Προς το περιεχόμενο

Αξίζουν τα ακουστικά αντί μόνιτορ για μίξη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
9 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Όσο ακριβό εξοπλισμό και να έχεις, χρειάζεται πάντα και η γνώση. Ένας καλος γνώστης με μέτριο εξοπλισμό θα φτιάξει καλύτερη μείξη από έναν "άσχετο" με τον καλύτερο εξοπλισμό. Η γνώση νικάει - εφόσον δεν μιλάμε για ακουστικά των 10 ευρώ.

+1

 

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εν ολίγοις, μη περιμένεις να πάρεις ακριβό εξοπλισμό για να κάνεις καλή μείξη. Το hardware βοηθάει αλλά μέχρι ένα σημείο.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πω τα εξής χωρίς να είμαι κανένας ειδικός.

 

Έτσι όπως θέτεις την ερώτηση στον τίτλο "Αξίζουν τα ακουστικά αντί μόνιτορ για μίξη;", η απάντηση είναι μάλλον όχι.

 

Αν όμως αρχίσουμε να βάζουμε στο παιχνίδι υποκειμενικούς παράγοντες του στυλ "έχω συνηθίσει να ακούω με ακουστικά", "ξέρω πώς να διαχειριστώ την έλλειψη χώρου στα ακουστικά", κλπ, αλλάζει το πράγμα.

 

Αν όμως πας σε μόνιτορ, το καλύτερο θα είναι να έχεις έναν σχετικά διαμορφωμένο χώρο με προσοχή στην θέση των μόνιτορ.

 

Αλλιώς κάνεις την καρδιά σου πέτρα, και επιλέγεις ανάλογα, ακουστικά ή μόνιτορ, με την προϋπόθεση όμως να φας ένα μεγάλο διάστημα πειραματισμών και συγκρίσεων, μέχρι να βρεις τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία του συστήματός σου, και να μάθεις πώς λειτουργούν σε μια μίξη που να έχει κάποια βασικά προαπαιτούμενα στοιχεία για αρχή.

 

Ότι και να επιλέξεις θέλει χρόνο, προσπάθεια, και όχι τόσα πολλά χρήματα (μέχρι 300 ευρώ πιστεύω ότι θα σε καλύψει άνετα ένα σύστημα μόνιτορ).

 

Καλό κουράγιο!

  • Like 2
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Έτσι όπως θέτεις την ερώτηση στον τίτλο "Αξίζουν τα ακουστικά αντί μόνιτορ για μίξη;", η απάντηση είναι μάλλον όχι.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας επανέλθω.

Οι διαφορές μεταξύ ακουστικών και ηχείων monitor κυρίως είναι οι εξής:

Πλήρες φάσμα ανεξάρτητο του χώρου σε ένα ακουστικό (όταν λέμε πλήρες μιλάμε ότι κατεβαίνει στους 20 κύκλους κάτι που δεν ισχύει για ηχεία προσιτά σε μένα και σε σένα και προφανώς οι 20 κύκλοι είναι αδύνατον να αναπαραχθούν σε μικρό χώρο).

Το ίδιο ισχύει και για πολυ ακριβά ηχεία με τις προϋποθέσεις ότι έχεις καλά σχεδιασμένο χώρο, και κάθεσαι σωστά.

Επίσης για τον ίδιο λόγω έχεις πλήρη απομόνωση από ο,τιδήποτε εξωτερικό εκτός εάν δουλεύεις αυστηρά μόνος.

 

Από την άλλη το κυριώτερο μειονέκτημα των ακουστικών είναι η αδυναμία να δημιουργήσουν soundstage μπροστά σου, με βάθος, ύψος και πλάτος σκηνής. Αντίθετα αυτό το δημιουργούν μέσα και πάνω από το κεφάλι σου. Αυτή η αλλιώτικη αίσθηση περιορίζεται στα diffusion field ακουστικά. Αν έχεις μάθει να μεταφράζεις στον εγκέφαλό σου το άκουσμα με ακουστικά στο ανάλογο με χωρίς τότε δεν έχεις να φοβηθεί τίποτα.

 

Να υπενθυμίσω στο σημείο αυτό ότι σήμερα ο κόσμος ακούει πολύ με ακουστικά οπότε οι παραγωγοί λαμβάνουν σοβαρά το άκουσμα με τον τρόπο αυτό. Αντίστοιχα μεγάλοι παραγωγοί όπως ο QJ πάντα είχε στον χώρο της μίξης ένα απλό φορητό ράδιο, ένα boombox γιατί τον ενδιέφερε ο μέσος πελάτης και όχι οι λίγοι που θα είχαν ένα πανάκριβο σύστημα. Σήμερα παράγοντες που μπαίνουν στην εξίσωση είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζουν την μίξη οι υπηρεσίες streaming, τα μικροσκοπικά ηχεία των κινητών τηλεφώνων με τα οποία ακούει μεγάλο ποσοστό κόσμου, οι ασύρματες ψείρες κλπ.

Μην ξεχνάμε ότι πρόσφατα υπήρχαν και ακόμα υπάρχουν φορητά μηχανήματα αναπαραγωγής με υπερβολική ενίσχυση μπάσων, πχ dsp bass, mega bass κλπ, και όλα αυτά σίγουρα ισοπεδώνουν κάθε έννοια διαφορών που θα μπορούσαν να υπάρχουν σε παραγωγές με μόνιτορ ή ακουστικά.

καταλήγω: politically correct είναι η παραγωγή μόνο μέσω μόνιτορ. Σίγουρα αν θες να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ όσες φορές μιξαρα (λόγω ώρας) με ακουστικό.....με έπιασε πονοκέφαλος.

Μπορεί να είμαι απλά εγώ, αλλά γενικά τα ακουστικά ΔΕΝ τα ανέχεται ο οργανισμός μου.....άσε που και αυτή η απομόνωση από το περιβάλλον με αποπροσανατολίζει (δεν μπορώ ούτε μουσική να ακούσω με ακουστικά....με πιάνει ναυτία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ όσες φορές μιξαρα (λόγω ώρας) με ακουστικό.....με έπιασε πονοκέφαλος.

Μπορεί να είμαι απλά εγώ, αλλά γενικά τα ακουστικά ΔΕΝ τα ανέχεται ο οργανισμός μου.....άσε που και αυτή η απομόνωση από το περιβάλλον με αποπροσανατολίζει (δεν μπορώ ούτε μουσική να ακούσω με ακουστικά....με πιάνει ναυτία)

αυτό να το δεχτώ.

Ισχύει.

Είναι θέμα συνήθειας και επιλογής. Εγώ συνήθως είμαι με ακουστικά τουλάχιστον 3-4 ώρες καθημερινά. Το μέγιστο...άστο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτό να το δεχτώ.

Ισχύει.

Είναι θέμα συνήθειας και επιλογής. Εγώ συνήθως είμαι με ακουστικά τουλάχιστον 3-4 ώρες καθημερινά. Το μέγιστο...άστο

Μονό και μόνο γι αυτό τον λόγο θα έλεγα "όχι" στα ακουστικά.

Είναι ανθυγιεινό (ειδικά για τις εργατοώρες που χρειάζεται ένα mix).

Κατά τα άλλα...όλα γίνονται, More or less, με όλα τα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

όλα γίνονται, More or less, με όλα τα μέσα.

αυτό

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι δύσκολο να αποκτήσει κανείς την απαιτούμενη πείρα μόνο με ακουστικά. Εγώ θα προτιμούσα μικρά, έστω και 4' studio monitor. Είναι και πιο ξεκούραστο. Επίσης θα προτιμούσα φτηνότερα ώστε να έχω και ακουστικά και monitors, αντί για μόνο μια λύση. Είναι αρκετά διαφορετικό το να ακούς (και να γράφεις) από απόσταση, και από κοντά.

 

Όπως και τα ακουστικά όμως, έτσι και τα monitors μπορεί να δίνουν λάθος εικόνα, αναλόγως τον χώρο και την ποιότητα. Το ζητούμενο τελικά είναι με τον ένα η άλλο τρόπο, να αποκτήσεις μια πείρα, γράφοντας, ακούγοντας και συγκρίνοντας με επαγγελματικές παρόμοιες ηχογραφήσεις, σε διάφορα ηχοσυστήματα, αμάξια, κινητά, σπίτια φίλων, σε εντάσεις και χαμηλά, κτλ..

 

Μετά μαθαίνεις λίγο και το τι να ακούς και να προσέχεις, αλλά και το χώρο σου και τα μηχανήματα σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλύτερη μίξη την κάνω με τα φτηνά ακουστικά τηλεφώνου των 15 ευρω(Xiaomi)

Διότι πολύ απλά με αυτά ακούω μουσική αλλά και με τέτοια ακουστικά ακούει ο κόσμος.

Βέβαια μετά ακούω και με μόνιτορ και με ακουστικά στούντιο αλλά δεν αλλάζει τίποτα.

Άσε που είναι πιο ξεκούραστα και δεν ενοχλείς κανέναν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου