Προς το περιεχόμενο

Sweep Picking


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Flotzen είπε

20 χρόνια το βλέπω και ακόμα απογοητεύομαι.

Όσο περνάν τα χρόνια απογοητεύομαι περισσότερο.

Αξίζει να το δείτε όλο.

Έχει ωραία πράγματα για sweep picking και arpeggios.

Ο κιαρατάς είχε από τότε το κατάλληλο amount "πολλά κιλά κιθάρα" και αλητείας.

Βρυκόλαξ...

Κι αυτα ειναι στην αρχη που δεν τα ειχε μετατρεψει ολα αυτα σε ... φρασολογιο κ ...γραμμολογιο

 

Το ωραιο του Κοτζεν ειναι πως ειναι ο μονος απο τους Σρεντερ-σ της Σαρπνελ που ειναι τοσο δημιουργικος. Δεν επαιξε ποτε ουτε νεο-κλασσικα ουτε τιποτα (ενταξει τα πρωτα του Arthur's Museum, POizon κλπ δε μετρανε χα χα). Παρ'οτι παιζει τη μανα του κ τον πατερα του εχει κατι ροκαδικο στο παιξιμο του. Η μεγαλη του διαφορα ειναι  το flow που εχει το παιξιμο του κ το οτι ολα ακουγονται κ ειναι σαν να βγηκαν μεσα απο αυτοσχεδιασμο κ οχι σαν υπερ-δουλεμμενο-γραμμενο σολο χωρις αυθορμητισμο. Γι'αυτο κι αγουγεται πιο ροκατος απο ολους. 

 

Ακομα κ στις fusion δουλειες του ακουγεται. Που οι μεταλο-σρενταδες οταν παν να παιξουν το ειδος το μονο που νογανε ειναι βαλε τριαντα κιλα πυροτεχνηματα κ στα changes... κλαφτα χαραλαμπε

 

Τον εχω δει απο κοντα πριν απο 14 χρονια κ παροτι  ηταν κοκαλο ο ηχος κ το παιξιμο ηταν σοκ

 

 

Επεξεργασμένο από billaraskats27
  • Like 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Flotzen είπε

 

20 χρόνια το βλέπω και ακόμα απογοητεύομαι.

Όσο περνάν τα χρόνια απογοητεύομαι περισσότερο.

Αξίζει να το δείτε όλο.

Έχει ωραία πράγματα για sweep picking και arpeggios.

Ο κιαρατάς είχε από τότε το κατάλληλο amount "πολλά κιλά κιθάρα" και αλητείας.

Βρυκόλαξ...

 

Υπάρχουν κιθαρίστες, υπάρχει και ο Kotzen. Έχω τέτοια λατρεία που πήγα και τον άκουσα μόνος μου το '18 στην Αθήνα σε ένα μισογεμάτο Κύτταρο. Τρομακτικό live και από ήχο και από παιξίματα και από φωνάρα. Καλλιτέχνης ογκόλιθος κατά τη γνώμη μου, σίγουρα πολλά παραπάνω από Shrapnel shredder.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Προσωπικά θεωρώ ότι η δυσκολία έγκειται αφ' ενός σ' αυτό που είπε ο Σπύρος περί αριστερού χεριού, αφ' ετέρου στον συγχρονισμό δεξιού και αριστερού χεριού, γιατί το δεξί παίζει με την λογική "ίσος χρόνος-ίση δύναμη" και πρέπει να συγχρονιστεί το αριστερό πάνω σ' αυτή την λογική

 

Δεν ανεφερα τον συγχρονισμο των δυο χεριων, γιατι για μενα ειναι δεδομενο οτι πρεπει να υπαρχει ειτε σε sweep ειτε σε alternative ειτε σε οποιοδηποτε τροπο.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

 

Δεν ανεφερα τον συγχρονισμο των δυο χεριων, γιατι για μενα ειναι δεδομενο οτι πρεπει να υπαρχει ειτε σε sweep ειτε σε alternative ειτε σε οποιοδηποτε τροπο.

 

Εννοείται, αλλά εδώ έχουμε την ιδιαιτερότητα "κάθε νότα άλλη χορδή" γι' αυτό το έγραψα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

 

σίγουρα πολλά παραπάνω από Shrapnel shredder.

 

Ώπα φίλος ιεροσυλία 🤣

 

Friedman, Becker, Vinnie Moore, Greg Howe.

 

Να πω κι εγώ το off-topic μου, ποτε δε μου αρεσε ο Kotzen. Ενώ είναι αδιανόητη παιχτουρα και φωνάρα, δεν ακούω τραγούδια της προκοπής ρε γμτ...σε αντίθεση με τους πρώτους. Γούστα είναι αυτά μη βαρατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

Ώπα φίλος ιεροσυλία 🤣

 

Friedman, Becker, Vinnie Moore, Greg Howe.

 

Να πω κι εγώ το off-topic μου, ποτε δε μου αρεσε ο Kotzen. Ενώ είναι αδιανόητη παιχτουρα και φωνάρα, δεν ακούω τραγούδια της προκοπής ρε γμτ...σε αντίθεση με τους πρώτους. Γούστα είναι αυτά μη βαρατε.

Becker δε πιανεται ειχε cheat 😂

Friedman με την καριερα που ειχε μετα την Σαρπνελ δεν τον θυμαται κανεις για τις Σαρπνελ μερες του

Vinnie δεν εχω τοσο αποψη αν κ τα τελευταια 15χρονια του το στυλ του μ'αρεσει πολυ περισσοτερο απο οταν ηταν Σαρπνελ

Οσο για τον Greg τα σρεντ αλμπουμ του ειναι ολοκαυτωμα. Στα αυτοσχεδιασμικα... δεν μ'αρεσει καθολου (παρ'οτι εχει κανει μεγαλες συνεργασιες). 

 

Παντως σαν συνθετες ειναι εντελως διαφορετικοι. Αυτοι ειναι ολοι του  instrumental κυριως ενω ο Ριτσι πιο τραγουδοποιος. Το αν αρεσει η οχι σαν τετοιος ειναι αλλο θεμα αλλα η πλειοψηφια της καριερας του συνθετικα ειναι σαν τραγουδοποιος (κ οχι παντα με "μπαντιστικες" συνθεσεις). Απλα η παιχτουροσυνη του το κανει να ακουγεται πιο..ροκαδικα παρ'οτι η σολο του καριερα δανειζεται συνθετικα πολλα κ απο soul κλπ 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Becker δε πιανεται ειχε cheat 😂

Friedman με την καριερα που ειχε μετα την Σαρπνελ δεν τον θυμαται κανεις για τις Σαρπνελ μερες του

Vinnie δεν εχω τοσο αποψη αν κ τα τελευταια 15χρονια του το στυλ του μ'αρεσει πολυ περισσοτερο απο οταν ηταν Σαρπνελ

Οσο για τον Greg τα σρεντ αλμπουμ του ειναι ολοκαυτωμα. Στα αυτοσχεδιασμικα... δεν μ'αρεσει καθολου (παρ'οτι εχει κανει μεγαλες συνεργασιες). 

 

Παντως σαν συνθετες ειναι εντελως διαφορετικοι. Αυτοι ειναι ολοι του  instrumental κυριως ενω ο Ριτσι πιο τραγουδοποιος. Το αν αρεσει η οχι σαν τετοιος ειναι αλλο θεμα αλλα η πλειοψηφια της καριερας του συνθετικα ειναι σαν τραγουδοποιος (κ οχι παντα με "μπαντιστικες" συνθεσεις). Απλα η παιχτουροσυνη του το κανει να ακουγεται πιο..ροκαδικα παρ'οτι η σολο του καριερα δανειζεται συνθετικα πολλα κ απο soul κλπ 

 

Αν τυχόν δεν το εχεις ακουσει ακου αυτή την υπερκομματάρα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

 

Ώπα φίλος ιεροσυλία 🤣

 

Friedman, Becker, Vinnie Moore, Greg Howe.

 

Να πω κι εγώ το off-topic μου, ποτε δε μου αρεσε ο Kotzen. Ενώ είναι αδιανόητη παιχτουρα και φωνάρα, δεν ακούω τραγούδια της προκοπής ρε γμτ...σε αντίθεση με τους πρώτους. Γούστα είναι αυτά μη βαρατε.

 

Λατρεμένοι όλοι, ειδικά Becker και Moore για μένα. Τεράστιες επιρροές στο πώς έβλεπα την κιθάρα μεγαλώνοντας.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimmyPap είπε

 

Αν τυχόν δεν το εχεις ακουσει ακου αυτή την υπερκομματάρα

 

Αν αυτή είναι "υπερκομματάρα", τι να πει αυτή?

 

 

 

 

Μιλάμε για έναν εκπληκτικό κιθαρίστα, τον Jeff Kollman, που ενώ ξεκίνησε σαν σρέντερ, στην πορεία άλλαξε δρόμο, και έφτιαξε ένα power trio, που έπαιζε τα πάντα.

 

Και δεν ήταν ο μόνος.

Και ο Brett Garsed σαν σρέντερ ξεκίνησε.

 

Όπως και να έχει, είναι ένα πολύ ωραίο νήμα, στο οποίο μιλάμε για μουσική, κι ας έφυγε off topic.

 

Ανταλλάσσουμε ιδέες, γούστα, και απόψεις, σχετικά με την μουσική.

Αυτό εμένα μου φτάνει.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αν αυτή είναι "υπερκομματάρα", τι να πει αυτή?

 

 

 

Εδω παιζει Kollman. Δεν πιανεται!!

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου