Προς το περιεχόμενο

Νέο τραγούδι από τους Pink Floyd


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Eμείς δεν μπορούμε να κρίνουμε, απλά σιωπούμε. 

 

 

Διαφωνώ και θα σου πω γιατί.

 

Μια δημόσια δήλωση υπέρ της Ουκρανίας και μια δωρεά από τα $$$$$$$$$  που έχει θα ήταν και υπέρ αρκετά και πιο κοντά στην αισθητική μου και στην ηλικία του (2 old to rock n roll) και από ό,τι φαίνεται και πιο λογικό με βάση τη  συνθετική του δεινότητα - τι να κάνουμε μετά από μια ηλικία το χάνεις- και ο Πολάνσκι έχασε τις γωνίες του από μια φάση και μετά, - (δέκτες και οι άλλες απόψεις- αλλά γνώμη δεν αλλάζω 🤪) .

 

Επίσης διαφωνώ γιατί αρνούμαι και εγώ στην  ηλικία μου να θεοποιώ και να βάζω  υπεράνω κριτικής.....(μουσικής) οποιονδήποτε.

 

Σαν κίνηση σεβαστή...αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μη το αγοράσεις Λάκη μου. Ο καθένας κάνει ότι του υπαγορεύει η κρίση του κι οι Pink Floyd επίσης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, LK είπε

Σαν κίνηση σεβαστη...αλλά μέχρι εκεί.

Μεταξύ μας τώρα, δεν νομίζω ότι θα υπήρχε κάποιος που θα περίμενε να ακούσει κάνα... αριστούργημα. 

Άπαντες έχουν το peak τους και μετά αρχίζει η κατηφόρα -όπως είπες, όλοι το χάνουν και συμφωνώ απόλυτα. 

IMHO και με βάση αυτά που ακούω, η μόνη μπάντα που θεωρώ ότι κράτησε ένα αρκετά υψηλό συνθετικό επίπεδο ως το τέλος, ήταν οι Toto. Δεν ήταν όλα "αριστουργήματα", αλλά σε κάθε δίσκο θα είχαν και δύο- τρία "διαμαντάκια"... till the end  😎

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

IMHO και με βάση αυτά που ακούω, η μόνη μπάντα που θεωρώ ότι κράτησε ένα αρκετά υψηλό συνθετικό επίπεδο ως το τέλος, ήταν οι Toto. Δεν ήταν όλα "αριστουργήματα", αλλά σε κάθε δίσκο θα είχαν και δύο- τρία "διαμαντάκια"... till the end  😎

Πρόσεξε γιατί δεν είναι στην ίδια γενιά των PF και συνεχίζουν...😎

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή είμαστε και μουσικό φόρουμ😌.., ο ήχος του στα σόλο με τον neck της Tele πολύ καλύτερος από εκείνον του bridge....πιο Gilmourικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Επίσης διαφωνώ γιατί αρνούμαι και εγώ στην  ηλικία μου να θεοποιώ και να βάζω  υπεράνω κριτικής.....(μουσικής) οποιονδήποτε.

 

Όταν λέω ότι δεν έχουν να αποδείξουν τίποτε και ότι έχουν περάσει στην ιστορία δεν το λεω επειδή είμαι groupie του Gilmour για να μην παρεξηγηθώ (ΟΚ ήμουν πριν από καμιά δεκαριά χρόνια αλλά έχω να ακούσω pink floyd χρόνια, δεν έχω ακούσει νότα από το endless river) αλλά επειδή με βάση τα νούμερα και τις πωλήσεις και καθαρά ψυχρά-υπολογιστικά, με νούμερα, είναι ένας από τους πιο επιτυχημένους καλλιτέχνες όλων των εποχών. 

 

Αυτό το κομμάτι ως τι ακριβώς να το κρίνω? Είναι εντελώς συμβολικό και έχει πολύ συγκεκριμένο στόχο, τον οποίο νομίζω τον πετυχαίνει. Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο ''νόημα'' η κριτική στο κομμάτι σαν σύνθεση, λόγω της φύσεώς του. Αυτό εννοώ. Αν βγάλουν το endless river pt2, που εκεί το κάνουν γιατί θέλουν να βγάλουν λεφτά, ευχαρίστως να τους κρίνω και να το θάψω αν δεν μ' αρέσει. Δεν έχω κανέναν στο απυρόβλητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Μη το αγοράσεις Λάκη μου. Ο καθένας κάνει ότι του υπαγορεύει η κρίση του κι οι Pink Floyd επίσης.

Ναι βρε Γιάννη.

Δεν αντιλέγω.

Στο φινάλε αν θέλω να κάνω donation στην Ουκρανία, ΔΕΝ χρειάζεται να το κάνω μέσω Pink Floyd....υπάρχει και direct τραπεζικός λογαριασμός.

Συγνώμη που μουσικοποίησα μια πολιτική συζήτηση 🤪🤪

14 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

 

Αυτό το κομμάτι ως τι ακριβώς να το κρίνω? Είναι εντελώς συμβολικό και έχει πολύ συγκεκριμένο στόχο, τον οποίο νομίζω τον πετυχαίνει. Δεν νομίζω ότι έχει κάποιο ''νόημα'' η κριτική στο κομμάτι σαν σύνθεση, λόγω της φύσεώς του. Αυτό εννοώ. Αν βγάλουν το endless river pt2, που εκεί το κάνουν γιατί θέλουν να βγάλουν λεφτά, ευχαρίστως να τους κρίνω και να το θάψω αν δεν μ' αρέσει. Δεν έχω κανέναν στο απυρόβλητο. 

Να σου πω τι εννοώ, δεν λέω ότι αυτές είναι οι προθέσεις του, αλλά εμένα έτσι μου φάνηκε.

 

ΔΕΝ πήγε στην τράπεζα να βγάλει 5 δολάρια να τα στείλει εκεί.

ΔΕΝ έχασε κάτι.....απλά ηχογράφησε ένα αδιάφορο κομμάτι (κάλυψε και τη ματαιοδοξία του....ο γερόλυκος και καλά του ροκ.....u know what i mean).

 

Μιλάμε για πολύ εκ του ασφαλούς win - win επιλογή.

 

Υπάρχουν άτομα που καταθέτουν λεφτά από το στέρημά τους.....και δεν παρέχουν υπηρεσίας....και ό,τι βγάλουν το στέλνουν στην Ουκρανία.

 

Εμένα έτσι μου φάνηκε, ξανά λέω ΔΕΝ ξέρω ούτε κρίνω τα κίνητρά του.....αλλά για τους λόγους που προανέφερα....... δεν μου άρεσε σαν κίνηση , μηδενικού ρίσκου ( το μονο ρισκό που πήρε είναι να πει κάποιος - σαν εμένα- κακό τραγούδι- αλλά όπως φαίνεται είμαι η μειοψηφία 🤪).

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχα τη δυνατότητα να φτάσω στα αυτιά μερικών εκατομμυρίων Ρώσων και να επηρεάσω έστω και λίγους από αυτούς, θα έκανα το ίδιο. Μια συμβολική κίνηση υποστήριξης. Ελπίζω να τρυπώσει μέσα από την προπαγάνδα και να το ακούσουν όλοι οι υποστηρικτές των  PF.

Σε κάθε περίπτωση, δε νομίζω ότι το κομμάτι το έβγαλαν για να το ακούμε στον καναπέ ή στο αυτοκίνητο και ως τέτοιο το κρίνω.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

, ο ήχος του στα σόλο με τον neck της Tele   Esquire του 1955 πολύ καλύτερος από εκείνον του bridge....πιο Gilmourικός!

 

Η κιθαρα εχει εναν strat neck pickup που του εφτιαξε ο ιδιος ο Duncan oποτε ουσιαστικα στη θεση neck ακουγεται σαν hardtail strat.

 

Le Telecaster di Gilmour - GIAMPAOLO NOTO

 

Η ουσια βεβαια ειναι οτι διαλεξε την κιθαρα την ΣΩΣΤΗ την ΠΟΛΕΜΙΚΙΑ

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου