Προς το περιεχόμενο

Shanghai'd in Shanghai


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Να σου πω την αλήθεια, μόλις τα είδα θυμήθηκα την Boston Dynamics.

Αλλά μάλλον κινέζικη κόπια θα είναι... 😄

Πάντως ρε παιδιά πέρα από την πλάκα, αυτό το θέαμα είναι ανατριχιαστικό. Καθόμουν και το έβλεπα στην τηλεόραση και αναρωτιόμουν "πόσο λες να απέχουμε από ντουντούκα να αποκτήσει 9 χιλιοστών απάνω...". Και δεν το λέω για το συγκεκριμένο θέμα, της ήπιας αστυνόμευσης (με την έννοια του όρου. Ανακοινώσεις, προτροπές, κτπ). Το λέω σαν φυσική... εξέλιξη μιας συσκευής.

 

Ωραίες είναι οι διανοητικές ασκήσεις, αλλά δεν ξέρω. Μερικές φορές η υλοποίηση αποκρυσταλλώνει μια ασχήμια που κρυβόταν επιμελώς πίσω από την ομορφιά του οράματος. Θα μου πεις ο σκευομορφισμός σε τρομάζει, ο ανθρωπομορφισμός των συσκευών; Ίσως. Ίσως να είναι ο εμβιομορφισμός, που εμφανίζεται έτσι, μόνος, έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την αυτονομία σκέψης, την ελευθερία του ενστίκτου που χαρακτηρίζει το κάθε έμβιο ον.

 

Ενώ τούτο το εργαλείο το βλέπεις, λες είναι σαν σκυλί, σαν γατί, στο θυμίζει, αλλά κάνει ακριβώς ό,τι προβλέπεται στις αράδες του κώδικα που του έχει εμφυσήσει ένας άνθρωπος, ή μια ομάδα ανθρώπων τέλος πάντων, ένας συλλογικός νους που εκφράζεται παντοδύναμα και απόλυτα μέσω μιας συσκευής. Ψυχή, αλλά χωρίς ψυχή.

 

Πφφ, πολύ βαριά το πήρα, πα να φτιάξω τίποτα κορκοφίκια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

Ρομποτ Boston Dynamics, πορσε και βολκσβάγκεν, αστικούρα τοπίο πεντακάθαρο. Καλά τα περνάνε για κομμουνιστές! Μπορεί να είναι προβοκάτσια το άρθρο, σε γειτονιά κομμισάριων.

Μήπως είναι augmented reality. Το φτιάξανε το βίντεο με Android εφαρμογή. 

 Μήπως είναι φάση don't believe the hype? 

 

 Και εγώ ολα αυτα που λέω, γράμματα πολλά δεν ξέρω. Ας τα βρουν μεταξύ τους οι γραμματιζουμενοι. Εγώ είμαι θυμωμένος εργαζόμενος και θέλω λεφτά και εγώ ο αγράμματος μερικά. Όχι μόνο οι πολυσπουδαγμενοι και οι ευνοουμενοι του συστήματος που παίρνουν δανεισμό αέρα με μεσολάβηση πολιτικών και παραγόντων. Θέλω κοινωνική δικαιοσύνη, ίσα δικαιώματα, ίσες ευκαιρίες και κράτος κοινωνικό, άμεσο, κοντά και δίπλα στον πολίτη yo! Listen to what I 'm sayin', man! All people, unite!!! 

 

 

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Θέλω κοινωνική δικαιοσύνη, ίσα δικαιώματα, ίσες ευκαιρίες και κράτος κοινωνικό, άμεσο, κοντά και δίπλα στον πολίτη yo! Listen to what I 'm sayin', man! All people, unite!!! 

 

Αυτά υπάρχουν ήδη! Αν δεν τα νιώθεις ΕΣΥΦΤΑΙΣ! Σφίξου λίγο ακόμη, και κάτι θα βγει. (Μεταφορικά ε, όχι κυριολεκτικά. Αποποιούμαι την ευθύνη για παράπλευρες σωβρακοαπώλειες.)🤣

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και μερικά θετικά που μου αρέσουν σε ΑΥΤΟΝ τον ΔΥΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.

 

Η ανάπτυξή του μου δίνει τη δυνατότητα να βάζω και να βλέπω στη smart tv μου στον καναπέ αυτό

 

 και να την βαράω, να την κάνω σφεντόνα και να τελειώνω πάνω στα μαξιλάρια χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 Χωρίς την ΑΝΑΠΤΥΞΗ του δυτικού κόσμου θα προσπαθούσα να αποφύγω τον ΒΙΑΣΜΟ στα ΓΚΟΥΛΑΓΚ μέχρι να αποκάμω από την υπερεργασία χωρίς φαί. χαχαχαχαχαχαχ🤣

  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 και να την βαράω, να την κάνω σφεντόνα και να τελειώνω πάνω στα μαξιλάρια χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 

Αυτός είναι ο cos που ξέρουμε και αγαπήσαμε.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά όλα καλά, 

Μην έχουν κάνει καμιά χοντρή οι κιτρινιάρηδες και την κάνουν μούγκα στη στρούγκα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει να πει κανένας για τον χώρο που φωτογράφησα και γνωρίζει άνθηση και έχει μεγάλο τζίρο στον ΔΥΤΙΚΟ κόσμο αν βασίζεται η πρόοδός του στην ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΙΑ ή μήπως δεν είναι τόσο αγαθά τα πράγματα και παίζει το #meetoo που κάνει τις ΣΟΥΦΡΕΣ ΝΑ στους "επιτυχόντες της ζωής" χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣  Ακούω ΑΠΟΨΗΣ από τους ρομαντικούς υποστηριχτές αυτού του δυτικού όμορφου κόσμου χαχαχαχαχαχα🤣

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μην έχουν κάνει καμιά χοντρή οι κιτρινιάρηδες και την κάνουν μούγκα στη στρούγκα

Πάντως δεν θα ψάχνουμε σύννεφο για να πέσουμε, αν την έχουν κάνει...  Και το πανηγύρι που ζούμε εδώ και δύο χρόνια ξεκίνησε ως μια "μυστηριώδης πνευμονία" που είχε ως αφετηρία μια ιχθυαγορά της Γουχάν (Δεκέμβριος 2019). Πέρασαν σχεδόν δύο μήνες μέχρι να μας το ξεφουρνίσουν- και αφού είχε διασπαρεί ανά την υφήλιο. 

 

Το θέμα πάντως μπορεί έχει να κάνει και με τον εμβολιασμό τους. Τα κινέζικα εμβόλια αποδείχθηκε ότι δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά, οπότε ενδεχομένως αυτό μπορεί να τους κάνει πιο... "νευρικούς".

 

Θα δείξει...

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

1. Μερικές φορές η υλοποίηση αποκρυσταλλώνει μια ασχήμια που κρυβόταν επιμελώς πίσω από την ομορφιά του οράματος. Θα μου πεις ο σκευομορφισμός σε τρομάζει, ο ανθρωπομορφισμός των συσκευών; Ίσως. Ίσως να είναι ο εμβιομορφισμός, που εμφανίζεται έτσι, μόνος, έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την αυτονομία σκέψης, την ελευθερία του ενστίκτου που χαρακτηρίζει το κάθε έμβιο ον.

 

2. Ψυχή, αλλά χωρίς ψυχή.

 

 

 

1. Ζωγράφισες πάλι.

 

2. Κάνε ένα search για "αυτόνομα όπλα", να δεις σε ποιο σημείο έχουν φτάσει τα πράγματα. Μιλάμε πχ για drones που δεν χρειάζονται χειριστή, που παίρνουν μόνα τους αποφάσεις για ποιον θα σκοτώσουν, και αυτά γίνονται real time, την ώρα που πετάνε.

"Μυαλό" χωρίς ψυχή, δεν υπάρχει χειρότερο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Πάντως δεν θα ψάχνουμε σύννεφο για να πέσουμε, αν την έχουν κάνει...  Και το πανηγύρι που ζούμε εδώ και δύο χρόνια ξεκίνησε ως μια "μυστηριώδης πνευμονία" που είχε ως αφετηρία μια ιχθυαγορά της Γουχάν (Δεκέμβριος 2019). Πέρασαν σχεδόν δύο μήνες μέχρι να μας το ξεφουρνίσουν- και αφού είχε διασπαρεί ανά την υφήλιο. 

 

Το θέμα πάντως μπορεί έχει να κάνει και με τον εμβολιασμό τους. Τα κινέζικα εμβόλια αποδείχθηκε ότι δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά, οπότε ενδεχομένως αυτό μπορεί να τους κάνει πιο... "νευρικούς".

 

Θα δείξει...

δεν πείθομαι και δεν αισθάνομαι ασφαλής.

Ούτε με καλύπτει η κρυψίνοιά τους ούτε και το σύστημά τους.

αλλωστε η Τιεν αν μεν δεν είναι καθόλου μακρυά.

Οι παραλληλισμοί και οι μνήμες με το τέλος του 2019 είναι έντονες. 

Εγω πιστεύω την κάνανε την κουτσουκέλα τους. Δεν είναι τυχαίο να μην υπάρχει καμια πληροφόρηση όπου και να έψαξα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου