Προς το περιεχόμενο

Strat Plus '97 Pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Ναι. Δεν μου άρεσε. Έτσι κι αλλιώς ούτε το σύνηθες tone χρησιμοποιώ. Το αφήνω μόνο στα όργανα που χρησιμοποιώ στο επάγγελμα, για να παίζω κανένα τζαζ ήχο ααααν χρειαστεί.

Στη μεση φευγει εντελως απο το κυκλωμα το ποντεσιομετρο και βλεπει απευθειας το jacK .

Καλά ουτε εγω το χρησιμοποιω ολες μου η κιθαρες ,no load tone controls εχουν ουσιαστικα δηλ. δεν εχουν καθολου tone ποντεσιομετρο οταν ειναι ανοιγμενο στο φουλ.

Το ιδιο και το volume....εχω να το κλεισω καμμια 30αρια χρονια μονιμα στο 10 ειναι.. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Το ιδιο και το volume....εχω να το κλεισω καμμια 30αρια χρονια μονιμα στο 10 ειναι.. 

Καλά αυτό είναι θέμα ήχου και είδους που παιζει ο καθένας.

 

Strat και high gain amp (ιδίως marshall στυλ που παίζω εγώ - αλλά και με τον fender που παίζω χρειάζεται) με ρύθμιση στάνταρ crunchy τόνο και booster always on, χωρίς vol από το 2-10 είναι σαν να παιζεις με πεταλιερα και να είναι χαλασμένα όλα το knobs.

 

Τα καθαρά τα παίρνω από το vol cut. Και δεν "υπάρχουν "  αυτά τα καθαρά. Για dist και sustain προσθέτω ένα drive και βουαλα έχω όλες τα επίπεδα gain από crispy clean μέχρι μασιφ drive lead tones.

 

All you need για τον τόνο, is control στο vol pot και στο drive stomp. 

Για το τελικό αποτέλεσμα με τα εφφε, ένα delay (με έλεγχο στο μιξ με expression pedal και όχι απαραίτητα στο on/off και με tap), ένα wah άντε κι ένα octavio κι ένα whammy και 2-3 modulation τα έχεις όλα. (Και το booster φυσικα που είπα , αλλά κι ένα clean booster στο τέλος της αλυσίδας για λίγο ανέβασμα όταν θέλεις να βγεις πιο μπροστά στο σόλο).

Όλοι δινουν βάρος σε πράγματα ανούσια κατά τη γνώμη μου.

Κάι άλλους μαγνήτες(van zandt μάλιστα) που δοκιμασα στην plus όταν δόθηκε μια ευκαιρία, ήταν ανούσιο, χωρίς όλα τα προηγούμενα. 

 

Control σε gain, φίλτρα (modulations), χώρο (reverb delay),  ένταση στη μίξη της μπάντας, μια καλη στάνταρ strat και ένας καλός παίχτης είναι όλο το θέμα.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Καλά αυτό είναι θέμα ήχου και είδους που παιζει ο καθένας.

 

 

+1000

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο ηχος που ακουω και θα ανεβασω μονο ανουσιο δεν τον λες.  Ακουσον μεν παταξον δε.... Δεν εκανα τιποτα περριτα μπλιμπλικια. 22 χρονια σε παταρια επαιζα κι εγω.  Κατι σκαμπαζει το φτωχο αυτι μου.  Σορρυ.... 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Spiros Mavromatis είπε

Παντως ο ηχος που ακουω και θα ανεβασω μονο ανουσιο δεν τον λες.  Ακουσον μεν παταξον δε.... Δεν εκανα τιποτα περριτα μπλιμπλικια. 22 χρονια σε παταρια επαιζα κι εγω.  Κατι σκαμπαζει το φτωχο αυτι μου.  Σορρυ.... 

Οπως ειπα, "κατα τη γνωμη μου".
Και πιο πολυ την εγραψα γιατι διαβαζουν και νεοι. Να μη νομιζουν οτι ειναι πανακεια ολα αυτα τα "ψαξιματα".

4 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Όλοι δινουν βάρος σε πράγματα ανούσια κατά τη γνώμη μου.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spiros Mavromatis είπε

 

Γνωμες?? 

 

ποιο πολυ ακουω τον...ακουστικο ηχο της κιθαρας παρα τον ηλεκτρικο αλλα ωραιοι μου φαινονται....🙂

ετσι κι αλλιως με τετοιο ενισχυτη και σκουπα με χορδες απο αντερο κατσικιου & μαγνητακι απο πΣυγειο να βαλεις μαμω θα ακουγεται 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ χαμηλή η ένταση του ενισχυτή. Αδικείται το βίντεο.

Πιο πολύ ακούγεται η πένα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλα καθε φορα που βλεπω κλιπακι στο οποιο ακουω το strumming σε ηλεκτρικη κιθαρα, το κλεινω. Τι να καταλαβουμε?

  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κοιταξω να κανω ηχογραφηση connect με εναν ενισχυτη απο την rp355

 

Γενικως δεν ξερω πως να κανω ηχογραφηση σωστα. Σορρυ

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου