Προς το περιεχόμενο

Strat Plus '97 Pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως κοιταζω και τις αγγελιες, ομως σημερα ολημερις, πολυ με εψησαν οι Q PICKUPS. Δεν ξερω τι να διαλεξω αναμεσα σε alnico 2 ή 5 για bridge ας πουμε. Για neck με ευκρινεια στα καθαρα και σκασιμο σε chrunchy blues ηχο, να "περναει" η στρατίλα?

 

Μπερδευομαι με τις διαφορες alnico και νορμαλ ή overwound τυλιγμα. διαβαζω αλλα δεν καταλαβαινω και πολλα διοτι δεν ειμαι γνωστης...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Α2 έχουν πιο μαλακό ήχο και ισορροπημένο ήχο. Οι Α5 είναι πιο πριμάτοι και σφικτοί. Οι Α2/Α5 είναι μια μέση λύση (πάνω τρεις χορδές Α5, κάτω τρεις χορδές Α2). Αυτούς έχω σε στρατ μου, και μάλιστα coil tapped, ώστε να έχω την επιλογή να παίζω στα μισά ohm, για πιο βινταζ ήχο.

 

blues A major strat (1).mp3

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιωθω οτι μου λειπουν πριμα στους A2 αφου ειναι ετσι. Μαλλον σε Α5 θα παω. απο Ohm, ποια ειναι τα standard για στρατ ?ουτε αναιμικα ουτε hot να μη καθαριζουν με τιποτα. Παιζω funky εως bluesy 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λείπουν πρίμα. Έχω Α5 Q σε τελε και έχει διαφορά.

Θα επέλεγα 9Κ/8.5Κ/8Κ σε bridge/middle/neck. Έχουν την απαιτούμενη ατάκα, και σηκώνουν αρκετό gain.

 

Prosxedio lyra.mp3

 

Άκου ένα κλιπ με την τελε, Α5 περίπου στα 8-9Κ. Έχει βρώμικο ήχο (μη δώσεις σημασία στο λοιπό μιξ).

Για καθαρούς ήχους, άκουσε εδώ και στις επόμενες σελίδες.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

επέλεγα 9Κ/8.5Κ/8Κ σε bridge/middle/neck

 

Αυτό είναι για metal φιλωΟυζ :)

 

8/6.5/6 μάτσ μπετερ

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μεινουν τα φεντερισια δροσερα αλλα και γεματα καθαρα?  Η μεγαλυτερη ωμικη αντισταση κοβει presence? 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη αντίσταση δίδει μπάσο και μεσαίες. Επίσης, είναι πιο κομπρεσαρισμενος ο ήχος. Η ατάκα είναι λιγότερη. To presence είναι, μάλλον, σε πιο χαμηλά επίπεδα. Καμία σχέση πχ texas specials. 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Η μεγαλύτερη αντίσταση δίδει μπάσο και μεσαίες. Επίσης, είναι πιο κομπρεσαρισμενος ο ήχος. Η ατάκα είναι λιγότερη. To presence είναι, μάλλον, σε πιο χαμηλά επίπεδα. Καμία σχέση πχ texas specials. 

Πιο κομπρεσαρισμένο ήχο έχουν οι Sensors. Προσωπικά μ’ αρέσουν αν και δεν είναι αυτό που χαρακτηρίζει τον κλασικό strat ήχο. Δεν συμφωνώ μ’ αυτό που είπες για τους Texas. Έχουν παραπάνω απ’ όλα, και πρίμα. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα νομιζω οτι η λυση που ζητω, ειναι περιπου medium output μαγνητες, σωστα? και απ οτι καταλαβα τα ohm ανεβαινουν πηγαινοντας απο neck σε bridge σε ολα τα σετ.

 

Να κυμανθω λοιπον απο 6 εως 8 ohm. Alnico 5 σωστα?

  • Συμφωνώ 1

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου