Προς το περιεχόμενο

Strat Plus '97 Pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θέλω άλλη μια tele για να βάλω το Α3 esquire set της Q.

 

26 λεπτά πριν, johnps είπε

σε αυτη τη  τιμη δε πιστευω να υπαρχει κατι αλλο τοσο ωραιο

 

Έχω δύο σετ της fender, για στρατ, και προτιμώ πάντα να πιάνω κιθάρα με Q.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

 

Μετά από επικοινωνία μέσω mail - παραγγελία και αποστολή, παρέλαβα επιτέλους σήμερα μετά από πολλή υπομονή το σετάκι μου από Q pickups!

Ήρθε όπως ακριβώς το ζήτησα: Σετ Gilmour με τη διαφορά ότι ο bridge (ssl-5 style) θα έχει 3 καλώδια, δλδ ένα normal και ένα hot output. 

 

Οι μαγνήτες ήρθαν σε ξεχωριστό φακελάκι ο καθένας με νάϋλον φυσαλίδες, όλοι μαζί σε δεύτερο μεγαλύτερο και μέσα σε τρίτο ακόμα μεγαλύτερο, όλοι με φούσκες αέρα.

 

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι ο εξωτερικός φάκελος έφτασε σκισμένος και φανερά ανοιγμένος, αλλά η υπάλληλος ΄ήταν ειλικρινής και πολύ ευγενική πράγμα που εκτίμησα και δεν έδωσα παραπάνω έκταση. Μου είπε ότι έτσι ήρθε από το αεροδρόμιο και ότι προσπάθησαν να το ξανακλείσουν με διάφανη φαρδιά ταινία στη Ζάκυνθο. Τέλοσπάντων,  Άνοιξα μπροστά της και αφού είδα τις εσωτερικές συσκευασίες απείραχτες, τσεκάρισα τους μαγνήτες και αποχώρησα.

Εδώ να πω ότι ο φάκελος ήρθε συστημένος και παρέλαβα ο ίδιος με ταυτότητα. Τα στοιχεία αποστολής όπως τα έστειλα στο e-mail παραγγελίας, τυπωμένα σε αυτοκόλλητο.

 

Ενημέρωσα τον tiho για όλα αυτά και εντός 10 λεπτών μου απάντησε ότι λυπάται για το συμβάν.

 

παραθέτω μερικές φώτο από τους μαγνήτες. Ο bridge ξεχωρίζει από τα 3 καλώδια εκ των οποίων το κίτρινο είναι το hot output ενώ το λευκό το normal output. Ο middle είναι αυτός με τη γκρι απόχρωση ενώ ο neck επίσης μαύρος. 

 

Εν κατακλείδει, κάμποσες φώτο από το pickguard της Strat Plus μαζί με τα υπόλοιπα παρελκόμενα και 2 Alpha Pot 250-άρια, αφού "έστειλα" όλη την φθηνοκινεζίλα που υπήρχε πάνω της.

 

 

 

IMG_20211005_230903.jpg

IMG_20211005_231021.jpg

IMG_20211005_230934.jpg

IMG_20211005_230945.jpg

IMG_20211005_231034.jpg

IMG_20211005_231050.jpg

IMG_20211005_231215.jpg

IMG_20211005_231355.jpg

IMG_20211005_231437.jpg

IMG_20211005_232331.jpg

IMG_20211005_232447.jpg

IMG_20211005_232515.jpg

IMG_20211005_232650.jpg

...και τώρα έχω να κάνω αυτά τα δύο σχεδιαγράμματα, πράξη.

push-pull-diagram 1.gif

strat sss wiring.jpg

strat sss wiring.jpg

  • Like 2

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και βρηκα στο συρταρι εναν super switch λεω: γιατι να μη του ριξω και μια tele κατασταση στη 3 θεση?? 

 

Ετσι λοιπον εφαρμοσα το παρακατω wiring και μ εχει πιασει υπερενταση διοτι μολις τελειωσα και δε μπορω να δοκιμασω με τον mark iii. 

 

Το μονο που εκανα ηταν να βαλω το μαρσαλακι μπαταριας να δω οτι παιζουν σωστα ολοι και οι θεσεις οντως ειναι οπως περιγραφονται.  Σουπερ. Αυριο η κιθαρα παει για setup επιτελους μετα απο 8ετη απραξια.  

363459-eaef16df18b58405fb02d1941c795aaa.jpg

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω μια 87 Plus με τους gold lace sensors, εχω βγαλει ολα τα μπιχλιπιδια και εχω κρατησει ενα master volume και ενα master tone και camay το οργανο.

Που χρειαζονται ολα αυτα, δεν μπορω να καταλαβω. Χαλανε τον ηχο.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και η δικη μου αυτους ειχε αλλα δεν υπαρχουν πια.  Δε θεωρω οτι ενας επιλογεας και ενα push pull χαλαει τον ηχο.  Με ολο το σεβασμο.  Απλα ειναι κατι διαφορετικο απο τη χροια των lace αλλα εξισου stratοειδες...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spiros Mavromatis είπε

Ναι και η δικη μου αυτους ειχε αλλα δεν υπαρχουν πια.  Δε θεωρω οτι ενας επιλογεας και ενα push pull χαλαει τον ηχο.  Με ολο το σεβασμο.  Απλα ειναι κατι διαφορετικο απο τη χροια των lace αλλα εξισου stratοειδες...

Ο επιλογέας εννοείται ότι είναι απαραίτητος. Για τις συνδεσμολογίες λέω. Όσες στρατ έχω δει με περιττά μπλιμπλίκια και διαπλανητικές συνδεσμολογίες, αποτυχίες ήταν.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ο επιλογέας εννοείται ότι είναι απαραίτητος. Για τις συνδεσμολογίες λέω. Όσες στρατ έχω δει με περιττά μπλιμπλίκια και διαπλανητικές συνδεσμολογίες, αποτυχίες ήταν.

 

 

Συμφωνω για κατι παλαβα σε στυλ in/out off phase ,parallel/series....αλλά μια συνδεσμολογια που σου δινει n+b  ή σε αφήνει να μπλεντάρεις τον μεσαιο ειναι ωραιο να την έχεις.

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο χρήσιμο που έκανα (κι αυτό λόγω δουλειάς) της έβαλα ένα fishman piezzo bridge, αλλά και πάλι έκανα διαφορετική από την μαμισια της fishman συνδεσμολογία, ώστε να είναι ανεξάρτητη η ηλεκτρική συνδεσμολογία απο την piezzo και όλα καλά.

Το δοκίμασα αρχικά με την μαμισια και ήταν αίσχος, επηρέαζε πολύ τον ηλεκτρικό ήχο. 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Εγω παντως εχω μια 87 Plus με τους gold lace sensors, εχω βγαλει ολα τα μπιχλιπιδια και εχω κρατησει ενα master volume και ενα master tone και camay το οργανο.

Που χρειαζονται ολα αυτα, δεν μπορω να καταλαβω. Χαλανε τον ηχο.

 

 

.

 

 

εβγαλες το TBX ?

Εμένα μου αρεσει πολυ, δίνει ωραιο twang στον bridge μετα το 5.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

εβγαλες το TBX ?

Εμένα μου αρεσει πολυ δίνει ωραιο twang στον bridge.

Ναι. Δεν μου άρεσε. Έτσι κι αλλιώς ούτε το σύνηθες tone χρησιμοποιώ. Το βγάζω. Το αφήνω μόνο στα όργανα που χρησιμοποιώ στο επάγγελμα, για να παίζω κανένα τζαζ ήχο ααααν χρειαστεί.

Για στρατ ήχο φτάνει ο 5θέσιος, το vol  και η έξοδος. Τα άλλα είναι χάσιμο ήχου 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου