυσικά δεν απαρνούμαι το 57άρι (για το Sennheiser πάλι, παρόλο που λόγω format ήθελα πολύ να μου αρέσει, δεν...).

 

Εχω και τα δυο και το 57αρι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ (για ΑΝΤΙΒΑΡΟ στη βαση που ΔΕΝ κραταει το Ε906 μια και δεν χρειαζεται...🤣 εξω απο την πλακα το Ε906 τρωει το 57αρι για πρωινο,μαλλον το Ε609 δοκιμασες που οντως δεν ειναι τοσο καλο)

 

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αλλά γιατί τέτοια απέχθεια στα impulse repsonses? Έχεις δοκιμάσει τα Celestion παρεμπιπτόντως; 

 

δεν ξερω καν ΤΙ ειναι αΦτα τα πραματα του διαΒΟλου εγω θελω να αναβω τον ενισχυτη και την πεταλιερα να βαΝω την κιθαρα  και να παταω record ουτε impulse ουτε ξιμπλαλσ 😂

 

αΦτο κΣερω,αΦτο εμπιστευομαι 😅

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Έχεις δοκιμάσει τα Celestion παρεμπιπτόντως; 

 

Φυσικα, ο 1974Χ εχει ενα φοβερο "aged" greenback,δεν το αλλαζω με τιποτα ειναι μαλλον ειδικα φτιαγμενο για tele και twang  😃

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου