Προς το περιεχόμενο

Classic rock,πάλι;


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσο ροκ ήταν να βγει εχει βγει. απο δω και περα επαναλαμβανεται και αντιγραφει ο ενας τον αλλον. Ακόμα και αν δωσει καποιος κατι με λιγο διαφορετικο τροπο αυτό δεν ειναι αρκετό για να εξελιξει το ροκ. και οτι δεν εξελισσεται παιθαίνει. Οι εποχες άλλαξαν και καποιοι δεν το εχουν παρει ακομα χαμπάρι. Το καποτε επαναστατικο ροκ σήμερα το 2007 μυριζει μουχλα

 

 

 

Βλέπω σημαρα καποια ατομα γύρω στα 45 - 50 που ντυνονται οπως οι ροκάδες το 1980 με τα ιδια μαλια και μυαλά και λεω καλά απο το ντουλαπι βγηκαν αυτα τα λείψανα;

 

 

μούχλα; τι μου θύμισες το αγαπημένο μου τυρί.

 

να τους πεις να κουρευτούνε και να βάλουν μυαλό, γραβατά ή κάτι σε πιο μουντέρνο ρε παιδακι μου.

 

πάντως βλέπω ότι έχεις προδευτικές και επαναστατικές απόψεις.

 

μ' αρέσεις

 

 

* θέλω να μας προτείνεις σημερινό λουκ, ελπίζω να μην είσαι vodafoneboy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Σίγουρα δεν αντέχω να ακούσω για άλλη μια φορά το Knocking on Heaven's Door από γκρουπάκι (ούτε από το dylan δεν την πολυπαλεύω για την ακρίβεια...).

 

Όμως αυτή η μουσική ακόμη έχει κοινό. Όπως και πολλά νεκρά είδη μουσικής έχουν κοινό. Πάρτε για παράδειγμα τα ρεμπέτικα. Πόσες δεκαετίες έχει να βγεί πρωτότυπο ρεμπέτικο? Κι όμως το μουσικό ύφος και ότι αυτό αντιπροσωπεύει εξακολουθεί να προσελκύει νέους θαυμαστές. Και υπάρχει ένα κοινό και μία "αγορά" γύρω από αυτή τη μουσική. Απλώς, εν προκειμένω (στο ρεμπέτικο) υπάρχουν αρκετά λεφτά καθώς οι σχετικοί χώροι δουλεύουν ως μπουζουκοταβέρνες και κάνουν τζίρους.

Έναν μουσικό που παίζει άριστα μπουζούκι και ξέρει 700 τραγούδια θα τον κατηγορούσατε οτι ασχολείται με ένα πεθαμένο είδος μουσικής? Ακόμα και αν είναι ερασιτέχνης εγώ προσωπικά τον θαυμάζω.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, μπορεί να μου αρέσει το κλασσικό ρόκ αλλά σπάνια βάζω τέτοια μουσική να ακούσω. Αναζητώ νέα ακούσματα συνεχώς. Όχι όμως ότι θα ακούσω και ότι πειραματική ανοησία ακούγεται περίεργα για να αισθανθώ ότι ξέφυγα.

 

Όπως ειπώθηκε προηγουμένως είναι ΠΑΡΑ πολλή η μουσική που βγαίνει κάθε μέρα. Μοιραία και τα σκουπίδια πολλαπλασιάζονται.

 

Τι θα θεωρούσατε ότι μπορεί να κάνει πραγματική επανάσταση σήμερα?

Νέοι ρυθμοί?

Εναλλακτική χρήση συμβατικών οργάνων (π.χ. ρυθμικά από σαξόφωνο)?

Χρήση άλλων αντικειμένων σαν μουσικά όργανα?

Αλγοριθμικές συνθέσεις?

Βυζαντινές, κλπ (μη φυσικές) κλίμακες?

 

Τι είναι αυτό που θα σας ξάφνιαζε ευχάριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Beirut - Gulag Orkestar

The Dears - No Cities Left

Klaxons - Myths Of The Near Future

Bloc Party - Silent Alarm

Closer - To Home

Royksopp - The Understanding

Nouvelle Vague - Bande a Part

Murcof - Martes

Gy!be - Lift yr. Skinny Fists Like Antennas to Heaven!

Gotan Project - La Revancha Del Tango

10 σχετικά καινούριοι δίσκοι που μου έρχονται πρόχειρα.

 

Οι Nouvelle Vague μάλιστα είναι και διασκευομπάντα!Καμία σχέση με τη σαβούρα που ακούμε εδώ βέβαια.

 

harilatron>δε πρέπει να ψάχνεις κάτι το τόσο ιδιαίτερο,απλά καλή μουσική!Και σύμφωνοι βγαίνει σαβούρα καθημερινά και απο όλα τα είδη,αν ήταν όλες ψηλές ξανθές γαλανομάτες με κάτι βυζιά να... :P

 

Ευχάριστα με ξαφνιάζουν στοιχεία όπως:εμπνευσμένα ριφς,απουσία κλασικού σόλο(νταξ ξέρεις κιθάρα),καθαρές παραγωγές(εδώ παίζεται το παιχνίδι),έξυπνα φωνητικά και όχι αυτά τα οποία απλά πατάνε στις συγχορδίες,συναίσθημα και άλλα πολλά που δε μπορώ να βάλω σε λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καποτε επαναστατικο ροκ σήμερα το 2007 μυριζει μουχλα

 

Μεγάλη κουβέντα που βρίσκει σύμφωνο...

 

ελπίζω να μην είσαι vodafoneboy

 

... ένα vodafoneboy σαν και μένα!

 

Το ροκ βέβαια μούχλιασε σαν ήχος, αλλά σαν νοοτροπία... επιμένει!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μουσικές που μένουνε,που γράφουνε,που αφήνουν ιστορία και παρακαταθήκη, οι μουσικές που εχουν λόγο ύπαρξης,ειναι οι μουσικές που βγαίνουνε απο τον "δρόμο".Ετσι γινόταν πάντα και ετσι θα γίνεται πάντα.Οι μουσικές που μπορούν να εκφράσουν μιά γενιά.Που αφορούν την γενιά που τις βγάζει.Ετσι έγινε με τα ρεμπέτικα,με τα blues,με την jazz,με το "κλασικο ροκ",με το hip hop,με την dance κλπ κλπ.Οι μουσικές που βγάζουν οι πιτσιρικάδες οταν τους τα πρήξουνε αυτοί απο την προηγούμενη γενιά.Ετσι τουλάχιστον μας λέει η ιστορία της τέχνης.Οταν π.χ. μας τα έκαναν τούμπανο οι τεχνοκράτες με τα σύνθια (που ούτε να τους δεις δεν μπορούσες μέσα σε τόσα όργανα) και οι guitar heroes (κοιταχτε με τη γρηγορα που παιζω και ποσο καλη κιθαρα ξερω,τυπου),εσκασε το punk (που ειχε λογω υπαρξης γιατι εξεφραζε μια ολοκληρη γενια και βγηκε φυσικα απο τον δρομο) και τους εκανε να φαινονται γελοιοι και τους εδωσε συνταξη για παντα.(παραδειγμα ειναι αυτο,μην κολλησουμε plz sto punk).Ετσι θα γινει και τωρα λοιπον.Ολοι οταν ξεκινησαν,ξεκινησαν με "standards".Stones,Beatles,Zepellin π.χ..ηταν στους Bluesbreakers tou Mayall.Η νεα μουσικη κατα την γνωμη μου δεν θα βγει απο "εγκεφαλικες" προσεγγισεις (να κανουμε το σαξοφωνο κρουστο) αλλα απο αγανακτηση των υγιων πιτσιρικαδων,στο δικο μας "κατεστημενο".Και μακαρι να γινει και γρηγορα,να ακουσουμε και τιποτα της προκοπης και με λογο υπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Ευχάριστα με ξαφνιάζουν στοιχεία όπως:εμπνευσμένα ριφς' date='απουσία κλασικού σόλο(νταξ ξέρεις κιθάρα),καθαρές παραγωγές(εδώ παίζεται το παιχνίδι),έξυπνα φωνητικά και όχι αυτά τα οποία απλά πατάνε στις συγχορδίες,συναίσθημα και άλλα πολλά που δε μπορώ να βάλω σε λίστα.[/quote']

 

Μα υπάρχουν τραγούδια που είναι έτσι και βρωμάνε ροκίλα από 30 μέτρα. :wink:

Εύκολα κάποιος μπορεί να πει ότι εμπίπτουν μάλλον στην κατηγορία "Όλα τα καλά έχουν παιχτεί και αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια."

Τα "ιστορικά" ροκοτράγουδα (με εξαίρεση την παρατήρηση του σόλο) αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά είχαν και έγιναν ιστορικά. (Τα περισσότερα). Δεν αποτέλεσαν όμως -κατά κανονα- επανάσταση, ήταν ένα σύνολο από καλές ιδέες πάνω στην πεπατημένη.

 

Για μένα επανάσταση σημαίνει κάτι που να ανοίξει καινούριο δρόμο.

Σαν να λέμε, όταν όλοι βελτιστοποιούν τις πίτσες και βγάζουν καινούριες γέυσεις, κάποιος να ανακαλύψει το σουβλάκι. :wink:

 

Το διαφορετικό δηλαδή να είναι ωραίο και επιτυχημένο από μόνο του και όχι σαν διέξοδος από την στασιμότητα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το "κλασσικό ροκ" είναι τελειωμένη ιστορία (τόσο μουσικά όσο και ιδεολογικά) είναι γνωστό από το ... 1977 (Never Mind The Bollocks). Το ότι στην Ελλάδα του 2007 υπάρχουν κάποιοι που δεν το γνωρίζουν (ακόμη και σήμερα), δεν μπορεί παρά να αποδοθεί στην μετριότατη ενημέρωση που υπήρχε πριν το ίντερνετ, αλλά και στις αγκυλώσεις που έχουν αναπτυχθεί στο μεταξύ.

 

Αλλά το σημαντικό σημείο είναι ότι ο έξυπνος έλληνας μουσικός καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να "ανταγωνίζεται" η να "μιμείται" τα ξένα ειδωλά του, διότι στην Ελλάδα υπάρχει μουσική παράδοση τεράστιας σπουδαιότητας. Το ότι στον Δυτικό Κόσμο ακούνε ροκ, ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να το παίρνουμε τόσο κατάκαρδα.

 

Προσωπικά, έχω αγαπήσει πολλές μουσικές, από την αρχή της δεκαετίας του 70 μέχρι σήμερα, αλλά προσπαθώ (σαν άνθρωπος, πρώτιστα) να μην ταυτίζομαι με τίποτε και να έχω τα αυτιά μου ανοικτά σε οτιδήποτε διαφορετικό (όχι απαραίτητα καινούργιο). Προτείνω να κάνετε όλοι το ίδιο, πιστέψτε με είναι καλύτερα (που λέει και η διαφήμιση).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αυτή η νέα μουσική που όλοι περιμένουμε να είναι ήδη εκεί έξω αλλά να μην έχει ακόμα όνομα... Όνομα πολλές φορές σου δίνουν όταν πρόκειται να σε πουλήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ροκ ήταν να βγει εχει βγει. απο δω και περα επαναλαμβανεται και αντιγραφει ο ενας τον αλλον. Ακόμα και αν δωσει καποιος κατι με λιγο διαφορετικο τροπο αυτό δεν ειναι αρκετό για να εξελιξει το ροκ. και οτι δεν εξελισσεται παιθαίνει. Οι εποχες άλλαξαν και καποιοι δεν το εχουν παρει ακομα χαμπάρι. Το καποτε επαναστατικο ροκ σήμερα το 2007 μυριζει μουχλα

 

 

 

Βλέπω σημαρα καποια ατομα γύρω στα 45 - 50 που ντυνονται οπως οι ροκάδες το 1980 με τα ιδια μαλια και μυαλά και λεω καλά απο το ντουλαπι βγηκαν αυτα τα λείψανα;

 

 

μούχλα; τι μου θύμισες το αγαπημένο μου τυρί.

 

να τους πεις να κουρευτούνε και να βάλουν μυαλό' date=' γραβατά ή κάτι σε πιο μουντέρνο ρε παιδακι μου.

 

πάντως βλέπω ότι έχεις προδευτικές και επαναστατικές απόψεις.

 

μ' αρέσεις

 

 

* θέλω να μας προτείνεις σημερινό λουκ, ελπίζω να μην είσαι vodafoneboy[/quote']

 

 

Den μίλησα για γραβάτες αν και οι ροκαδες τις εχουν υιοθετήσει ααπο καιρο. και ναι εχω τις μονες επαναστατικες ιδέες που υπάρχουν σήμερα. Κανεις στις Τράπεζες. Επναστατες με μακρια μαλια μουσια μουστακια υφος και μεγάλη ιδέα και από την άλλη να πηγαινουν με την θεληση τους να υποδουλώνονται δεμενοι χειροποδαρα στις τραπεζες λολ

 

 

 

Φίλε η επανασταση είναι και αυτή μια παλια υπόθεση που δεν εφθασε ποτε στο τερμα γιατι ξεκιναει από την καθοδο στα βαθη της συνείδησης. την επανάσταση την κανει ο καθένας μόνος του και με δικο του μοναδικο τροπο. οταν οι επαναστατες γινονται πανομοιότυποι ο ενας με τον άλλον σιγα σιγα γινονται αυτοι η νεα μορφη του σαπιου κατεστημενου.

 

 

 

Ολοι θελουν να παίζουν καποιο είδος μουσικής ενώ θα έπρεπε να παίζει ο καθένας την δική του. κάθε μερα γενιόνται τοσα ξεχωριστα παιδια που καταλήγουν συνηθισμενοι μεγάλοι γιατι καποιο συστημα τους διαμορφωνοι πανομοιότυπους. Η ροκ είναι ένα από αυτά τα συστήματα τωρα πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου