Προς το περιεχόμενο

Shanghai'd in Shanghai


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 ώρες πριν, Superfunk είπε

αΦτος? (παρε ΑΤΟΜΟ στο 03.39 🤣 )

 

 

Φίλος, μιας και έβαλες οβίδεον με την εθνική τηλεπαρουσιάστρια της Κορέας της καρδιάς μας, θέλω να σου πω ότι ο σοσιαλισμός αποδίδει...

Όχι για όλους... για την "εθνική" παρουσιάστρια 😄

Δεν ξέρω αν υπέπεσε στην αντίληψη σου ότι ο εκεί μέγας νταουλιέρης, πριν κάνα- δύο εβδομάδες, της έκανε δώρο σούπερ- ντούπερ διαμέρισμα. Αμ τι νόμιζες...

Κάτι ξέρει θα ξέρει και ο Κωστάκης μας και μας "στρέφει" προς τον... σοσιαλισμό 😂 Αμ τι νόμιζες...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

της έκανε δώρο σούπερ- ντούπερ διαμέρισμα.

 

 

ΕΛΠΙΖΩ να μην ειναι ΡΕΤΙΡΕ

 

https://www.huffingtonpost.gr/entry/voreia-korea-yiati-den-thelei-kaneis-na-zei-se-retire-ste-chora-toe-kim_gr_6259293be4b052d2bd60c26d

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Βρε ο σοσιαλισμός σε κρατάει fit... για αυτό δεν έχει ασανσέρ 🤣

Αλλά που να σκαμπάσουμε εμείς, τα γκαπιταλιστικά γκουρούνια, από αυτά τα κόλπα τα ζόρικα 🤩

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά τα διαμερίσματα/  πολυκατοικίες/  μπλόκς/ ουρανοξύστες και σαν κοσνεπτ και σαν λειτουργικοτητα ειναι για τους πτωχούς (σε όποιον όροφο) . 

Αν ηταν οι πλούσιοι δεν θα έμεναν σε επαύλεις ....

Μην κοιτατε που η πόλη της φούσκας η Νεα η Υόρκη το εκαμε τρεντ και πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες στα ψώνια. (Και καλα τους κανει δηλαδή) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

 

Αν ηταν οι πλούσιοι δεν θα έμεναν σε επαύλεις ....

 

 

Ευχαριστώ!

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Οι Ρωμαίοι δεν είχαν το know how, το οποίο κατέχει κατ' αποκλειστικότητα ο grande νταουλιέρης: 

Όταν ο άλλος δώσει 10... σηστρέσια (τέσσερα σηστρέσια- ένα δηνάριο), να πεταχτεί και να πει, τι 10 εγώ δίνω 20... Και δώρο η ΑΤΑ (οι... γέροντες θα τη θυμούνται).

Στο τέλος αυτό που σου δίνει, είναι ένας σπόρος... χαρουπιάς. Να τον φυτέψεις, να περιμένεις να γίνει δένδρο, να βγάλει χαρούπια, να ανέβεις να μασουλήσεις κάνα χαρούπι μπας και ξεγελάσεις την πείνα σου...  😄

Καλές γιορτές σε όλους και το αρνί με μέτρο (όχι με το μέτρο) 😎

 

Οι Ρωμαίοι σέβονταν πιο πολύ τις επαρχίες τους από ότι ο δυτικός κόσμος.και η ΕΕχαχαχαχα. Καλή Ανάσταση και Καλή Αλλαγή😀. Να ξαναγίνει η Ευρώπη μας των λαων και της ευημερίας και όχι του κεφαλαίου και της χρεοκρατιας. 

 Αυτά που βλέπετε στην Σανγκάη θα τα βλέπουμε στην ΕΕ τώρα που θα πέσει πείνα. Μας τσάκισαν, κάνανε τα ταμεία μας ομόλογα και τα κουρεψαν για να σώσουν τις τράπεζες τους. Έτσι διαβασα εγώ κάπου 😂 και εγώ τώρα γιατί πεινάω? Γιατί να μην φάω αρνάκι, εγώ άνθρωπος δεν είμαι? Να το βάλω στην κάρτα να το πληρώνω με τόκο? 

 Εμένα το κάνανε αυτό? Αχ μια μέρα θα ξεσηκωθει ο λαός, ο φτωχός ο λαός μου που υπέφερε 10 χρόνια μνημονίου για να αντιμετωπίσει συνέπειες μιας κρίσης που ήρθε απέξω, για το τίποτα. 

 Καλα έκαμαν και δίνανε, γιατί να μην έδιναν μισθούς και συντάξεις στο ΔΗΜΌΣΙΟ ε?😀Υγεία είναι να τα δίνεις. 

 Ας μην τα έδιναν τοτε, αλλά άμα δεν το έκαναν και δεν διοριζαν και δεν έδιναν τα δάνεια χωρίς αντίκρυσμα και έργα σε ημετερους ΥΠΕΡΕΡΓΟΛΑΒΟΥΣ και τσάκιζαν την παραγωγή, θα γίνονταν βουλευταδες? 

 

 Και άμα έδιναν κατιτίς παραπάνω στο λαό τι θα άλλαζε δηλαδης? Τώρα τι άλλαξε? Μόνο ΠΕΙΝΑΜΕ οι κσψεροι και άμα ψελλίζεις και κάτι για τον δυτικό κόσμο που φέρθηκε μπαμπεσικα 😀 για όλα αυτά, θα σου πούνε αντε να ζήσεις στη Σαγκάη τοτε ή στη Ρωσία ή στη Βόρειο Κορέα άμα δεν σου αρέσει. 

 Αν δεν είναι όμως έτσι. 

 

 Κλαίει ο κόσμος, πενεται και έχει νεύρα και οργη. Απανταχού, σε όλη τη γη 

 Μην τον ζοριζεις τον πεινασμένο άμα δεν έχει έλεγαν οι Αρχαίοι Έλληνες γιατί θα ψοφήσει και τα χρέη που θα αφήσει εσύ θα τα πληρώσεις μέχρι να σε ψοφήσουνε και εσένα. 

 Τέτοια ελεγε ο Σωκρατης λίγο πριν τη ναυμαχία της Σαλαμίνας που τους είχαν περικυκλώσει οι Τούρκοι και βύθισαν την Έλλη, αλλά ξεχνάμε μου φαίνεται την ιστορία 😂και θα την ξαναζησουμε 😂

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Τέτοια ελεγε ο Σωκρατης λίγο πριν τη ναυμαχία της Σαλαμίνας που τους είχαν περικυκλώσει οι Τούρκοι και βύθισαν την Έλλη ..

 

Αυτά γίνανε παλιά, επί χούντας.

Το θέμα είναι να βλέπουμε μπροστά.

Τώρα να δούμε τι θα γίνει, που φεύγει ο Ηρακλής για την Αργοναυτική εκστρατεία να πάρει πίσω την ωραία Ελένη από τον Μινώταυρο.

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτά γίνανε παλιά, επί χούντας.

Το θέμα είναι να βλέπουμε μπροστά.

Τώρα να δούμε τι θα γίνει, που φεύγει ο Ηρακλής για την Αργοναυτική εκστρατεία να πάρει πίσω την ωραία Ελένη από τον Μινώταυρο.

Τα θυμάσαι καλά εσύ. Εγώ μάλλον τα έχω μπλέξει. 😂

 Έχω μπλέξει τα μπούτια μου. Καλά έλεγε ο @Superfunk,  πρώτη φορά έλεγε βλέπω ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ να πιστεύει στο Χριστό 😂

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στις 20/4/2022 στις 4:52 ΜΜ, fusiongtr είπε

 

Το ότι συμβαίνει, ναι, συμβαίνει.

Το ότι εξηγείται επιστημονικά, επίσης, σύμφωνοι.

Αντί όμως να προσπαθούμε να το αμβλύνουμε ως (υποτίθεται) νοήμονα όντα, εμείς το χρησιμοποιούμε ως αιτιολογία για ότι κάνουμε για να εξυπηρετήσουμε τα συμφέροντά μας εις βάρος άλλων.

Πχ η θέση της γυναίκας ιστορικά, οι μειονότητες, η σκλαβιά, τα δικαιώματα των μαύρων, κλπ.

 

Γιατί θεωρείς πως στηρίζονται και δικαιολογούνται όλα τα παραπάνω σε μια ορθολογική εξήγηση και όχι στην άξεστη, ζωώδη συμπεριφορά αυτού που ορίζεις εσυ ως νοήμονα; 

Και ποιό καθεστώς και πότε άμβλυνε τις αρνητικές συμπεριφορές στις μειονότητες που βλέπουμε σήμερα αν δεν είναι οι δυτικές φιλελεύθερες δημοκρατίες, με τις σουφραζέτες, την απαγόρευση της σκλαβιάς, τη θέση των ΛΟΑΤΚΙ με πάλη βέβαια αλλά μέσα απο αυτό το σύστημα;

 

Ποιός λέει πως η κοινοβουλευτική δημοκρατία εκπροσωπεί την πλειοψηφία αλλά επίσης συνταγματικά δεν προστατεύει τις μειονότητες;

 

Ποιο εναλλακτικό σύστημα προστατεύει τις μειονότητες;

Η κομουνιστική Κίνα που σήμερα "εκπαιδεύει" σε στρατόπεδα συγκέντρωσης τους Uyghurs, η Β. Κορέα που τιμωρείται όποιος τολμήσει να μετακινηθεί (αν δεν ανήκει στην οικογένεια του κομμουνιστή ηγέτη) ή η πρώην Σοβιετική Ένωση με τα πογκρόμ κατα των μειονοτήτων και ακόμα και η σημερινή Ρωσία με τα δεοντολογικά κατάλοιπα της;

Θυμάσαι τις Pussy Riot;

Πες κάπου στη Μόσχα, το Πεκίνο ή την Πιονγκ Γιανγκ για Gay pride και έλα να τα ξαναπούμε αν τα καταφέρεις.

 

Θέλω να πω, είναι σωστά και δίκαια αυτά τα ιδανικά που οι περισσότεροι θέλουμε, στην πράξη όμως τα πράγματα σκαλώνουν σε αυταρχικά και διεφθαρμένα καθεστώτα και όσο και αργό να σου φαίνεται το σύστημα της ΕΝΝΟΜΗΣ κοινοβουλευτικής δημοκρατίας, είναι το μόνο που ιστορικά κινείται προοδευτικά στην πράξη και όχι στα λόγια. 

Όσο για την "φύση" του ανθρώπου, αυτή παραμένει μακριά απο την ιδεατή αν κρίνουμε απο τα παραπάνω. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

 

1. Γιατί θεωρείς πως στηρίζονται και δικαιολογούνται όλα τα παραπάνω σε μια ορθολογική εξήγηση και όχι στην άξεστη, ζωώδη συμπεριφορά αυτού που ορίζεις εσυ ως νοήμονα; 

 

2. Και ποιό καθεστώς και πότε άμβλυνε τις αρνητικές συμπεριφορές στις μειονότητες που βλέπουμε σήμερα αν δεν είναι οι δυτικές φιλελεύθερες δημοκρατίες, με τις σουφραζέτες, την απαγόρευση της σκλαβιάς, τη θέση των ΛΟΑΤΚΙ με πάλη βέβαια αλλά μέσα απο αυτό το σύστημα;

 

Ποιός λέει πως η κοινοβουλευτική δημοκρατία εκπροσωπεί την πλειοψηφία αλλά επίσης συνταγματικά δεν προστατεύει τις μειονότητες;

 

Ποιο εναλλακτικό σύστημα προστατεύει τις μειονότητες;

Η κομουνιστική Κίνα που σήμερα "εκπαιδεύει" σε στρατόπεδα συγκέντρωσης τους Uyghurs, η Β. Κορέα που τιμωρείται όποιος τολμήσει να μετακινηθεί (αν δεν ανήκει στην οικογένεια του κομμουνιστή ηγέτη) ή η πρώην Σοβιετική Ένωση με τα πογκρόμ κατα των μειονοτήτων και ακόμα και η σημερινή Ρωσία με τα δεοντολογικά κατάλοιπα της;

Θυμάσαι τις Pussy Riot;

Πες κάπου στη Μόσχα, το Πεκίνο ή την Πιονγκ Γιανγκ για Gay pride και έλα να τα ξαναπούμε αν τα καταφέρεις.

 

Θέλω να πω, είναι σωστά και δίκαια αυτά τα ιδανικά που οι περισσότεροι θέλουμε, στην πράξη όμως τα πράγματα σκαλώνουν σε αυταρχικά και διεφθαρμένα καθεστώτα και όσο και αργό να σου φαίνεται το σύστημα της ΕΝΝΟΜΗΣ κοινοβουλευτικής δημοκρατίας, είναι το μόνο που ιστορικά κινείται προοδευτικά στην πράξη και όχι στα λόγια. 

 

3. Όσο για την "φύση" του ανθρώπου, αυτή παραμένει μακριά απο την ιδεατή αν κρίνουμε απο τα παραπάνω. 

 

1. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, αυτές οι συμπεριφορές έχουν ως εφαλτήριο το συμφέρον, το οποίο διαπιστώνεται μετά από ορθολογική αξιολόγηση των δεδομένων.

Όχι πάντα βέβαια, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, ούτε το έγραψα για αυτό τον λόγο.

Το έγραψα λόγω της αναφοράς σου στον Δαρβίνο, τις θεωρίες του, και την εφαρμογή τους στην ανθρώπινη κοινωνία.

Το θέμα δεν είναι αν οι ανθρώπινες πράξεις έχουν ζωώδη χαρακτηριστικά (που έχουν), είναι αν μπορεί/θέλει να παρέμβει σε αυτά και να αναστείλει τα αποτελέσματά τους.

Ή λοιπόν δεν θέλει, ή δεν μπορεί, ή και τα δύο.

Αν όμως αποδεχτούμε ότι ο άνθρωπος λειτουργεί έτσι, γιατί έτσι είναι η φύση του, τότε δικαιολογούμε έμμεσα όλα τα δεινά που προκύπτουν από αυτές τις συμπεριφορές.

 

2. Δεν αναφέρθηκα ποτέ σε πολιτικά συστήματα. Κατά την άποψή μου, οποιοδήποτε πολιτικό σύστημα έχει εφαρμοστεί ποτέ, είναι για τα σκουπίδια (μέσα κι αυτό της αρχαίας Αθήνας).

Αλλά αυτή δεν είναι μια συζήτηση που μπορώ να κάνω από το πληκτρολόγιο, και δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλη ούτε η ώρα, ούτε ο χώρος για κάτι τέτοιο.

Δεν υπεραμύνομαι κανενός συστήματος, και δεν μπορώ την λογική "αν δεν είναι το ένα, τότε θα είναι το άλλο, δεν υπάρχει άλλος δρόμος".

Μου θυμίζει το "αν δεν είσαι με μας, τότε είσαι με τους άλλους κι εναντίον μας".

Αν σε κάποιον δεν αρέσει το "δυτικό" σύστημα, δεν σημαίνει ότι του αρέσει το "ανατολικό".

Εγώ δεν είμαι με κανέναν.

 

Κανένα σύστημα δεν προστατεύει τις μειονότητες (εκτός αν έχει συμφέρον να το κάνει).

Η διαφορετικότητα δυστυχώς είναι πάντα μειοψηφία, και αντί να αντιμετωπιστεί ως τέτοια (διαφορετική) αντιμετωπίζεται συνήθως με αρνητικό τρόπο.

Όταν κάποιες μειοψηφίες βέβαια, αρχίσουν να αποκτούν δύναμη και επιρροή, τότε σταδιακά αλλάζει και η αντιμετώπισή τους από το σύστημα.

Κάθε σύστημα είναι εκεί για να προστατεύει/εξυπηρετεί την πλειοψηφία και την δύναμη (κοινωνική, οικονομική, κλπ), γιατί από αυτά συντηρείται.

Η πλειοψηφία είναι κάτι που εύκολα χειραγωγείται για πάρα πολλούς λόγους, και με πάρα πολλούς τρόπους (πχ η mainstream μουσική).

Όπου δεν ενδιαφέρονται και πολύ για την άποψή της, απλά ασκείται σ' αυτήν επιβολή.

 

Δεν θα πω τίποτα άλλο για το θέμα, γιατί δεν μπορώ από το πληκτρολόγιο, και αυτά που θα έγραφα θα σήκωναν πολλές παρερμηνείες.

 

3. Την γνώμη μου για την "φύση" του ανθρώπου την έχω γράψει πολλές φορές, και είναι η χειρότερη δυνατή.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου