Προς το περιεχόμενο

Strat Plus '97 Pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες παλιούς και νέους.

 

Πρόλογος.

 

Όταν το αυτί ΔΕΝ συμβαδίζει με το πορτοφόλι, πρέπει να πάρω τη γνώμη του κιθαριστικού κοινού, προκειμένου να αποκτήσει μαγνήτες αποδεκτούς η strat μου.

Πρόκειται για μια Strat Plus '97 μπαρουτοκαπνισμένη από live καλών εποχών, και έχουν περάσει από πάνω της πολλά σετ μαγνητών. (duncans - emg - dimarzio - haussel - tonerider)  

Αυτή τη στιγμή - από σπόντα - αλλά και λόγω του ότι κάτι έπρεπε να φοράει για να ξανα-αρχίσω μελέτη μετά από 9 χρόνια κιθαριστικής απραξίας της έχω πετάξει πάνω ένα σετ HSH από godin freeway που φυσικά μόνο strat δεν ακούγεται.

Τελευταία φορά, είχα tonerider classic blues που ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αλλά έφυγαν σε στιγμή πολύ μεγάλης ανάγκης....(Τα παιδιά μας πάνω απ΄όλα...)

 

Κυρίως Θέμα.

 

Αρχίζοντας πάλι να ξυπνάει το stratOfenderOμικρόβιο μέσα μου, κοίταξα Youtube αλλά και προδιαγραφές διαφόρων μαγνητών με ταβάνι τα 100€

Ξέρω ότι δεν είναι Custom Set όμως δεν γίνεται να πάω ψηλότερα με τίποτα, άντε 10-15 € με το ζόρι.

Θέλω αλήτικο ήχο, με σκασίδια και στριγγλίδια, όχι όμως πολύ μπουκωμένο αλλά όχι και αναιμικό.

To setup μου αποτελείται από ehx east river drive - boss sd1 - proco rat καρφωμένα πάνω στον Mesa/Boogie Mark iii combo.

Θέλω λοιπόν "γεμάτα - σκαστά" καθαρά με ευκρίνεια. αλλά να έχουν τη δυνατότητα να "σπρώξουν" το rat για νορμάλ παιξίματα. (Εννοώ ότι δεν παίζω καφρίλες)

 

Το στύλ που παίζω κυρίως είναι Funk, τύπου SRV blues, pink floyd. 

 

Τα υποψήφια σετ. (αυστηρά λόγω οικονομικών περιθωρίων, δυστυχώς)

 

1. Vintera 50's strat pickups

2. Vintera 60's strat pickups

3. Yosemite 

4. Tex Mex

5. Ότι προτείνετε εσείς με ταβάνι το κατοστάρικο.

 

Για ψυχολογικούς λόγους και επειδή δεν βλέπω να αλλάζω πάλι στο μέλλον, έχω κοιτάξει ΜΟΝΟ σε Fender.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντησή σας. 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλε ένα custom σετ Q pickups και καθάρισες.  Γύρω στα 100 κάνει. Σε 10 μέρες το έχεις παραλάβει. Τσεκαρε τα στο reverb. Κορυφαίος με τα specs που σου ταιριάζουν.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομενως ο Tiho να ειναι διακοπες, και να εχει κατεβασει ολα τα listings. Θα τα ανεβασει ξανα σε λιγες ημερες που θα επιστρεψει. Το εκανε και περσι...

 

Ακου καποια samples στο youtube.

Εχω και εγω ανοιξει θεμα παλαιοτερα με διαφορα κλιπ απο τους μαγνητες αυτους.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ξερει καποιος αν οι yosemite αρπαζουν ευκολα?  Με ψηνουν διοτι ακουσα ωραια πραγματα στο youtube.  

Να με προβληματισει το alnico 4/2 για "ξυσιμο" στον ηχο? 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έβγαλες τους ΘΕΙΚΟΥΣ Lace Sensor που είχε η κιθαρουκλα αυτή και ψάχνεις τώρα ηχο.

Καλά να πάθεις!

 

:) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spimav_z είπε

Τελευταία φορά, είχα tonerider classic blues που ήμουν πολύ ευχαριστημένος

Μήπως να πήγαινες ξανά σε tonerider; Δοκιμασμένη λύση και μέσα στο budget σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους εδωσα την ευκαιρια Νικο για δυο σεζον μολις την αγορασα.  Δε μου εκατσαν... Τρεις gold ειχε.  Τωρα τι βαζω?  Αναμεσα σε αυτους που γραφω? 

Μόλις τώρα, ekim είπε

Μήπως να πήγαινες ξανά σε tonerider; Δοκιμασμένη λύση και μέσα στο budget σου

Ναι,  αλλα ποιος να τους εχει ελλαδα πια... 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spimav_z είπε

Ναι,  αλλα ποιος να τους εχει ελλαδα πια... 

Ελλάδα ίσως κανείς αλλά μπορείς να τους βρεις σε άλλα ευρωπαϊκά καταστήματα. 
Αν μπεις και στο site τους αναφέρουν ότι αν αγοράσεις απευθείας απ’ αυτούς στέλνουν σε χώρες της Ε.Ε. και πληρώνουν οι ίδιοι δασμούς εισαγωγής κ.λπ.

Επεξεργασμένο από ekim
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν σε πιεζει ο χρονος και εχεις την απαραιτητη υπομονη, κοιταζε στις αγγελιες, κυκλοφορουν εξαιρετικα σετ μεσα στο budget σου καποιες φορες. Φυσικα σε αυτα τα χρηματα πρωτοι που ερχονται στο μυαλο ειναι οι tonerider, κανας duncan ssl1, η με λιγη υπομονη lace sensors hot golds.

  • Ευχαριστώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου