Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης Gibson R7 Custom Shop Les Paul (2012) με θέμα στο truss rod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eαν η τιμη της ειναι θεαματικά καλη παρτην. Προσπαθησε να επιβεβαιωσεις οσο μπορει να γινει αυτο εξ' αποστασεως οτι προκειται για fully functional οργανο.

 

Στο λεω επειδη εγω που παλαιοτερα πηρα μια les paul με σπασμενο λαιμο, που ειχε φτιαχτει ομως επαγγελματικα, σε θεαματικη τιμη (και της οποιας το λαιμο ξαναεσπασα εγω απο δικο μου λαθος &^%^%$&*%^(*&)(&)(*)(* και ξαναεπισκευαστηκε απο τον οικονομακη παλι αψογα).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H επισκευή ενός σπασμένου λαιμού από επαγγελματία συνήθως κοστίζει λιγότερο από την αφαίρεση fretboard κι αντικατάσταση truss rod., σχεδόν τα μισά λεφτά. Είχα κι εγώ Les Paul επισκευασμένη από Joker Guitars (Κακανιάρης) την οποία και αγόρασα και πούλησα πάμφθηνα, παρόλο που η επισκευή ήταν αόρατη και η κιθάρα έπαιζε άψογα επί χρόνια με 11άρες. Όταν αγοράζεις ένα τέτοιο όργανο συνήθως ή το παντρεύεσαι ή αναγκάζεσαι μετά να το σκοτώσεις, αν ποτέ θελήσεις να το πουλήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους, βοηθήσατε πολύ. Η αλήθεια είναι ότι θέλω μια les paul που να την κρατήσω για πάντα. Επειδή όμως στην εξ αποστάσεως αγορά μεταχειρισμένου οργάνου υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μη μου κάτσει τελικά η κιθάρα, οφείλω να λάβω υπόψιν και την αξία μεταπώλησης. Ίσως η πιο ασφαλής επιλογή είναι να αγοράσω μια καινούρια standard και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο σε μένα μου ακούγεται παράλογη η ερώτηση του φίλου μας;

 

"Να δώσω 2.500 ευρώ για κιθάρα με πρόβλημα στο truss rod που επισκευάστηκε χωρίς να μπορώ να τη δοκιμάσω ή έστω να μπορώ να την πάω σε δικό μου τεχνικό να την ελέγξει;"

 

 

Edit: Με πρόλαβε ο OP και απάντησε!

Επεξεργασμένο από Miltos23

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά αν ήταν να δώσω κοντά στις 3.000€ για καινούργια Les Paul, θα έπαιρνα αεροπλανάκι και θα πήγαινα μία Γερμανία σ έναν Thomann αυθημερόν και θα έπαιζα με 30 διαφορετικές. 

Αξίζει το εισητήριο, πίστεψέ με. To έχω κάνει όταν ήμουν Αμερική και μου πήρε κι αρκετό καιρό να βρώ αυτή που μου κάθόταν ακριβως όπως την ήθελα.

 

Εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις κάποια R7 ή R8 στις αγγελίες ξέροντας πως δε θα χάσεις και χρήματα μετά στη μεταπώληση.

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ακριβώς είπε ο @kpeyos .

 

Και παραδόξως, ότι είχες κάνει εσύ Κωστή και ότι προτείνεις, είχε κάνει πριν απο 10 χρόνια και ο κολλητος (που πηρε τον Metro). Αεροπλανάκι φθηνιάρικο, επισκεψη Θωμά, παιξιμο με ότι είχε εκει πέρα μεσα, αγορά και πίσω.

 

Και παραδόξως, όταν την άκουσα ήταν η 2η καλύτερη LP που είχα ακουσει ποτέ στην ζωή μου (η 1η είναι αυτή που σου είχαν "φάει" Κωστή)...δεν θυμαμαι μοντέλο, θυμαμαι μονο οτι έχει P90s αλλα δεν έχει σημασία...

 

Σε αυτή την τάξη τιμής παίδες δεν γινεται να αγοράσει κάποιος στα τυφλά, ειλικρινά. ΟΚ, εχει καλή πολιτική επιστροφών ο Θωμάς αλλα εδώ μιλάμε για κάτι που εκτός των άλλων θα πρέπει να σου κάτσει και στο χέρι (στο δικο σου χέρι ετσι, οχι σε αυτου που σχεδίασε το όργανο)...

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Freedom είπε

Σε αυτή την τάξη τιμής παίδες δεν γινεται να αγοράσει κάποιος στα τυφλά, ειλικρινά. ΟΚ, εχει καλή πολιτική επιστροφών ο Θωμάς αλλα εδώ μιλάμε για κάτι που εκτός των άλλων θα πρέπει να σου κάτσει και στο χέρι (στο δικο σου χέρι ετσι, οχι σε αυτου που σχεδίασε το όργανο)...

Γιατί έτσι κι αλλιώς αν ρωτήσεις 100 εδώ μέσα πώς πρέπει να παίζει μια καλή Les Paul, θα πάρεις 100 διαφορετικές απαντήσεις. Εγώ τη θέλω ελαφριά αλλά, σε αντίθεση με τους περισσότερους, non-resonant. Άλλος τη θέλει 6 κιλά και να ξυρίζει. Ο παραδίπλα αγόρασε μια full hollow CR, της έχει βάλει flats και παίζει jazz...🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διακρίνω, διαβάζοντας το thread, ότι έχει διαμορφωθεί (επιτέλους) η τάση του δοκιμάζω το όργανο (και το διπλανό του και το παραδιπλανό του) πριν αγοράσω.

 

Και το λέω αυτό (το επιτέλους) καθώς σε ένα όχι και τόσο μακρινό παρελθόν, το trend ήταν διαμετρικά αντίθετο. Στις hey days του Thomann και του Music Store, εδώ μέσα είχαμε συζητήσει αρκετές φορές το θέμα- και οι απόψεις του στιλ «δοκίμασε το όργανο/ μην πάρεις "γουρούνι στο σακί"», ήταν μάλλον... μειοψηφία (για να το πω κομψά).

 

Καλό θα ήταν όπου υπάρχει η δυνατότητα εγχώριας δοκιμής (και η τιμή σε σχέση με το εξωτερικό είναι «σχετική»), να ακολουθούμε τα χέρια και τα αυτιά μας στις αγορές μας.

Μπράβο πάντως που η κυρίαρχη άποψη του παρελθόντος δείχνει να περνά φάση αναθεώρησης. 😄

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2022 στις 3:55 ΜΜ, Terry RoscoeBeck5 είπε

Διακρίνω, διαβάζοντας το thread, ότι έχει διαμορφωθεί (επιτέλους) η τάση του δοκιμάζω το όργανο (και το διπλανό του και το παραδιπλανό του) πριν αγοράσω.

Εγώ θα διαφωνήσω, θαυμάζω την εγκράτεια όσων το κάνουν πράξη στην Ελλάδα και σε αντίστοιχα (πολλές) στερημένες από επιλογές χώρες αλλά το internet μας άνοιξε μια διεθνή αγορά που δε μπορώ να αντισταθώ. Αν επέμενα να δοκιμάζω πριν αγοράσω δε θα είχα φτιάξει partcasters, επιλέγοντας τα πάντα σε μια κιθάρα έμαθα μέσα από τη διαδικασία τι μου κάνει και τι δε μου κάνει πάνω στο όργανο. Ειδικότερα τα specs του μπράτσου, αν το μπράτσο μου κάθεται στο χέρι και το truss rod δουλεύει όλα τ' άλλα φτιάχνονται. Μία μόνο κιθάρα δε μπόρεσα να φέρω στα μέτρα μου ηχητικά, την Squier 51 η οποία είναι και η φθηνότερη ηλεκτρική που έχω αγοράσει.

 

Επίσης, δε θεωρώ τύχη ότι όλες μου οι partcasters και μετέπειτα οι online παραγγελίες κιθαρών μου έχουν "κάτσει", θεωρώ ότι έχω αντίληψη και γνωρίζω καλά πια τι μου αρέσει. Αν δεν παράγγελνα από το εξωτερικό δεν θα είχα τις αγαπημένες μου κιθάρες, ειδικά την ES-330 που στην Ελλάδα δεν την έχω δει ποτέ σε κατάστημα, ιδιώτη ή σε online αναφορά από κάποιον. Εξωτερικό για μένα σημαίνει ΠΟΛΛΕΣ επιλογές, κυρίως μεταχειρισμένες, αλλά και μεγάλο εύρος τιμών. Κι εγώ προτιμώ να αγοράζω από μαγαζιά ή ιδιώτες δίπλα μου αλλά δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα με λίγες επιλογές, ακόμα και σήμερα με τις online αγγελίες από όλη τη χώρα. Συγκριτικά με το τι μπορείς να βρεις στην ΕΕ (και πιο έξω) οι επιλογές είναι λίγες.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, KostasP είπε

 Εξωτερικό για μένα σημαίνει ΠΟΛΛΕΣ επιλογές, κυρίως μεταχειρισμένες, αλλά και μεγάλο εύρος τιμών. Κι εγώ προτιμώ να αγοράζω από μαγαζιά ή ιδιώτες δίπλα μου αλλά δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα με λίγες επιλογές, ακόμα και σήμερα με τις online αγγελίες από όλη τη χώρα. Συγκριτικά με το τι μπορείς να βρεις στην ΕΕ (και πιο έξω) οι επιλογές είναι λίγες.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα προς debate για τις πολλές επιλογές. Εδώ, όπως όλοι γνωρίζουμε από πρώτο χέρι, οι επιλογές είναι αυτές που είναι- δηλαδή περιορισμένες.  

Τώρα ως προς τις τιμές, υπήρξαν κάποιες "φόρμουλες" στην εγχώρια αγορά, ώστε να είναι ίσια βάρκα- ίδια νερά με το εξωτερικό, τουλάχιστον σε κάποια πράγματα και υπό κάποιες προϋποθέσεις (αλλά θα μου επιτρέψεις να μην επεκταθώ σε αυτό το topic). 

 

Τώρα, ούτε στο πολλές επιλογές στα μεταχειρισμένα του εξωτερικού θα διαφωνήσω, αλλά μιλώντας εκ πείρας, θα σου πω ότι ήμουν στο τσακ να μπω στο αεροπλάνο για να πάω να φέρω ένα κούτσουρο και όχι να πάρω κάτι blind (τελικά όμως μου ήρθε με DHL). 

 

Ήταν το '71 JB που έχω. Έλα όμως που το "βιντατζάδικο" μαγαζί είχε και άλλο ένα... Και εγώ είχα λυσσάξει να πιάσω στο χέρι και τα δύο και φυσικά να τα ακούσω από τα χέρια μου. Όμως δεν έβγαλα άκρη με την αεροπορική για το αν θα μπορούσα να το πάρω μέσα στο αεροπλάνο (anyways, δεν έκατσε) και εγώ έμεινα με την απορία. Πήρα το ένα και έξω από την παράγκα (και τα δύο ήταν όμοια άλλωστε, δηλαδή κλασικά sunburst και στην ίδια τιμή).

 

Δεν έχω κανένα παράπονο από το όργανο, παίζει υπέροχα. Όμως αν το διπλανό έπαιζε καλύτερα ή διαφορετικά ή μου καθόταν καλύτερα στο χέρι...ή...  Δεν το έμαθα ποτέ, έμεινα με την απορία.

 

Και αυτή είναι η «ένστασή» μου με τις «τυφλές αγορές»- όχι βέβαια ότι δεν έχω κάνει αρκετές...

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου